2020 Rugpjūčio 06 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Tauragė – pirmūnė pagal renovacijos tempus

  • Įkelta: 2019-08-14
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Tauragės rajono savivaldybė – viena pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Šiemet mūsų mieste jau renovuota 10 objektų. Iš 60 savivaldybių Tauragę lenkia tik Kaunas (šiemet renovuota 14 objektų) ir Zarasai (13). Palaipsniui realybe virsta ir naujoji koncepcija – kvartalinė renovacija. Tauragėje bus renovuoti trys kvartalai: Centro, Žalgirių ir Tauragės dvaro. Iš viso pagal patvirtintas tris kvartalinės renovacijos programas numatyta atnaujinti 85 daugiabučius namus. Centro kvartale darbai jau verda.

Atnaujinti kvartalais – efektyviau

Pasak UAB Tauragės šilumos tinklų l. e. p. direktoriaus Andriaus Arcišausko, pagal patvirtintą LR Vyriausybės daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2012 m. iki šio rugpjūčio Tauragėje yra atnaujinti (modernizuoti) 63 daugiabučiai namai.

Kvartalinės renovacijos koncepcija Tauragės rajono savivaldybėje pristatyta pačioje 2017 m. pabaigoje. Tai miestų atnaujinimas ne pavieniais namais, o kvartalais, kai atnaujinami ir šaligatviai, parkai, sutvarkomos žaliosios erdvės bei renovuojami visi konkrečiame rajone esantys daugiabučiai namai. Pernai Tauragė jau prisijungė prie kvartalinės renovacijos iniciatyvos, šiuo metu iš pagrindų atnaujinamas miesto centras.

Kompleksinės, kvartalinės renovacijos projektų įgyvendinimas – vienas Vyriausybės prioritetinių darbų. Renovuojant daugiabučių namų ir kitų viešosios paskirties pastatų grupes bei sutvarkant gyvenamąją aplinką, privažiavimo kelius, gatvių apšvietimą ir kitą infrastruktūrą, pasiekiamas didesnis energinis efektyvumas. Tokių projektų Lietuvoje daugėja, savivaldybės aktyviai domisi ir rengia atitinkamas kvartalų energinio efektyvumo programas, todėl itin svarbu sudaryti visas sąlygas šioms programoms įgyvendinti.

Už daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) taikomų kompleksinių energinį efektyvumą didinančių priemonių įgyvendinimą atsakingi Tauragės šilumos tinklai.

Pasak A. Arcišausko, pagal šiuo metu įsigaliojusią tvarką naujajame modernizacijos etape patvirtinti trys svarbūs renovacijos projektų atrankos kriterijai: kvartalinės renovacijos projektams, aukštesnę energetinę klasę (pavyzdžiui, A arba B) planuojantiems pasiekti daugiabučiams ir itin energiškai neefektyviems namams bus suteikta pirmenybė gauti valstybės paramą.

– Vykdant kvartalinę renovaciją daugiabučio namo gyventojai investuos tik į savo daugiabučio namo atnaujinimą (modernizavimą), o visos kitos lėšos skirtos kvartalų atnaujinimui bus surinktos iš valstybės biudžeto, Tauragės rajono savivaldybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, tarptautinių organizacijų ir pan., – teigė A. Arcišauskas.

Centro kvartale jau verda darbai

Parengus kvartalo energetinio efektyvumo programą tapo aišku, kad iš Tauragės miesto kvartalų labiausiai nustatytus kriterijus atitinka centras. Mat jame veikia visuomeninės paskirties pastatas (M. Mažvydo progimnazija). Centro kvartalą sudaro Dariaus ir Girėno, Gedimino, Prezidento ir Vytauto gatvės namai. Baigus renovaciją kvartalas taps ne tik energetiškai efektyvesnis, bet ir saugesnis, nes bus sutvarkytas apšvietimas, aikštelės ir viešosios erdvės. Jis taps ir patrauklesnis verslui. Dar vienas svarbus rodiklis – atlikus kvartalinę renovaciją, sumažės bendra šiltnamio efektą sukeliančių dujų tarša, o tai svarbu įgyvendinant ES direktyvą.

Tauragės rajono savivaldybės taryba Centro mikrorajono daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą patvirtino dar 2017 m. pabaigoje. Pagal patvirtintą pirmąją Tauragės miesto centro mikrorajono daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą numatyta atnaujinti 7 daugiabučius namus.

– Tai Dariaus ir Girėno g. 26 A, 28, 32, 34, 36, Gedimino g. 6, 8. Iš šių daugiabučių namų keturiems (Dariaus ir Girėno g. 26A, 36, bei Gedimino g. 6 ir 8) pasirašytos statybos rangos darbų sutartys, taigi juose šiuo metu vyksta statybos darbai, – pasakojo A. Arcišauskas. – Trims šio kvartalo daugiabučiams namams – Dariaus ir Girėno g. 28, 32 ir 34 buvo vykdomi statybos rangos darbų pirkimai per CPO LT informacinę sistemą po du kartus ir nė karto nustatytiems reikalavimams pasiūlymų nebuvo pateikta, todėl tikėtina, kad statybos rangos darbai, šiuose daugiabučiuose namuose prasidės tik kitais metais. 

Pirmiausia, pasak jo, bus įgyvendinti šio kvartalo atnaujinimo planai. Kvartalo atnaujinimo veiksmų planas vykdomas etapais, antžeminių komunikacijų bei inžinerinės infrastruktūros renovacija etapais vykdoma tik atnaujinus (modernizavus) daugiabučius namus ir viešuosius pastatus, taigi manoma, kad šis kvartalas turėtų būti atnaujintas iki 2023 m.

Žalgirių kvartale darbai tuoj prasidės

Tauragės rajono savivaldybės taryba Žalgirių mikrorajono daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalo energinio efektyvumo didinimo programos sprendimą patvirtino pernai lapkritį.

Žalgirių kvartalą modernizuoti planuojama 2018–2028 m., iš viso jame numatoma atnaujinti 69 daugiabučius namus. Šešių šio kvartalo daugiabučių namų gyventojai jau pritarė namo atnaujinimui: Gedimino 29, 23, 31, 35, Žemaitės 30 ir Ateities tako 22. Bendras šių namų naudingas plotas – 15249,49 kv. m. Numatoma projekto įgyvendinimo pradžia – šių metų IV ketvirtis, šiuo metu paraiškos pateiktos BŠĮ Būsto energijos taupymo agentūrai.

Žalgirių kvartale yra 6 viešieji pastatai, lopšelis-darželis ,,Žvaigždutė“, lopšelis-darželis „Kodėlčius“, Žalgirių  ir „Šaltinio“ progimnazijos bei pastarosios modulis, vaikų globos namai „Šaltinėlis“. Penki iš šių pastatų atnaujinti, taigi numatyta atnaujinti vieną viešąjį pastatą – lopšelį-darželį „Kodėlčius“.

Tauragės Dvaras laukia savo eilės

Šiemet sausį taryba pritarė Tauragės Dvaro kvartalo daugiabučių namų atnaujinimui. Kvartale yra 13 daugiabučių gyvenamųjų namų, iš kurių 4 šiluma tiekiama iš izoliuoto tinklo katilinės, vienas namas šildymui naudoja aeroterminę energiją (sistema oras-vanduo), kiti namai šiuo metu šilumos energija aprūpinami iš individualių šilumos gamybos įrenginių. Penkių šio kvartalo daugiabučių gyventojai priėmė sprendimą savo namus atnaujinti ir pagal naująjį kvietimą jau pateiktos paraiškos VŠĮ Būsto energijos taupymo agentūrai. Šie namai – tai Tauragės Dvaro 30, 32B, 32, 32A, 15, bendras jų plotas – 4378,02.   

Tauragės Dvaro kvartale yra vienas viešasis pastatas – Nakvynės namai.  Jie jau atnaujinti.

Kai dirbi mėgstamą darbą, o tai darai su užsidegimu, tuomet aplanko ir sėkmė, ir įvertinimas. Tuo įsitikino Lina Juodelė, prieš 8 metus karjerą pradėjusi kaip „Tele2“ pardavimų vadybininkė ir jau išbandžiusi ne tik salono, bet ir skirtingų didžiųjų šalies regionų vadovės pareigas.

Antradienį nuo 11 val. iki 14 val. vyksta prevencinis gyventojų daiktų žymėjimas. Visi norintys paženklinti savo daiktus dar gali suskubti atvykti į Atgimimo aikštę (prie fontano). Policijos pareigūnės atvykusius žmones informavo apie turto apsaugą.

Verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Rugsėjį susirinkę seniausios rajono mokyklos – Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai savo mokyklą išvys gerokai pasikeitusią ir vis dar besikeičiančią ne tik išore, bet ir vidumi. Ar renovacija netrukdys ugdymo procesui? Progimnazijos vadovas tikina, kad tikrai ne.

Savaitgalį Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis su žmona Monika sulaukė gandrų – jiems gimė dukrelė. Tai jau trečiasis vaikas Jaručių šeimoje. Beje, gimtadienį L. Jarutis su dukrele Izabele galės minėti kartu. Ji pasaulį išvydo rugpjūčio 11-tąją, o pats tėtis gimimo dieną švenčia rugpjūčio 10-tą dieną.

Šiemet jau devintąją vasarą pasitikęs Tauragės muzikos festivalis, kurį organizuoja garsusis tauragiškis Liudas Mikalauskas, dovanoja žiūrovams nepamirštamų akimirkų su viso pasaulio muzika. Šiemet tauragiškiams ir miesto svečiams pristatomi net septyni koncertai, vyksiantys skirtingose Tauragės miesto vietose nuo liepos 12 iki rugsėjo 6 dienos. Festivalio programa – labai įvairi: čia ir neįtikėtino triumfo Ivangėnų piliakalnio papėdėje sulaukę „Pilėnai“, ir flamenko muzika, jau tradiciniu tapęs naktinis „Bangos“ piknikas ir net „Žydroji rapsodija“.

Vasariška šiluma paliks Lietuvą, ją pakeis kur kas gaivesni ir drėgnesni orai. Pirmadienis dar bus vasariškai šiltas, tačiau po pietų į šalį atkeliausiantis lietus atneš ir žemesnes temperatūras. Nuo antradienio kasdien tai vienur, tai kitur nušniokš lietus, o šiluma bus labiau būdinga tradicinei lietuviškai vasarai.

Tauragės gyventojai socialiniuose tinkluose ėmė skųstis, jog geriamasis vanduo iš čiaupo atsiduoda chloru. „Tauragės vandenys“ informavo, jog nerimauti nėra ko – vyksta tinklų dezinfekavimo darbai, o chloro kiekis neviršija normų. Rekomenduojama vandenį ilgiau palaikyti atvirose patalpose, kad nugaruotų.

„Tauro“ stovykla vaikams – tai savaitė nepamirštamų įspūdžių ir nuotykių. Tokius atsiliepimus vos pasibaigus pirmajai stovyklai teko išgirsti jos idėjinei vedlei ir vadovei Kornelijai Jurevičiūtei. Susitikimai su danieliais miške, maisto gaminimas, visos Taurų nuotykių parko pramogos ir nakvynė nameliuose – tai tik dalis to, ką pamatė ir pajuto mažieji stovyklautojai. Daugelis jų jau svajoja, kaip sugrįš čia kitąmet.

Šalia Jūros upės užtvankos bruzda darbininkai, upės krantinė primena statybų aikštelę. Tauragiškiams kilo klausimų, kas gi ten bus. „Tauragės žinios“ išsiaiškino, jog statomas ilgai lauktas žuvitakis lašišoms. Darbus suskubta pabaigti rudenį, nes būtent šiuo metu žuvys ruošiasi neršti, tad svarbu kuo greičiau palengvinti žuvų migraciją.

Nuo ryto iki 17 val. „Spiečiuje“ galima atvykti ir išbandyti „freelancerio“ kėdę. Įprastai Tauragės centre įsikūrusio „Spiečiaus“ moderniomis erdvėmis naudojasi smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai. Šiandiena, čia gali atvykti kiekvienas, kas ieško informacijos apie įvairius mokymus ir seminarus, taip pat čia laukiami ir tie, kam įdomu modernios erdvės ir jauki darbo atmosfera.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“, tampančio plačia kūrybine ir pažintine erdve, rengiamas– jau šiandien. Festivalio erdvių kontrastai, ryškūs pranešėjai, įvairios instaliacijos, netradicinės skulptūros, aštrūs performansai paskatins renginio lankytojus „išeiti iš savo kvadrato“. Festivalyje pasirodysiantis tauragiškis didžėjus Paulius Austrevičius, dar žinomas kaip Clicklounge, „Tauragės žinioms“ teigė besidžiaugiąs, kad jo gimtajame krašte gimsta tokių iniciatyvų ir kad festivalio konceptas išsiskiria iš banalių ir kartais pompastiškų miesto renginių kraštiečiams – būtent todėl ir sutikęs jame dalyvauti jame.

Naujausiame numeryje: verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi, jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Trečiadienį B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko dviejų monografijų apie Vydūną pristatymai, daugiausiai dėmesio buvo skiriama jo kūrybai. Renginio metu buvo apžvelgiamos Vydūno knygos, dalijamasi įžvalgomis apie sudėtingą autoriaus portretą ir jo atitinkamą sąlytį su Vaižganto kūryba.

Savaitei persiritus į antrą pusę Lietuvą pasiekė gausių kritulių banga. Šiandien šalyje daug kur lis, o nuo penktadienio kritulių bus vis mažiau. Gera žinia ta, kad savaitei baigiantis termometrų stulpeliai stiebsis vis aukščiau.

Itin karšta vasaros pradžia gerokai paankstino javapjūtę. Sausra, kuri tęsėsi kone pusantro mėnesio ir buvo pavadinta net stichine nelaime, mūsų krašto ūkininkų derliui tokios žalos, kaip Dzūkijai ar Aukštaitijai, kur jis sunaikintas kone visas, nepadarė. Tai aiškėja kalbantis ir su kombainus į laukus jau išvairavusiais ūkininkais, ir su specialistais.

Liepos 31 d. vykusiame Tarybos posėdyje buvo nutarta pakeisti seniūnaičių rinkimų ir atšaukimo tvarkos aprašą. Siekiama didesnio viešumo, kad galėtų dalyvauti daugiau pretendentų, o gyventojai turėtų galimybę rinktis iš daugiau kandidatų.

Savaitgalį į Pagramančio regioninį parką rinkosi dviračių entuziastai iš visos Lietuvos. Pusė šimto žygeivių nuostabiomis gamtos trasomis teko įveikti stačias įkalnes ir vingiuotas nuokalnes. Po žygio dalyviai vaišinosi vietoje gamintu plovu ir namine vaisių duona.

Gražinti savo namus yra puiku, kur kas blogiau, kai po remonto likusios šiukšlės ir statybinės atliekos atsiduria ne ten, kur privalėtų. „Tauragės žinių“ skaitytojas pasidalijo nuotraukomis, kuriose užfiksuotas kalnas šiukšlių, išverstas prie Šešuvies upės, už buvusio Ližių sąvartyno, netoli karjero. Vaizdas išties pasibaisėtinas.

Antradienį Pilies aikštėje praeiviai galėjo susitikti su organizacijos Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro atstovais. Susitikimų metu žmonėms buvo dar kartą primenama apie vis dar gajas problemas – prekybą žmonėmis ir įvairias žmogaus išnaudojimo formas. Liūdnoji statistika patvirtina, kad Lietuvoje vis dar plinta pornografija ir egzistuoja seksualinės prievartos toleravimo apraiškos.

Minint Baltijos kelio 30-metį Tauragės r. savivaldybės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos languose eksponuojama paroda „Tauragiškiai Baltijos kelyje“. Baltijos kelias buvo didžiausia taiki demonstracija istorijoje ir pradinis taškas kovoje už Baltijos šalių laisvę bei nepriklausomybę. Tauragiškiai šią parodą apžiūrėti galės iki rugsėjo 2 d. Kiekvienas atvykęs gali peržiūrėti eksponuojamas fotografijas ir pabandyti atrasti pažįstamus veidus, nes šioje akcijoje aktyviai dalyvavo ir tauragiškiai.

Tarailiuose, priešais mokyklą, keletą metų buvusios apleistos patalpos pirmajame pastato aukšte atgyja – jos remontuojamos, statomi nauji langai. Savo padalinį čia atidarys sparčiai besiplečianti didžiausia lietuviško kapitalo automobilių detalių distribucijos kompanija „AD Baltic“.

Šią savaitę šalį pasieks šiltesni orai. Nors beveik kasdien tai šen, tei ten sulauksime trumpo lietaus, temperatūra palaipsniui kils vis aukščiau.

Jau po mėnesio prasideda nauji mokslo metai, tačiau mokiniai vis dar su siaubu prisimena praėjusių pabaigą, kai prailginus mokslo metus teko kęsti kaitrą tvankiose klasėse. Savivaldybių asociacija rengė savivaldybių apklausą dėl trumpesnių mokslo metų grąžinimo. Tam pritaria net du trečdaliai šalies savivaldybių. Ministras atkerta – karščiai gali užklupti ir rugsėjį ar gegužę.

Bažnyčių gatvėje įsikūrusi „Eurovaistinė“ persikraustė į naujas patalpas. Tiesa, „pabėgo“ netoli, vos per porą namų toje pačioje gatvėje – nuo vakar ji veikia „Senamiesčio apartamentų“ pastate.