Istorikas A. Bumblauskas: patriotizmas gimsta tik dabar
Įkelta:
2018-02-09
Nuotrauka

Vasario 2 dieną Tauragės kultūros rūmuose vyko mokslinė-istorinė konferencija, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Pažvelgti į skirtingus istorinius etapus išgyvenusią Tauragę, pasidalinti įžvalgomis apie Lietuvos Valstybę, diplomatijos istoriją, laisvės reikšmę ir pilietiškumo svarbą žmogaus gyvenime, atvyko du garbūs svečiai – istorikas Alfredas Bumblauskas ir diplomatas Alfonsas Eidintas.

Konferencijoje dalyvavo gausus būrys istorija besidominčių tauragiškių. Tauragės krašto muziejaus istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas Darius Kiniulis (pagal Kultūros paveldo tarnybos vadovo Edmundo Mažrimo parengtą medžiagą) pristatė interaktyvų žemėlapį „Tauragės miesto simboliniai ženklai, menantys valstybingumą“. Apie jį plačiau skaitykite 6-ame puslapyje.

Pranešimą „Lietuvos diplomatijos istorija“ pristatė habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, VU profesorius, diplomatas ir rašytojas, šiuo metu URM ambasadorius ypatingiems pavedimams  

Alfonsas Eidintas. Bene ilgiausią diplomatinę patirtį turintis nepriklausomoje Lietuvoje ambasadorius nėra retas svečias Tauragėje.  Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje jau keletą kartų jis pristatė savo mokslines knygas, istorinius romanus. Šį kartą profesorius tauragiškiams kalbėjo apie diplomatijos įtaką 1918–ųjų vasario 16-sosios akto įsigaliojimui bei kitiems valstybiniams istoriniams procesams.

Dalis emigrantų grįš

A. Eidintas, atsakydamas į publikos klausimą, pateikė įdomių įžvalgų apie emigraciją. Pasak diplomato, 1920 m. surašyme, iš 1 milijono 700 tūkst. Lietuvos gyventojų, 300 tūkst. buvo išvykę. Vien į Ameriką kasmet emigruodavo po 16 tūkst. gyventojų, po keletą tūkstančių į Rusijos miestus. Ir tai tik oficialiais duomenimis.  Esą tuomet buvo keliama panika, kad Lietuva išsivažinės, išnyks.

Tačiau dalis šių emigrantų sugrįžo. Todėl profesorius pripažįsta, kad emigracija – rimta problema, bet situacijos dramatizuoti nelinkęs. Pasak A. Eidinto, daugelis lietuvių, gyvendami svečiose šalyse, kasdienybėje puoselėja gimtąją kultūrą. Diplomatas pasidalijo savo patirtimi:

– Mano požiūris toks – yra dramatiška padėtis, bet matot, nesiskaito jie emigrantais Europos Sąjungos šalyse. Laisvas darbo jėgos judėjimas. Kokie emigrantai?  „Skype“ naudoja kasdien, žiūri televizijos lietuviškus kanalus, taigi jie neatitolę nuo Lietuvos, jie bendrauja kasdien su savo artimaisiais. Aš ne emigrantas, bet Norvegijoje, aš tik krautuvėje bendraudavau su norvegais (2006–2009 m. A. Eidintas dirbo Lietuvos ambasadoje Norvegijos Karalystėje, – red. past.) Namuose – lietuviškai, darbe lietuviškai, jokio praktiškai skirtumo, kaip Vilniuje. Ir jie taip pat jaučiasi. Kitaip yra ten, kur jie atitolsta. Tai čia mes turbūt dramatizuojam, kadangi jų vaikai nebekalba lietuviškai, eina į angliškas mokyklas. O mūsų švietimo skyriai net neturi specialių mokytojų, kurie iš kitakalbių mokyklų atėjusius per metus įvestų į lietuviakalbes. Tas turi būt kiekvienam švietimo skyriuj paruošta, jeigu norim, kad jie grįžtų. Nes tėvai vaikų traumavimui neveš. O dar mūsų tie mokytojai – „Ko ten važiavot į tą užsienį? Va, nebemoka vaikas lietuviškai, įsivaizduojat.“ Su priekaištu, egzaminus užtaiso, jie šlapi pareina. Taigi, nėra pasiruošimo. Namų darbus reikia atlikti.

Dabar maždaug milijonas yra išvykę, bet manau, kad dalis jų tikrai sugrįš. Yra vienintelis klausimas, kokia dalis.  Prieš karą iš Amerikos grįžo 25 proc. Buvę Čikagos skerdyklų darbuotojai pirko žemes, kūrė ūkius. Bet žiūrėkit – Adolfas Ramanauskas-Vanagas, didvyris, yra gimęs Amerikoje. Taigi, išvažiuojančių-grįžtančių judėjimas vyksta. Jeigu prie caro reikėjo nelegaliai važiuoti, plaukti visokiais nepatogiais laivais, tai dabar yra laisvos durys. Ir pagrindinė priežastis būtų – jeigu kitose šalyse už tą patį darbą mokės 4 kartus daugiau, tai emigracija nesustos. Reikia kažką pagalvot ir apie atlyginimų kėlimą. Vilniuje restoranuose, sako, neskanu. Tai kaip bus skanu, jeigu visi geriausi šefai Londone mėsą kapoja fabrikuose ir uždirba 4 kartus daugiau. Taigi čia yra didelė problema, ir mes jos greit neįveiksim. Bet tie, kurie išvažiavo tik užsidirbti, nusipirkti automobilį, susiremontuoti butą, jie sugrįš. Tragedijos dar nėra. Bet jau yra blogai, – kalbėjo diplomatas.  

Paveldėjom sovietmetį

Profesorius Alfredas Bumblauskas, vienas iš šimtmečio minėjimo koncepcijos autorių, VU Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vadovas, istorijos vadovėlių autorius, parengė pranešimą apie trijų datų – Vasario 16-osios, Kovo 11-osios ir Liepos 6-osios reikšmę Lietuvos istorijoje „Lietuvos valstybingumas: iš praeities į ateitį“. Istorikas nevengė intriguojančių ir provokuojančių įžvalgų – jog Sovietų Sąjungą sužlugdė ne Dainų šventės, kurios vykdavo ir sovietiniais laikais, o kompiuteriai, džinsai ir rokas, jog mokytojams, liepiantiems vaikams „kalti“ šimtus datų, kurios verčia mokinius „vemti nuo istorijos“, reikėtų patiems rašyti dvejetus. Profesorius garsėja aštriu ir netradiciniu žvilgsniu į istoriją, todėl jo auditorijos lūžta nuo studentų. Istorikas skatina žvelgti į svarbius valstybei faktus įsigilinant į pasaulio įvykių kontekstą.

– Mes paveldėjom visą sovietmetį. Mes esam kombinatorių nacija. Vieni kitus sekam, persekiojam. Tai aišku yra giluminis daiktas, dėl to, kad mes esam prastai pakrikštyti, pas mus krikščioniškos Lietuvos beveik mažoka. Čia, kad būtų aiškiau, galiu papasakoti eksperimentą. Kai buvo karšinamas Popiežius Jonas Paulius II, pasaulio sostinės degė nuo žvakučių. Aš tyčia pravažiavau Vilnių – nedegė nė viena žvakė nė prie vienos bažnyčios. Tad prašau neaiškint, kad mes esam krikščionys. Mes esam pagonys. Protestantai sako – nebendraukite su katalikais, jie tik lėbauja ir meldžiasi, protestantai bent dirba. Tai pagonys net to nedaro. Jie tik lėbauja, žiūrėdami, geriausiu atveju, krepšinį. Taigi kalbant apie patriotizmą, ką mes iš sovietmečio paveldėjom? Jis dabar tik gimsta. Aš manau, kad gimsta su jaunimu, gimsta su intencijom kurti šaulių sąjungą, gimsta su tokiom kaip Samo Urbonavičiaus (roko grupės „BIX“ vokalistas, – red. past.) deklaracijom – pradedam viską iš naujo. Reikia apsivalyti ir pradėti kurti iš naujo Lietuvą. Praėjo 28 metai, o nėra nė vienos gyvenimo srities, kurioje mes būtume iki galo patenkinti. Nieks mums nepavyko. Ten, kur mes patys turim tvarkytis, kur nėra Europos bet kokio piršto. Keikia visi tą Europą, bet ten, kur palikta yra nacionalinei kompetencijai, o tai yra palikta sveikata, švietimas ir kultūra – ir yra didžiausias „balaganas“. Vadinasi – prastai pakrikštyti, pagonybėj skendintys, su komunizmo ateizacija – kombinatoriai – labai sunkiai keliasi ant kojų. Smetoninis mokytojas buvo žmogaus žmogui pagarbą ugdantis mokytojas. Nežinau, ar visada dabar šiais laikais taip yra, – gan sarkastiškai ir neabejotinai įdomiai, apie šių laikų patriotines vertybes kalbėjo profesorius A. Bumblauskas.

Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 18 valandų
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!