2020 Rugsėjo 30 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pirties ritualai tikroms lepūnėms

  • Įkelta: 2019-06-29
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Senovėje pirtis kasdienybėje užimdavo svarbią vietą. Pasilepinti ir, galiausiai, nusiprausti kaime bent kartą per savaitę rinkdavosi visi. Gyvenant patogumų amžiuje pirties reikšmė truputį pamiršta, na, o tradiciniai pirties ritualai mūsų laikais – jau tikra egzotika. O be reikalo, sako Viktorija – Lepūnė.

Pirties nauda sveikatai žinoma nuo seno – garai valo odą, gerina kraujotaką. Tačiau, anot Viktorijos, pirtis pasitarnauja ir sielai. Malonioje šilumoje nurimstama, atsipalaiduojama, užmirštami rūpesčiai, atsitraukiama nuo darbų. Lepūnės pirties ritualas – 4 valandos visiškai kitame pasaulyje, kur vyrauja ramybė, tyla, eterinių aliejų kvapai ir atpalaiduojanti muzika.

Paklausta, kokie keliai ją atvedė į pirtį, moteris neslepia – mėgsta pati pasilepinti ir palepinti kitus. Iš čia ir intriguojantis pavadinimas – „Lepūnės pirtis“.

Viktorijai, Lepūnei, trisdešimt dveji. Augindama vaikus jauna moteris ėmėsi savasties paieškų ir atrado save... pirtyje. Ji ne tik jau baigia devynių mėnesių pirtininkų meistriškumo kursus. Šį pavasarį ji vyko į pirtininkų mėgėjų čempionatą ir parsivežė iš ten nugalėtojos titulą. Viktorija sako nesitikėjusi, kad pavyks nurungti patyrusius pirtininkus, juolab, kad buvo jauniausia varžytuvių dalyvė.

Pirties ritualais ji pasakoja susidomėjusi žiūrėdama televizijos laidą „Vantos lapas“. O po pusmečio mokslų pati tapo šios laidos heroje. Pirties ritualų menas – ne toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Reikia išmanyti vantų rišimo ir vanojimo technikas, kurių, anot pirtininkės, yra daugybė. Pirties ritualai kviečia pirmiausia atsigręžti į save – sustoti, nebelėkti, atsipalaiduoti ir lepintis. Viktorija sako, jog ritualas – savotiška meditacija, laikas sau, kuomet nugrimzdus į maloniai šiltą pirties pasaulį pasimiršta visi rūpesčiai.

Trečiadienį į pirtį nuvykusi žurnalistė suprato, kad greit pasprukti iš čia nepavyks. Vantas ir žolelių arbatą ruošdama Viktorija pasakoja, kad tradicinis ritualas trunka bemaž 4 valandas. Per tą laiką skaičiuojami 4 užėjimai į pirtį.

Viktorija neslepia, jog pirtininko amato dažniausiai imasi vyrai. Žiūrėdamas, su kokiu atsidavimu jauna moteris rūpinasi susirinkusiųjų į pirtį komfortu, nejučia imi galvoti, kad tam reikia nemažai jėgų ir ištvermės. Mojuoti vantomis karštyje, jau nekalbant apie dubenų su vandeniu nešiojimą ir nuoširdų dėmesį kiekvienai klientei.  

Juodpetriuose, Pirtelės gatvės gale, stūkso jauki pirtelė, kieme – tvenkinys ir pavėsinė, prieangyje – baseinas. Čia trečiadieniais jau tradiciškai renkasi moterys, į pirtį jų telpa 6–7. Pirmiausia, semdamos vandenį iš bendro dubenėlio, „lepūnės“ išsako viena kitai ir sau palinkėjimus. Linkima ramybės, atsipalaidavimo, grožio, laimės ir kitų pozityvių dalykų.

Tarsi geroji pirties dvasia Viktorija kartoja magiškus judesius vantomis. Kiekvieną atvykusią nuglosto pačiais ąžuolo vantų galiukais, švelniai po truputį pildama vandenį ant akmenų. Pirmasis, pats lengviausias užėjimas, – tik apšilimui. Pirtininkė kviečia atsipalaiduoti, užsimerkti, jokiu būdu nekryžiuoti rankų ar kojų – atsiverti gaivinančiam pirties ritualui, eterinių aliejų kvapams ir prieš nosį į dubenėlius pilstomos druskos su kėnių spygliais garsui. Po 10 minučių pirmos pažinties su pirtimi einama į lauką. Ten rateliu ant pievelės susėdusios „lepūnės“ įtrina viena kitai plaukus eteriniais aliejais, šnekučiuojasi, geria žolelių arbatą.

Antroji ritualo dalis – druskų vonios. Jau šiek tiek karštesnėje pirtyje moterys viena kitą įtrina druska, kuri po to nuplaunama vandeniu. Vėl seka pasisėdėjimas lauke. Trečiasis kartas – pats karščiausias, kuomet jau aukštesnėje temperatūroje plakamasi vantomis. Po šio užėjimo rekomenduojama ne tik nusiprausti po dušu, bet panardinti visą kūną į vėsų vandenį, taip pat ir galvą. Ketvirtą kartą pirtyje tepamasi medumi ir atsisveikinama iki kito susitikimo.

Anot Viktorijos, pirtis dažnai apraizgoma stereotipais. Manoma, jog į ją renkamasi švęsti švenčių, kur dažnai neapsieinama be alkoholio. Tačiau, pasak pirtininkės, su tikraisiais pirties ritualais velnio lašai neturi nieko bendro. Atvirkščiai, geriamas vanduo ir žolelių arbatos, sveikatinamasi. Galima atsinešti lengvų užkandžių pasisėdėjimams ant pievutės, tarp pirties seansų. 4 valandų seanso kaina vienam žmogui – 20 eurų. Į Lepūnės pirtį kviečiamos 6–7 moterys, tai puikus būdas rengti draugių susitikimus, mergvakarius ar šventes, kai norisi ko nors ypatingo.

Viktorija taip pat atlieka kitas grožio procedūras – masažus, veido ir kūno procedūras, proginius makiažus. „Lepūnė“ įsikūrusi Žemaitės g. 12.

Klaipėdos džiazo orkestras ir Cecile Verny – projektas, nepaliksiąs abejingo nė vieno klausytojo. 

VMVT ekspertų duomenimis, afrikinis kiaulių maras (AKM) į ūkius, kuriuose šiemet patvirtinti ligos židiniai, pateko dėl biologinio saugumo reikalavimų pažeidimų.

Padedama mamos meilės ir aplinkinių gerumo, reta genetine liga serganti Agnė stiprėja. Jos mama tiesiog stebuklu vadina delfinų terapiją – po susitikimų su jais mergaitė tvirtėja akyse ir netgi bando vaikščioti. LIONS klubo iniciatyva tauragiškių suaukotos lėšos leis jai  naudotis delfinų terapija dar 10 kartų.

Dviejų dviratininkų užpuolimas Joninių savaitgalį Jovaruose nuskambėjo per visą Lietuvą. Mat atvykusiems policijos pareigūnams taip lengvai užpuolikų sutramdyti nepavyko – padedami būrio įžūlių jaunuolių, du įtariamieji paspruko su antrankiais. Abu „herojai“ surasti kitą dieną, ant kojų sukėlus visą Tauragės policiją. Kas jiems gresia, skaitykite laikraštyje. Gerų žinių tauragiškiams turi „Tauragės vandenys“. Kiek mokėsime už vandenį nuo rugsėjo ir kodėl, sužinosite jau netrukus. Taip pat laikraštyje – kas laimėjo konkursą vadovauti lopšeliui-darželiui „Žvaigždutė“ bei kurios mokymo įstaigos vadovas traukiasi, kodėl nerimauja mažųjų šachmatininkų tėvai. Apstu ir gerų naujienų – „Lepūnės pirties“ siūlomi malonumai, kas padeda sveikti reta genetine liga sergančiai Agnei bei pilna artėjančio tarptautinio Tauragės muzikos festivalio programa.

Antroje savaitės pusėje bus galima lengviau atsikvėpti po alinančių vasaros karščių. Ketvirtadienį daug kur palis, tačiau nuo penktadienio krituliai ir vėl išseks, sugrįš saulė. Gaivesnės dienos tęsis ne taip ir ilgai, jau savaitgalį temperatūra kils aukščiau, vietomis sekmadienį sugrįš 30 laipsnių karštis.

Birželio 27 d., lygiai prieš 100 metų, 1919-aisiais Kaune buvo įkurta Lietuvos šaulių sąjunga. Šiuolaikinė šaulių sąjunga puoselėja tas pačias idėjas, kaip ir prieš šimtmetį – patriotiškumo, valstybingumo, laisvės ir garbės. Kaip teigė LDK Kęstučio rinktinės vado pavaduotoja Vitalija Šlepavičienė, šaulys – tai pavyzdys visuomenei.

Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė 2018 metų turto deklaracijų duomenis. Tarp krašto politikų milijonierių nerasime, nė vienas jų nepateko ir į Lietuvos turtingiausių politikų 200-uką. Tauragėje turtingiausio politiko pozicijų neužleidžia eksmeras socialdemokratas Pranas Petrošius. Jo su žmona Rita valdomas turtas ir piniginės lėšos siekia 783 tūkst. eurų. Nuo tarybos senbuvio nedaug atsilieka šiemet po 15-os metų pertraukos išrinktas Kęstutis Balašaitis. Jo kartu su žmona Larisa valdomas turtas ir lėšos sudaro 722 tūkst. eurų.

Tarpukariu Tauragės miestas niekada nepretendavo į provincijos vardą. Negyveno apsnūdusio užkampio gyvenimo. O miestelėnai nepakęsdavo kalbų, lyginančių Tauragę su nuobodžia Kamčatka. Tauragiškiai buvo išdidūs ir savo gimtąjį miestą garbinantys piliečiai.

Rudens pabaigoje, gyvenant gražiausių žiemos švenčių laukimu, Tauragės bendruomenių namuose surengtas šeimadienis – minėta Spalvoto meduolio diena. Tądien tauragiškiai ne tik pramogavo, bendravo, bet ir siekė rekordo – lipdė rekordinį kalėdinį meduolį. O šiomis dienomis renginio organizatorius pasiekė džiugi žinia – rekordas patvirtintas!

Balandžio pabaigoje iš įkalinimo vietos grįžęs vyriškis ir vėl sėdo į teisiamųjų suolą – šįkart jis, į įsibrovęs į savo tėvo namus, pavogė 50 eurų. Jam ir vėl teks grįžti už grotų – šįkart 6 mėnesiams.

„Labas, močiut. Labas, miško sese“ – taip vadinasi šiemet devyniasdešimtmetį minančios partizanės A. Norkutės-Kairienės istorija, kurioje ji pasakoja apie apsisprendimą pasitraukti į miškus ir kovoti už Lietuvos laisvę, areštą, kalėjime praleistas dienas ir tremtį Sibiro GULAG‘e. Partizanės anūkės Modestos Kairytės užrašytoje istorijoje pateikiami itin jautrūs A. Norkutės-Kairienės išgyvenimai – tai istorija apie miško sesę, apie mergaitę, kuri kovą už Lietuvą praėjo  būdama vos 15 metų.

Mėgaudamiesi giedru dangumi ir saulės kaitra lietuviai pasitiko Jonines. Ne išimtis ir tauragiškiai: didžiausia šventė Taurų parke vyko net dvi dienas, trumpiausia metų naktis minėta ir daugelyje rajono kaimų. Vis dėlto Taurų parke Tauragės kultūros centro surengta šventė buvo išskirtinė: ji atvėrėsimbolinius vartus į mūsų tradicijas, kvietė bandyti, išmokti, atrasti, pasidžiaugti ir puoselėti tai, kas formuoja mūsų gimto krašto įvaizdį, savitumą, identitetą. Vyko muzikinės edukacijos, išbandyti įvairiausi amatai, tradiciniai instrumentai, muzikuota, dainuota, mokytasi tradicinių žaidimų, pasidžiaugta gražia gyvūnų paroda,veikė „Sveikatos palapinė“. Unikali šventės vieta šią nepaprastą naktį sujungė ne tik pagrindinius elementus: ugnį, vandenį, žolynus, bet ir tauragiškius bei miesto svečius.

Tauragės rajono savivaldybė šią savaitę pasirašė vieną pirmųjų energijos taupymo sutarčių Lietuvoje. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, milijoninės vertės tarptautinis projektas leis visas natrio-gyvsidabrio lempas pakeisti naujos kartos LED šviestuvais. Naujos technologijos dėka miesto apšvietimui bus išleidžiama mažiau, o už sutaupytus pinigus per 10 metų laikotarpį bus atsiskaitoma už pačius įrenginius.

Birželio 12–14 dienomis Tauragės miesto bendruomenė „Tauragės Jovarai“ organizavo trijų dienų vasaros poilsio dienos stovyklą „Pažink savo kraštą“.

Norisi pokyčių? Visos moterys žino, kad geriausias būdas bent šiek tiek pasikeisti, o tuo pačiu ir pakelti sau nuotaiką – apsilankyti grožio salone. Tauragiškės tam turi ir dar vieną svarią priežastį –  mieste atidaryti  modernūs Miss Colour XQ Grožio namai. Jų savininkė Regita Kazlauskienė sako, kad tai jos svajonės išsipildymas, ir žada, kad jie kitokie nei dauguma miesto salonų – ne tik interjeru, bet ir paslaugų kokybe, ir požiūriu į klientą.

Projektas „Kino karavanas“ jau šeštus metus Lietuvos regionuose rodys festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovų labiausiai pamėgtus pripažintų režisierių filmus. Per tris mėnesius šalies miestuose ir miesteliuose įvyks per 30 nemokamų gero kino seansų. Pirmasis nemokamas seansas po atviru dangumi įvyko Marijampolės poezijos parke, o tauragiškiai pirmąjį festivalio filmą „Išgyventi vasarą“ Pilies kieme pamatys birželio 27 d., 22 val.

Joninės jau šį savaitgalį! Tauragės kultūros centras birželio 22-ąją ir 23-ąją organizuoja šventę ,,Vartai į mūsų tradicijas“. Šiemet net dvi dienas – birželio 22-23 – Taurų nuotykių parke vyksianti Joninių šventė kviečia ne tik pašėlti, bet ir atverti simbolinius vartus ir iš arčiau pažvelgti į mūsų tautinio charakterio bruožus – pagarbą tradicijoms, jų puoselėjimui ir saugojimui. Abi dienas bus daug muzikos, šokių ir žaidimų, tradicinių amatų, šurmuliuos tautodailininkai, veiks „Sveikatos palapinė“, kvies gyvūnijos kampelis.

Prasidėjusi vasara reiškia atostogas irįsimintinas akimirkas, todėl„Tele2“paruošė viliojančių pasiūlymųpažangias kameras turintiems „Samsung“telefonams įsigyti, o neribotus gigabaitus – dovanoja.Nuolaidomis pasinaudoti ir dovanų gauti galima visuose operatoriaus salonuose beiinternetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Fotografijos galerijoje atidaryta gydytojos Emilijos Petrauskienės analoginių fotografijų paroda „Sidabrinis sodas“.Atidarymo metu autorė atskleidė savo kūrybos inspiracijas bei naudojamus metodus kuriant sidabrines fotografijas. 

Trečiadienį mažojoje savivaldybės posėdžių salėje vyko jau antrasis pasitarimas dėl daugiafunkcinės sporto ir kultūros arenos projekto. Projektuotojai kultūros ir sporto bendruomenei bei rajono valdžiai pristatė daugiau nei 6 tūkst. kvadratinių metrų dviejų dalių pastatą, po kurio stogu turės sutilpti įvairių sporto šakų atstovai bei kultūros renginių organizatoriai.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šiemet kaip niekad anksti paskelbė 2018-ųjų metų turto deklaracijų duomenis. „Tauragės žinios“ aiškinosi, kurie Tauragės politikai patenka į turtingiausių penketuką bei kas gyvena kukliausiai. Apie tai – laikraštyje. Taip pat skaitykite, kada gatvės bus apšvietos naujos kartos LED šviestuvai bei kokios naudos iš to turės miestiečiai. Kviečiame pasmalsauti, kokios diskusijos vyksta dėl projektuojamos sporto arenos. Ar nesusipyks sportininkai ir kultūros atstovai dėl dar nepastatyto daugiafunkcinio centro patalpų? Taip pat laikraštyje – teisėtvarkos, sporto naujienos, istorinės įžvalgos bei naujos knygos apie garsią krašto partizanę, kovą už laisvę pradėjusią vos 15-os, ištraukos. Ir, be abejo, sužinosite, kur savaitgalį geriausia ieškoti paparčio žiedo.

Orai: atkeliauja lietus ir perkūnija, po jų – staigmena šventiniam savaitgaliui

Į Tauragėje rengiamas vaikų stovyklas kasmet kviečiami ir vaikai iš Ukrainos. Tai jau tapo gražia tradicija. Šiemet aplankyti mūsų miestą planuoja trys grupės: dvi iš Ternopilio ir viena iš Lucko miesto. Vakar pirmuosius stovyklautojus sutiko Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.

Tauragėje vakar kilo problemų ligoniams, konsultacinėje poliklinikoje norėjusiems užsiregistruoti pas gydytojus – sugedus elektroninei sveikatos priežiūros sistemai tai padaryti buvo neįmanoma. Tačiau jau šiandien sistema iš dalies atstatyta, registracija jau galima. Pasak ligoninės vadovo, sugedusi detalė pakeista, beliko įrenginių suderinimo darbai.

Rusijos žiniasklaida pranešė, o Lietuvos naujienų portalai išviešino, jog jau nuo liepos 1-osios į Kaliningrado sritį (Rusijos Federacija) nuvykti bus galima nemokamai, užsisakius elektroninę vizą. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, tiesa, oficialios informacijos apie planuojamas lengvatas vis dar neturi. Diplomatai ir dezinformacijos ekspertai neatmeta provokacijų galimybės. Tuo tarpu istorikai kalba, kad Karaliaučiaus krašte yra ką pamatyti – būtent turizmo skatinimo tikslais nemokamas vizas ir planuojama įvesti. Apie lietuvių keliones į Tilžę (Sovetską) turi ką papasakoti ir muitinės pareigūnai – per sieną vis dar vykstama pigesnių akcizinių prekių, nors ir ne tokiais mastais, kaip kadaise.