2020 Gegužės 28 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Parapijoje – kraujo donorystės akcija

  • Įkelta: 2016-10-14
Autorės nuotrauka
Regina GENIENĖ

Spalio 10 dieną į Tauragės parapijos namus atvyko mobilus kraujo surinkimo punktas. Donorystės akcija prasidėjo 10 val. ryto ir tęsėsi iki 15 val.

Nacionalinio kraujo centro duomenimis, paskutiniu metu kraujo komponentų poreikis smarkiai išaugo, reikia kuo skubiau papildyti atsargas, taip užtikrinant sėkmingą visų ligoninių darbą. Įstaiga kviečia ir prašo Lietuvos piliečių nelikti abejingais ir dovanoti kraujo neatlygintinai.

Vos spėjus atvykti mobiliam punktui, jau rinkosi tauragiškiai, kurie ne pirmą kartą neatlygintinai duoda kraujo: brandaus amžiaus moterys ir vyrai, tėvai, vedini mažamečiais vaikais, merginos ir vaikinai. Jauna mergina Dovilė atskubėjo pirmą kartą, bet ne paskutinį. Tauragiškis Antanas Paulius, dirbantis savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje, ketvirtąjį kartą dalyvaus šioje akcijoje (jis turi retą kraujo grupę), o Eugenija Armonienė donore taps jau  aštuntąjį kartą. Moteris samprotauja, kad nors ji kraują duoda kaskart neatlygintinai, tačiau už kraujo tyrimą PSPC jai tenka mokėti. Norėtų nors menkų lengvatų. Jau daugiau kaip dvidešimt kartų kraują dovanojo ir mokytojas Vytautas Stonys. Pradėjo dar technikumo laikais, stengdamasis rodyti pavyzdį mokiniams.

O štai  tauragiškiai: Edita Šurienė, Elena Adomaitienė ir Vygantas Šlionys, kraujo paaukojo jau daugiau kaip 30 kartų. Jiems yra įteikti Lietuvos nusipelniusio donoro pažymėjimai. Donoro pažymėjimai ir atminimo dovanėlės pasirinktinai (šokoladas, puodeliai, bilietai į kiną ir pan.) įteikiami visiems donorams.

Mobilus kraujo surinkimo punktas jau daugelį metų vyksta į Tauragę. Iš pradžių apsistodavo ligoninėje, po to bibliotekoje, vasarą – Pilies aikštėje. Nuo dabar – parapijos namuose, jiems geranoriškai padeda kunigai.

Neatlygintinos kraujo donorystės koordinatorė Rūta Ramanauskienė pasakojo, kad donorystės akcijas vykdo kas mėnesį – mūsų mieste vėl apsilankys jau lapkričio mėnesį. Kaskart apsistoja ten, kur būtų arčiau žmonių, kad šiems būtų patogiau.

– Po kraujo perpylimo galima būti donoru praėjus metams, jei gelta persirgo vaikystėje – irgi tinka, jei padarytas permanentinis makiažas, akupunktūra ar tatuiruotė – reikia palaukti pusę metų, tuomet galima duoti kraujo. Moterys gali 4 kartus per metus duoti kraujo, vyrai – tris kartus. Šiandiena tikimės sulaukti daugiau nei penkiasdešimt sąmoningų ir pilietiškų žmonių, pasiryžusių paaukoti kraujo,– pasakojo koordinatorė.  

Pats kraujo paėmimo procesas trunka 6–8 minutes. Tik prieš tai reikia pereiti keturias stoteles: registracijos, laboratorijos (nustato kraujo grupę, hemoglobino koncentraciją kraujyje), gydytojo konsultaciją ir gydytojo įvertinimą (pagal žmogaus duomenis nustatoma, ar jis gali būti donoru).

Norintys duoti kraujo, turi būti pavalgę (nes davęs kraujo praranda daug kalorijų, kad nenusilptų), atsigėrę daug skysčių (priešingu atveju kraujas prastai teka, nes venos išdžiūsta). Reikia būti pailsėjus, nevartojus svaigalų, nerūkius, nevalgius aštrių, riebių, sunkiai virškinamų maisto produktų, nedirbus naktį.

Vieno donoro kraujas gali išgelbėti tris gyvybes. Žmogaus kraujas yra unikalus, iki šiol pasaulyje jam nėra sukurto dirbtinio pakaitalo. Dėl šios priežasties labai svarbu, kad nuolat būtų donorų sužeistiems ligoniams. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo: dėl nukraujavimo, sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikacijų.

Atsižvelgiant į atliekų vežėjų ir gyventojų pageidavimus, mieste atnaujinamos ir įrenginėjamos naujos šiukšlių surinkimo aikštelės. Pirmiausia pradėta tvarkyti konteinerinė aikštelė, esanti Bažnyčių gatvėje. 

Šiandien sukanka penkeri metai, kai pirmą kartą eteryje išgirdome Tauragės radiją. Tai buvo didelė naujiena tauragiškiams, ir nemažai daliai Tauragės apskrities žmonių Tauragės Radijas tapo bičiuliu, palydovu, informacijos nešėju, geros muzikos transliuotoju.

Ketvirtadienio vakarą į Dapkiškių gyvenvietės prieigas skubėjo trys policijos ekipažai, ugniagesiai gelbėtojai bei greitosios pagalbos automobilis. Paaiškėjo, kad neįvyko nieko rimto. Garbingo amžiaus tauragiškė bandydama apsukti vairuojamą „Audi 80“ automobilį įvažiavo į griovį.

Naujausiose „Tauragės žiniose“ skaitykite:

Socialiniame tinkle „Facebook“, gramatinių klaidų išmargintame puslapyje pavadinimu „Neregeta taurage“, kurį laiką viešai platinamas LSDP ženkleliu pažymėtas video įrašas „Taurages kurjeris (socialinis eksperimentas)“. Bene pagrindinė mėgėjiškai sukurpto įrašo herojė – laikraščio redaktorė Ramunė Ramanauskienė, kuriai, kaip ir visai pastarosios atstovaujamo laikraščio redakcijai, tarsi metami kaltinimai paklūstant „gaujos“ normoms bei tendencingai „varant“ ant liberalų.