2018 Birželio 20 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Griebtasi eilių darželiuose mažinimo

  • Įkelta: 2017-06-07
L. / d. „Kodėlčius“ albumo nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Švietimo skyriaus duomenimis, į darželius šiemet Tauragėje netelpa maždaug 146 vaikai. Savivaldybės administracija suka galvas, kokiomis priemonėmis spręsti šią problemą. Tarp jų – kompensacijos auklę samdantiems ar privačių darželių paslaugomis besinaudojantiems vaikų tėvams, naujų darželio grupių kūrimas, tvarkos, kai vaiko priežiūros atostogose esantys tėvai galėdavo nevesti vaiko į darželį kiek tik nori ir už jį nemokėti, naikinimas.

Brauks iš sąrašų

Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje svarstyti siūlymai, kaip spręsti susidariusių eilių į rajono darželius problemą. Vienas iš jų – griežtinti tvarką nelankančių, bet vietą darželyje užimančių vaikų tėvams. Iki šiol darželiuose galiojo Tarybos sprendimu įtvirtinta nuostata, kai tėvai, esantys vaiko priežiūros atostogose, galėdavo nevesti savo atžalų į darželį ir nemokėti mokesčio už praleistas dienas. Pasak administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, tokia tvarka ydinga tuo, kad dažnai tokie vaikai tik užima vietas darželiuose, tačiau realiai jų nelanko. Šią problemą siūloma spręsti apribojant nemokamai nelankomų dienų skaičių iki 5 per mėnesį. Jei vaikas praleidžia daugiau negu 5 dienas, tai, kad jo vienas iš tėvų yra vaiko priežiūros atostogose, nebebus laikoma pateisinama priežastimi. O be pateisinamos priežasties nuolat darželių nelankantys vaikai bus braukiami iš sąrašų. Švietimo skyriaus specialistų teigimu, šiuo metu yra apie 130 šia lengvata besinaudojančių šeimų, o piktybiškai nelankančių – apie 20.

Mokės kompensacijas

Gryninama idėja mokėti 100 eurų kompensacijas vietų į valstybinius darželius negaunančių vaikų tėvams. Kompensacijos už savarankišką vaikų priežiūros organizavimą tėvams būtų mokamos, kai 2–5 m. amžiaus vaikas daugiau nei pusmetį negauna vietos valstybiniame darželyje.  Taip siekiama inicijuoti privačių darželių kūrimą, kurių Tauragėje kol kas nėra nė vieno. Kompensacijas gautų ir aukles, dirbančias pagal verslo liudijimą, samdantys tėvai. Tokia tvarka galioja Vilniuje. Tiesa, nuo pernai ten tėvai gauna 100 eurų kompensaciją, netgi jei vaiką prižiūri patys. M. Petraičio nuomone, tokia privilegija neskatintų ne tik privačių darželių ir darbo vietų auklėms kūrimosi, bet ir verstų tėvus pagalvoti, ar jiems apsimoka dirbti – sudėjus socialines pašalpas ir tokias kompensacijas praktiškai gautųsi minimalios pajamos. Dėl to nuspręsta šios minties atsisakyti.

Pagalvota ir apie kitus piktnaudžiavimo atvejus. Esą tėvai gali sąmoningai užrašyti vaiką į tą darželį, kuriame didžiausia eilė ir tikėtina, kad vietos ten taip ir neatsiras, tik dėl to, kad gautų kompensaciją.  Dėl to siūloma vykdyti registraciją į darželius pagal tėvų deklaruotą gyvenamąją vietą, taip kaip yra registruojantis į mokyklas.

Priešmokyklinukai – į mokyklas

Komiteto nariai priėjo prie išvados, jog norint mažinti eiles darželiuose, reikia skatinti priešmokyklinukų tėvus rinktis ugdymą mokyklų priešmokyklinėse grupėse. Šiuo metu priešmokyklines grupes turi visos miesto mokyklos, išskyus „Šaltinio“ progimnaziją, mat ten nėra laisvų patalpų ir „Versmės“  bei Žalgirių gimnazijas.

Ateityje bus siekiama, kad mokyklose veiktų kuo daugiau priešmokyklinių grupių. Dėl to naujai į darželius atvedantys vaikus tėvai iš karto būtų informuojami, kad priešmokyklinę grupę rekomenduojama lankyti mokykloje. Tačiau tam dar reikia pasiruošti – tinkamai įrengti patalpas mokyklose vaikų poilsiui ir suteikti galimybes vaikams ten būti visą dieną. Švietimo skyriaus vedėjo Egidijaus Šteimanto teigimu, tokioms idėjoms įgyvendinti gali prireikti ne vienerių metų.

Steigs naujas grupes

Svarstoma įsteigti naujas darželių grupes kai kuriose rajono mokyklose. Švietimo skyrius teikė pasiūlymą įsteigti darželio grupę „Aušros“ pagrindinėje mokykloje, tačiau įrengti tinkamai patalpas ten kainuotų per 38 tūkst. eurų, todėl šiai minčiai komitetas nepritarė. Bet vis dar svarstoma atidaryti vieną darželio grupę Jovarų pagrindinėje mokykloje. Taip pat jau įrenginėjamos darželio patalpos Mažonuose, kur galės vykti ne tik mažoniškiai, bet ir Tauragės miesto vaikai.

 

Viena didžiausių lietuviško kapitalo įmonių Tauragėje „Molupis ir Ko“ griebiasi veiklos optimizavimo procesų. Nuostolingus kepyklos prekybos taškus perima mažmeninės prekybos įmonių grupės „Aibė“ bendrovė UAB „Gulbelė“. Pasklidus kalboms, jog „Molupį“ persekioja finansiniai sunkumai, jos vadovė Biruta Cibitienė tikina, jog viskas yra gerai.

Tauragės rajono savivaldybė visuomenei pristatė šviežiai sukurtą Tauragės miesto įvaizdį, kurio pagrindiniai akcentai – progresas ir žalioji vizija. Prekinio ženklo, kurį sudaro nauja pozicionavimo legenda, logotipas ir šūkis, kūrimas mokesčių mokėtojams atsiėjo 15 tūkst. eurų. Tikimasi, kad šiuolaikiškas miesto įvaizdis padės atkreipti dėmesį ir sėkmingai papasakoti apie vietovės privalumus, kviesti naujus investuotojus ir turistus bei sustiprins pačių tauragiškių savimonę ir identitetą, aiškiai pozicionuos miesto viziją ir tikslus.

Šiandien šalyje rengiamas kol kas vienintelis privalomas lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas. Nacionalinio egzaminų centro duomenimis, lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą laikyti registravosi 18 tūkst. 759 kandidatai. Mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą registravosi laikyti 12 tūkst. 643 kandidatai.

Greitu laiku Tauragėje, Vytauto gatvėje, buvusio karinio miestelio teritorijoje duris atvers  jaukus ir jaunimo poreikiams pritaikytas Jaunimo centras. 165 kv. m. pastate prasmingai laiką galės leisti jaunimas ir jaunimo organizacijos.

„Tauragės žinių“ redakcija, kartu su partneriais Tauragės kabeline televizija ir Tauragės radiju šiandien atviri Jums – dirbame Bažnyčių gatvėje įrengtame Spaudos centre. Čia galite pigiau užsiprenumeruoti „Tauragės žinias“ antrąjam metų pusmečiui, pabendrauti su žurnalistais bei gauti renginių programą, padovanosime ir naujausią laikraščio numerį. Kalbinsime įžymius žmones, informuosime apie įdomiausius įvykius. Sekite naujienas!