2020 Lapkričio 28 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kokių įvykių pažėrė nueinantys 2018-ieji?

  • Įkelta: 2018-12-31

Už 4 dienų pasitiksime Naujuosius, 2019-uosius metus. Astrologai juos žada ramius, tačiau kokie jie bus tauragiškiams, sužinosime tik metų pabaigoje. „Tauragės žinios“ kasmet rengia metų apžvalgą, į kurią patenka daugiausiai dėmesio sulaukę mūsų krašto žmonės ir įvykiai. Vieni jų pilni džiugesio, antri – liūdesio, treti verčia ironiškai šypsotis pasitinkant 2019-iuosius, Kiaulės metus.

Metų darbas

Šiais metais Tauragės rajono savivaldybė užbaigė ne vieną projektą, tačiau garsiausias jų – Meilės alėja, kuri skandalingai subyrėjo praėjus vos dvejiems metams po rekonstrukcijos. Populiari Jūros krantinė 2014 metais už 2,5 mln. litų atstatyta iš Europos Sąjungos lėšų. Tačiau šlaitui pradėjus slinkti jis pareikalavo 330 tūkst. eurų injekcijos. Ši istorija žiniasklaidos dėmesio sulaukė dėl įvairių aspektų. Vieni kritikavo dabartinę rajono administraciją, kad nepakankamai greitai sutvarkė griūvančią krantinę. Kiti liejo priekaištus buvusiam rajono merui Pranui Petrošiui ir jo kadencijos komandai. Esą jis „atsifutbolino“ nuo atsakomybės, o darbo broko kaštus padengti turės mokesčių mokėtojai.

Metų „chuliganas“

Skandalingasis Batakių pagrindinės mokyklos direktorius Rimvydas Varanavičius žiniasklaidos dėmesiu 2018 metais skųstis negalėjo. Tiesa, ne pedagoginiai nuopelnai jį labiausiai puošė. Batakiškis buvo lyginamas su prieštaringai Lietuvoje vertinamomis asmenybėms: „Sel“ lyderiu Egidijumi Dragūnu ir buvusia krepšinio žvaigžde Gintaru Einikiu. R. Varanavičius dar praėjusiais metais įkliuvo pareigūnams neblaivus prie vairo, dar seniau su teisėsauga konfliktavo po „taurelės“ viešoje vietoje. Šiemet mokyklos direktorius sulaukė kaltinimų smurtavus prieš nepilnametį. Dėl galimų smūgių į šoną ir galvą vaikui Tauragės rajono savivaldybės taryba nusprendė R. Varanavičių atleisti. Vyras tikina, kad šį sprendimą skųs, tad veikiausiai buvusį mokyklos vadovą dar ne kartą išvysime spaudos puslapiuose.

Metų šviesulys

Smarkūs vėjai šiemet kaip reikiant supurtė tiek liuteronų, tiek katalikų bažnyčių varpines. Štai tauragiškis liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis redakcijai turėjo aiškintis, kur dingo pradanginti mecenato Kurto Vėliaus 290 tūkst. eurų. Permainų vėjai švilpavo ir Švč. Trejybės bažnyčioje. Vyskupo Kęstučio Kėvalo įsakymu tarnystę Tauragėje baigė kojų dorai apšilti nespėjęs Vytautas Gedvainis. Pastarąjį pakeitė iš Palangos atkeltas Marius Venskus. Tokį pokytį kaip „džiugų rūpestį“ įvertinęs klebonas netruko užsitikrinti tauragiškių simpatijų. Parapijiečiai kalba, kad su kunigo atvykimu bažnyčią lankyti pradėjo kur kas daugiau žmonių. Rečiau joje besilankantys pastebėjo, kad M. Venskaus pilna visuose miesto renginiuose. Pakviestas jis pasirodo beveik visur. Išskirtinis naujojo klebono požiūris – ne tik pasaulietiškas bendravimas su įvairių sluoksnių tauragiškiais. Jis aktyviai bendrauja socialiniame tinkle „Facebook“, kuriame ne tik skleidžia Dievo žodį, bet ir aktyviai dalinasi asmeninio gyvenimo akimirkomis.

Metų reforma

Tauragės rajono savivaldybės taryba rugsėjo mėnesį patvirtino naują Neformaliojo mokinių sporto ugdymo programą. Nauja reforma iš direktoriaus krėslo išvertė ilgametį Sporto mokyklos vadovą Audrių Bitiną, neretai kritikuotą, kad jo vadovaujamoje įstaigoje dirba daug sporto specialistų, kurie gauna atlyginimą, tačiau rezultatais pasigirti negali. Pagal naują strategiją pinigai keliaus paskui vaiką, o tai reikš, kad nuo to priklausys ir pedagogų atlygis. Kaip „Tauragės žinioms“ teigė karatė treneris Gintaras Cemnalianskis, tai – žingsnis Europos link, kurioje tokia sistema jau funkcionuoja dešimtmečius. Futbolo mokyklos trenerio Andriaus Bendiko nuomone, pagaliau Sporto sistema tapo aiškesnė ir skaidresnė. Esą kiekvienas auklėtinio tėvas dabar žino, jog mokėdamas valstybei mokesčius turi 27 eurus, kuriuos gali išleisti vaiko sportiniam ugdymui.

Metų kūrinys

Tauragę puošia ne viena skulptūra, sukurta mūsų krašto menininkų. Žinoma, garsiausias jų – a. a. garbės pilietis skulptorius Regimantas Midvikis. Tačiau iš pastarojo estafetę gali perimti Kęstutis Plyskaitis, kurio rankose metalas virsta puikiais kūriniais. Rudenį jis „Versmės“ gimnazijos kiemą papuošė skulptūra-ekslibriu, skirtu tautos dainiaus Jono Mačiulio–Maironio atminimui. Tačiau didžiausio dėmesio sulaukė prie Pilies vartų stovintis Tauras, su kuriuo siejamas miesto vardas. Rugsėjo 1 dieną atidengta skulptūra sulaukė įvairių nuomonių. Esą ji panaši į karvę, kurio kaklas per ilgas, o ragai per ploni. Visgi istorikai tvirtina, jog pašiepiantys komentarai yra nieko verti.Tikrasis tauras išnyko XVII a. pradžioje. Archyvai byloja, jog šis gyvūnas užaugdavo iki 155–180 cm ūgio, o suaugusio patino svoris galėjo siekti 700 kg.  

Metų politikas

Daugelis apie tokią karjerą veikiausiai galėtų tik pasvajoti. Kopenhagoje mokslus baigęs o 2015 metais prie mero komandos prisijungęs Dovydas Kaminskas per 4 metus spėjo sukaupti didelį politinį svorį, kurio galią pamatysime artėjančiuose rinkimuose. Mero patarėjas perėmė skyriaus pirmininko postą, o rudenį buvo patvirtintas liberalų kandidatu į merus Tauragės rajone. Nors oponentai teigia, kad šiam politikui dar trūksta gyvenimiškos patirties, 30 metų D. Kaminskas itin populiarus socialiniuose tinkluose. Jis žinomas ir kaip sportininkas bei platformos „Globali Tauragė“ koordinatorius. Pernai jaunajam politikui garbingą apdovanojimą už tarptautinę patirtį, lemiančią pokyčius Lietuvos regionuose, įteikė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Metų neišnaudota galimybė

Tikriausiai taip būtų galima pavadinti Tauragės rajono savivaldybės parengtą galimybę dalyvauti politikams posėdžiuose nuotoliniu būdu. Nors technologijas pasitarimuose vis dažniau naudoja tiek privačios bendrovės, tiek Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, tarybos nariams tokia galimybė buvo beveik nereikalinga. Šia daugiau nei 4000 eurų kainavusia nuotolinio ryšio sistema pasinaudojo tik vienintelis tarybos narys Tomas Arvasevičius. Komandiruotėje buvęs tauragiškis „Skype“ programėlės pagalba dalyvavo rajono Ekonomikos finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdyje.

Metų įmonė

Tauragės apskrityje veikia ne viena sėkminga bendrovė, kuri gali pasigirti ne tik sėkmingais pardavimais Lietuvos ir užsienio rinkose, bet ir puikiais atlyginimais ir nuolatine plėtra. Tarp jų galima išskirti didžiausią mūsų krašto investuotoją AB „Vilkyškių pieninė“, kuri ne tik kuria darbo vietas, bet ir remia įvairius renginius. „Tauragės žinių“ vertinimu, viena geriausių įmonių mūsų krašte galima pavadinti ir „valdišką“ įmonę – Tauragės šilumos tinklus. Bendrovės valdyba jos vadovui iškėlė tikslus, kurie leidžia šiandien gaminti beveik pigiausią šilumą visoje Lietuvoje. Turtinga įmonė šiemet daug investavo į trasų atnaujinimo darbus, naują katilą. Sotūs ir šios bendrovės darbuotojai, rekvizitai.lt duomenimis, – vidutinis atlyginimas Šilumos tinkluose lapkričio mėnesį siekė beveik 1000 eurų.

Metų sportininkas

Sausio 4 dieną paaiškės, kuris sportininkas, jį ugdęs treneris ar komanda 2018 metais gaus metų geriausiojo statulėlę. Šiame sąraše: boksininkė Rugilė Altaravičiūtė, svarsčių kilnojimo asai broliai Julius ir Justas Optai, futbolininkė Vestina Neverdauskaitė bei mažiau žinomi krepšininkai, badmintonininkai ir šachmatų sporto atstovai. Tačiau daugiausiai dėmesio sulaukė devyniolikmetis Rokas Baciuška. Tauragiškis Europos ralio-kroso čempionate „S1600“ klasėje užėmė pirmąją vietą ir įrašė garbingą eilutę į Tauragės ir Lietuvos automobilių sporto istoriją. R. Baciuška yra vienintelis mūsų šalies lenktynininkas, galintis pasigirti pasiekęs tokią sporto karjeros viršūnę. „Tauragės žinių“ duomenimis, sportininkas jau ieško rėmėjų ir ruošiasi kitų metų startui. Ar išvysime tauragiškį kitų metų ralio-kroso trasose, sužinosime 2019-aisiais.

Metų netektys

2018 metus palydime prisimindami nusipelniusius mūsų krašto žmones, kurių šiemet netekome. Visus juos išvardinti sunku, ir kiekvienas savaip prisidėjo prie Tauragės krašto puoselėjimo. Šiemet į amžinybę palydėjome miesto garbės piliečius: pedagogą Marceliną Zelbą, Kazimierą Vaičiulį, medikus Vytautą Stripeiką, Simoną Sturonienę. 2018 metų kovo mėnesį Tauragės švietimo bendruomenė atsisveikino su ilgamečiu Tauragės politechnikumo direktoriumi Stanislovu Kušleika, kuris mirė, eidamas 82-uosius metus. Tarp didžiausių netekčių galima įvardinti į amžinybę išėjusią visuomenininkę Gražiną Agapovą, buvusį seniūną, ledo ritulio entuziastą Valių Grinių. Netektys palietė ir teisininkus: balandį kolegos atsisveikino su advokatu Kęstučiu Stankevičiumi, birželį eidamas 68-uosius mirė teisėjas, ilgus metus Tauragės apylinkės teismui vadovavęs Albinas Bazilius.

Nuo Naujųjų keičiasi eismas Martyno Mažvydo gatvėje. Nuo sausio 2-osios bus įrengti atitinkami kelio eismo ženklai, kurie važiuojantiems M. Mažvydo gatve nebesuteiks pirmumo teisės. Tokį sprendimą, remdamasi gyventojų pageidavimu, priėmė Tauragės rajono savivaldybės Saugaus eismo komisija.

Antroje savaitės pusėje plūstelėjusi šiluma ir skystesnio pavidalo krituliai naikins baltą žiemos peizažą. Kils daugybė pavojų keliuose, tad atsargumas tikrai pravers. Iki kitos savaitės pradžios šalyje vyraus gerokai švelnesni ir drėgnesni orai.

Tauragės vizitinė kortelė – pilis. Jos bokštai, pastatai, erdvės – praeities liudininkai, išlikę ne kartą griautoje ir niokotoje Tauragėje. Pilies komplekse įgyvendinama keletas projektų. Vienas iš jų užbaigtas – pilies menių pritaikymas visuomenės poreikiams. Praėjusią savaitę į menių atidarymą sukviesti miestiečiai ir projekto įgyvendintojai, valdžios atstovai, naujai įrengtas erdves pašventino katalikų ir evangelikų liuteronų kunigai. Tauragės pilies menių atidarymą vedė aktorė Virginija Kochanskytė, atskleidusi daugybę esamų ir galimų sąsajų su siena kaip valstybės riba (mes nuo seno gyvename prie sienos), su žmonių ryšiais, jausmais. Šventinę nuotaiką kūrė dainininkės Editos Leitaitės ir pianistės Beatos Vingraitės atlikti kūriniai.

Naujųjų metų sutikimas turėtų būti viena laukiamiausių akimirkų metuose, bet dažnai ši tema tampa tikru galvos skausmu. Juk sakoma – kaip sutiksi Naujuosius metus, tokie jie ir bus. Vieni renkasi komfortišką ir jaukią šventę namuose, artimųjų apsuptyje, kiti – kelionę su draugais ar nutrūktgalvišką vakarėlį mieste. Deja, įsilieti šventinį šurmulį Tauragėje, ko gero,  nepavyks – mieste nežadama jokio šurmulio. Ko gero, tradicija švęsti naujuosius kavinėse ir restoranuose nyksta – vietų, kur galima audringai ir turiningai išlydėti senuosius metus ir pasitikti Naujuosius, Tauragės rajone vos dvi. Šventinius Naujųjų metų vakarus su programa, atlikėjais ir šventinėmis vaišėmis organizuoja Tauragės rajone įsikūrusios kaimo turizmo sodybos „Požerūnų malūnas“ ir „Griežpelkiai“. Visos kitos viešojo maitinimo įstaigos arba dirbs kaip įprastą dieną, arba šventinį vakarą apskritai bus uždarytos.   

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas praneša, jog iš gyvūnų krematoriumo Zoliškių k. pavogtos betoninių šunų skulptūros. Policija ieško įvykio liudininkų.

Ankstyvą Kalėdų rytą policijos pareigūnams neblaivus už vairo įkliuvo pasienietis. Vyras uždarytas į areštinę, jam gresia baudžiamoji atsakomybė.

Laikinai Tauragės šilumos tinklų direktoriaus pareigas einančio Audriaus Arcišausko teigimu, gerų rezultatų šiais metais bendrovė pasiekė dėl valdybos ir akcininkės (savivaldybės) numatytos strategijos. Vasarą investavusi į biokuro atsargas ir sukaupusi žaliavos rezervą, žiemą bendrovė gali pasidžiaugti gaminanti šilumą, kuri yra viena pigiausių Lietuvoje. A. Arcišausko tvirtinimu, 2018 metais bendrovė įgyvendino svarbius projektus, o tai – svarbus Šilumos tinklų darbuotojų komandos pasiekimas.

 

Kalėdų naktis yra asmeninė Dievo ir žmogaus bendravimo istorija. Biblijos Dievas visada trokšta asmeninio santykio su žmogumi. Mes skaitome Šv. Rašte, kaip jis nuolat kreipiasi konkrečiu vardu į žmogų. Dievo tariamame žmogaus varde nėra vien regimoji prasmė – jis apima visą mūsų gyvenimo ir patirties istoriją Tik atsiliepdamas į Dievo kvietimą, žmogus savyje ir aplink save kuria tą pasaulį, kurio visada troško. Kiekvieno mūsų didžiausias troškimas būti pakviestiems tikruoju mūsų vardu, kaip ir galėjimas į kitą kreiptis vardu daro mus artimus. Todėl jau Biblijos pradžioje Dievui žmogus užduoda klausimą: „Kuo esi vardu? Kaip į Tave kreiptis?“. „Aš Esu, kurs Esu – esu Esantysis pasaulyje ir tavo gyvenime“, – atsakė Dievas.

Visi žino, kad judėjimas – sveikata, tačiau paprastai su amžiumi juda vis mažiau, o tai lemia sveikatos sutrikimus. Senyvo amžiaus žmonės praranda raumenų jėgą ir gebėjimą atlikti greitus judesius, todėl dažniau nugriūva. Todėl labai svarbu mankštintis. Kad „išjudintų“ senjorus, Tauragės visuomenės sveikatos biuras įgyvendina projektą „Sveikam gyvenimui sakome – TAIP“. Projektas išties sėkmingas – į užsiėmimus, vedamus trenerio Arūno Vladičkos, senjorai skuba kaip į šventę.

Trečiadienį Tauragės kultūros rūmuose surengtas šventinis Tauragės rajono savivaldybės padėkos vakaras. Jau tradicija tapusioje šventėje pagerbti ir apdovanoti labiausiai mūsų kraštui nusipelnę žmonės.

Artėjant Kalėdoms šventėms Tauragės rajono savivaldybės mero Sigito Mičiulio iniciatyva bendram pokalbiui su savivaldybės vadovais buvo pakviesti Tauragės rajono dvasininkai. Gražaus susitikimo metu kalbėta apie besibaigiančius metus, atliktus darbus,  gražiausių metų švenčių reikšmę bei ateinančių metų planus.

Po ramesnio ketvirtadienio į šalį vėl atkeliaus sniegas, tad pasiruoškite, nes eismo sąlygos bus sudėtingos. Savaitgalį taip pat sulauksime kritulių, dažniausiai mišrių, nes temperatūra kils aukščiau, vietomis ji bus teigiama. Visgi, sniego gražiausioms metų šventėms tikrai turėtų likti. Ateinančios savaitės pradžioje šalčio gniaužtai ir vėl sustiprės. Vyraujant permainingiems orams keliuose patartina imtis didžiausių atsargumo priemonių, kad būtų išvengta skaudžių nelaimių.

Tauragėje šiuo metu yra 116 viešojo maitinimo įmonių, vien šiemet jų įsteigta 17. Restorano vardą turi tik viena  jų – vakar „Tauragės“ viešbučio pirmajame aukšte duris atvėręs „Da Feng“. Pasak jo savininkės Almos Marozienės, svajonės pildosi lėtai: idėja sukurti tokį restoraną gimė prieš penkerius metus, o įgyvendinta per pusmetį. 

Šiandien, nuo 12 val. Lietuvos miestų ir miestelių aikštėse VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai  gyventojams dovanos eglės šakas. Iniciatyva „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ rengiama jau daugiau nei dešimtmetį ir pritraukia tūkstančius šalies gyventojų. Šakų dalinimo vietų sąrašas yra skelbiamas Valstybinių miškų urėdijos interneto svetainėje.

 

Praėjusio penktadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos lankytojus savo atvykimu itin nudžiugino Lietuvos jaunosios kartos teatro, kino ir televizijos aktorius Giedrius Savickas. Tik įėjęs aktorius pradėjo šmaikštauti, salėje sukeldamas daug juoko. Susitikimo metu jis dalijosi prisiminimais apie vaikystę, aktorystės kelią, kalbėjo apie tikėjimą, santykius su žmonėmis, teatrą, ir, žinoma, humoro jausmą.

Tauragėje buvo paminėtas Lietuvos teismų šimtmetis. Pasak teismo pirmininko Egidijaus Mockaičio, kiekvienam teismų darbuotojui svarbu žinoti teismų istoriją, tačiau duomenų apie Tauragės, Šilutės ir Šilalės teritorijose veikusius teismus išlikę nedaug. „Kviečiu visus turinčius bet kokios informacijos apie Tauragės teismo rūmuose dirbusius asmenis, radusius pastatų ar asmenų senų fotografijų, dokumentų ar kitokių su teismais susijusių relikvijų, dalytis jomis su mumis. Šis neįkainojamas turtas ateityje galėtų būti demonstruojamas visuomenei teismo patalpose,“ – susirinkusiuosius ragino teismo vadovas.

Tauragės rajono savivaldybė gavo Europos Sąjungos finansavimą fotovoltinėms elektrinėms įrengti net ant 5 rajono viešųjų įstaigų pastatų stogų. Savivaldybės administracija džiūgauja, jog saulės kolektoriai greičiausiai bus įrengti jau ateinančią vasarą.

Artėjantys savivaldybių tarybų rinkimai pakoreguos savivaldybės valdomų įmonių, kurių akcijų pakete bent trečdalis akcijų priklauso savivaldybei, valdybų sudėtis. Vyriausiosios rinkimų komisijos išaiškinimu, valdybos nario pareigos yra nesuderinamos su Tarybos nario pareigomis, todėl partijų skyriai už kandidatus turėtų mokėti beveik 10 tūkst. eurų užstatą. Bet kuriuo atveju, į Tarybą išrinktas politikas valdyboje dirbti nebegalėtų.

Pilnutėlėje kultūros namų salėje įvyko vietos bendruomenės padėkos vakaras. Apžvelgti visų metų darbai, padėkota labiausiai nusipelniusiems, tylos minute pagerbti į amžinybę išėję bendruomenės nariai.

„Tele2“ klientams Kalėdos jau prasidėjo – operatorius skelbia įspūdingas nuolaidas telefonams, o kartu su mokėjimo planais nuo 4GB  vos už vieną centą dovanoja išmanius įrenginius. Nuo roboto siurblio iki ausinių ar kolonėlės – dovaną išsirinkti galima pačiam.

Iki gražiausių metų švenčių beliko savaitė, o žiema atrodo tam kaip reikiant ruošiasi. Nors gausus snygis sukėlė nemažai problemų keliuose, visgi baltas peizažas pradžiugino ne vieną. Panašu, kad artimiausiomis dienomis baltu sniego apklotu mėgausimės ir toliau. 

Nuo šaukšto iki kailinių, nuo saldainio iki lašinių – mugėje rasite visko. Nuo pat ryto mugėje įsikūrę prekeiviai jau laukia pirkėjų. O kad būtų vaikščioti po mugę būtų dar linksmiau, susirinkusiuosius linksmina Tauragės moksleivių kūrybos centro dainininkai iš šokėjai, mažieji gali pasisukti karuselėje, paskambinti Kalėdų Seneliui. Sportiškai nusiteikę tauragiškiai sudalyvavo kalėdiniame Gerumo bėgime.

1922 metų gruodžio 16 d. apie Tauragėje iš hidroelektrinės nušvitusią elektros šviesą pranešė dienraštis „Lietuva“. Pirmą kartą rašytiniame šaltinyje paminėta Tauragėje nušvitusi elektros šviesa suteikia teisę šią datą vadinti Tauragės miesto elektros energetikos diena. Kiekvienais metais gruodžio 16 d. Tauragės miesto energetika ir energetikai gali drąsiai švęsti savo profesinę šventę.

„Tauragės žinių“ duomenimis, kalėdinės premijos šiemet visiems darbuotojams paskirtos  ne tik PSPC, bet ir ligoninėje. Anot įstaigos vadovo, tokia galimybė atsirado, mat ligoninė metus užbaigs „su pliusu“.

Tauragė gali pasidžiaugti viena mažiausių šilumos kainų visoje Lietuvoje. Pagal šilumos kilovatvalandės pigumą Tauragė pirmą kartą užima tokią aukštą poziciją – antrąją vietą tarp Lietuvos miestų.