Valerija Bumbulienė: esu nepagydoma patriotė
Įkelta:
2017-11-05
Nuotrauka
Aprašymas

Autorės nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Visuomet pasitempusi, greita, su šypsena veide, iš pažiūros gležna, tačiau viduje nepaprastai gyvybinga ir atkakli – ilgametė dailės mokytoja, Tauragės Garbės pilietė Valerija Bumbulienė. Didelį ir labai svarų indėlį ji įnešė į Tauragės miesto istoriją, buvo Sąjūdžio vedlė. Ir dabar, būdama garbaus amžiaus, yra neabejinga savo miestui, jo žmonėms, buvusiems mokiniams, o ypatingai savo auklėtiniams, su kuriais praleido septynerius mokslo metus. Praėjus 40-čiai metų, ji mielai bendrauja su savo mokiniais kaip su šeimos nariais, ką tik paminėjo du gražius jubiliejus – savo 90-ies metų sukaktį ir auklėtinių mokyklos baigimo keturiasdešimtmetį. Mokytoja dalijasi prisiminimais apie nueitą gyvenimo kelią – pedagoginį darbą, visuomeninę veiklą ir pamąstymais apie šiandieną.

Sukaktys

Kai V. Bumbulienė tapo 5 d. klasės auklėtoja (tai vienintelė klasė, kurios auklėtoja V. Bumbulienė buvo nuo pradžios iki galo – 5-11 klasėse), penktokai nebuvo labai geri – išdykę, triukšmingi, nedrausmingi.

 „Mane apėmė nerimas: ar aš sugebėsiu valdyti šią judrią masę, ar pateisinsiu vaikų lūkesčius, ar mylės mane mokiniai?.. Pagrindiniu dalyku klasės auklėjime aš, vis tik, laikau mokytojo ir vaikų abipusę meilę. Taip, kaip ir šeimoje, jei nėra pasitikėjimo vienas kitu, jei nėra meilės, nėra ir susiklausymo. Ir tada nieko nėra, joks pedagoginis darbas, jokios priemonės neduoda laukiamų rezultatų...“ – tai žodžiai, parašyti klasės metraštyje, kurį auklėtoja rašė kaip dienoraštį.

Tada dar dirbo Pirmojoje vidurinėje mokykloje (dabartinė M. Mažvydo pagrindinė mokykla), o ateinančiais metais, pastačius ketvirtąją vidurinę (dabartinė Žalgirių gimnazija), visa klasė buvo perkelta į ją. V. Bumbulienė buvo dailės ir braižybos mokytoja, todėl pamokas dėstė tik iki 8 klasės, bet savo auklėtinių nepaliko, vedė juos iki vienuoliktos klasės, išlydėjo į gyvenimą ir niekada nepamiršo. Visada domėjosi, kaip klostosi tolimesnis jos vaikų gyvenimas, stengėsi palaikyti ryšį, pasikalbėti, susitikti.

Po vidurinės mokyklos baigimo praėjus keturiasdešimčiai metų, į klasės susitikimą susirinko  auklėtiniai ir klasės vadovė. Buvę V. Bumbulienės mokiniai nepamiršo ir auklėtojos garbingo 90-ties metų jubiliejaus. Sveikino, linkėjo, dalijosi savo gyvenimo istorijomis ir džiaugėsi neišsenkančia auklėtojos energija.

– Aš buvau nustebinta, supratau, kodėl mano auklėtiniai susitikimą nukėlė taip vėlai į rudenį – jie taikė arčiau mano gimtadienio. Mokykloje mane mokiniai pasitiko išsirikiavę su gėlėm. Buvo smagu matyti juos, dabar suaugusius, kažko pasiekusius, tačiau vis dar kaip vaikus, žiūrinčius į savo auklėtoją. Kiekvienas norėjo kažko paklausti, kažką papasakoti, kuo daugiau pabendrauti. Tai buvo didelis džiaugsmas, kad surengta tokio aukšto lygio šventė visom prasmėm, kurios aš niekada nepamiršiu ir dar ilgai kalbėsiu vien apie tai, – po šventės sakė V. Bumbulienė.

Nuotrauka

– Kaip klostėsi Jūsų gyvenimas, kol pradėjote dirbti pedagoginį darbą? Kodėl ir kaip pasirinkote mokytojos profesiją?

– Esu gimusi ir augusi Tauragėje, taigi, gryna tauragiškė. Mama taip pat gimusi Tauragėje, o tėvas buvo tikras žemaitis, kilęs iš Plungės. Mano senelis, tėvo tėvas, buvo Plungės bažnyčios vargonininkas, todėl ir krikštijo mane ten. Senelis trumpai mokėsi kartu su Čiurlioniu, bet, kadangi buvo neturtingas, tai mokslų gavo nedaug. Dirbdamas bažnyčios vargonininku, kūrė giesmes, buvo knygnešys. Draudžiamas knygas slėpė už vargonų, bet kai jį susekė vykdant šią uždraustą veiklą, pabėgo į Ameriką keliems metams. Grįžęs toliau dirbo vargonininku. Kai aš gimiau, o buvau pirmoji jo anūkė, jis pasakė, kad būtinai krikštys Plungėj, o visi bažnyčios langai turi „birbėti“ nuo vargonų garso. Turiu dokumentus, kur oficialiai parašyta „gimusi Tauragėje, krikštyta Plungėje“. Tėvas mirė, kai man buvo penkeri metai. Mama neilgai trukus ištekėjo už kito vyro.

Baigusi vidurinę sprendžiau dilemą: ar rinktis mediciną, ar dailę. Tačiau nebuvo galimybių mokytis, norai žlugo ir išėjau dirbti. Pirmoji mano darbovietė buvo Tauragės rajkoopsąjunga, nes rinktis nebuvo iš ko. Įdarbino mane prekių žinove, nors iš prekių aš pažinojau tik vinis ir plytas. Bet buvo daug įvairių raštų, kuriuos reikėjo paruošti, o aš buvau bene vienintelė baigusi vidurinę ir labiausiai raštinga. Tad daugiausia spausdinau raštus.

Atsitiko taip, kad Tauragės pirmojoje vidurinėje mokykloje atsirado laisva fizinio lavinimo mokytojo vieta, mat mokytoja išėjo vaiko priežiūros atostogų nuo mokslo metų vidurio. Mokyklos vadovybė nusprendė ieškoti manęs. Pati direktorė Serafima Didžiulienė atėjo kviesti į darbą mokykloje. Buvau truputį pasižymėjusi – šokėja, sportininkė ir šiaip visuomenininkė. Taip, visai atsitiktinai, pradėjau dirbti pedagoginį darbą.

–  Ir kaip Jums sekėsi mokytojauti, kaip „susidraugavote“ su pedagoginiu darbu?

– Viskas ten buvo gerai, su mokiniais pašokinėdavom per virvutę, pabėgiodavom, juk aš visai neturėjau supratimo kaip reikia vesti pamoką, tai ir vyko laisva forma. Visi sakydavo – ne fizinio, o  „Valikės pamoka“.  Baigus mokslo metus mane išsiuntė į mokytojų tobulinimosi kursus. Tokie kursai tuo pokario metu buvo organizuojami pirmą kartą ir žmonės susirinko iš visos Lietuvos. Jie vyko gražioje kurortinėje vietovėje, vadinamoje „Ežerėliai“. Gyvenome palapinėse ir labai smagiai mokėmės. Kai grįžau po kursų, Švietimo skyriuje jau buvo nuspręsta mane siųsti dirbti kitur. Pasiūlė  pasirinkti kur norėčiau dirbti, o aš paklausiau kur geriausi saviveiklininkai, kur būtų įdomiau. Taip pasirinkau Šilalę, bet net nepagalvojau, kad bus sunku nusigauti ten, juk nebuvo kelių, nevažiavo autobusai, bet vis tiek šiaip ne taip, sunkvežimiais nuvažiavau, o manęs ten labai laukė. Prie fizinio lavinimo pamokų man pridėjo dar ir dailės pamokas, o man tai  labai patiko. Sporto salės nebuvo, reikėjo pamokas vesti lauke. Berniukai žiūrėjo su nepasitikėjimu, atvažiavo čia kažkokia „mergelka“ fizinio pamokas vesti. Bet aš buvau jau po kursų pasikausčiusi, su sportine apranga, kaip priklauso, pati parodžiau keletą gimnastikos pratimų ir taip įgijau vaikų pasitikėjimą. Dirbdama sukūriau keletą šokių ratelių, saviveiklininkų būrelių. Jie greit pasiekė gana aukštą lygį, o tai  pastebėjo Šilalės rajono valdžia ir įpareigojo mane vesti dainų šventes. Mano būsimas vyras taip pat atvyko į tą pačią mokyklą dirbti. Jis labai domėjosi teatru, pradėjo statyti spektaklius. Taip bendra saviveikla ir suvedė mus – jis statė spektaklius, aš rūpinausi dekoracijomis. Ir taip ten mokytojavau dešimt metų.

Atsiradom Tauragėj. Vyras baigė Universitetą ir jį paskyrė dirbti Švietimo skyriuje. Aš pradėjau dirbti pirmoje vidurinėje mokykloje, vesti mergaitėms darbų pamokas. Kai atsirado Dailės institute neakivaizdinis skyrius, įstojau mokytis. Baigusi įgijau dailininko-menotyrininko specialybę.

Bedirbant Pirmoje vidurinėje mokykloje, pastatė Ketvirtą vidurinę (dabar Žalgirių gimnazija). Jos direktorė Leokadija Judelienė perviliojo mane. Aš sutikau su sąlyga, kad mokykloje bus sustiprintas piešimas ir skirs atskirą kabinetą. Kadangi mokykla buvo nauja, tai man rūpėjo ne tik mano darbo vieta, bet ir visos mokyklos išvaizda. Nuvažiavau į Dailės institutą, susitikau su savo buvusiais dėstytojais ir paprašiau padėti papuošti mokyklą. Jie mielai sutiko, davė nemažai meno darbų, tame tarpe ir vieno studento diplominį darbą „Žalgirio mūšis“, kuris ir dabar tebepuošia mokyklos foje sieną. Taip ir gyvenu ligi šiol – neatsitraukiu nuo meno, politikos, įvairių žinių, stengiuosi viskuo domėtis.

Mano ilgas pedagoginis ir visuomeninis darbas buvo įdomus, pilnas įvairių įvykių. Visuomet stengiausi palaikyti gerą kontaktą su vaikais, todėl ir jie mane gerbė. Mano dėstomi dalykai – dailė ir braižyba – suteikė galimybę bendrauti su visais mokyklos mokiniais, todėl dabar visur, kur tik einu – ar į parduotuvę, ar į polikliniką, ar į kultūrinį renginį – visur juos sutinku, jie sveikinasi, maloniai kalbasi. Gal ir ne visiems įtikau, bet juk geras visiems nebūsi. Esu laiminga, kad tokia mano specialybė, leidusi pažinti daug žmonių. O mano hobis – bendrauti su žmonėmis, o ypač su jaunimu.

–  Esate Tauragės Garbės pilietė. Už kokią veiklą šis titulas Jums skirtas ir kuo jis Jums svarbus?

– Aš buvau ir esu tiesiog nepagydoma patriotė. Prieškarinis auklėjimas ir pedagoginis darbas išugdė labai gilų patriotinį jausmą. Aš ir mokykloje, kai pati dar mokiausi, rašinėjau antitarybinius raštelius. Gerai, kad nepagavo, būtų buvę nekaip. Buvau ir pas partizanus nuvažiavusi... ai visko buvo... Kai prasidėjo Sąjūdis, aš jau buvau pensijoj ir nuėjau vadovauti jam Tauragėj. Vilniuje susipažinau su Angonita Rupšyte, kuri dirbo centrinėje Sąjūdžio būstinėje. Ne kartą teko su ja bendrauti ir taip susidraugavom, kad ligi šiol palaikom ryšį. Daug darbo ir jėgų buvo atiduota šio laikotarpio veiklai. Už tai, turbūt, ir buvo suteiktas Tauragės Garbės pilietės vardas.

Dėkojame už pokalbį.

Nuotrauka

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 2 valandas
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.