2019 Gegužės 23 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Konkurso „Išmanusis miestas“ nugalėtojai – projektai Tauragei

  • Įkelta: 2018-06-08
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Projekto „Išmanusis miestas IV“ nugalėtojų tarpe – du Tauragės rajono savivaldybės teritorijoms atnaujinti parengti projektai, vienas pelnė portalo DELFI skaitytojų prizą. Konkurso dalyviai parengė Tauragei du projektus – multifunkcinei sporto arenai Bernotiškės g. 1 statyti ir hipodromui Butkeliuose rekonstruoti. Birželio 4-ąją buvo Vilniaus nacionaliniame operos ir baleto teatre iškilmingai apdovanoti atrinktų projektų kūrėjai.

Žurnalo „Structum“ projektas „Išmanusis miestas“  jau ketvirtus metus kvietė būsimuosius architektus, statytojus, inžinierius, kitų programų studentus kurti projektus minėtų savivaldybių apleistoms teritorijoms sutvarkyti ir atgaivinti.  

Šiemet septynios šalies savivaldybės – Tauragės, Lazdijų, Kelmės, Plungės, Radviliškio, Kėdainių ir Švenčionių – projekto „Išmanusis miestas“ rengėjams nurodė savo problemines zonas ir pakvietė „Išmanusis miestas IV“ dalyvaujančius architektūros, urbanistikos ir kūrybinių industrijų studentus rengti projektus jose esančių apleistų teritorijų sutvarkymui ir atgaivinimui.

Trisdešimt komandų iš Lietuvos universitetų ir aukštųjų mokyklų rengė projektus minėtų savivaldybių apleistoms  teritorijoms sutvarkyti  ir atgaivinti, o jaunimo sukurtas išmaniojo miesto koncepcijas planuojama realiai įgyvendinti atnaujinant Tauragės, Lazdijų, Kelmės, Plungės, Radviliškio, Kėdainių ir Švenčionių savivaldybes.

I vieta už geriausią architektūrinį projektavimą skirta Kauno technologijos universiteto komandai „Pro Telum“ už projektą „Multifunkcinė sporto arena Tauragės mieste, Bernotiškės g.11“. Projektą rengė Karolis Vaikšnys, Šarūnas Mikelaitis, Mylita Samoškaitė, Tomas Celencevičius, Pijus Stankevičius, Eimantas Kascenskas. Projekto vadovas architektas, doc. Gintaras Balčytis.

Projektuojama arena yra skirta ne tik sportui, bet ir statinys atitinkantis multifunkcinės arenos poreikius, skirtas kasdieniam naudojimui. Čia žmonės galės ne tik sportuoti, bet ir žiūrėti kino filmus, užsiimti edukacine veikla, steigti startuolius, ugdyti miesto verslumą, pritraukti turistus, sportuoti sporto salėje ir užsiimti kita įvairia veikla. Taip siekiama pilnai išnaudoti arenos multifunkciškumą. Arenos lokalizacija sklype paremta esamų pastatų padėtimi. Rytinėje sklypo dalyje.

Fasadai pasirinkti norint išgauti Tauragės upės vingius, taip sukuriant Tauragės miesto simbolį. Arena pritaikyta paprastam vartotojui, koncentruojamasi į Tauragės jaunimą, bei žmones, kurie nori sportuoti. Pasirinkti inovatyvūs sprendimai: saulės baterijos montuojamos ant arenos stogo dangos, kurios ne tik gamina elektros energiją, bet ir naudojant saulės šilumą naudojama arenos vėsinimui vasarą ir šildymui žiemą neišskiriant anglies dvideginio.

II vieta skirta Kauno technologijos universiteto komandai už projektą „Hipodromo teritorija Butkelių rajone. Rekreacinis parkas“. Projektą rengė Benas Kalinauskas, Jonas Kaluina, Guoda Majauskaitė, Eglė Steponavičiūtė, Justas Barauskas, Tomas Paškauskas, Elvinas Setkauskas. Projekto vadovas – doc. Martynas Marozas.  Šiam projektui DELFI skaitytojų sprendimu (balsavo virš 20 tūkstančių internautų) atiteko ir specialusis prizas.

Komanda, įvertinus teritoriją ir poreikius sukūrė naujos infrastruktūros ašis: tarp esamo pėsčiųjų tilto ir hipodromo tako bei tarp hipodromo tako ir kitoje upės pusėje esančios vasaros estrados. Taip pat sukurti traukos centrai, suplanuota nauja rekreacinė erdvė, kuri tampa išskirtiniu parku su galimybe užsiimti aktyviu ir pasyviu poilsiu bei edukacinėmis veiklomis.

Sklype suprojektuotas unikalus pastatų kompleksas bei rekreacinis parkas sukuria naują traukos centrą, kurio Lietuvos rytuose 70 kilometrų spinduliu nėra. Tai atveria dideles galimybes sparčiam ekonomikos ir turizmo augimui. Išsprendžiant užliejamos teritorijos klausimą suprojektuojamas pylimas, kuris visų pirma apsaugo nuo potvynių bei sukurią naują infrastruktūros ašį, kuri tarnauja kaip dviračių, pėsčiųjų takas. Tikimasi, kad rekreacinės teritorijos sutvarkymas Tauragės mieste atvers naujas ekonomikos galimybių.

Projektus vertino kompetentingi vertintojai – žinomi architektai, urbanistai, universitetų dėstytojai, nekilnojamojo turto, statybų rinkos bei savivaldybių atstovai, vadovaujami pirmininko Mariaus Zubricko, bendrovės „COWI Lietuva“ vykdančiojo direktoriaus.

Šiemet analogų šalyje neturintį projektą globojo net penkios ministerijos: Aplinkos, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų,  Kultūros bei Susisiekimo.

Iškilmingo renginio dalyvius sveikino Vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas, cituodamas šalies Konstitucijoje įrašytus žodžius „Valstybę kuria Tauta, o kiekvienas kūrėjas neturėtų pamiršti, kad kūryba turi būti veržli“, taip pat žurnalo „Structum“ leidėja Ignė Dutova, jau ketvirtus metus vykstančio projekto „Išmanusis miestas“ sumanytoja ir organizatorė, teigdama, „kad ateities miestai negali eiti pirmyn, neįvertindami praeities indėlio ateities kartoms“, naujasis Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas, pasidžiaugęs, kad „Išmanusis miestas“ iš Valdovų rūmų skliautų ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdvių šiemet persikėlė į naujai prasmingoms iniciatyvoms atsiveriantį ir ne tik melomanus kviečiantį save atrasti Lietuvos Nacionalinį operos ir baleto teatrą.

Apdovanojimų ceremonijoje birželio 4 d. dalyvavo Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis, mero pavaduotoja Virginija Eičienė,  mero patarėjas Dovydas Kaminskas, Tarybos sekretorė Sonata Jurgilienė, administracijos direktorius Modestas Petraitis, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistas Feliksas Sermontis.

Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas  Mičiulis dėkodamas projekto „Išmanusis miestas“ sumanytojams ir organizatoriams, projektus rengusiems studentams, projektų vadovams, pažymėjo, „kad šis projektas yra puikus pavyzdys, kaip galima suartinti mokslą, verslą ir savivaldą“.

Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje parodoje „Resta 2018“ dalyvių ir lankytojų sprendimu, iš šimto parodos dalyvių įsimintiniausios ekspozicijos titulas suteiktas „Išmaniojo miesto IV“ stendui, reprezentuojančiam Tauragės, Kelmės, Švenčionių, Lazdijų, Radviliškio, Kėdainių, Plungės savivaldybes. Chameleoniškasis stendas pabrėžė projekto idėją – atrodantys nejudrūs miestai keičiasi akyse. Ir tai tik juos kuriančių žmonių dėka.

Kaip Tauragės rajono savivaldybė planuoja įgyvendinti šiuos projektus, skaitykite kitos savaitės laikraštyje. 

Vyriausybė trečiadienį patvirtino privatizuojamų valstybės įmonių sąrašą. Nuspręsta privatizuoti 9 įmones visoje Lietuvoje, tarp kurių ir Tauragės savivaldybės kontroliuojamos bendrovės „Dunokai“ ir UAB Tauragės butų ūkis.

Nuo liepos 2-osios nutraukiama Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) Tauragės poskyrio veikla. Kartu atleidžiami ir 4 joje dirbę darbuotojai. Ant plauko pakibo ir morgo likimas – ar Tauragėje kas nors teiks mirusiųjų saugojimo paslaugas –  neaišku. Taip pat laikraštyje – Valstybinių miškų urėdijos padalinių vadovų atrankos komisija išranki – iš 4 tauragiškių kandidatų į kėdę kol kas nesėdo nė vienas. Vyriausybė paskelbė privatizuojamų valdiškų įmonių sąrašą. Ar tarp jų yra Tauragės butų ūkis ir „Dunokai“ – sužinosite paskaitę „Tauragės žinias“. Už ką Lomių seniūnaitį pliekia svainis, kiek darželinukų nepateko į priešmokyklines ugdymo įstaigas, apie Sąjūdžio Tauragėje istoriją bei įspūdžiai iš savaitgalį praūžusios miesto šventės – penktadienio laikraštyje.

Planai atgaivinti didžiulę laisvalaikio zoną prie Zumpės tvenkinio įtiko, rodos, ne visiems. Žalgirių mikrorajono gyventoja Stanislava skundėsi, kad, kol vyksta aplinkos tvarkymo darbai, pjaunami medžiai, vietiniams nebeliko kur maudytis, degintis.

Praėjusį savaitgalį Tauragėje įvyko trečiasis ekstremalaus sporto mėgėjų renginys „Tauragė JAM 2018“. Riedlenčių, paspirtukų ir BMX dviračių kategorijoje varžėsi 50 sportininkų.