2018 Balandžio 24 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Dunokų“ ir Butų ūkio privatizavimas: iškastas karo kirvis

  • Įkelta: 2017-06-19
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Į šiandien 10.00 val. prasidėsiančio Tarybos posėdžio darbotvarkę yra įtrauktas sprendimo projektas dėl UAB Tauragės butų ūkis ir UAB „Dunokai“ privatizavimo. Praėjusią savaitę vykusio Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdžio metu paaiškėjo, kad dėl šio sprendimo opozicija rimtai ketina suremti ietis su valdančiaisiais, socialdemokratų frakcijos lyderiai kalbėjo net neketinantys šio klausimo svarstyti ar prisidėti prie sprendimo priėmimo. Vietoje to ironiškai pasiūlė į privatizuojamų objektų sąrašą įtraukti savivaldybės administracijos pastatą ir teigė ketinantys viešai kreiptis pagalbos į visuomenę. Valdantieji savo ruožtu tikino, kad savivaldybės kišimasis į paslaugų rinką rodo, jog siekiama tarnauti kažkieno interesams, o ne žmonėms.

Siūlo parduoti, kol laikas

Idėją parduoti UAB Tauragės butų ūkio ir UAB „Dunokai“ savivaldybei priklausiančias akcijas Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdyje jo pirmininkas Darius Stankus iškėlė jau praėjusį mėnesį. Esą įmonės nuostolingos, o pernykštis pelnas gautas iš netipinės veiklos, pardavus nenaudojamus pastatus (UAB „Dunokai“ 2016-aisiais neatskaičius mokesčių gavo 251 tūkst. Eur pelno. Vien nekilnojamojo turto pardavimai sudarė 235 tūkst. Eur). Butų ūkiui netolimoje ateityje teks susiremti su privačiais konkurentais, kadangi baigiasi daugiabučių administravimo sutartis, o tam, anot D. Stankaus, įmonė nėra pasiruošusi – jos techninė bazė nugyventa, o kainos didesnės, nei siūlomos privatininkų, pralaimėjus konkursą jai gresia bankrotas.

„Tauragės žinios“ tada pakalbino Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentą Žilviną Šilėną, kuris teigė, jog komunalinių paslaugų nišą perimant privačiam verslui, pirmiausia laimi vartotojas, kadangi konkurencija visada mažina kainą ir kelią kokybę. „Kitų miestų patirtis rodo, kad ten, kur veikia privatus verslas, kaina yra mažesnė. Žingsniai turėtų būti du: pirmiausia atidaryti konkurenciją, tada privatizuoti savivaldybės įmonę. Savivaldybei nėra tikslo išlaikyti nekonkurencingos įmonės“, – teigė Ž. Šilėnas.

Iškasė karo kirvį

Visgi su šia nuomone sutinka ne visi rajono Tarybos nariai. Planai parduoti savivaldybės valdomas Butų ūkio ir „Dunokų“ akcijas antradienį komiteto posėdyje įžiebė tokius karštus ginčus, kokių savivaldybės mažojoje salėje seniai nebuvo girdėti. Neapsieita be kaltinimų vieni kitiems neskaidrumu, turto „parceliavimu“, nuskambėjo ir opozicijos jau pamėgta „buldozerio“  alegorija. Opozicijos atstovai Pranas Petrošius ir Viktoras Kovšovas bandė įtikinti valdančiuosius, jog jie „kerta šaką, kuri Tauragės bendruomenei ilgus metus tarnavo“ – esą UAB „Dunokai“ ir Butų ūkis lig šiolei nekėlė jokių problemų nei Tarybai, nei Tauragės gyventojams, o parduodant akcijas siekiama trumpalaikės naudos. Taip pat vadino liberalus „kapitalistais“. Privatizavimui nepritarė ir „Dunokų“ vadovas Audrius Mosėjus,  kuris teigė manantis, jog savivaldybei būtų pravartu apskritai valdyti 100 proc. komunalines paslaugas teikiančios įmonės akcijų (šiuo metu savivaldybei priklauso  56,14 proc. akcijų, kurių nominali vertė  sudaro 172,91 tūkst. eurų, UAB Tauragės butų ūkio akcijas 100 proc. valdo savivaldybė).

Rėmėsi Konstitucija

Tačiau D. Stankus teigė savo poziciją grindžiantis rinkos ekonomikos principais, Konkurencijos tarybos išvadomis bei Lietuvos Konstitucija.

– Konkurencijos tarybos seminare buvo aiškiai įvardyta, jog Lietuvos Konstitucijos 46-uoju straipsniu sakoma: „Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva. Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei.“ Toliau, savivaldybės įstaigos neturėtų konkuruoti komercinėje veikloje, iškreipdamos rinkos sąlygas. Šios abi įmonės veikia konkurencinėje aplinkoje ir dalyvių šioje rinkoje yra, tas paslaugas gali teikti bet kuri kita privati įstaiga, paprastai veiklos efektyvumas nuo to padidėja, taigi yra siūlymas apsvarstyti (privatizavimą, – red. past.) Taryboje ir po to apsispręsti, – kalbėjo D. Stankus.

Taip pat politikas akcentavo, jog siekimas išlaikyti komunalinių paslaugų įmonių akcijų kontrolę savivaldybės rankose sudaro sąlygas valdininkams įtakoti įmonių veiklą ir ten įsirengti „partines lesyklėles“.

Įmonių valdymas nėra savivaldybės funkcija

„Tauragės žinios“ paprašė Konkurencijos tarybos pateikti aiškią poziciją šiuo klausimu.

„Tauragės  žinios“: „Ar savivaldos institucijos turėtų stengtis išlaikyti daugiabučių administravimo ir  komunalines paslaugas teikiančių įmonių akcijų paketo kontrolę? Kaip tai veikia konkurencinę aplinką?“

Konkurencijos taryba: „Įmonių valdymas nėra savivaldos institucijų funkcija ar tikslas, todėl savivaldybės neturėtų siekti dalyvauti įmonių veikloje, nebent tai yra būtina, siekiant įgyvendinti savivaldybėms pavestas funkcijas. Konkurencijos tarybos nuomone, savivaldybės neturėtų steigti naujų įmonių ar pavesti jau įsteigtoms įmonėms vykdyti ūkinę veiklą, jeigu rinkoje yra privačių ūkio subjektų, kurie gali pasiūlyti reikalingas paslaugas.

„Tauragės  žinios“: „Ar situacija, kai tokias paslaugas teikia savivaldybės kontroliuojamos įmonės, yra palanki vartotojui? Garantuoja žemą kainą ir kokybę?“

Konkurencijos taryba: „Tai, kad paslaugas teikia savivaldybės valdoma įmonė, nebūtinai užtikrina paslaugų kokybę ar žemą kainą vartotojams. Konkurencijos taryba 2015 metais atliko Komunalinių atliekų rinkos tyrimą, kuris parodė, kad būtent konkurencingos procedūros taikymas, parenkant komunalinių atliekų tvarkymo paslaugas teikiančią įmonę lemia mažesnes komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugų kainas bei mažesnes vartotojų išlaidas už atliekų tvarkymą.

Taip pat pažymime, kad savivaldybės įmonių paslaugų kainą gali lemti ir tai, kad, atsiradę veiklos nuostoliai yra padengiami iš savivaldybės biudžeto lėšų, įmonė neatlygintinai naudojasi savivaldybei nuosavybės teise priklausančiu turtu (patalpomis, įranga, transportu). Tokiu atveju savivaldybės gyventojai už teikiamą paslaugą papildomai sumoka ir netiesiogiai, nes savivaldybė lėšas, kurios kitu atveju galėtų būti naudojamos kitiems bendruomenei svarbiems tikslams finansuoti, investuoja į savivaldybės įmonės veiklą.“

Dėl UAB Tauragės butų ūkis ir UAB „Dunokai“ akcijų privatizavimo Taryba spręs šiandien, 10.00 val. 

Praėjusiais metais 20-metį minėjęs Tauragės Rotary klubas patvirtino naują prezidentą. Šeštadienį, plaukiant keltu Rusnė-Nida, regalijos buvo įteiktos verslininkui Romualdui Stasyčiui.  

Naujausiame „Tauragės žinių“ numeryje skaitykite: apie vieną opiausių šalies problemų – savižudybes, kuri šią savaitę, jau ne pirmą kartą, palietė Tauragę. Rašome ir dėl ko ne juokais susikibo rajono politikai, kas tapo naujuoju Rotary klubo prezidentu, kiek kainuoja populiariausios birželio uogos. Rasite ir įvairiausių įdomybių: Meino meškėnų augintojai papasakojo apie savo meilę katinams, Alina Dambrauskienė – apie tai, kaip ugdo Tauragės „lakštingalas“. O taip pat, kaip visada, ko pasiekė rajono sportininkai, kokie renginiai džiugina Tauragę.

Praėjusią savaitę Tauragės rajono savivaldybės darbuotojai išlydėjo ilgametį Kultūros ir sporto skyriaus vyriausiąjį specialistą Valdą Šarakvasą. Jis daugiau nei dešimtmetį fotografijose ir filmuotoje medžiagoje įamžindavo savivaldybės ir jos  įstaigų kultūrinius, sportinius bei kitus oficialius susitikimus.

Jau šį mėnesį prasidės Stoties gatvės rekonstrukcijos darbai. Už daugiau nei milijoną eurų ketinama atlikti nuotekų tinklų renovacijos, lietaus nuotekų tinklų rekonstrukcijos darbus, įrengti gatvės apšvietimą bei sutvarkyti važiuojamąją dalį ir šaligatvius. Projektas finansuojamas iš Tauragės rajono savivaldybės biudžeto, ES struktūrinių fondų bei Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų.