Tauragės gimnazistai – pavyzdys kraštui: aplinkosaugos ir mokosi, ir ja gyvena
Įkelta:
2019-04-26
Nuotrauka

Sąmoninga, iniciatyvi ir tvari. Jei reiktų trimis žodžiais apibūdinti Tauragės „Versmės“ gimnazijos bendruomenę, jie būtų būtent tokie. Moksleiviai ir mokytojai myli gamtą, rūpinasi aplinkosauga ir nuolat kelia visiems aktualų klausimą: kokia mūsų planetos ateitis? Europos Parlamentas neseniai pritarė Direktyvai dėl tam tikrų vienkartinių plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo, tačiau gimnazistai užbėgo jai už akių. Be visų vykdomų projektų, suorganizavo Arbatos dieną, ragindami vieni kitus atsisakyti vienkartinių indų.

Meilė gamtai ir prasminga, ir finansiškai naudinga

Įvairios aplinkosaugos akcijos, projektai, iniciatyvos ir konkursai – Tauragės „Versmės“ gimnazijos kasdienybė. Pasak gimnazijos biologijos ir chemijos mokytojos Vitalijos Kalašinskienės, kuruojančios minėtas veiklas, vaikų požiūris į aplinkosaugą yra labai teigiamas. Jie ne tik stengiasi gyventi tvariai, bet netgi stebisi išgirdę, pavyzdžiui, apie tauragiškių daromą žalą saugomose teritorijose, kurių krašte apstu.

Tačiau vienas didžiausių gimnazistų pasiekimų – sėkmingas dalyvavimas nacionalinėje „Žaliojoje olimpiadoje“: visoje Lietuvoje organizuojamame ekologiniame projekte, skirtame vyresniųjų klasių moksleiviams. Tai aplinkosauginė iniciatyva, keičianti požiūrį į vartojimą, rūšiavimą ir antrinį atliekų panaudojimą.

„Konkurse dalyvaujame keletą metų, pernai nukeliavome iki finalo, patekome tarp 10 geriausių Lietuvos komandų. Šiemet jau iškopėme į antrąjį olimpiados etapą. Konkurso esmė – resursų taupymas, skaičiavimai, kiek sunaudojame vandens, elektros mokykloje, ekologinių žinių patikrinimas apie perdirbimą, rūšiavimą. Kiekvienais metais sugalvojame ką nors nauja: šiemet kūrėme filmuką socialiniams tinklams, praėjusiais metais plakatais, lipdukais raginome išjungti ir veltui neeikvoti šviesos, taupyti vandenį, laiku užsukti maišytuvą“, – pasakoja V. Kalašinskienė.

Dalyvavimas konkurse ne tik skatina gimnazistus rodyti dėmesį gamtai, bet atneša ir realios naudos. Pašnekovė džiaugiasi: bendruomenės įsitraukimas lemia mažesnį resursų gimnazijoje sunaudojimą.

„Šiemet sukūrėme linksmą filmuką, skatinantį taupyti. Rezultatas – už šilumą kovą sumokėjome 600 eurų mažiau nei pernai, elektros sutaupėme beveik 400 kWh per mėnesį. Tik vandens nepavyko sutaupyti, bet žinome priežastį. Dalyvavome socialiniame savivaldybės projekte ir nemokamai gavome morkų bei obuolių į mokyklą. Kasdien vaisius ir daržoves su mokiniais plaudavome, o tuomet buvo mėnuo, kai reikėjo fiksuoti sunaudojamo vandens kiekį“, – šypsosi V. Kalašinskienė.

Gimnazistų priešas – vienkartinio naudojimo plastikas

Pasak gimnazijos mokytojos, „Žalioji olimpiada“ yra tik dalis visų iniciatyvų. „Kasmet organizuojame mėnesį Žemei. Pernai jį skyrėme paukščiams: supažindinome su skirtingomis rūšimis, vietoje skambučio skambėjo jų balsai. Šiemet tema buvo augalai, suorganizavome 4 savaičių projektą. Kiekviena dalis buvo skirta vis kitokia spalva žydintiems augalams, mokiniai ir mokytojai rengėsi savaitės spalva. Prisijungėme prie kitų Žemės dienos iniciatyvų, pavyzdžiui, mūsų šokėjai šoko Vilniuje prie Baltojo tilto. Baigiantis mėnesiui, suorganizavome arbatos dieną, raginome atsisakyti plastikinių vienkartinių indų. Ir mokiniai atsinešė savus, nepaliko jokių atliekų“, – kalba pašnekovė. 

Gimnazistai rūpinasi ne tik savo bendruomenės švietimu, bet ir organizavo mažąją „Žaliąją olimpiadą“ rajono mokyklų moksleiviams apie atliekų rūšiavimą, perdirbimą, atliekų daromą žalą aplinkai. Mokytojos teigimu – gamta mokiniams rūpi ir ypač plastiko problematika.

„Smagu, kai su vaikais kalbiesi per pamokas ir girdi pritarimą plastiko mažinimui. Gimnazistai sutinka: plastikinių maišelių, puodelių reikia atsisakyti. Verčiau naudoti daugkartinius indus – vaikai tai stengiasi daryti namuose, taip pat rūšiuoja. Mokiniai rodo rūpestį ir supranta plastiko daromą žalą aplinkai, gyvajai gamtai, ir teigia – to neturėtų būti“, – sako pedagogė.

Mokslas teikia vilties: plastikas vandenynuose turėtų suirti

Plastiko pertekliui aplinkoje neabejingi ne tik gimnazistai, bet ir europarlamentarai. Nuo 2021 m. vidurio turėtų įsigalioti draudimas tiekti rinkai plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, šiaudelius, gėrimų maišiklius, oro balionėlių lazdeles.

Bus siekiama iki 2026 m. gerokai sumažinti maisto, skirto nedelsiant suvalgyti vietoje arba išsinešti, taros ir gėrimų indelių su kamšteliais ir dangteliais suvartojimą.

Taip pat numatytas reikalavimas ženklinti kai kuriuos vienkartinius plastikinius gaminius, kad vartotojai žinotų, kaip juos tvarkyti ir kad juose yra plastiko (pavyzdžiui, drėgnos vienkartinės servetėlės, higieniniai paketai ir pan.).

Kauno Technologijų universiteto (KTU) Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas doc. dr. Visvaldas Varžinskas teigia – visos šiuo metu vykstančios iniciatyvos, ES teisinio reguliavimo pakeitimai ar atsirandantys ribojimai yra betarpiškai susiję su esamos aplinkos situacijos tyrimų rezultatais.

„Augantys neperdirbamų pakuočių kalnai sąvartynuose, vandenynai ir jūros užterštos vienkartiniais plastiko produktais, didėjanti aplinkos tarša pavojingais mikroplastikais – tai pasekmė, su kuria bandoma tvarkytis tik dabar. Jau seniai kartu su kolegomis mokslininkais bandome ieškoti atsakymų į klausimus, kaip atrodys ateities pakuotės? Šiandien pasaulyje pristatytos inovacijos, kuo pakeisti plastiką, sukėlė didelį susidomėjimą. Buteliukas geriamam vandeniui, gaminamas ne iš PET, o iš celiuliozės, papuolęs į vandenyną, suyra vos per 2 savaites. Ir tokių alternatyvų plastikui tik daugės“, – įsitikinęs V. Varžinskas. 

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.