2020 Balandžio 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Atidengtas paminklinis akmuo žuvusiems partizanams

  • Įkelta: 2016-06-15

Autorės nuotraukos

Lina Misiulytė
Pagramančio regioninio parko kultūrologė

Birželio 12 dieną Pagramančio regioniniame parke, Didkiemio seniūnijoje atidengtas paminklinis akmuo, skirtas žuvusiems partizanams Mečislovui Irtmonui („Žiogui“) ir Petrui Kavaliauskui.

1947–1951 m. Pagramančio miške žuvo Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės 3-čios kuopos 2-ojo Jūros būrio partizanai Antanas Stonys, Jonas Turulis, Mėčislovas Irtmonas ir Petras Kavaliauskas. Dviejų partizanų Antano Stonio („Delfinas“) ir Jono Tarulio („Malūnas“) atminimas buvo įamžintas 2005 metais, o kitų – nebuvo. Taigi, 2014 m. partizanų žeminės atidengimo metu išsakytos mintys, kad reikia pastatyti paminklinį akmenį ir kitiems neįamžintiems partizanams, virto realybe: brandinta mintis – įgyvendinta.

Renginys prasidėjo šv. Mišiomis Didkiemio Šv. Angelų Sargų bažnyčioje (Šilalės r.), kur Pajūrio Švč. Trejybės parapijos klebonas kun. Mykolas Petrauskas aukojo šv. Mišias už žuvusius partizanus.

Vėliau vyko iškilminga ceremonija prie partizanams skirto paminklo, esančio Tauragės ir Šilalės rajonų sankirtoje. Paminklinį akmenį pašventino 2016 m. „Auksinės gilės“ (už išskirtinį dėmesį Šilalės krašto bažnyčių istorijai ir sakraliniam paveldui, pilietines iniciatyvas bei pelnytą gyventojų pagarbą) nominantas, Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios klebonas dr. Algis Genutis.

Tylos minute pagerbus žuvusius laisvės kovotojus, iškilmingas kalbas sakė Lietuvos Respublikos Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) narė Loreta Kalnikaitė, Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas, administracijos direktoriaus pavaduotoja Vera Macienė ir kt. Visi kalbėjusieji dėkojo ilgametei 2-ojo Jūros būrio ryšininkei Sofijai Survilienei, kurios dėka ir pastatytas šis paminklas. 

Sofijai, savo gyvenimą pašventusiai partizaninių kovų dalyvių atminties įamžinimui, 2016 m. taip pat įteikta „Auksinė gilė“, už vertingos kraštotyrinės medžiagos apie partizanus išsaugojimą. Šie apdovanojimai skiriami iškiliems Šilalės krašto žmonėms. 

Prie paminklinio akmens buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakutės. Kovojusių už Lietuvos laisvę atminimui paleistos salvės. Skambėjo lietuvių liaudies ir partizanų dainos. 

Renginio pabaigoje, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Šilalės skyriaus pirmininkė Teresė Rupšytė-Ūksienė ir pirmininkės pavaduotojas Antanas Rašinskas dėkojo visiems prisidėjusiems prie paminklo pastatymo darbų, renginio organizavimo, dalyvavusiems šventėje svečiams ir pakvietė pasivaišinti Didkiemio kaimo bendruomenės moterų  išvirta gardžia koše bei žolelių arbata.

 

VšĮ „Kretingos maistas“ Tauragėje maitinimą tiekia trims vaikų darželiams – „Kodėlčiui“, „Ąžuoliukui“ ir „Žvaigždutei“. Sutartis su „Žvaigždute“ rugsėjį baigsis, tačiau, nelaukdami sutarties pabaigos, jie kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę, dėl galimybės ją pratęsti. Savivaldybė siūlo savo sąlygą – maitinimą tiekti už mažesnę kainą, nei tai daro dabar. 

Tauragės miestas gražėja. Sparčiai atnaujinami daugiabučiai, tvarkomos gatvės, aikštelės. Miesto centrą puošia Vytauto gatvėje moderniai rekonstruota „Molupio“ parduotuvė. Prieš Tauragės miesto dienas paskubomis nudažyta ir kebabinė „Pas Ahmedą“. Tačiau šviesiai mėlyna, akį rėžianti spalva niekaip neįsipaišo į bendrą miesto architektūrinį kontekstą, dėl ko papiktino ne vieną tauragiškį. Savivaldybės architektūros skyriaus vedėja Šarūnė Beitaitė sakė, kad skundų negauta, o ji pati statinio nematė: kam rūpi, tas tegul ir kreipiasi į Statybos inspekciją. 

Šiandien minime Gedulo ir vilties dieną.

Batakių miestelio pakraštyje, Slėnio gatvelėje, gyvena tremtiniai Danutė ir Vladislovas Liekiai. Užauginti ir į gyvenimą išleisti penki vaikai seneliams padovanojo keturiolika anūkų ir tris proanūkius. Tai juos džiugina, teikia viltį, senoliai lankomi ir mylimi. Senelių mintys nuolat grįžta į jaunystę, pažymėtą tremties skausmu. Jaunystėje išgyventi sunkumai užgrūdino, suteikė stiprybės tolesniam gyvenimui. 

Pirmadienį, Taurages ligoninėje, po sunkios ligos mirė verslininkė, ilgametė aktyvi Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) narė, taip pat ir buvusi kultūros darbuotoja, 53 metų Danguolė Albrechtienė.

Adakavo socialinės globos namų Tauragės neįgaliųjų reabilitacijos padalinyje surengta institucinės globos pertvarkos klasterio apskrito stalo diskusija. Į ją savivaldybių administracijų bei vaikų, likusių be tėvų globos, proto ir psichikos negalią turinčių asmenų globos įstaigų atstovus pakvietė socialinių institucijų pertvarkos procesų ekspertė Tauragės regionui Marijona Janavičienė.