2020 Gegužės 31 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Dalijamasi patirtimi globos pertvarkos srityje

  • Įkelta: 2017-08-10

Daivos Kybartienės nuotrauka

„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Į Tauragės rajono savivaldybę, susipažinti su mūsų patirtimi įgyvendinant perėjimo iš globos institucijoje sistemos prie bendruomenėje teikiamų paslaugų, praėjusį penktadienį lankėsi institucinės globos pertvarkos ekspertai iš Kauno, Alytaus, Marijampolės, Šiaulių, Utenos regionų. Ekspertai viešėjo pertvarkoje dalyvaujančiuose Adakavo socialinės globos namuose ir įstaigos padalinyje – Tauragės neįgaliųjų reabilitacijos centre.

Institucinės globos pertvarka yra siekiama sukurti kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemą, kuri sudarytų galimybes kiekvienam vaikui, neįgaliajam ar jo artimiesiems gauti individualias paslaugas pagal poreikius ir reikiamą pagalbą bendruomenėje, o kiekvienam likusiam be tėvų globos vaikui – augti šeimoje arba šeimai artimoje aplinkoje.

Pasak pertvarkos ekspertės Tauragės regionui Marijonos Janavičienės, šiuo metu vyksta pirmasis pertvarkos etapas, kurio tikslas – pertvarkai reikalingų sąlygų sukūrimas ir paslaugų teikimas, didinant esamų prieinamumą. Šio etapo pagrindinis uždavinys – tinkamai pasirengti pertvarkai kiekviename regione.

– Adakavo socialinės globos staiga dar gerokai prieš prasidedant pertvarkai buvo viena iš nedaugelio institucinės globos įstaigų Lietuvoje, kuri teikia daugiausia paslaugų proto, psichikos negalią turintiems asmenims. Įstaigos padalinyje Tauragės neįgaliųjų reabilitacijos centre teikiamos dienos užimtumo paslaugos,  veikia net penki darbinio užimtumo kabinetai, kur paslaugas teikia didelę patirtį turintys užimtumo specialistai. Įstaiga teikia integralios pagalbos bei laikino atokvėpio paslaugas neįgaliems asmenims ir jų šeimoms. Atliekant socialinės globos namų darbuotojų motyvacijos ir kompetencijos, kuri reikalinga naujų bendruomeninių paslaugų teikimui, vertinimus, rezultatai buvo bene vieni iš geriausių, lyginant su kitų regionų įstaigomis. Vertinimo išvados tik patvirtino, kad šioje įstaigoje dirba motyvuoti ir aukštos kompetencijos darbuotojai. Todėl nutarta, kad įvairių regionų ekspertai galėtų iš jų pasisemti gerosios patirties, – po susitikimo „Tauragės žinioms“ kalbėjo M. Janavičienė.

Atvykę svečiai stebėjosi Adakavo socialinės globos įstaigos veiklos rezultatais, domėjosi, kaip vadovei Kristinai Anulienei ir pavaduotojai Astai Šlepavičienei pavyksta sutelkti kolektyvą. Pasak vadovių,  sėkmės receptas paprastas – darbuotojai įtraukiami į bet kurios veiklos sprendimų priėmimą.

Įstaigos direktorė K. Anulienė regioninio lygmens pertvarkos ekspertams papasakojo apie planuojamas teikti bendruomenines paslaugas, pasidalijo patirtimi apie bendradarbiavimą su vietos bendruomene, paminėjo bendradarbiavimo svarbą, kuri garantuotų neįgaliesiems visapusišką dalyvavimą bendruomenės ir visuomeniniame gyvenime.

Pertvarkos regioninio lygmens ekspertai turėjo galimybę susipažinti su Adakavo globos namuose gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygomis, stebėjosi sutvarkytomis gyvenamomis patalpomis ir pritaikyta poilsiui teritorija.

Atvykus į Neįgaliųjų reabilitacijos centrą, vadovė Zigmunda Menclerienė svečius supažindino su centre teikiamomis neįgaliųjų užimtumo paslaugomis. Ekspertai stebėjosi neįgaliųjų gebėjimais kuriant įvairius rankdarbius, darbais iš vytelių, tapybos darbais. Z. Menclerienė papasakojo apie neįgaliesiems teikiamą naują laikino atokvėpio paslaugą namuose, apie šios naujai išbandomos paslaugos privalumus ir trūkumus.

Po viešnagės Tauragės rajone pertvarkos ekspertai liko sužavėti ir tvirtino, kad šios įstaigos patirtimi būtinai pasidalins su savo regionų pertvarkomomis įstaigomis. Dėkodami už malonų priėmimą svečiai įstaigos kolektyvui perdavė saldžias dovanas, konditerijos gaminius, kuriuos kepa neįgalieji iš Alytaus.

UAB Tauragės butų ūkis ir buvusi įmonės vadovė Edita Vaitkutė-Zinkė pasirašė taikos sutartį dėl dalies iš jai pateikto 32 tūkst. eurų ieškinio. Savivaldybės kontroliuojama įmonė nebereikalaus iš atsakovės padengti 16 tūkst. eurų nuostolių dėl laiku neišsireikalautų delspinigių iš UAB „Tilta“, kurioje iš pareigų atšaukta buvusi Butų ūkio direktorė šiuo metu dirba. Birželio 21 d. šalys pasirašė taikos sutartį, kurioje trečiuoju asmeniu įtraukta minėta bendrovė sumokėjo 8 tūkst. eurų kompensaciją.

Tauragės miesto susisiekimo infrastruktūrai gerinti parengtas Darnaus judumo planas, kurį patvirtino rajono Taryba. Tarp iki 2020 m. numatytų įgyvendinti priemonių – šviesoforas avaringoje  Dariaus ir Girėno bei Veterinarijos gatvių sankryžoje, nauji dviračių takai, tankesni viešojo transporto maršrutai ir įkrovos stotelės elektromobiliams. Dėl dviejų su puse milijonų eurų paramos plano įgyvendinimui bus kreipiamasi į Europos Sąjungą, 5 mln. eurų skirs Kelių priežiūros fondas.

Privatizacijai rengiama savivaldybės valdoma įmonė UAB „Dunokai“ gali netekti pajamų iš miesto tvarkymo – pasibaigus 5 m. trukusiai komunalinių paslaugų teikimo sutarčiai, skelbiamas naujas konkursas. Anksčiau kapinių tvarkymo, apšvietimo darbų ir šaligatvių, kelių ir skverų remonto bei valymo paslaugas be konkurencijos teikusi įmonė jau pralaimėjo vieną konkursą – komunalines atliekas nuo 2015-ųjų metų surenka UAB „Ekonovus“. Bendrovės pajamos dėl to sumažėjo 15 proc.

43-ose Tauragės rajono seniūnaitijose trijų metų kadencijai jau išrinktas 41 seniūnaitis. Dėl nedidelio gyventojų aktyvumo Senamiesčio ir Aerodromo seniūnaitijose vyks pakartotiniai rinkimai.

Sausio mėnesį Tauragės butų ūkio direktoriaus pavaduotojo pareigas apleidęs Kęstutis Petkus šiandien atstovauja bendrovę „Tauragės būstas“. Ši įmonė, kuri priklauso didžiausiai Lietuvos daugiabučių administratorei „Mano būstas“, bando pasiekti susitarimą su penkių Tauragės rajono daugiabučių namų gyventojais. Vilionėse K. Petkui talkininkauja buvęs Butų ūkio darbuotojas Juozas Statkus, vykstantis į susitikimus su namo atstovais ir aktyviai platinantis reklaminę spaudą. Išgirdęs tokius planus Tauragės dvaro gyventojas Vytautas Balčiūnas redakcijos klausia, kodėl dabar renkami parašai pereiti pas atėjūnus, kam tai naudinga, ar bėgdami nuo vilko neužlipsime ant meškos?