Ar pažįstame plastiką ir kaip tauragiškiams sekasi rūšiuoti?
Įkelta:
2019-08-23
Nuotrauka
Aprašymas
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Nuo Tauragės iki Australijos – kiekvieną pasaulio gyventoją vis labiau liečia klimato kaitos problemos. Neabejingi piliečiai įvairiausiose šalyse siekia užkirsti kelią klimato kaitos spartai ir vis dažniau atsižvelgia į ją sukeliančius faktorius. Štai australų entuziastai kovoja su nevaldomu vartojimu, dėl kurio susidaro kalnai atliekų. Karščiais praūžusią liepą australai buvo paskelbę „Mėnesiu be plastiko“ (angl. Plastic Free July) ir skatino vartoti mažiau plastiko gaminių, o pasinaudojus – tinkamai išrūšiuoti. Entuziastai sako, kad kiekvieno žmogaus indėlis yra labai svarbus: taigi kaip plastiką rūšiuoti sekasi Tauragės krašto gyventojams?

Plastiko atliekų – beveik 100 tūkst. tonų

Skaičiai rodo, kad plastiko vartojimu susirūpinti turėtų ir Lietuvos gyventojai. Remiantis paskutiniais oficialiais duomenimis (2017 m.), Lietuvoje buvo surinkta ir kitų atliekų pirminio apdorojimo metu susidarė net 93,9 tūkst. tonų plastiko atliekų, o daugiau nei pusė jų – 57 proc. – buvo pakuočių atliekos.

„Tam, kad šias atliekas būtų galima perdirbti, labai svarbi jų kokybė.  Kadangi riebalais, maisto likučiais ar pavojingomis medžiagomis užterštos plastikų atliekos negali būti perdirbamos, būtina jas tinkamai rūšiuoti.

Pastebime, kad nuoseklus gyventojų švietimas ir skatinimas vengti vienkartinio plastiko gaminių, atsakingai rūšiuoti atliekas duoda rezultatų – kasmet daugėja rūšiuojančių gyventojų“, – teigia Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiutė.

Galimybę rūšiuoti turi kiekvienas

Šių metų liepos mėnesį Aplinkos ministerijos užsakymu atliktos Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 52 proc. apklaustųjų nurodė, kad rūšiuoja visas atliekas. Tai geriausias rezultatas nuo 2015 m. (2018 m. sakė, kad rūšiuoja 47 proc., 2017 m. – 42 proc., 2016 m. – 43 proc., 2015 m. – 40 proc. gyventojų).

Tauragės regiono Atliekų tvarkymo centro (TRATC) Atliekų tvarkymo priežiūros vyr. specialistas Aivaras Betingis pasakoja, kad šiame regione rūšiavimo prieigą turi praktiškai 100 proc. gyventojų – vadinasi, rūšiuoti gali kiekvienas.

„Rūšiavimas Tauragės regione vyksta sklandžiai, beveik kiekvienas gyventojas turi prieigą prie rūšiavimo konteinerio ir turi galimybę rūšiuoti“, – tvirtina A. Betingis.

Rūšiuoti – apsimoka?

Negana to, specialisto teigimu, rūšiavimas Tauragėje yra skatinamas ir, beje, kiekvienam gyventojui tai daryti apsimoka.

„Jei gyventojai rūšiuoja, jie nebeprikaupia tiek daug atliekų mišrių atliekų konteineriuose. Tai ypač svarbu kalbant apie plastiką, kurio atliekų ar pakuočių atliekų kiekiai būna dideli. Įsivaizduokite krūvą plastikinių dėžučių ar maišelių: jų svoriai maži, tačiau tūriai ženklūs.

Kuo mažiau atliekų prikaupiama mišrių atliekų konteineriuose, tuo rečiau juos reikia tuštinti –sutaupomas konteinerio pakėlimų skaičius, o tai matyti kitais metais perskaičiuojant atliekų mokestį“, –sako A. Betingis.

Viską supila į vieną krūvą?

Specialistas paneigia mitą, kuris dažniausiai lydi visus rūšiavimo skeptikus. Neva rūšiuojamas atliekas išveža viena ir ta pati šiukšliavežė, kurioje atliekos, nors ir prieš tai gyventojų išrūšiuotos, sumetamos į vieną krūvą.

Pasak specialisto, tokį mitą išsklaidyti gana paprasta: jei dar yra taip galvojančių, tokie gyventojai gali patikrinti atliekų vežimo grafikus, kurie yra skelbiami viešai.

„Galima matyti, kad rūšiavimo atliekos yra vežamos skirtingomis dienomis. Vieną dieną stiklas, kitą – popierius, dar kitą – plastikas. O jei kituose miestuose pastebima, kad, pavyzdžiui, popieriaus ir stiklo konteinerius vienu metu tuština tos pačios mašinos, galima tik džiaugtis – vadinasi, tame regione yra šiukšliavežė su atskirtomis vidaus sekcijomis. Mes tokios kol kas neturime“, – komentuoja specialistas.

Išrūšiuotos atliekos keliauja atliekų tvarkytojui, tuomet yra perrūšiuojamos, sutvarkomos ir atiduodamos perdirbėjui arba utilizuojamos.

Išrūšiuojamos net ir bendrųjų miesto erdvių atliekos

Diskutuoti konkrečiai apie plastiką – verta, nes tai vienas didžiausių aplinkos teršėjų. Plastiko pakuočių atliekos yra dažniausiai randamos viešose miesto vietose: popierėliai nuo ledų, saldainių, užkandžių pakuotės.

Paklaustas, kas nutinka su tokiomis atliekomis Tauragėje, A. Betingis tikina, kad miesto šiukšliadėžių turinys nėra paliekamas likimo valiai.

„Tokias atliekas surenka atliekų vežėjai, jas perrūšiuoja, tuomet jos pasiekia perdirbėjus arba sąvartynus. Tikrai niekas nėra atsainiai beriama į bendrąjį komunalinį srautą. Ir vežėjai, ir tvarkytojai yra suinteresuoti, kad kuo daugiau plastiko būtų perdirbama. Tikiu, kad ir gyventojai geranoriškai dėl to stengiasi“, – kalba specialistas.

Jis pataria sekti ne tik savo rūšiavimo, bet ir plastiko vartojimo įpročius: rinktis perdirbamas pakuotes, vengti dar vieno maišelio ar dar vieno įpakavimo, kai tai yra nebūtina. Kombinuotų medžiagų pakuotės yra perdirbamos sunkiau, o kai kurios – išvis neperdirbamos.

Į plastiko konteinerį galima mesti praskalautas maisto pakuotes, dėžutes, indelius, buitinių priemonių tarą, maišelius, plėvelės atliekas, pieno, sulčių pakuotes, traškučių, saldumynų įpakavimus, taip pat skardines, stiklainių dangtelius ir t. t.

Jei daiktas yra nevienalytis ir rankiniu būdu plastiko atskirti negalima, jis turi keliauti į buitinių atliekų konteinerius: dantų šepetėliams, skutimosi peiliukams, švirkštams ir pan. plastiko konteineryje ne vieta. 

Užs. Nr. 100

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 23 valandas
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.