2019 Rugpjūčio 23 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kodėl iš Sartininkų bėga mokiniai?

  • Įkelta: 2013-06-17
Sartininkų pagrindinė mokykla antradienį sulaukė būrio valdžios atstovų. Daivos Sitnikienės nuotrauka

Daiva SITNIKIENĖ

daiva@taurageszinios.lt

Sartininkų kaimo gyventojai dar šį pavasarį rajono valdžios prašė išsaugoti kaimo pagrindinę mokyklą. Žmonių prašymus vietos politikai patenkino. Kad mokykla nebūtų uždaryta, Tarybos spendimu ji buvo prijungta prie Žygaičių gimnazijos. Atrodo, visi turėtų būti patenkinti, tačiau viskas ėmė kardinaliai keistis – Tarybos sprendimas yra, o jo įgyvendinti nebeįmanoma. Mįslingomis aplinkybėmis vienas po kito tėvai pareiškia norą savo vaikus leisti į Žygaičių gimnaziją, Natkiškių, Vainuto mokyklas. Pajutę mažėjantį darbo krūvį balandį iš darbo panūdo išeiti ir mokytojai. Antradienį Sartininkų mokykloje sukviestame rajono valdžios, Švietimo skyriaus ir vietinių pedagogų bei moksleivių tėvų pasitarime prabilta apie povandenines sroves.

Kas privertė tėvus persigalvoti?

Vadovaujantis mokyklos steigėjos Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimu nuo 2013 metų rugsėjo 1 dienos Sartininkų pagrindinė mokykla turi būti prijungiama prie Žygaičių gimnazijos kaip pagrindinio ugdymo skyrius. Tvirtinant klasių komplektų skaičių planuota, kad 2013–2014 metais Sartininkų pagrindinio ugdymo skyriuje, 1–8 klasėse, mokysis 41 mokinys ir 12 priešmokyklinukų. Būtų sukomplektuoti du pradinio (1–4 klasių) ir du pagrindinio (5–8 kl.) ugdymo komplektai. Buvo apskaičiuotos ir mokinio krepšelio lėšos – 300 tūkstančių litų bei savivaldybės lėšos – 150 tūkstančių litų.

Tarybos sprendimas Sartininkų mokyklą prijungti prie Žygaičių gimnazijos patenkino vietinių gyventojų prašymą nepanaikinti kaimo mokyklos. Tačiau, kaip paaiškėjo antradienio susirinkime, po gražaus Žygaičių gimnazijos pristatymo sartininkiškiams, po gimnazijos ir seniūnijos socialinių darbuotojų apsilankymo keliose Sartininkų daugiavaikėse šeimose, pokalbių su bendruomenės nariais dėl jungtinių klasių, mokinių pavežėjimo, maitinimo organizavimo dalis tėvų persigalvojo dėl mokyklos pasirinkimo ir pareiškė norą rinktis Žygaičių gimnaziją, keletas Natkiškių (Pagėgių sav.) bei Vainuto (Šilutės sav.) mokyklas.

Naujausiais duomenimis, Sartininkų pagrindinėje mokykloje liktų vienas pirmokas, keturi antrokai ir tiek pat ketvirtokų, 6–8 klasėse mokytųsi septyni mokiniai. Dėl 12 priešmokyklinukų klausimų nekyla. Mokytojai lieka tik du. Jei reiktų, išėjusiuosius pakeistų Žygaičių gimnazijos pedagogai. Iš darbo pasišovę išeiti mokytojai apskaičiavo, kad vis mažėjant darbo krūviui darbą labiau apsimoka palikti dabar, o ne vėliau, kai išeitinės kompensacijos mažėjant darbo krūviui tik mažės.

Priežasčių neišlaikyti mokyklos daug

Dėl mokinių migracijos kintančiai situacijai aptarti birželio 4 dieną buvo sušauktas Švietimo komisijos posėdis, kuriame Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė įvardijo ne vieną priežastį, dėl ko sudėtinga išlaikyti Sartininkų pagrindinę mokyklą. Susirinkimo metu kalbėta, kad Sartininkų pagrindiniame skyriuje beliks 28 moksleiviai iš 41, šiandieniniais duomenimis – tik 16, ir tai dar kai kurie abejoja. Kaip tuokart sakė Žygaičių gimnazijos direktorė, labiausiai komplikuotas ugdymas būtų 5–8 klasėse.

Kita priežastis – mokytojai. Kadangi dauguma atvažiuojantys iš Tauragės ir pasišovę išeiti iš darbo, mokytojus tektų vežioti iš Žygaičių gimnazijos.

Dar viena problema – šiųmetis šildymo sezonas baigtas sistemai esant avarinės būklės. Katilų atnaujinimas kainuotų keliasdešimt tūkstančių litų.

Kai kurie Švietimo komisijos nariai tuokart kalbėjo, kad racionaliausias sprendimas – 5–8 klasių mokinius vežti į gimnaziją, o direktorei „padirbėti“ su jų tėveliais, kad vaikai tokį mokymosi variantą pasirinktų. Tokiu atveju Sartininkuose liktų tik pradinės klasės.

Skundėsi, kad grasino atimti pašalpas?

Antradienį į susirinkimą atvykę tėveliai, norintys, kad Sartininkuose liktų pagrindinė mokykla, dėl netikėtos mokinių migracijos kaltino Žygaičių gimnazijos ir Žygaičių seniūnijos socialinius darbuotojus. Viešai pareikšta, kad socialinės darbuotojos apsilankiusios keliose Sartininkų daugiavaikėse šeimose absurdiškai grasino – jei nesutiks vaikų leisti į Žygaičių gimnaziją, nebegaus socialinių pašalpų. Niekam ne paslaptis, kad priežasčių nutraukti pašalpą nesunku surasti, ypač jei šeimoje vartojami svaigalai. Viena moksleivio mama išklojo girdėjusi, kad socialinė darbuotoja kitai šeimai priekaištavo, esą jau pernai vaiką reikėjo leisti į Žygaičių gimnaziją, ten jis būtų geriau išmokęs skaityti ir rašyti. Esą socialinė darbuotoja tėvus tikino, kad didesnėse klasėse vaikams mokytis geriau nei mažose, ypač jungtinėse. Viena mokytoja Žygaičių gimnazijos direktorei priminė sakius, kad sujungus mokyklas niekas nepasikeis, išskyrus tai, kad skyriuje nebedirbs Sartininkų mokytojai.

Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė tokius kaltinimus neigė, tačiau neslėpė, kad gimnazijos socialinė darbuotoja kartu su seniūnijos socialine darbuotoja vyko susipažinti su šeimomis.

Kad įsitikintų, ar šie kaltinimai ne iš piršto laužti ir kodėl moksleivių tėvai staiga persigalvojo lankyti Sartininkų mokyklą, o mokytojai pareiškė norą išeiti iš darbo, Tauragės rajono meras Pranas Petrošius pasiūlė susitikti ir apie tai pasikalbėti dar kartą kitą antradienį, mat apie šį susitikimą, anot atėjusiųjų, žinojo tik nedaugelis tėvų. Meras pažadėjo, kad į Sartininkus bus pakviesti ir seniūnijos bei gimnazijos socialiniai darbuotojai. Pasak jo, tik nuo tėvų priklauso, ar Sartininkuose liks mokykla.

Aktyvi agitacija

– Povandeninės srovės. Prieš jas esame bejėgiai. Kaimo žmonės daug ko bijo, – „Tauragės žinioms“ sakė Sartininkų pagrindinės mokyklos direktorė Irena Paulauskienė.

Pasak jos, jau nuo praėjusių metų vyksta stipri agitacija. Pernai liepos–rugpjūčio mėnesiais į Žygaičių gimnaziją netikėtai mokytis perėjo 22 vaikai.

– Kiek galėjome, susiruošėme mokyklą, išsidažėme. Tikėjomės dar 3–4 metus išgyventi. Juk nėra nieko geriau, kai mokykla – ant kiemo. Nebebus mokyklos, nebebus ir vaikų popamokinio užimtumo. Tokie tėvų persigalvojimai kaip perkūnas iš giedro dangaus. Gaila ir mokytojų, ir mokinių. Man tai jau pensija, – dėl kitų nuogąstavo Sartininkų pagrindinės mokyklos direktorė.

„Tauragės žinioms“ I. Paulauskienė pasakojo negalėjusi neįsileisti į savo mokyklą Žygaičių gimnazijos atstovų susitikti su moksleivių tėveliais. Pagal Tarybos sprendimą nuo rugsėjo Sartininkų pagrindinė mokykla – Žygaičių gimnazijos skyrius. Tiesiog vieną dieną jai paskambinusi Žygaičių gimnazijos direktorė pranešė, kad vyks susitikimas su tėvais ir tam nurodė paruošti klasę. Moksleivių tėvelius pasirūpino sukviesti pati Žygaičių gimnazija.

Spręsti klausimą būtina skubiai

Antradienį Sartininkų pagrindinę mokyklą aplankę valdžios atstovai – meras P. Petrošius, jo pavaduotojas Silverijus Statkus, mero patarėja Rita Grigalienė, savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, Tarybos Švietimo komiteto narys Darius Bredelis ir Švietimo skyriaus specialistės vieningai sutarė, kad spręsti šį klausimą būtina kuo greičiau, kitaip rugsėjo pirmąją sulauksią akibrokšto, kai į mokyklą ateis vos keletas mokinių. Jei dabar bus nuspręsta, kad Sartininkuose nebeliks pagrindinės mokyklos, pradinių ir priešmokyklinių klasių pastato dalyje reiks atjungti šildymo sistemą. Tam jau dabar reiktų pradėti ruoštis.