2020 Balandžio 08 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Aplinkos ministerija skelbia jau septintąjį kvietimą teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui

  • Įkelta: 2019-08-23

Kvartalinė renovacija

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), administruojanti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, laukia naujo paraiškų antplūdžio – programai įsibėgėjant Aplinkos ministerija paskelbė jau septintąjį kvietimą, kuriam yra numatytas 150 mln. eurų finansavimas. Paraiškas BETA priims visuose regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. sausio 31 dienos.

Daugiausiai dėmesio programa sulaukia dėl atsiliepimų iš renovuotų daugiabučių gyventojų – dažnas pasakoja, jog šildymo sąskaitos itin sumažėjo. BETA duomenimis, po renovacijos vidutiniškai sutaupoma net 50 proc. šiluminės energijos.

Vis dėlto, nauda nėra tik finansinė – renovuotame daugiabutyje bendrai pagerėja gyvenimo kokybė, kadangi vis dažniau yra teikiamos paraiškos dėl kvartalinės renovacijos, kurios dėka atnaujinamas ne tik pastatas, bet ir visa aplinka bei infrastruktūra aplink jį.

Tai įvertina ir gyventojai – naujausio visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, 62 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų Lietuvoje norėtų atnaujinti savo namus, dalyvaudami Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje.

Skirta net 150 mln. eurų

Siekiant, kad vis daugiau šalies daugiabučių gyventojų teiktų paraiškas renovacijai, šio kvietimo metu daugiabučių namų atnaujinimo programai ketinama skirti 150 mln. eurų. Energinį efektyvumą didinančioms priemonėms skiriama finansavimo dalis sudarys 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų vertės.

BETA vadovas V. Serbenta primena, jog pagal šį kvietimą vykdomiems projektams valstybė 100 proc. apmokės ar kompensuos projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas. Taip pat valstybė visiškai padengia visas nepasiturintiems gyventojams tenkančias išlaidas.

Prioritetas bus teikiamas projektams, kurie anksčiau parengs investicijų planą, suderins jį su BETA ir pradės techninio darbo projekto pirkimą ar net bus jį jau pasirengę.

Anot V. Serbentos, bus atsižvelgta ir į kitus kvietime numatytus atrankos kriterijus: ar projektas įtrauktas į savivaldybių parengtą kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, aukštesnė energinio naudingumo klasė bei energinis efektyvumas, didesnis gyventojų palaikymas.

Numatytas terminas – sausio 31 d.

 Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų paraiškos gali būti teikiamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. sausio 31 dienos.

Vis dėlto, jeigu bus gauta daugiau paraiškų nei yra numatyta finansavimo, kitas atrankos kriterijus, pagal kurį bus teikiamas kompleksinės renovacijos paraiškoms, skatinant gyventojus į renovaciją žiūrėti plačiau nei tik į pastato modernizavimą.

„Kompleksinės renovacijos metu aplink daugiabutį yra sutvarkoma aplinka, infrastruktūra bei viešosios ir laisvalaikio erdvės, išsprendžiama daug gyventojams aktualių problemų. Taip gyventojams yra suteikiama dviguba nauda“, – pasakoja Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vadovas Marius Narmontas.

Nuo 2013 metų, vykdant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, Lietuvoje renovuoti jau 2274 daugiabučiai, kuriuose yra daugiau kaip 65 tūkst. butų. Šiuo metu yra atnaujinami dar 407 pastatai. Investicijos į šių namų renovaciją sudaro apie 700 mln. eurų.

Užs. Nr. 98

Neseniai rašėme apie tai, kad Šešuvies pakrantėje buvo išverstas kalnas statybinių atliekų ir kitokių šiukšlių. Jų nuotraukas „Tauragės žinioms“ atsiuntė neabejingas skaitytojas Artūras Misevičius, jas persiuntėme Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos. Gavome atsakymą – kaltininkas surastas ir bus nubaustas. 

Jau visai netrukus, kitą antradienį, į Tauragę ketina atvykti cirkas iš Ukrainos. Įsikurs jis „Šaltinio“ progimnazijos stadione. Tačiau tokios pasipiktinimo bangos, kaip pavasarį mieste viešėjęs cirkas iš Čekijos, jis tikrai nesulauks – mat gyvūnų jame nebus. Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko nuomone, cirkai su gyvūnais apskritai turėtų aplenkti Tauragę – tokį sprendimą ketinama priimti jau netrukus.   

Artėjant rudeniui socialinius tinklus puošia grybų nuotraukos – baravykai, raudonviršiai krepšiuose ir tarp samanų, – tokiais kadrais dalijasi dažnas, užsukęs į mišką. Žurnalistų akį patraukė žygaitiškės Giedrės Svarienės bemaž kasdien fiksuojamas laimikis. „Tu tikriausiai pasisėjusi turi. Ir palaistai karts nuo karto,“ – stebisi jos „Facebook‘o“ draugai.  O Giedrė pripažįsta, kad grybauti traukia kasdien, kartais ir po kelis kartus.

J. Tumo-Vaižganto ir Gedimino gatvių sankryžoje vyksta intensyvūs statybos darbai. Pastatas, kuriame netrukus įsikurs drabužių bei namų apyvokos prekių tinklo „Pepco“ prekybos centras, jau ne tik stovi, bet ir pasipuošė įmonės logotipais. Skelbiama, jog darbui naujame prekybos centre ieškoma darbuotojų. Kada jis atvers duris, domisi „Tauragės žinios“.

Pagramančio regioninis parkas rengia pirmąjį naktinį žygį „Grafo Jono Molio pėdsakais“. Renginio tematika intriguoja istoriniais motyvais bei kviečia pažinti savo kraštą. Žygeiviai lankysis Jocių dvarvietėje, eis kabančiais lieptais, stebės teatralizuotus pasirodymus, priminsiančius dvarininkų gyvenimo istorijas bei aplankys pamirštas, bet dėmesio vertas mitologines vietas. Žygio organizatoriai žada jaukius pasisėdėjimus leidžiantis saulei bei dvaro gaspadinių vaišes po atviru dangumi.