2019 Vasario 20 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

SOLVIT dėka kirpėja iš Lietuvos apgynė savo teises Vokietijoje

  • Įkelta: 2017-11-27
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Kaip byloja tautos išmintis, reikia rytojui taupyti duoną, o ne darbą. Bet ką daryti, kai dirbti norisi, tačiau dėl institucijų nesusikalbėjimo užsienyje dirbti pagal profesiją neleidžiama? Taip atsitiko vienai lietuvei, kuri norėjo Vokietijoje dirbti pagal turimą kirpėjos kvalifikaciją, bet vietos institucijos jos profesinių įgūdžių nepripažino. Įsikišus Ūkio ministerijoje veikiančiam Lietuvos SOLVIT centrui, kuris gina piliečių ir įmonių teises kitose Europos Sąjungos valstybėse, moteris išsprendė savo bėdas ir sėkmingai galėjo verstis mėgstama profesine veikla.

Nepripažino profesinės kvalifikacijos

Vokietijoje gyvenanti lietuvė kreipėsi į atsakingą Vokietijos instituciją su prašymu pripažinti jos profesinę kvalifikaciją ir pateikė pažymėjimą, išduotą Ūkio ministerijos, kuris patvirtino jos kirpėjos profesinę patirtį ir vertimosi profesine veikla trukmę. Tačiau to nepakako: minėta institucija reikalavo naujo pažymėjimo, kuriame būtų nurodyta ne tik profesinės patirties trukmė, bet ir konkrečios datos, kada moteris vertėsi kirpėjos amatu Lietuvoje.

Moters tokia situacija netenkino ir ji kreipėsi į Lietuvos SOLVIT centrą. Šis centras nemokamai nagrinėja asmenų ir įmonių problemas, kylančias sprendžiant klausimus su kitų Europos Sąjungos šalių valstybinėmis įstaigomis. Po moters kreipimosi Lietuvos SOLVIT centras išsiaiškino, kad vadovaujantis Europos Sąjungos teise, papildomas Vokietijos institucijos reikalavimas yra neteisėtas ir perteklinis.

Pagal Europos Sąjungos Direktyvą dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo, valstybė narė, pripažindama ankstesnį užsiėmimą ta veikla kitoje valstybėje narėje, gali prašyti pažymėjimo tik dėl veiklos pobūdžio ir trukmės. Lietuvos SOLVIT centrui pateikus savo teisinius argumentus, Vokietijos institucija pakeitė priimtą sprendimą ir sutiko pripažinti lietuvės profesinę kvalifikaciją nereikalaudama papildomų dokumentų,  tad moteris galėjo verstis kirpėjos amatu be jokių perteklinių reikalavimų.

Sprendžia ne tik su darbu susijusias problemas

Jei susidūrėte su tokia ar panašia problema, jums padėti gali SOLVIT tinklas, kurio nacionaliniai centrai rūpinasi pažeistais piliečių ir įmonių interesais visoje Europos Sąjungoje, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje. SOLVIT nemokamai padeda tuomet, kai kitos Europos Sąjungos šalies valstybinė įstaiga pažeidė asmens ar įmonės teises, kurias užtikrina Europos Sąjunga, ir nukentėjusysis dar nesikreipė į teismą.

Apie problemas, su kuriomis susidūrėte Europos Sąjungos šalyje, galima pranešti internetu adresu: www.solvit.lt. Gavus  skundą, jį siekiama išspręsti per dešimt savaičių.

SOLVIT taip pat padeda spręsti problemas dėl teisių gyventi kitoje valstybėje, vairuotojo pažymėjimo pripažinimo, įvairių socialinių išmokų, pensijų, pašalpų mokėjimo, sveikatos draudimo, profesinės kvalifikacijos pripažinimo kitoje Europos Sąjungos šalyje.

SOLVIT padeda ir įmonėms. Jei bendraujant su kitos šalies valstybine įstaiga jūsų įmonė susidūrė su nesklandumais dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo, ribojimais tiekti prekes ar teikti paslaugas, tuomet SOLVIT specialistai irgi gali padėti. Tačiau jei kyla bėdų su užsienio įmone, SOLVIT nesprendžia įmonių tarpusavio nesutarimų. Taip pat nėra sprendžiamos situacijos, kai ginčo šalys jau kreipėsi į teismą.

Europos Sąjungos šalyse gyvenantys, dirbantys, studijuojantys, keliaujantys ar savo verslą kuriantys lietuviai aktyviai gina savo teises, o SOLVIT centro darbo efektyvumo rodiklis vis auga. Nors SOLVIT ginčų sprendimo būdas neteisminis, tačiau dauguma visų skundų išsprendžiama įmonės ar piliečio naudai.

2016 m. Lietuvos SOLVIT centre buvo nagrinėti 104 skundai, iš kurių 34 – SOLVIT kompetencijos bylos.  Palyginti su 2015 m., SOLVIT kompetencijos bylų skaičius išaugo 17 proc.

2016 m. Lietuvos SOLVIT centras, bendradarbiaudamas su kitų šalių SOLVIT centrais, sprendė 28 bylas dėl problemų, kilusių Lietuvos piliečiams ir verslininkams kitose Europos Sąjungos šalyse, ir 6 bylas dėl galimo Lietuvos institucijų netinkamo Europos Sąjungos teisės taikymo. 2016 m., kaip ir ankstesniais metais, didesnę dalį skundų sudarė piliečių skundai, taip pat buvo išnagrinėti 5 verslo atstovų skundai.

Užs. Nr. 102

Tarybos narys, „tvarkietis“ Silverijus Statkus, dėl atostogų metu panaudotų kanceliarinių išlaidų, užsitraukė savivaldybės administracijos nemalonę. Politiko elgesį tyrė savivaldybės Tarybos Etikos ir Antikorupcijos komisijos, svarstoma informaciją perduoti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Pats S. Statkus pripažino galimai netinkamai panaudojęs su tarybos nario veikla susijusias išlaidas ir įsipareigojo savivaldybei padarytą žalą atlyginti. 

Daugiau nei per du mėnesius pasiūlyta  beveik pusantro tūkstančio idėjų, kaip Lietuva galėtų padaryti proveržį ir gyventi geriau. Iniciatyvoje „Idėja Lietuvai“ pasiūlymus pateikė ir du tauragiškiai – Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis ir verslininkas Romas Stasytis. 

Skaičiuojame paskutines dienas iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio, į kasdienybę beldžiasi elektromobiliai, todėl įdomu panagrinėti dar vieną užmirštosios prieškario Tauragės temą. Tai automobiliai ir jų infrastruktūra tuometinėje Tauragės apskrityje. 

Pirmadienį turėjęs įvykti naujausias režisieriaus Balio Latėno spektaklis „Du vyrai geriau“ tauragiškių nesudomino. Pirmą kartą prieš keletą savaičių reklamuotas renginys buvo atidėtas, tačiau nepardavus bilietų ir antrąjį kartą – atšauktas galutinai. Žinia apie tai, kad spektaklis neįvyks, internete pranešta tos pačios dienos rytą. Bilietus įsigiję žiūrovai nepatenkinti – esą tokiais atvejais pinigų grąžinimo procedūros vargina, erzina ir tai, jog tenka priverstinai keisti vakaro planus.