Dažniausios vėžiu sergančių baimės onkologo ir psichologo akimis: kaip joms nepasiduoti?
Įkelta:
2021-02-26
Nuotrauka
gydytoja
Aprašymas

freepik.com nuotrauka

Išgirsta vėžio diagnozė daugeliui išmuša tvirtą pagrindą iš po kojų ir sukelia daug baimių bei nuogąstavimų. Jie dažnai neduoda ramybės ir gydymo metu, taip pat jam pasibaigus – pacientus kankina nežinomybė dėl ateities, ligos progresavimo ar sugrįžimo galimybės. Nors onkologinė liga žmogui yra išties rimtas išbandymas, anot ekspertų, šiandien tai tikrai nėra mirties nuosprendis, o tinkamas gydymas ir pagalba organizmui po jo gali padėti sėkmingai įveikti ligą ar kontroliuoti jos eigą.

Kiekvienam – skirtingas kelias

Kauno klinikų gydytoja onkologė-chemoterapeutė Edita Juodžbalienė sako, kad onkologinės ligos nepanašios į plaučių uždegimą, akmenligę ar kitus žmonėms labiau pažįstamus sutrikimus. Dėl to susidūrę su vėžiu pacientai išgirsta daug naujų terminų, jiems atliekami patys sudėtingiausi tyrimai. Tai, kaip ir neaiškumas dėl ateities, pradžioje išties gąsdina ir sukelia psichologinę įtampą.

„Apie onkologines ligas sklando nemažai mitų, kurie dažnai ir sukelia daugiausia baimių. Visgi daugelis šių mitų yra nepagrįsti arba pasenę. Svarbu suvokti, kad ligos eiga kiekvienu atveju yra skirtinga ir priklauso nuo konkretaus žmogaus, ligos agresyvumo ir išplitimo lygio. Kiekvienas pacientas pereina individualų gydymo kelią, kuriame daugiau sužino apie savo organizmą, ligą ir jos gydymą. Tuomet psichologinė įtampa paprastai sumažėja, sąmoningai įsitraukiama į gydymą ir galima pasiekti geresnių jo rezultatų“, – sako E. Juodžbalienė.

Pacientams daug nerimo paprastai kelia ne tik pati onkologinės ligos diagnozė, bet ir paskirti gydymo būdai – visų pirma, chemoterapija. Žmonės bijo šalutinio jos poveikio, tačiau E. Juodžbalienė pabrėžia, kad nėra nė vieno rimtos ligos diagnostinio ar gydymo metodo, kurį taikant teoriškai ir praktiškai nepasitaikytų nepageidaujamo poveikio.

„Juk kartais žmonės sunegaluoja net užvalgę gerai žinomo maisto, o gydant vėžį organizmui tenka susidurti su nepažįstamomis agresyviai veikiančiomis medžiagomis. Tačiau chemoterapeutai išmano savo sritį, paskiria geriausiai kiekvienu konkrečiu atveju tinkančius vaistus, informuoja pacientus apie galimą dažniausią nepageidaujamą jų poveikį ir jo sušvelninimą, prireikus koreguoja gydymo kursą. Tikslas visuomet yra išlaikyti gydymo efektyvumo ir paciento gyvenimo kokybės pusiausvyrą“, – pabrėžia gydytoja onkologė.

Svarbu padėti savo organizmui

Anot E. Juodžbalienės, sumažinti šalutinio poveikio tikimybę ir intensyvumą, padėti organizmui greičiau atsigauti po gydymo savo pasirinkimais gali ir pats pacientas. Tam svarbu sveika mityba ir optimalus fizinis aktyvumas. Be to, paspartinti atsigavimą po gydymo, sustiprinti imunitetą, atkurti gydymo nualintų kepenų, inkstų ir kitų organų funkcijas gali padėti specialūs žoliniai medikamentai, tokie kaip ugniažolių preparatai, preparatai su polifenoliais.

„Po gydymo turime padėti organizmui pačiam įjungti savireguliacijos ir atsinaujinimo mechanizmus. Nuo agresyvaus gydymo pavargusiam kūnui labai tinka augaliniai preparatai, kurie skirti ilgalaikiam naudojimui. Šiandien Lietuvos mokslininkai kuria preparatus iš vietos augalų, kurie gali būti naudingi onkologiniams pacientams. Tačiau svarbu nepamiršti, kad net ir gydantis augalinėmis medžiagomis daugiau nėra geriau. Be to, būtina rinktis tik standartizuotus ir sertifikuotus preparatus, o vartoti juos tik pagal gydytojų arba pakuotėse nurodomas rekomendacijas“, – sako E. Juodžbalienė.

Ligos atsinaujinimo tikimybė yra viena dažniausių onkologinių ligonių neapleidžiančių baimių. Jas kaip ir pačią ligos atsinaujinimo tikimybę galima sumažinti laikantis gydytojų rekomendacijų. Nacionalinio vėžio instituto Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje yra patvirtinta pacientų stebėsenos ir gydymo plano penkeriems metams metodika, kuri numato, kad po gydymo pagal parengtą individualų planą pacientas turėtų stiprinti ląstelinį imunitetą, vartoti antioksidantų, daug alkaloidų turinčių ugniažolių preparatų, stebėti šlapimo pH. Tai padeda sumažinti ligos atsinaujinimo tikimybę ir prailgina pacientų išgyvenamumą.

Baimės įveikiamos jas prisijaukinus

Tačiau ką daryti, jei net ir laikantis visų gydytojų rekomendacijų neapleidžia nerimas ir baimė dėl onkologinės ligos sugrįžimo arba jos eigos suintensyvėjimo? Nacionalinio vėžio instituto medicinos psichologė Sandra Birbilaitė sako, kad tokia baimė kankina daugelį pasveikusiųjų.

„Apie 70–90 proc. pacientų po gydymo kamuoja baimė dėl ligos atsinaujinimo, trečdaliui ji būna stipri, trukdanti gyventi visavertį, kokybišką gyvenimą. Vėžio atsinaujinimo baimę jaučia ir tie, kurie gydosi. Itin stipri ši baimė būna pirmaisiais metais po gydymo ir dažniausiai sustiprėja pasitikrinimų pas gydytojus metu. Pirmasis žingsnis siekiant šią baimę įveikti – ją pripažinti. Visi turime minčių „gąsdintojų“, kurios į mūsų galvą ateina ir išeina. Svarbu, kad jos neužsilaikytų per ilgai“, – sako S. Birbilaitė.

Anot psichologės, taip pat svarbu pažinti savo ligą ir aptarti su gydytoju, kokie simptomai galėtų reikšti jos atsinaujinimą. Patikima informacija palieka mažiau vietos baimėms. Jei tam tikri simptomai kelia nerimą, dėl jų reikėtų kreiptis į gydytoją, neleisti nuogąstavimams kauptis viduje. Be to, S. Birbilaitės teigimu, savo baimes verta  išsakyti ir artimiesiems ar likimo draugams. Dažnam palengvėja, kai sužino, kad ir kiti išgyvena panašius jausmus.

„Galiausiai daugiau dėmesio reikėtų skirti malonioms veikloms, fiziniam aktyvumui, sutelkti savo laiką ir energiją į tai, kas sustiprintų psichinę ir fizinę sveikatą. Taip pat svarbu daugiau gyventi dabartimi ir mažiau kurti baimę keliančius scenarijus savo galvoje. Ateitis nežinoma, mes jos negalime kontroliuoti. Dėl to daugiau dėmesio reiktų kreipti į tai, ką galima padaryti dėl savęs šiuo momentu – galbūt pasirūpinti sveikesne mityba, didinti fizinį aktyvumą, užsiimti mėgstama veikla, susitikti su draugais“, – pataria S. Birbilaitė.

Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
Atsibodo sėdėti namuose? Tauragės kultūros centras kviečia dalyvauti orientaciniame žaidime ,,Kaip gerai pažįsti Tauragę?“. Žaidimas vyksta nuo balandžio 16 iki 30 dienos, o dalyvauti jame gali visi – ir maži, ir dideli.
Nuotrauka
zuikis
Įkelta:
2021-04-11
Šiandien Lietuvoje, ir kitose krikščioniškose šalyse, švenčiamas Atvelykis. Tradiciškai šią dieną daugiausia dėmesio skiriama vaikams. Nuotaikingai Atvelykį pažymėjo Kunigiškių, Lauksargių, Dauglaukio​​​​​​​ ir Adakavo kultūros namų kolektyvai.
Nuotrauka
darom
Įkelta:
2021-04-10
„Su komanda ieškome savanorių. Gal tai tu? Visus metus sėdėjai namuose ir žiūrėjai „Netflix“? Metas užsidirbti keletą karmos taškų! Prisijunk prie „Darom“ savanorių bet kurioje savivaldybėje. Preliminari akcijos data gegužės 7–8 d.“ – taip prisijungti prie „Darom“ akcijos kviečia jos koordinatorė Tauragėje Deimantė Rimgailaitė.
Nuotrauka
takas
Įkelta:
2021-04-08
Šį pavasarį lankytojus pasitinka atnaujintas Pagramančio regioninio parko Lylavos pažintinis takas. Mišku vedantis takas yra už Pagramančio, jo ilgis – 2,5 km.
Nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka turi tradiciją kasmet rinkti metų knygą. Taigi ir šiemet, nors, kaip skelbia savo feisbuko paskyroje, visų mūsų įprastiniam gyvenimui dar sunku grįžti į vėžes, tradiciją ji tęsia ir skelbia jau aštuntojo konkurso „Tauragės metų knyga 2020“ pradžią. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Velykos ir šiemet „karantininės“, tad bendruomenės jas švenčia savaip – puošia savo gyvenvietes įvairiomis velykinėmis dekoracijomis.
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Lietuviai prisipažino daugiausiai neigiamų komentarų internete rašantys dėl kitų žmonių lyties arba amžiaus, – skelbia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 6 iš 10 žmonių, internete parašiusių neigiamų komentarų apie tam tikras visuomenės grupes (pavyzdžiui, moteris, vyrus, senjorus), sulaukia kitų interneto vartotojų pritarimo arba padrąsinimo.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-02
Vakar laidos prodiuseris Šarūnas Jasiukevičius „Praeities žvalgas“ laidos feisbuko profilyje pasidalino populiarios pažinčių svetainės ekrano nuotrauka, kurioje jo atvaizdas. Programėlėje „Tinder“ kažkas įregistravo profilį, naudodamas šio žinomo asmens atvaizdą. Prisistatydamas 32 m. vyru, nepažįstamasis iš Tauragės ieško pažinčių.
Nuotrauka
šuo
Įkelta:
2021-04-02
Seimo sprendimu, Lietuvoje nuo gegužės 1 d. įteisintas privalomas augintinių (kačių, šunų ir šeškų) ženklinimas poodinėmis mikroschemomis ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR), taip pat pritarta ir draudimui prekiauti gyvūnais augintiniais lauko sąlygomis ir turgavietėse. Gyvūno užkrečiamųjų ligų prevencijai jo ženklinimas ir registravimas yra vienas esminių veiksmų, kurį privaloma atlikti gyvūnui vieną kartą gyvenime, – praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Nuotrauka
Vaikų literatūros skyriaus feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Balandžio 2-oji – pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ši diena minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Šią dieną vyksta įvairūs vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su rašytojais. Šia proga staigmeną vaikams paruošė ir Tauragės B. Birutės Baltrušaitytės Tauragės vaikų literatūros skyrius.
Nuotrauka
margučiai
Įkelta:
2021-04-01
Kiaušinių dažymas Velykoms – viena smagiausių ir laukiamiausių pavasario pramogų, kuria mėgaujasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad kiaušinių dažymo technikų yra įvairių – juos galima dažyti spalvotais dažais, marginti vašku, skutinėti arba dažyti natūraliai, naudojant įvairiais žoleles, svogūnų lukštus, burokėlių sultis. Tik nuo kiekvieno fantazijos ir norų priklauso, kuris dažymo būdas priimtiniausias.
Nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Įkelta:
2021-03-28
​​​​​​​Glaudus ir šiltas ryšys su tėvais suteikia vaikui galimybę saugiai augti ir pilnavertiškai vystytis. Specialistų teigimu, vaiko prieraišumas susiformuoja per pirmuosius gyvenimo metus ir, jei sąlygos nesikeičia, išlieka toks pat, kol vaikas užauga. Paauglystė – didysis santykių išbandymų metas. Iki tol pirmenybę teikęs tėvų ir kitų šeimos narių draugijai, jaunuolis ima emociškai nuo jų tolti. Buvimas su draugais paaugliui tampa labai svarbia gyvenimo dalimi, jis ima aktyviai ieškoti bendraamžių bendrystės, siekia pritapti prie jų grupės. Ar reikia to baimintis? Kaip elgtis tėvams?
Nuotrauka
TVK nuotrauka
TVK nuotrauka
Įkelta:
2021-03-27
Tauragės liaudies teatro 2020-ieji metai buvo ir jubiliejiniai – 60-ieji. Įvyko daug įvairiausių renginių, išleista režisierės knyga apie teatro gyvenimą scenoje ir už jos sienų, metų pabaigoje nufilmuotas spektaklis „Stot! Teismas eina!“, kuriame vaidina beveik visi teatro aktoriai. Įrašas lieka teatro aukso fonduose ir artistų šeimų archyvuose. Režisierė prisipažįsta – išgirdusi ką nors sakant, kad „visi pavargę“ arba „visiems dabar sunku“, garsiai viena kalba, jog neverta teatro ir visų su visais tapatinti ir lyginti. Nes ir šiemet teatras  ieško naujų bendravimo formų, filmuojasi, jungiasi repeticijoms per „Mesenger“ programėlę, mokosi tekstus. O Genovaitė, kaip visada, „laksto“ po miestą, užsuka pas visus, kas įsileidžia į vidų, visur gauna teatrui apčiuopiamos naudos, nes kitaip ir būti negali, nes tokia meile žmogui, kokią spinduliuoja Genovaitė, apdovanoti ne visi. O ir ji pati sako, kad per „sunkiuosius“ metus dar labiau pajuto, koks mylimas žiūrovų yra Tauragės liaudies teatras. 
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Antroje savaitės pusėje orai sparčiai šils, šilčiausios bus penktadienio ir šeštadienio dienos. Tuo metu daug kur termometrų stulpeliai perkops 10 laipsnių ribą. Visgi, sekmadienį sulauksime drėgnesnių permainų, o šiluma truputį sumažės.
Nuotrauka
TMM nuotrauka
Įkelta:
2021-03-24
Artėjant didžiosioms pavasario šventėms įprasta tvarkytis ir gražintis. Jau puošiasi ir Tauragės meno mokykla  – jos prieigas papuošė milžiniškas margutis su jį aptūpusiais kiškučiais. Gražinamos ir Pilyje įsikūrusios Meno mokyklos patalpos.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2021-03-22
Šią savaitę jau pakvips tikru pavasariu. Pirmomis dienomis dar bus vėsiau, tačiau nuo savaitės vidurio temperatūra sparčiai kils.
Nuotrauka
gervė
Gervė. Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-17
Iš pradžių gana veržliai, o dabar – kiek sulėtėjęs kelią skinasi pavasaris. Žiemą sutriuškinusi šilumos banga stabtelėjusi atsitraukė palikdama laiko gamtai pasiruošti naujam žingsniui atsinaujinimo link. Niekad šis metas nepasižymi tolygumu. Negi gali būti kitaip? Juk tai – ilgus metus besikartojanti tikrovė.
Nuotrauka
figura
Įkelta:
2021-03-15
Po truputį šylantys orai primena, kad neilgai trukus galėsime lepintis saulės voniomis ir vandens pramogomis – tam bus reikalingas ir patogus maudymosi kostiumėlis. Besirinkdamos jį, visuomet norime paryškinti savo privalumus ir užmaskuoti trūkumus. Tokių rezultatų pavyks pasiekti tuomet, jei kaip ir apatinis trikotažas, maudymosi kostiumėliai bus pasirenkami pagal figūros tipą – jei žinote saviškį, su šia užduotimi tikrai lengvai susidorosite.
Nuotrauka
Meidė
Įkelta:
2021-03-15
Sekmadienį vykusiame „Lietuvos balso“ aštuntojo sezono finale triumfavo tauragiškė. Iš į sceną žengusių keturių finalistų pergalę pelnė ir 15 tūkst. eurų laimėjo Meidė Šlamaitė.
Nuotrauka
sula
Įkelta:
2021-03-14
Prasidėjus sulos sezonui, kuris paprastai gali trukti iki balandžio pabaigos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena keletą dalykų, kurių svarbu nepamiršti mėgstantiems šį gėrimą.
Nuotrauka
paauglys
Įkelta:
2021-03-14
Paauglystės laikotarpio uždaviniai skirti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Neringa Jankauskaitė sako, kad paauglių maištas (atsikalbinėjimai, galvojimas, kad jie viską žino geriausiai)  – normalus amžiaus tarpsnio elgesys. Taip vaikas, virsdamas suaugusiuoju, pasitikrina taisykles bei kuria savo pasaulį, o tas kūrybos procesas ir išgąsdina tėvus. Psichologė pataria, kaip geriau suprasti paauglį.