Tabletės nuo smurto nėra
Įkelta:
2018-11-16
Nuotrauka

Panašu, kad anglų patarlė „Mano namai – mano tvirtovė“ vis labiau praranda savo prasmę: šiais laikais tikimybė patirti smurtą namuose yra didesnė nei gatvėje tamsiu paros metu. Mažinti smurtą artimoje aplinkoje galima pradedant kurti žmogiškesnį santykį su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis ir netgi su pačiais smurtautojais. Probacijos tarnybos, nuo šio rugsėjo sujungtos į vieną juridinį asmenį, specialistai įgyvendina kelias elgesio pataisos, motyvacines bei intervencines programas. Viena jų skirta smurtautojams šeimoje. Specialistai įsitikinę: nuoširdžiai dirbant – smurtautojų elgesys keičiasi.

Užsiėmimus veda vyras ir moteris

Kaip „Tauragės žinioms“ papasakojo Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus Tauragės rajono ir Pagėgių miesto savivaldybių teritorijose specialistė Ramunė Metrikienė, šiuo metu skyriuje įgyvendinamos kelios programos, viena iš jų – „Intervencinė programa smurtautojams šeimoje“, skirta asmenims, padariusiems smurtinio pobūdžio nusikalstamas veikas artimoje aplinkoje. Šią grupinę programą sudaro 2 individualūs ir 24 grupiniai užsiėmimai, kurie paprastai organizuojami kartą per savaitę. Užsiėmimai, pasak R. Metrikienės, padalyti į teminius blokus, skirtus įvairių smurto formų analizavimui, emocijų atpažinimui, netinkamo elgesio raiškos būdų nagrinėjimui, tinkamų įgūdžių formavimui. Užsiėmimus būtinai veda du asmenys: vyras ir moteris.

– Šiuo atveju tai aš ir savanoris Žydrūnas Stumbra. Kodėl to reikia? Taip sudaroma galimybė pateikti tinkamą  vyro ir moters bendradarbiavimo modelį, pristatant ir moters požiūrį, – pasakoja R. Metrikienė.

Pasak jos, gali būti ir moterų grupė, nes ir moterys smurtauja prieš vyrus lygiai taip pat, tik tiek, kad Tauragėje tokių moterų gal mažiau, todėl grupės nėra galimybės surinkti, o štai Klaipėdoje, Šilutėje užsiėmimai vedami ir moterims. Be to, vyrai neretai gėdijasi skambinti policijai, kai prieš juos smurtaujama, todėl tokių atvejų užfiksuojama mažiau.

Iš pradžių neigia smurtavę

Šiuo metu vedami užsiėmimai skirti smurtautojams vyrams. Kaip smurtautojai į juos patenka?

– Įvyksta smurtas, nuteistasis su nukentėjusiąja policijoje susitaiko ir yra atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės, bet jam  dažniausiai paskiriama baudžiamojo poveikio priemonė –dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose, siekiant, kad ateityje nekartotų analogiškų nusikalstamų veikų.  Asmeniui, kuris nevykdo baudžiamojo poveikio priemonės – dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose, už vengimą vykdyti šią poveikio priemonę policija pradeda naują ikiteisminį tyrimą ir sprendžiama dėl jam  nutraukto ikiteisminio tyrimo dėl smurto atnaujinimo, – paaiškina R. Metrikienė.

Vidutiniškai vieną grupę lanko 7–10 asmenų.

Kaip pasakoja Ž. Stumbra, iš pradžių smurtautojai apskritai neigia smurtavę, menkina įvykį. Jiems atrodo, kad „nieko tokio neatsitiko“, kad auka pati kalta. Ir visuomenėje dar gajūs tokie stereotipai: jei kraujas nebėgo, niekas nelūžo ir nieko neišvežė į ligoninę, tai argi čia smurtas?

– Pavyzdžiui, jie sako: jei daviau pinigų šukuosenai, o ji man nepatinka, kodėl neturiu teisės jos išardyti? Tai vyro valios primetimas. O juk bet koks savo valios primetimas yra smurtas, – pasakoja sertifikuotas smurtautojams skirtos programos savanoris Ž. Stumbra.

Be to, dažniausiai vyrai smurtauja išgėrę, o ir į pirmuosius užsiėmimus nevengia ateiti pagiringi. Vėliau jie nebedrįsta to daryti ir blaiviomis akimis situaciją pradeda vertinti visai kitaip.

Moko vieni kitus

– Labai gerai, kad  programa yra atvira. Į ją  įsitraukia vis nauji žmonės, nebūtina ją pradėti nuo pirmo užsiėmimo. Tuomet programos užsiėmime  matyti, kurie yra sudalyvavę didesniame užsiėmimų skaičiuje – jie analizuoja,  pamoko vienas kitą. Jei mokytume vien mes, būtų sunkiau. Programos dalyviai vienas kitam pasako, ką šis daro ne taip, – pasakoja R. Metrikienė. – Atėję į užsiėmimą jie papasakoja, kaip praėjo savaitė, ar jie pritaikė tai, ko išmoko. Dalyvaujantiems skiriami namų darbai, vyrai atlieka moters ir vyro vaidmenis ir tuomet labai aiškiai pamato, ar norėtų būti tos moters vietoje. Per vaidmenis, per patirtį ir išmokstama normalaus bendravimo.

– Žinoma, nė vienam nepatinka, kai kas nors yra aiškinama, turi rasti žmogišką, draugišką santykį, – antrina Ž. Stumbra.  

Paklausta, ar vyrai gėdijasi papasakoti apie save, R. Metrikienė sako:

– Žinoma, pripažinti kaltę sunku, sunku pasakyti – geriu, smurtauju. Bet čia jie pamažu atsiveria,  programos viduryje pasipasakoja atviriau. Dažniausiai grupėje būna lyderis, kuris tampa geru pavyzdžiu  kitiems. Būna, kad ateidamas žmogus gal ir neplanavo išsipasakoti, bet  vienas pasipasakoja, kitas, ir jam kyla noras išsipasakoti.  

Geri santykiai šeimoje – didelė motyvacija

O kiek tokios programos efektyvios? Pasak R. Metrikienės, yra žmonių, kurie pasimokė ir daugiau į probacijos tarnybos akiratį nepakliūva. Yra tokių, kuriems vieno programos ciklo ir nepakanka.

– Deja, nėra tabletės, kurią išgertum ir nesmurtautum. Reikia dirbti su savimi. Iš savo patirties galiu pasakyti: kol lanko programą ir kokius 6–7 mėnesius po jos nuteistieji jaučia pakilimą, vėliau ta motyvacija senka ir reikia kažką daryti – turėti ratą žmonių, su kuriais bendrautum, ar tiesiog į bažnyčią nueiti. Žinoma, geri santykiai šeimoje irgi pakankamai didelė motyvacija.

Intervencinė programa smurtautojam šeimoje  pradėta vykdyti JAV,  vėliau ji buvo adaptuota ir pritaikyta mokymams Lenkijoje. Šios  programos įgyvendinimo metu pozityvia linkme keičiasi smurtautojų elgesys ir komunikaciniai gebėjimai, gerėja santykiai šeimoje.

Probacijos tarnybos pertvarka                                                                                    

Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų probacijos tarnybos nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. sujungtos į naują juridinį asmenį – Lietuvos probacijos tarnybą.

Pagrindinis probacijos tarnybos uždavinys – padėti teistiems asmenims integruotis į vietos bendruomenę (pvz., susirasti darbą, užsiimti pozityvia veikla), kontroliuoti jų elgesį, padėti jiems keisti savo elgesį bei nenusikalsti, tokiu būdu prisidedant prie vietos bendruomenės saugumo. Lietuvos probacijos tarnyba planuoja ir vykdo nuteistųjų priežiūrą, kontroliuoja nuteistųjų elgesį ir kaip jie vykdo teismo paskirtus įpareigojimus, teikia pagalbą sprendžiant apgyvendinimo, užimtumo, priklausomybių ir kitas socialines problemas, vykdo elgesio korekcijos programas, bendradarbiauja su valstybės ir savivaldybių institucijomis ir įstaigomis, asociacijomis, religinėmis bendruomenėmis ir bendrijomis, savanoriais, kad užtikrintų veiksmingą prižiūrimųjų resocializaciją, užsiima teisės pažeidimų prevencija, taiko atkuriamojo teisingumo priemones (mediaciją).

 

    

 

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.