Miško savininkai informuojami apie miškotvarkos projektus
Įkelta:
2017-02-24
Nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Privačių miškų savininkai ūkininkauja vadovaudamiesi kvalifikuotų miškininkų parengtais vidinės miškotvarkos projektais, kuriuose pateikiama informacija apie miško valdą, numatomi būtini ar galimi miško savininko veiksmai.

Kada reikalingas miškotvarkos projektas

Miškų įstatyme numatyta, kad miškotvarkos projektai rengiami visoms privačioms miškų valdoms ir skiriami konkrečių tvarkymo priemonių sistemai jose nustatyti, o miško savininkai turi laikytis privalomų vykdyti miškotvarkos projekto dalių – pagrindinių kirtimų dešimtmečio normos, miško atkūrimo bei aplinkosaugos reikalavimų. Valdantys daugiau kaip 500 hektarų miško, privalo neviršyti metinės pagrindinių miško kirtimų normos, kuri nurodoma miškotvarkos projekte. Jei ketinate pasinaudoti Europos Sąjungos parama arba norite gauti kompensaciją už aplinkosauginius apribojimus – jums, nepriklausomai nuo miško valdos ploto, taip pat bus reikalingas vidinės miškotvarkos projektas.

Verta paminėti atvejus, kuomet be miškotvarkos projekto miško savininkai gali vykdyti pagrindinius miško kirtimus:

– III–IV A miškų grupių miškuose inventorizuotų grynųjų baltalksnynų, drebulynų, gluosnynų ir blindynų ar mišriuose medynuose, kuriuose baltalksniai, drebulės, gluosniai ir (ar) blindės sudaro 76 procentus ir daugiau pirmojo ardo medynų tūrio, visų rūšių pagrindinius kirtimus;

– III–IV A miškų grupių miškų mišriuose medynuose baltalksnių, drebulių, gluosnių ir blindžių iškirtimą atrankiniais ir atvejiniais pagrindiniais kirtimais;

– pagrindinius kirtimus žemės sklypuose, kuriuose miško žemė užima iki 3 ha ploto;

– kirtimus IV B grupės (trumpo kirtimo amžiaus plantaciniuose) miškuose.

Jei miško valdos plotas neviršija 3 ha, miško savininkas gali pasirinkti ūkininkauti supaprastinta tvarka. Tokiu atveju leidimą plynam kirtimui jis gali gauti pateikęs kertamos biržės atrėžimo brėžinį, kirstinų medžių tūriui apskaičiuoti naudojamą taškavimo lapą ir želdinimo projektą, o einamiesiems kirtimams – taškavimo lapą (atskirai apskaičiuojant valksmams įrengti kertamų medžių tūrį) ir biržės atrėžimo brėžinį (kuomet kirtimų vykdymo plotas nesutampa su valdos ribomis).

Kaip užsisakyti miškotvarkos projektą

Pagrindas privačių miškų vidinės miškotvarkos projektui rengti yra miško savininko arba, jei  valda valdoma kelių bendraturčių bendros nuosavybės teise,  raštišku visų bendraturčių sutikimu (arba jų įgaliotų asmenų pagal notaro patvirtintą ar notaro patvirtinimui prilygintą įgaliojimą) sudaryta rašytinė sutartis su miškotvarkos projekto rengėju, kurioje susitariama dėl planuojamų ūkinių priemonių projektavimo, projekto parengimo terminų ir kainos. Vidinės miškotvarkos projektai gali būti rengiami tik toms privačioms miško valdoms, kurių nuosavybė įteisinta ir įregistruota Registrų centre (savininkas privalo turėti valdos planą ir valdos registravimo Nekilnojamojo turto kadastre ir registre pažymėjimą), o miško valda vietoje pažymėta aiškiomis ribinėmis linijomis (aiški ribinė linija – tai miško valdos ribas natūroje žyminti linija, kurioje 1–1,5 m atstumu nuo valdos ribos į šios miško valdos pusę iškirsti medžiai ir krūmai arba iškirstas pomiškis ir trakas bei su ribine linija besiribojantys medžiai pažymėti dažais ar žievės patašymu iš ribinės linijos pusės). Projektas rengiamas visai miško valdai, neatsižvelgiant į bendraturčių skaičių.

Projekto kaina priklauso nuo sklypo ploto, inventorizacijos darbų sudėtingumo, ūkinių priemonių projektavimo sudėtingumo ir sutariama prieš darbų pradžią. Kvalifikaciją rengti projektus specialistų sąrašą ir kontaktus skelbia Valstybinė miškų tarnyba interneto svetainės www.amvmt.lt skiltyje „Vidinės miškotvarkos projektų rengėjų sąrašas“.

Kada įsigalioja miškotvarkos projektas

Miškotvarkos projektas pradeda galioti, kai yra suderinamas, patvirtinamas ir užregistruojamas Valstybinėje miškų tarnyboje, apie tai paskelbiama tarnybos svetainės skiltyje „Privačių miško valdų miškotvarkos projektų registras“, adresu www.amvmt.lt:83

Patvirtinti vidinės miškotvarkos projektai mažesnėms nei 10 hektarų privačių miškų valdoms galioja dvidešimt metų, o privačių miškų valdoms, kurių plotas 10 hektarų ir didesnis, – dešimt metų. Šiam laikotarpiui pagal galiojančius projekto rengimo metu teisės aktų reikalavimus suprojektuojamos ūkinės priemonės, pateikiami duomenys apie medynų rūšinę sudėtį, amžių, plotą, tūrį, galimus kirtimus, miškų želdymą, priežiūrą ir rekomendacijos dėl kitų miško tvarkymo ir apsaugos darbų.

Vidinės miškotvarkos projekto privatiems miškams pagrindinės dalys:

– Titulinis puslapis ir Santrauka apie suprojektuotų pagrindinių ir tarpinių miško kirtimų, miško atkūrimo apimtis

– Inventorizacinė dalis (t. y. valdos žemės planas su jame pažymėtais medynais ir valdos miško sklypų charakteristika, pagal miškų inventorizacijos duomenis (taksoraštis).

– Miško kirtimų dalis (suprojektuoti galimi plyni, einamieji, ugdomieji ir kiti kirtimai, išdėstyti projekto galiojimo laikotarpiui ir pažymėti medynų plane).

– Miško atkūrimo darbų dalis (želdintiniems sklypams suprojektuoti geriausiai augavietės sąlygas atitinkantys miško atkūrimo būdai, mišrinimo schemos ir tikslinės medžių rūšys, paskaičiuojant kiek ir kokių sodinukų reikės miško atkūrimui, kurie plotai bus paliekami savaiminiam atželdinimui).

– Privalomi miško apsaugos ir aplinkosaugos reikalavimai (pažymimos zonos, kuriose ribojama ūkinė veikla, nurodomos miškų grupės, pažymimos upių, ežerų apsaugos zonos, saugomų paukščių lizdavietės), taip pat kultūros paveldo objektų ir vietovių apsaugos, naudojimo ir tvarkymo reikalavimai; saugomos teritorijos ir „Natura 2000“ teritorijos, į kurias patenka žemės sklypas.

Taipogi į miškotvarkos projektą įsegamos valdos nuosavybės pažymėjimo ir žemės sklypo plano kopijos, gali būti pridedamas kraštovaizdžio formavimo projektas ar kita užsakovo pageidavimu projekto autoriaus parengta medžiaga.

Kada galima tikslinti galiojantį projektą

Jei projekto galiojimo laikotarpiu sugriežtinami teisės aktų reikalavimai, leidimai kirtimams išduodami vadovaujantis galiojančiu vidinės miškotvarkos projektu, nebent už naujai įvestus ūkinės veiklos apribojimus miško savininkui yra sumokama kompensacija. Jei teisės aktai sušvelninami, ar iškyla būtinybė – galiojantį projektą galima (tenka) tikslinti. Tuomet iš naujo taikomos visos projekto derinimo procedūros.

Galiojantys vidinės miškotvarkos projektai gali būti tikslinami, kai, pavyzdžiui, dėl stichinės nelaimės padarinių privalu tikslinti suprojektuotas ūkines priemones, kuomet pakeičiami ūkinių priemonių vykdymą ir projektavimą reglamentuojantys teisės aktai arba nustatyta tvarka pakeičiamas miškų priskyrimas miškų grupėms; kai reikia papildomai suprojektuoti (ar patikslinti) priemones, kurioms įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos parama; kuomet nustatyta tvarka pakeičiamas miško valdos plotas arba jos ribų konfigūracija, valda suskaldyta į mažesnes arba sujungta su gretima.

Taigi, turėdami  parengtą miškotvarkos projektą, galėsite spręsti apie savo miško valdos vertę, vykdyti reikalingus kirtimus, miško atkūrimo darbus, kitas priemones. Racionaliai ūkininkaudami sulauksite maksimalios tiek ekonominės, tiek aplinkosauginės naudos.

 

Informacija parengta Aplinkos ministerijos užsakymu

Užs. Nr. 15

Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
prieš 3 valandas
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.