Kaip išgyventi už 100 eurų?
Įkelta:
2016-04-11
Nuotrauka
Aprašymas
Menkas socialines išmokas gaunantys tauragiškiai guodėsi, kad vos sukrapšto pinigų maistui. Autorės nuotrauka

Iš socialinės pašalpos gyvenantis Marius Norkus klausia – kaip pragyventi, kai ilgai nesusiradus darbo mažinama vos 102 eurus siekianti socialinė pašalpa? Iš ko išlaikyti šeimą? Vyrui kalbantis su žurnaliste, prie Tauragės miesto seniūnijos patalpų išsirikiavo eilė panašaus likimo žmonių. Kai kurie sakė bandantys išgyventi iš konteineriuose rastų butelių.

Kaip pragyventi?
Su žurnalistais susisiekęs tauragiškis Marius Norkus prašė padėti gauti iš valdininkų vieną atsakymą – iš ko pragyventi pašalpas gaunantiems žmonėms? Vyras tikino gaunantis vos 82 eurus, iš kurių, padengus būtiniausias išlaidas, duonai tiesiog nebelieka.
Prie Tauragės rajono seniūnijos rytais susirenka ir daugiau už socialinę pašalpą dirbančių asmenų. Daugelis jų tikina, kad vos suduria galą su galu. Ilgalaikiams pašalpininkams pinigai kasmet mažinami, taip skatinant susirasti darbą ir neįprasti gyventi iš socialinių išmokų, tačiau prie seniūnijos būriavęsi žmonės sakė, kad darbą rasti ne taip paprasta.
– Stovintiems darbo biržoje yra mokama 102 eurų socialinė pašalpa. Aš pats begaunu 82 eurus. Iš jų 53 sumoku už buto nuomą ir 14,50 eurų už vaistus – juos privalau įsigyti kas mėnesį. Tai kas belieka? Iš ko duoną pirkti? Gerai dar, kad iš „Maisto banko“ produktų paketus gaunu, – dėstė situaciją bedarbis.
Pokalbio klausęsis pašnekovo bičiulis pridūrė iš savivaldybės gaunantis dar mažesnę pašalpą.
– Man moka 71 eurą. Giminės šiek tiek padeda. Duokit darbą statybose – namą nuo pamatų galiu pastatyti. Bet nėra to darbo, – tikino Remigijus.
– Aš tai jau tik 65 eurus begaunu. Kartais einu šiukšlių konteineriuose ieškoti, „bambalių“ – dažnai būna išmestų, tai nunešu į taromatus priduoti. Ir tie 10 centų yra pinigas, kai nieko daugiau neuždirbi. Už butą jau turiu skolų. Prieš kurį laiką darbo birža siuntė į seniūniją, bet vos įėjus pro duris moteriškės paprašė duoti dokumentus, greit užrašė, kad pasirinktas kitas kandidatas ir išvijo lauk, – apie sunkią savo situaciją pasakojo Kęstutis.
Čia pat prakalbusi Regina teigė gaunanti 62 eurus, tačiau sakė turinti sutuoktinį, kuris gauna invalidumo pensiją. Tai esą padeda pragyventi. Be to, moteris džiaugėsi kol kas neturinti skolų už butą.
– Noriu dirbti, esu dar jaunas. Man 31 metai. Bet to darbo nėra, o birža siunčia ten, kur atlyginimo  nemoka. Nesuprantu, ir kaip tokių dalykų nepastebi mokesčių inspekcija, – kalbėjo Vaidas.

Skatina ieškotis darbo
– Pagrindinis socialinės pašalpos mažinimo tikslas yra integracijos į darbo rinką skatinimas, ilgalaikės priklausomybės nuo piniginės socialinės paramos mažinimas bei piktnaudžiavimo parama sumažinimas. Darbingi asmenys turi ieškoti galimybių įsidarbinti. Viena iš priežasčių, kodėl kai kuriems gyventojams sunku rasti darbą, yra žema jų kvalifikacija. Todėl reikia kelti kvalifikaciją ar įgyti naują. Darbo birža organizuoja perkvalifikavimo kursus, kuriuose žmonės mokomi tų specialybių, kurios šiuo metu reikalingos darbo rinkai, – apie pašalpų mažinimo priežastis kalbėjo mero patarėjas K. Gabšys.
Kaip progą įsidarbinti mero patarėjas siūlė imtis žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą. Taip save įdarbinantys asmenys liktų bedarbių sąrašuose ir toliau gautų socialinę pašalpą, tačiau turėtų galimybę papildomai užsidirbti.
– Fiziniai asmenys pagal paslaugų kvitus gali teikti žemės ūkio ir miškininkystės paslaugas, kurios yra laikinos arba vienkartinės ir kurioms teikti nereikalingi specialūs įgūdžiai ar leidimai. Tai skatina teikti paslaugas ir tuos žmones, kurie neturi aukštos kvalifikacijos: jie gali gauti legalių pajamų, nenutolti nuo darbo rinkos, stiprinti motyvaciją ieškoti nuolatinio darbo. Darbo biržoje bedarbiais užsiregistravę asmenys nepraras bedarbio statuso, jiems nebus nutraukiamas ir socialinės pašalpos mokėjimas. Skaičiuojant piniginę socialinę paramą, į gaunamų pajamų sumą įskaitoma tik ta iš paslaugų teikimo gauta pajamų dalis, kuri viršija 1750 Eur per einamuosius kalendorinius metus, – patikslino K. Gabšys.

Ar lietus, ar saulė – šluoja gatves
Daugelis pašnekovų viešinti savo pavardžių nenorėjo, nepatiklūs žvilgsniai krypo į žurnalistės rankose laikomą fotoaparatą. Tačiau M. Norkus tikino nieko nesibaiminantis, nes jau nebeturi ką prarasti.
Išeities nerandantis M. Norkus pokalbio metu prabilo ir apie dirbančiųjų už pašalpas nelygybę. Pasak jo, vyrai savo valandas gali atidirbti pagal susitarimą su ūkvedžiu – jei lyja, tada dirbti nereikia. O moterys esą priverstos atidirbti visas numatytas dienas iš eilės, nepaisant oro sąlygų.
– Jas dirbti varytų, turbūt ir uraganui siaučiant. Matytumėt, kokios šlapios grįžta po darbo lietuje. Ar tai žmoniška? Iš kokių pinigų gydytis, jei susirgtų? – retoriškai klausė bedarbis.
– Visi norėtų teisybės ieškoti, bet visi tyli. Tegul atima mano pašalpą už kalbėjimą. Susideginsiu prie savivaldybės. O kas man belieka? – sarkastiškai juokavo pašnekovas, čia pat pridūręs, kad ir tai per didelė prabanga – kuras esąs brangus.
Bemaž visi kalbintieji asmenys sutartinai tvirtino, kad toks pragyvenimo lygis ne tik skatina mesti rūkyti, bet ir... valgyti. Susimokėjus už būtiniausias išlaidas, pinigų lieka vos duonos kepalui.

„Šiltus“ darbininkus siunčia namo
Tauragės miesto seniūnas Virginijus Žilius teigė, jog darbus skirsto seniūnijos ūkvedys bei seniūno padėjėja, kurie ir prižiūri dirbančiuosius.
– Už socialinę pašalpą žmonės turi išdirbti 10 dienų po 4 valandas. Kadangi negalime skirti maitinimo, tai dirbti leidžiama tik pusę darbo dienos. Kai kurie pagal pašalpų dydį gauna atidirbti mažesnį valandų skaičių. Jei susirenka daug žmonių, tai nerandame darbo jiems visiems iš karto. Tada prižiūrintieji darbininkus padalina – vieniems tenka dirbti mėnesio pradžioje, kitiems – pabaigoje, – aiškino V. Žilius.
Pasak miesto seniūno, kalbos apie nelygybę sklando jau seniai, tačiau nepatenkintieji esą gali bet kada ateiti į seniūniją pasikalbėti ir išsakyti savo skaudulius.
– Gal mano padėjėja, norėdama daugiau tvarkos, daugiau ir kontroliuoja dirbančias moteris. Kalbėkim atvirai, yra tokių darbininkų, kurių kartais nenorėtume matyti. Prisiimam atsakomybę už žmones, saugumas labai svarbu. Jei atėjo darbininkas „šiltas“, tai ūkvedys tokį siunčia namo, – apie viešųjų darbų ypatumus pasakojo seniūnas.
Visgi V. Žilius patikino, kad neblaivių darbininkų gerokai sumažėjo. Dirbančiuosius prižiūrintiems seniūnijos darbuotojams svarbiausia, kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų.

Sumažėjo pašalpų gavėjų
„Kur pateks pašalpoms nepanaudotos lėšos. Ar nebus jos atimtos iš skurstančiųjų ir perleistos valdininkams „į kišenę“? – klausė savo problemų nepabijoję paviešinti tauragiškiai.
– Lėšos, nepanaudotos socialinėms pašalpoms mokėti, panaudojamos kitai socialinei paramai bei kitų savarankiškų savivaldybės funkcijų įgyvendinimui finansuoti – neįgaliųjų integracijos, vienkartinės paramos teikimo, gausių šeimų rėmimo, socialinių paslaugų teikimo, socialinio būsto remonto ir kt. programoms finansuoti, socialinių paslaugų įstaigų infrastruktūros gerinimui, taip pat  ir kultūros, švietimo, sporto socialinės paskirties programų įgyvendinimui. Sprendimus dėl šių lėšų panaudojimo priima savivaldybės taryba, – žurnalistei aiškino mero patarėjas K. Gabšys.
2015 metais socialinių  pašalpų išmokėta už 1 mln. 716 tūkst. Eur, 2259 Tauragės rajono savivaldybės šeimoms. Lyginant su 2014 metais, socialinių pašalpų gavėjų skaičius 2015 metais sumažėjo 880 šeimų. Vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurių sumažėjo pašalpas gaunančių šeimų, yra griežta kontrolė skiriant ir teikiant šią paramą, taip pat – aktyvus socialines pašalpas gaunančių asmenų pasitelkimas visuomenei naudingai veiklai atlikti. Šiuo metu socialinę pašalpą Tauragės rajono savivaldybėje gauna 1430 šeimų. Jeigu asmuo negauna jokių pajamų, turi teisę į pašalpą ir ją gauna mažiau negu 12 mėnesių, jam bus paskirta 102 Eur dydžio pašalpa.

 

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 3 valandas
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.