2020 Liepos 06 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

TRATC‘as: mes ne labdaringa organizacija

  • Įkelta: 2016-04-12

Antradienį TRATC‘o direktoriaus kabinete svarstyti finansiniai bendrovės reikalai. Autorės nuotraukos 

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) reanimacija vis tik prasidės, mat pavyko gauti tam pasipriešinusios Jurbarko savivaldybės finansinę injekciją. TRATC‘o akcininkų susirinkime patvirtinta – iš aptarnaujamų Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų ir Pagėgių savivaldybių biudžetų bendrovės įstatinis kapitalas bus padidintas apie 200 tūkst. eurų. Bendrovė ieško ir kitų būdų, kaip išlipti iš finansinės duobės. Apie rinkliavos didinimą gyventojams garsiai vengiama kalbėti, tačiau bendrovės vadovas pasišovė apmokestinti iš miesto atvežamas žaliąsias atliekas. 

Tauragė atseikės 78 tūkst. eurų 

TRATC‘o akcininkų ir valdybos susirinkimas įvyko antradienį. Posėdis prasidėjo gera žinia – Jurbarko rajono savivaldybė nusileido atliekų tvarkymo centrui ir kartu su kitomis trimis TRATC‘o aptarnaujamomis savivaldybėmis prisidės didindama įstatinį bendrovės kapitalą. Nutarus papildomais įnašais jį didinti, proporcingai, pagal turimų akcijų skaičių, savivaldybės savo biudžetuose turės atrasti nemažas pinigų sumas: Pagėgiai – 18 246 Eur, Jurbarkas – 55 607 Eur, Tauragė – 78 197 Eur, Šilalė 47 787 Eur. Iš viso – 199 838 eurus. Iš šių pinigų bus padengta dalis skolos rangovui – AB „Kauno tiltai“ – už III ir IV sąvartyno sekcijų įrengimo darbus. TRATC jiems skolingas 579 437 eurus.
Už papildomus įnašus bus įsigyta 230 naujai išleistų akcijų. Visas bendrovės įstatinis kapitalas sudarys 286 724 Eur.
Akcininkų susirinkime taip pat patvirtinti nauji TRATC‘o įstatai. Juose nustatyta akcijų nominali vertė, įstatinio kapitalo išraiška litais pakeista į eurus. Taip pat padidintas akcijų skaičius kiekvienai savivaldybei.

Ir šiuos metus baigs su nuostoliu 

Į valdybos posėdį pakviesta auditorė Džuljeta Cibauskaitė bandė išsiaiškinti, kokios yra galimybės suvaldyti neigiamą bendrovės kapitalą. Parengtoje sąmatoje už 2016 metus numatyta, kad jei savivaldybėse nebus priimti atitinkami sprendimai, nuostolis turėtų išaugti iki 560 tūkst. eurų. Kaip paaiškino bendrovės juristė Andreja Statkutė, bendram sąnaudų išaugimui įtakos turės numatytos atliekų tvarkymo užduotys, rūšiavimas sąvartyne, naujai atsiradęs, Seimo patvirtintas atliekų šalinimo mokestis sąvartyne, dvinarės rinkliavos įvedimo sąnaudos ir kitos sąnaudos atliekų sistemos palaikymui.
Netrukus pereita prie TRATC‘o valdymo struktūros klausimo. Šiuo metu bendrovėje – 42 etatai. 7 etatai laisvi, nuspręsta juos naikinti.

Patalpų nuomai – 18 000 eurų

Kaip žinia, TRATC‘o administracija įsikūrusi UAB „Tauragiškių balsas“ priklausančiame pastate, Spaustuvės gatvėje. Patalpų sutartis su pastato šeimininkais baigsis rudenį. Už vieną kvadratinį metrą nuomos per mėnesį mokama po 6,95 Eur. Per mėnesį priskaičiuojama 1 508 Eur nuomos mokesčio. Per metus susidaro pakankamai solidi suma – 18 096 Eur.
TRATC‘o direktorius Kęstutis Komskis atskleidė, kad su pastato savininkais jau derimasi dėl nuolaidos nuomai. Tauragės savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis paminėjo laisvas patalpas Stoties gatvėje, ten, kur anksčiau buvo įsikūrusi vairavimo mokykla. 100 kv. metrų ploto patalpas savivaldybė galbūt galėtų užleisti TRATC‘ui pagal panaudos sutartį. Nereikėtų mokėti nuomos mokesčio. Akcininkai pažadėjo nepraleisti progos ir pasiūlymą apsvarstyti, tačiau kitą dalį patalpų vis tiek reikės nuomotis. Iš viso reikėtų apie 200 kv. metrų patalpų. Nemažai jų reikia archyvui. 

Žaliosios atliekos neša nuostolius

Tačiau karščiausios diskusijos kilo, kai TRATC‘o direktorius K. Komskis prabilo apie žaliųjų atliekų surinkimą. Ši veikla esą neša nuostolius. 
Per 2015 metus į  Žaliųjų atliekų tvarkymo aikšteles (ŽAKA) visose savivaldybėse bendrai tvarkymui atvežtos 4 068 tonos. Už 2 606 tonų tvarkymą savivaldybės susimokėjo. Dar už 9 tonas susimokėjo juridinės įmonės. Žaliosios atliekos tiesiogiai iš gyventojų priimamos nemokamai. Iš viso 1 453 tonos ŽAKA aikštelėse priimtos nemokamai ir buvo tvarkomos iš TRATC‘o lėšų. Iš jų 165 tonas atvežė gyventojai, 39 tonas įmonės, o didžiausias kiekis buvo atvežtas iš savivaldybių seniūnijų, tai sudaro net 1 249 tonas. Šio kiekio sutvarkymui nei iš savivaldybių, nei iš seniūnijų jokių lėšų tvarkymui nebuvo gauta, dėl to TRATC‘as esą patiria nuostolį. Per 2015 metus už nemokamai priimtų atliekų tvarkymą nebuvo gauta apie 70 tūkst. eurų pajamų.
– Pavyzdžiui, Tauragėje „Dunokai“ gauna pinigus iš seniūnijos už žaliųjų atliekų surinkimą iš viešųjų erdvių ir atveža mums, o mes turime jas sutvarkyti, negaudami jokių pajamų. Per metus į aikštelę iš Tauragės atvežama 1 200 tonų žaliųjų atliekų, už kurias patiriame nuostolį. Mes ne labdaringa organizacija, – rėžė K. Komskis.  
Tauragės savivaldybės administracijos direktoriui M. Petraičiui pasiteiravus, ar TRATC‘as nori, kad už tai būtų mokama iš savivaldybės biudžeto, bendrovės vadovas net pyktelėjo: 
– Jeigu norite, kad mes darytume kokius nors sprendimus bendrovės finansinei situacijai gerinti, tai ir mokėkite. Kitu atveju ta aikštelė bus nuostolinga! 
Šilalės savivaldybės administracijos direktoriui Raimundui Vaitiekui paaiškinus, kad Šilalė turi kitokią apmokėjimo už žaliąsias atliekas tvarką – savivaldybės seniūnijos deklaruoja atliekų kiekius ir moka už jų tvarkymą, bendrovės valdyboje kilo karštos diskusijos. Šio klausimo nagrinėjimas atidėtas kitam valdybos posėdžiui. 

Pralošė du teismus

Posėdžio pabaigoje K. Komskis susirinkusius informavo, kad bendrovė pralošė du teismus. Tauragės rajono apylinkės teismas nusprendė, kad TRATC‘as turės sumokėti 9 000 ir 6 000 eurų atlyginimo nepriemokų bendrovės ekologei ir aikštelės darbininkui. Dar krizės metu buvo nuspręsta mažinti šios bendrovės darbuotojų atlyginimus, susitariant juos grąžinti į buvusį lygį vos tik įmonė ims rinkti rinkliavą iš gyventojų už atliekų tvarkymą. Rinkliava gyventojams buvo įvesta, o algos kaip buvo sumažintos, taip ir liko. Pirmasis į teismą kreipėsi buvęs direktorius Leonas Leikus. 
Tačiau K. Komskis patikino, kad ištuštinti bendrovės sąskaitos neskubės, sprendimus žada skųsti aukštesnės instancijos teismui. O jei ir ten pralaimės, galbūt šias sumas teksią išsiieškoti iš buvusio bendrovės vadovo, kuris visą šią košę ir užvirė.   

Apie dvinarę rinkliavą

Susirinkusieji trumpai apkalbėjo ir Vyriausybės užmojį nuo kitų metų šalyje įvesti dvinarę rinkliavos tvarką. Šalies žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad pritaikius dvinarę rinkliavą, įmokos gyventojams už komunalinių atliekų išvežimą turėtų padidėti kone dvigubai, Aplinkos ministerija suskubo tai neigti ir aiškinti, kas tai yra dvinarė rinkliava. 
Dvinarę rinkliavą sudarys pastovioji dalis, nepriklausanti nuo atliekų kiekio ir kintamoji dalis, kuri priklausys nuo to, ar bus teikiama atliekų tvarkymo paslauga. Į rinkliavos dydį negalės būti įtrauktos išrūšiuotų pakuočių ir bešeimininkių atliekų tvarkymo sąnaudos. Kintamoji dalis bus nemokama, jeigu gyventojas deklaruos, kad tam tikrą laiką nesinaudoja nekilnojamuoju turtu. Pagal Vyriausybės nutarimo projekto nuostatas, gyventojai galės būti skirstomi į kategorijas, priklausomai nuo nekilnojamojo turto rūšies (daugiabučiai, individualūs namai, garažų, sodų bendrijos). Šių kategorijų aptarnavimui susidaro skirtingos sąnaudos, skiriasi paslaugos teikimo principai, todėl savivaldybės gali nustatyti skirtingas paslaugos kainas. Aplinkos ministerija pareiškė, kad mokestį gyventojams už atliekų tvarkymą didina ne Vyriausybės nustatytos taisyklės, o neefektyvios arba nepagrįstos atliekų tvarkytojų investicijos. 

Už nuomą šiame pastate jo savininkams TRATC per mėnesį atseikėja 1500 eurų 

 

Iš socialinės pašalpos gyvenantis Marius Norkus klausia – kaip pragyventi, kai ilgai nesusiradus darbo mažinama vos 102 eurus siekianti socialinė pašalpa? Iš ko išlaikyti šeimą? Vyrui kalbantis su žurnaliste, prie Tauragės miesto seniūnijos patalpų išsirikiavo eilė panašaus likimo žmonių. Kai kurie sakė bandantys išgyventi iš konteineriuose rastų butelių.

Ketvirtadienio vakarą policijos pareigūnai sulaukė išskirtinio pranešimo – suartame lauke rasti galimai žmogaus kaulai ir šalmas.

Savaitės pradžioje pro debesis vis žvilgčios saulė, vyraus maloni šiluma. Antradienį vietomis bus debesuota, tačiau kritulių nenumatoma. Savaitei įpusėjus, daugelyje rajonų prakiurs dangus, numatomi gaivesni orai. 

Tauragės „Versmės“ gimnazijos moksleiviai dalyvavo finaliniame projekto „Euroscola“ renginyje, kuris vyko Europos Parlamente, Strasbūre. 

Buvusi Pagramančio regioninio parko kultūrologė Lina Misiulytė padavė darbdavius į teismą – reikalauja įpareigoti darbdavį grąžinti ją į darbą, išmokėti vidutinį atlyginimą už priverstinę pravaikštą bei neturtinę 300 eurų žalą. Moteris tikina esanti atleista neteisėtai. Jos pareigos, anot ieškovės, buvo perleistos VšĮ „Aktyvi Tauragė“ vadovui bei pėsčiųjų žygių organizatoriui Sauliui Bagdonui. 

Siekdamos įprasminti ir skatinti akademiko prof. Tado Ivanausko pradėtos gamtosauginės veiklos tęstinumą, šalies miškų urėdijos šių metų balandžio 16 d. organizuoja Nacionalinę miško sodinimo šventę ir kviečia gyventojus, bendruomenes bei organizacijas dalyvauti miško sodinimo darbuose.

Prieš prasidedant būsimų pirmokų priėmimui į mokyklas, vietos politikai patvirtino priėmimo tvarką į rajono ugdymo įstaigas kitiems mokslo metams. Kaip ir anksčiau, pirmumo teise į bendrojo ugdymo mokyklas mokytis priimami mokiniai, gyvenantys mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje. Ateinantiems mokslo metams teritorijos šiek tiek pakoreguotos. 

Sekmadienį vykusiame ataskaitiniame susirinkime išrinkta nauja Kęsčių kaimo bendruomenės „Elbenta“  pirmininkė Lina Baziliauskienė. „Tai moteris, kuri veikli bei maloni, visada su šypsena veide, turinti daug siekių“, – Kęsčių kultūros namų feisbuko profilyje naujai pirmininkei negailima pagyrų.

Vietos politikai patvirtino biudžetinių įstaigų vadovų atlyginimų koeficientus ir priedų dydžius. Tauragės savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos ir Sporto centro vadovams atlyginimų koeficientai didinami nuo 16 iki 18. Priešgaisrinės tarnybos viršininkui Gintarui Ramanauskui priedas prie atlyginimo sumažintas.

Nors kai kurie šalies miestai jau baigė šildymo sezoną, Tauragės daugiabučiams vis dar centralizuotai tiekiama šiluma. Šildymo sezoną, kaip numato Lietuvos Respublikos Energetikos ministerija, užbaigia Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius savo įsakymu.

Tauragės rajono savivaldybės nuolatinė komisija socialinio būsto problemoms spręsti ėmėsi tikrinti didžiausius skolininkus. Suskaičiuota, jog bendra kai kurių skola siekia netgi 105 tūkst. eurų. Tačiau bendradarbiauti su valdininkais nori ne visi – iš 18 pakviestųjų į susitikimą, atsiliepė vos dešimt. Tauragės rajono savivaldybė nepasiturintiems asmenims šiuo metu nuomoja daugiau kaip 400  socialinių būstų.

Pagrindinė numerio tema: kaip išgyventi už 100 eurų? Iš socialinės pašalpos gyvenantis Marius Norkus klausia – kaip pragyventi, kai ilgai nesusiradus darbo mažinama vos 102 eurus siekianti socialinė pašalpa? Iš ko išlaikyti šeimą? Vyrui kalbantis su žurnaliste, prie Tauragės miesto seniūnijos patalpų išsirikiavo eilė panašaus likimo žmonių. Kai kurie sakė bandantys išgyventi iš konteineriuose rastų butelių.

Jei Lietuvos valstybės valdomos įmonės (VVĮ) būtų ūkiškai tvarkomos, jų potenciali grąža kasmet šalies biudžetui galėtų būti 325 mln. eurų arba 3 kartus didesnė nei dabar. Europoje tokios pat įmonės savo valstybėms duoda vidutiniškai 3 kartus daugiau grąžos nei Lietuvos VVĮ. Tokią apverktiną situaciją atskleidė VVĮ veiklos tyrimą atlikusi specialistų komanda, padedanti Europos Parlamento nariui Antanui Guogai ruošti Liberalų vyriausybės ūkio ministro programą.

Šiandien ir rytoj Pilies aikštėje šurmuliuos tautodailininkų ir amatininkų mugė. 

Pirmadienį Tauragės rajono apylinkės teismas paskelbė nuosprendį, kuriuo už pagyvenusios moters išžaginimą 19 m. vyrui M. P. skyrė dvejų metų ir keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

Antroje savaitės pusėje danguje apsistos debesys, o saule trumpai pasimėgauti galėsime nebent ryte. Savaitei baigiantis pradės lynoti. Iš pradžių debesys lietumi pasitaškys tik vietomis, tačiau savaitgalį krituliai apsilankys visur. Numatomas gaivesnis šiaurės vėjas ir kuklesnė šiluma.

Tauragės teritorinės darbo biržos skyriuose balandžio 1 dieną buvo registruoti 7433 bedarbiai – 11,8 proc. apskrities darbingo amžiaus gyventojų, tai 0,3 proc. punkto mažiau nei kovo 1 d. Nedarbo rodikliai mažėjo visose savivaldybėse. Balandžio 1 d. Šilalės rajone savivaldybėje buvo 1297 bedarbiai, tai yra 8,4 proc. savivaldybės darbingo amžiaus gyventojų, atitinkamai Pagėgių savivaldybėje – 610 ir 11,2 proc., Tauragės rajono savivaldybėje – 3075 ir 12,1 proc., Jurbarko rajono savivaldybėje – 2451 ir 14,6 proc.

Pagramančio regioninio parko direkcija turi laikinąjį vadovą. Direktoriaus pareigas nuo balandžio 1-osios eina vyriausiuoju kraštotvarkininku įstaigoje ligi šiol dirbęs Sigitas Mėlinavičius. 

Šiandien Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotame pėstininkų batalione sunegalavo apie 70 šauktinių. Iš jų 36 dėl viduriavimo ir prastos savijautos kreipėsi į medicinos punktą. Tauragės valstybinė maisto ir veterinarinė tarnyba iškviesta atlikti patikrinimą.

Tauragėje, Gaurės gatvėje, AB „Vilkyškių pieninė“ antrinės įmonės „Modest“ teritorijoje – darbymetis. Statomi pieno išrūgų produktų gamybos pastatai.

Pirmą kartą Tauragėje vietos politikai savivaldybės tarybos sprendimu patvirtino eilę, pagal kurią mieste bus atnaujinamos mašinų stovėjimo aikštelės ir daugiabučių įvažiavimai. Pirmoje vietoje – dvi automobilių stovėjimo aikštelės, esančios miesto centre prie daugiabučių ir verslo paskirties pastatų Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių sankirtoje. 

Vakar apie 12 valandą vyras pastebėjo, kad apšvarintas jo namas, esantis Taurų kaime. Kartu su įvairiais daiktais, pavogtas ir automobilis.

Tauragės pakraštyje, važiuojant link Papušynės kaimo, jau kelis mėnesius vairuotojus baugina įspėjamaisiais ženklais nepažymėtas greičio matuoklis. Iki šiol buvęs tik muliažu, artimiausiomis dienomis aparatas bus įjungtas ir fiksuos pažeidėjus.

Gyvensenos medicina. Tokiu pavadinimu pasaulyje kelią skinasi nauja sveikatos specialistų rengimo idėja, siekianti sveiką gyvenseną paversti žmogaus sveikatos pagrindu. Ligų prevencija, o ne jų gydymas, turi tapti mūsų valstybės sveikatos apsaugos sistemos prioritetu. Ilgą laiką šis prioritetas buvo tik deklaruojamas, o realybėje visuomenės sveikatai ir ligų prevencijai visuomet tekdavo sistemos podukros vaidmuo kalbant tiek apie reikalingų sprendimų priėmimą, tiek apie finansavimą.

Ketvirtadienį ir penktadienį Pilies aikštėje veiks tautodailininkų ir amatininkų mugė. Paskelbti „Tauragės žinių“ laikraštyje apie Tauragėje vyksiančią mugę redakcijos paprašė kaunietė, studentė Aurelija Meiliūnaitė. Netrukome išsiaiškinti, kad ji tauragiškiams ir organizuos mugę.