2020 Birželio 03 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Visapusiškai geresnės gyvenimo aplinkos garantas – kvartalinės renovacijos projektai

  • Įkelta: 2019-05-31
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Nors prasidėjus daugiabučių modernizavimo programai didžioji dalis projektų buvo pavienių namų renovacijos darbai, apie kvartalinės renovacijos naudą buvo kalbama jau tada. Šiandien Lietuvoje yra teigiamų kvartalinės renovacijos pavyzdžių, kuriuos mato ir gyventojai, ir valdžios atstovai. Renovuoti ištisus kvartalus taip didinant energinį efektyvumą jau yra pasirengusios daugiau nei pusė (35) šalies savivaldybių.

„Ne paslaptis, kad kvartalinės renovacijos projektai leidžia pasiekti geresnių rezultatų nei pavienių namų atnaujinimas. Didelį indėlį čia turi ir savivaldybės, prie kompleksinės renovacijos prisidedančios iniciatyvomis kaip aplinkos tvarkymas, žemės sklypų suformavimas prie daugiabučių ir pan.“, – Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) konferencijoje „Savivaldos indėlis įgyvendinant energinio efektyvumo didinimo programas“ kalbėjo Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Kvartaluose esantiems daugiabučiams teikiama pirmenybė

Pastaruosius dvejus metus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje valstybės parama renovacijai pirmiausia skiriama tiems pastatams, kurie priklauso kvartalui, yra įtraukti į savivaldybės kvartalinės renovacijos programas. Tokios renovacijos tikslas – ne tik atnaujinti daugiabučius, bet ir sutvarkyti esančią infrastruktūrą, pavyzdžiui, žaliąsias zonas, automobilių ar vaikų žaidimų aikšteles ir kt.

Tokiuose projektuose savivaldybės indėlis ateityje tik didės. Anot paskutinių dviejų kvietimų teikti paraiškas duomenų, 80 proc. visų projektų ketinama įgyvendinti per savivaldybes. Į kvartalinio energinio efektyvumo didinimo programas šiuo metu įtraukta 117 kvartalai.

Siekia sutaupyti ne mažiau nei 20 proc.

Simona Ramanauskienė, BETA Viešinimo programos įgyvendinimo skyriaus vedėja, teigia, kad įgyvendinant kvartalo energinio efektyvumo didinimo programas visame kvartale privaloma pasiekti ne mažesnį nei 20 proc. energijos sutaupymą. Įgyvendinus šiuo metu planuojamus kvartalinės renovacijos projektus pavyktų sutaupyti 300 000 MWh šiluminės energijos.

„Rengiant kvartalo renovacijos programą labai svarbu skaičiuoti kvartalo sunaudojamą energijos kiekį ir planuojamus sutaupymus. Didžiąja dalimi energiją taupyti padeda daugiabučių renovacija, bet įgyvendinant Kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą reikia realizuoti daugiau nei dvi energinį efektyvumą didinančias priemones. Be viešųjų pastatų ir daugiabučių modernizacijos, dar galima atnaujinti šilumos tiekimo tinklus ir  gatvių apšvietimą pakeisti energiškai efektyvesniu. Papildomai reikėtų ir gyvenimo kokybę kvartale didinančių priemonių – įrengti vaikų žaidimo aikšteles, dviračių takus, automobilių parkavimo aikšteles ir pan.“, – vardija S. Ramanauskienė.

Darbų tvarka nesikeičia

Svarbu pažymėti, kad nors kvartalinės renovacijos metu modernizuojama visa grupė daugiabučių, renovacijos ir rangos darbų įgyvendinimo principai nesikeičia – kiekvienam projektui ar namui rangos ir techninės apžiūros darbai įsigyjami atskirai. Visi rangos darbai privalo būti įgyvendinti atsižvelgiant į techninį projektą, o procesui galioja Statybos įstatymas ir kiti teisės aktai, apibrėžiantys renovacijos dalyvių pareigas, tikslus, darbų eigą ir kontrolę.

Aplinkos ministras K. Mažeika pabrėžia, kad labai svarbu akcentuoti atliekamų darbų kokybę. Anot jo, gyventojai nepamiršta savo teisių ir aktyviai jomis naudojasi, įsitraukia į savo daugiabučio atnaujinimo procesą ir stebi, kad darbai būtų atliekami kokybiškai: „Daugiabučių gyventojams labai svarbu, kad būtų siekiama efektyviausių rezultatų pasitelkiant energiją taupančias priemones, o namo modernizacijos rezultatas turi būti ne tik estetiniai, bet ir ekonominiai patobulinimai.“

Užs. Nr. 61

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad gegužės 31–birželio 1 d. Tauragės miesto šventės „Tauro ragas 2019“  metu bus ribojamas transporto priemonių eismas (uždarytos kai kurios miesto gatvės ir įvažiavimas).

Europos piliečiams labai rūpi gyvūnų gerovė, ir pastaraisiais metais vis daugiau žmonių domisi, ar su gyvūnais elgiamasi etiškai. Neabejingi gyvūnams ir tauragiškiai: vos spėjo į miestą atvažiuoti cirkas, „Tauragės žinias“ pasiekė skundas – esą gyvūnai ligoti, jais prastai rūpinamasi. Tauragės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tą pačią dieną suskubo apsilankyti cirke ir patikrinti, kaip yra iš tiesų.

Laikraščio vedamajame – rajono politikos aktualijos: ketvirtadienio neeilinis posėdis prasidėjo iškilminga naujo Tarybos nario priesaika. Mandato dėl savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų atsisakiusį Modestą Petraitį pakeitė praeitoje kadencijoje Tarybos Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komitete dirbęs UAB „Televizijos komunikacijos“ direktorius Vilmantas Liorančas. Tarybos posėdyje opozicija antrą kartą teikė tą patį kandidatą į Kontrolės komiteto pirmininkus, ir vėl – nesėkmingai. Laikraščio pirmuosiuose puslapiuose ir žvilgsnis į neatpažįstamai besikeičiančią Martyno Mažvydo progimnaziją. Kriminalų puslapyje – širdį verianti Tauragės rajone sumuštos moksleivė drama, sulaukusi atgarsio visoje Lietuvoje. Taip pat laikraštyje gražiausių miesto šventės renginių pristatymai, muzikos ir meno užkulisiai bei Tauragės  gatvėmis žingsniuojantis dramblys.

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ pristato naujieną – naujosios kartos išmanųjį telefoną „Fonos O1“ ir skelbia nuolaidą jam įsigyti. Tai padaryti ir dar gauti dovanų galima tik operatoriaus salonuose arba internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.

Šių metų gegužės 31–birželio 2 dienomis Tauragės miestas švęs 512 metų gimtadienį. Tris dienas tauragiškius ir miesto svečius džiugins įvairių muzikos atlikėjų koncertai, teatro, šokio pasirodymai, sportinės rungtys, gausybė nemokamų atrakcionų mažiesiems ir kitos išskirtinės pramogos – kiekvienas ras sau mėgstamiausią. Šių metų šventinėje programoje – ir lankytojų pamėgti tradiciniai, ir įvairūs nauji renginiai, – skelbiama pranešime spaudai.