Kirgizijos lietuviai trokšta gyventi Tauragėje
Įkelta:
2016-07-11
Nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Prieš 7 mėnesius į Lietuvą imigravęs Kirgizijos lietuvis Vytautas atvirai pasakoja savo gyvenimo istoriją. Nusprendęs su šeima įsitvirtinti Tauragėje, iš kurios yra kilę jo tėvai, vyras deda visas pastangas, jog užtikrintų orų gyvenimą sau ir savo šeimai. Visgi, imigrantų dalia nelengva – į gyvenimą besikabinančiai šeimai stresą kelia biurokratiniai labirintai. 

Bėga nuo sovietmečio šešėlio 

46-erių Vytautas gimė Kirgizijoje, lietuvių, karo nublokštų į šią svečią šalį, šeimoje. Mirus tėvams, po Sovietų Sąjungos griūties, Vytauto ryšiai su Lietuva nutrūko. Vėliau Vytautas stengėsi atkurti bendravimą su giminaičiais, ėmė lankytis tėvų gimtinėje. 

Pamatęs pragyvenimo lygio skirtumus, nuolat jausdamas tėvynės ilgesį (Vytautas yra Lietuvos pilietis), nusprendė įsitvirtinti mamos gimtinėje. Šį sprendimą priėmė ne vienas – žmona Aniūta ilgai nedvejojusi sutiko ieškoti šeimai geresnio gyvenimo ir emigruoti į Lietuvą. Paklausta, ar buvo sunku apsispręsti, moteris neslėpė: 

– Nebuvo sunku. Kirgizijoje pragyvenimo lygis labai žemas. Ten mūsų vaikams nėra jokios ateities – nei normalaus išsilavinimo, nei technologijų, nei pinigų nėra. Viskas kaip sovietmečiu. 

Pašnekovai teigė, kad algos Kirgizijoje daug mažesnės, o maisto kainos panašios, kaip Lietuvoje. Jei Vytautas norėtų uždirbti tiek, kiek uždirba čia, turėtų dirbti be išeiginių kasdien po 12 valandų. Aniūtos alga gimtinėje nesiekdavo ir 200 Eur, jokios finansinės paramos daugiavaikei šeimai valstybė neteikė. 

Darbštus vyras taupo

Pasirinktas kelias nebuvo nei lengvas, nei trumpas. Gauti vaikams lietuviškus pasus bei sutvarkyti kitus migracijos dokumentus šeimai prireikė 4 metų. Išsikėlę šį tikslą žmonės kantriai taupė ir laukė, o prieš 7 mėnesius Vytautas ryžosi atvykti gyventi čia. Jau savaitė, kaip Vytauto žmona su vaikais taip pat Tauragėje. Šeima nuomojasi 2 kambarių butą Tauragės mikrorajone, jau spėjo apsiprasti ir miestą apžiūrėti, su kaimynais susipažinti, o pakalbinti teigė, jog Tauragėje jiems patinka, žmonės draugiški, miestas gražus. 

Praėjusį rudenį atvykęs į Tauragę optimizmu trykštantis vyras stengėsi iš visų jėgų. Tuoj pat ėmė ieškotis darbo per teritorinę darbo biržą, tačiau tinkamų pasiūlymų nesulaukė. Pernai lapkritį laikraštyje „Lietuvos rytas“ apie šią šeimą išėjus straipsniui, vyras sulaukė darbo pasiūlymų Vilniuje bei kituose miestuose. Tačiau Vytautas norėjo gyventi Tauragėje – ten, kur jo šaknys. Galiausiai vyrui padėjo pažįstamas, sutikęs įdarbinti statybų įmonėje bandomajam laikotarpiui. Likęs patenkintas darbštaus Vytauto pastangomis ir įgūdžiais, darbdavys nedvejojo – Vytautas tapo įmonės „Martista“ komandos nariu ir štai, jau 7 mėnesius dirba Tauragės rajone, važiuos ir į komandiruotes Vilniuje. Uždirbtų pinigų dalį vyras siuntė dokumentų laukiančiai šeimai į Kirgiziją, taip pat taupė bilietams į Lietuvą – šie žmonai ir trims vaikams atsiėjo per 1000 eurų. 

Nuotrauka

Mokosi lietuvių kalbos

Geranoriškam, darbščiam ir optimistiškam žmogui pritapti nebuvo sunku. Vienintelis nepatogumas – kalbos barjeras. Vytautas jau supranta ir šiek tiek moka lietuviškai, tačiau sklandžiai bendrauti jam dar nesiseka. Tiesa, vyras Tauragėje samdosi lietuvių kalbos mokytoją, siekia išmokti lietuviškai pats ir išmokyti vaikus, kad šie galėtų lankyti lietuviškas mokymo įstaigas. Vyras džiaugiasi darbdavio geranoriškumu – šis, į Lietuvą atvykus Vytauto šeimai, savaitę leido pailsėti, susitvarkyti dokumentus. 

Tačiau ne viskas šeimai einasi taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Vytauto žmona Aniūta, Kirgizijos pilietė, turi tik laikiną – 90 dienų vizą gyventi Lietuvoje. Pasibaigus šiam laikotarpiui, jei negautų laikino leidimo gyventi Lietuvoje, turėtų išvykti iš šalies. Šeimai leidimo išdavimą apsunkina biurokratinės kliūtys – paini užsieniečių teisinį statusą reglamentuojančių Lietuvos Respublikos įstatymų bazė ir dideli reikalavimai. Vienas iš jų – turimas pragyvenimo lėšų dydis, siekiantis 360 Eur mėnesiui, taigi, laikotarpiui, kuriam išduodamas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje –vieneriems metams, Aniūta turėtų būti asmeninėje banko sąskaitoje sukaupusi 4300 eurų sumą. Situacija kurioziška, nes neturėdama lietuviškų dokumentų, ji negali nei atsidaryti sąskaitos banke, nei įsidarbinti. O tokios sumos pinigų nepasiturinčiai Kirgizijoje gyvenusi šeima neturi. Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo pašnekovas, bendraujant su migracijos tarnybos darbuotojais jam kilo daug neaiškumų. 

Nuotrauka

Pagalbos ranką ištiesė verslininkas

Sužinojęs apie Tauragėje norinčią įsitvirtinti šeimą, abejingas neliko Tarybos narys Antanas Stankus. Vytautą globoti A. Stankus ėmėsi tik jam atvykus į Lietuvą. 

– Suteikiau asmeniškai materialinę pagalbą, prisidėjau prie bilietų pirkimo Aniūtos kelionei su vaikais, skubiam dokumentų tvarkymui. Buvau sutaręs dėl Vytauto darbo UAB „Tauroplastas“, bet, kadangi jis yra statybininkas, jam priimtiniau dirbti statybose, – pasakojo verslininkas. 

Paklaustas, kodėl padeda šiai šeimai, A. Stankus teigė, jog tai daryti jį skatina skaudi asmeninė tremtinio patirtis:

– Puikiai prisimenu, kaip mes grįžom iš Sibiro su pačių pasigamintais faneriniais lagaminais, kaip sunku buvo pradėti gyventi, kuomet nebuvom įleidžiami į savo namus. Todėl ir norisi padėti tokiems žmonėms. Kita vertus, džiugu, kad atsiranda žmonės, kurie grįžta į Lietuvą ir parsiveža vaikus, kurie taps Lietuvos piliečiais ir kurie sako, kad čia labai gerai. Ne taip, kaip kai kurie vietiniai verkia – nieko nėra, viskas blogai. Žiūrint apskritai, paklausius tų žmonių, kurie yra buvę tremtyje, nei vienas nesiskundžia, kad Lietuvoje blogai gyventi. 

Šiuo metu verslininkas padeda spręsti su dokumentų tvarkymu susijusias problemas, pasiūlė laiduoti už Aniūtą, bet, pradėjęs tvarkyti dokumentus, sužinojo, jog tą daryti galėtų tik artimas šeimos giminaitis. Kodėl apie tai žmonės nebuvo informuoti pirmą kartą apsilankę migracijos tarnyboje, Vytautas teigė nesuprantantis. Visgi šeimos globėjas rado išeitį – pasirašyta išankstinė sutartis su Aniūta, kurioje nurodoma, jog, kai tik ji gaus leidimą gyventi ir dirbti Lietuvoje, A. Stankus įdarbins moterį savo valdomoje įmonėje. Tačiau šiuo metu šeima dar tvarkosi registracijos dokumentus. Kadangi dokumentų tvarkymas užtruko, šeima nerimauja, nes Vytautas teigė nedirbantis jau 10 dienų, nors vylėsi užtrukti tik savaitę. Nepaisant biurokratinių kliūčių, Vytautas nusiteikęs optimistiškai, tikisi pritapti Tauragėje ir kurti ateitį savo šeimai. 
 

 

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 10 valandų
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.