2020 Rugpjūčio 06 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Holokausto aukų vieta – nepasiekiama

  • Įkelta: 2019-10-23
Žydų žudynių Pužuose, Tauragės r., aukų kapavietė. Edmundo Mažrimo nuotrauka, 1991 m.

Pužų miške, netoli Skaudvilės, yra holokausto aukų vieta – ten 1941-aisiais sušaudyta apie 300 vyrų. Ten stovi paminklas, jis aptvertas. Tačiau jei norėsite aplankyti šią vietą, to padaryti gali ir nepavykti. Nepavyko paminklo pasiekti ir savaitgalį į Skaudvilę su gidu atvykusiems garbaus amžiaus kanadiečiams. Pasirodo, kelio link šios vietos tiesiog nėra.

Prieiti neįmanoma

Gidas iš Kauno Chaimas Bargmanas „Tauragės žinioms“ papasakojo solidaus amžiaus svečius iš Kanados lydėjęs į Skaudvilę – pagyvenusi pora ten ieškojo savo šaknų. Nors ir surado žmogų, kuris parodytų, kur yra žydų sušaudymo vieta, – juos palydėjo seniūnijos darbuotojas Kęstas Jorudas, pasiekti jos žmonės negalėjo. Ta vieta – vos 4 km nuo Skaudvilės, tačiau pasiekti jos tiesiog neįmanoma. Pasak Ch. Bargmano, ten nėra jokio kelio, kilometrą tektų eiti užpelkėjusia pieva. O šeštadienį dar ir lijo, pieva buvo visai pažliugusi.

– Manau, turėtų būti bent jau pusiau normalus kelias iki sušaudymo vietos, – įsitikinęs ilgametis gidas, – taip, kaip yra, negali būti. Juk kiti metai paskelbti Žydų atminties metais – labai gera proga apie tai kalbėti.

Problema sunkiai išsprendžiama

Skaudvilės seniūnas Virginijus Būdvytis sutinka, kad kelio ten nėra, o kai palyja, – aišku, šlapia. Paklaustas, galbūt yra planų kaip nors tą problemą spręsti, jis sako – gal kada nors tokių planų ir atsiras, tačiau kol kas nieko daryti neplanuojama.

– Vieta fiksuota, nieko ten negali keisti ar daryti. Aptverta, paminklas pastatytas prieš 30 metų. Tada tai buvo Vaidilų valstybinio ūkio teritorija. O dabar ir žemės privačios, ir miškai privatūs, ir jokių kelių nėra. Išpirkti žemes, padaryti projektą, kad būtų privažiavimo kelias, ir gan ilgas galas – tai didžiulės sąnaudos. Tai būtų labai sudėtingas, ne vienerių metų darbas, – svarstė seniūnas.

Tauragės kultūros centro Paveldosaugos tarnybos vadovas Edmundas Mažrimas paaiškino dar išsamiau:

– Priėjimas prie tos vietos yra arba per mišką, bet turi gerai mišką žinoti, ten apie pusė kilometro nuo kelio, o jeigu važiuoti nauju keliuku, tai lieka iki tos vietos apie 200 metrų.

Kelio, pasak jo, ten niekaip nepadarysi: per mišką neįrengsi, o tuo nauju keliuku, kur paskui turi eiti 200 m, yra pievos. Yra privati nuosavybė, ganyklos – kelio niekaip nenutiesi.

Paveldosaugininkas pasakoja, kad holokaustas ir vykdytas tokiose vietose, atokiau nuo žmonių  akių. Pavyzdžiui, ir Antšunijos kaime, kur prie kelio yra žydų sušaudymo vieta, – anksčiau to kelio nebuvo. Buvo visai kitas kelias. Holokausto aukų vieta ten yra tarp senojo ir naujojo kelio.

– Padaryti gerus kelius iš tiesų sudėtinga. O šiuo atveju tai yra ganyklos, šienaujamos pievos, privati nuosavybė. Kas gi tau leis per ją kelius tiesti, be to, kokios sąnaudos būtų nežmogiškos, – svarstė E. Mažrimas.

Jis sakė suprantąs atvykusius žmones, iš tiesų šitokiu metų laiku tos pievos yra apsemtos. Vasarą, kai sausa, galima puikiausiai su bateliais tuos 200 m nueiti. Pasak jo, jei žinai kelią, galima eiti per mišką, ten trupučiuką toliau, užtat neapsemta.

– Savo laiku su seniūnija buvom tokį taką prakirtę. Anksčiau, kai priklausė ūkiui, buvo paprasčiau. Aišku, dabar jis seniai užžėlęs. Bet dabar miškas irgi privatus, mes neturime teisės nieko daryti. Buvo savo laiku rodyklė nuo plento, ir paskui nuo žvyrkelio rodyklė per mišką eiti. Bet tada buvo laikinas keliukas per mišką padarytas. Bet dabar tas takelis užžėlęs. Nebent dėti rodyklę apvažiuojant mišką, kur tuos 200 per pievą reikia eiti, ji atves prie tos apsemtos pievos. Kaip išspręsti, tiesiog neįsivaizduoju,  – sakė jis.

Skaudus Skaudvilės žydų likimas

Muziejininkė Inga Nagaitienė, dirbanti Skaudvilės krašto muziejuje, papasakojo apie skaudų Skaudvilės žydų likimą.

– Skaudvilės žydų bendruomenė įsitvirtino XIX a. antroje pusėje. 1847 m. miestelyje gyveno 204 žydai, o 1897 m. – jau 1012 (72 % visų miestelio gyventojų). 1940 m. Skaudvilėje gyveno 1017 žydų  – 60 % miestelio gyventojų. Skaudvilės žydai buvo geri prekybininkai, amatininkai, gydytojai, mokytojai, dvasininkai. Skaudvilės žydų bendruomenę sunaikino 1941 m. vykdytas holokaustas. Liepos mėnesį visi vyrai, vyresni nei 15 metų, buvo nuvaryti į Pužų pašto stotį, kurioje buvo įrengtas laikinas getas. Ten žydai laikyti tik tris dienas, o tada sušaudyti Pužų miškelio pakraštyje. Ten nužudyta apie 300 vyrų. Po kurio laiko Skaudvilės, Batakių ir keletas Eržvilko žydžių su vaikais suvežti į Batakių geležinkelio stotyje įrengtą getą. Jame pragyvenę apie porą mėnesių, rugsėjo 8 d. sunkvežimiais išvežti į Gryblaukio–Mažintų kaimo pamiškę, kur jų jau laukė tragiškas likimas. Ten sušaudyta apie 1800 žydų. Žinoma, kad 11 skaudviliškių pavyko likti gyviems ir išsigelbėti nuo holokausto. Keletas vietinių žmonių ryžosi padėti žydams, juos slapstydami, nors už tai ir grėsė mirties bausmė. Taip buvo sunaikinta Skaudvilės žydų bendruomenė, kurią šiandien mena nemažai išlikusių pastatų.

Pasak jos, Kalnų gatvės pabaigoje yra senosios žydų kapinės. Vyrų sušaudymo vietoje pastatytas  paminklinis akmuo, tačiau jį surasti nežinančiam tikslios vietos sunku, nes iki jo nėra kelio. Tačiau žudynių vietą ir paminklą Gryblaukio miške pasiekti nesunku.

2020 m. – Žydų istorijos  metai

Išties – 2020-uosius Seimas paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Priimtame dokumente pabrėžiama, kad Lietuvos žydai yra neatskiriama mūsų visuomenės dalis dar nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų ir jų visuomenė reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos valstybingumo, istorijos, kultūros ir mokslo raidos. Šiuo sprendimu siekiama puoselėti daugiau negu 700 metų siekiančią Lietuvos žydų istoriją kaip neatskiriamą Lietuvos istorijos dalį ir plėtoti visų gyvenančių Lietuvoje ir išvykusių iš Lietuvos žydų tautybės asmenų bendrystės su Lietuvos valstybe santykius.
 Pasak paminklosaugininko Edmundo Mažrimo, holokaustas visur vykdytas atokiose vietose, toliau nuo žmonių akių 

Šiandien 10 val. posėdį pradėjo rajono Taryba. Darbotvarkėje numatyti 36 klausimai, kai kurie jų palies itin svarbius miesto infrastruktūros objektus. Bus balsuojama dėl baseino perdavimo Sporto centrui bei planuojamo Sporto ir kultūros daugiafunkcinio centro finansavimo. 

Duobėta gatvė,  per arti tvoros kaimyno pasodintos tujos, gėles nuo kapų nuskabančios stirnos, perdegęs gatvės šviestuvas – šias ir šimtus kitų miestiečių problemų pirmiausia išgirsta ir sprendžia miesto seniūnas Virginijus Žilius. Vyro rankose netyla mobilusis telefonas. Tačiau intensyviai plušančiam seniūnui šį mėnesį sukanka 65-eri. Pagal naująjį Valstybės tarnybos įstatymą jis nebegali tęsti valdininko karjeros. Tiesa, išlieka galimybė dar kuriam laikui įsidarbinti būsimam seniūnui darbus perduodančiu, padedančiu mentoriumi. Ką pasirinks seniūnas: poilsį nuo problemų ar jas?    

Praėjusį šeštadienį Prezidento gatvės šaligatviu važiuojantį 60-metį dviratininką sustabdė nepažįstamieji. Purškiamomis dujomis apakinę vyrą užpuolikai čiupo jo dviratį. Laimei, tą pačią akimirką į pagalbą suskubo kiti tuo metu įvykį stebėję praeiviai.

Policija tiria automobilių susidūrimo Gedimino gatvėje aplinkybes. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, neblaivaus vairuotojo vairuojamas automobilis rėžėsi į kitą stovinčią transporto priemonę.

Seime pristatytas artėjančių 2020 m. Seimo rinkimų vienmandačių apygardų ribų projektas. Perbraižomas apygardų žemėlapis: nuo Tauragės apygardos planuojama atriekti Eičių, Baltrušaičių ir Gaurės apylinkes, prijungiant jas prie naujai formuojamos Karšuvos apygardos. Tuo tarpu atstovą į Seimą tauragiškiams „padės“ rinkti net 3086 Šilalės rajono gyventojai.

Pasaulio moterų bokso čempionate, kuris vyko Rusijoje, Uland-Ude mieste, Tauragės dvikovinių sporto šakų klubo SC KOVA sportininkė Iveta Lešinskytė (svorio kategorija iki 75 kg), atstovavusi Lietuvos nacionalinei bokso rinktinei, liko per plauką nuo medalio ir užsitikrino 5–7 vietą. Dėl čempionės titulo varžėsi 224 stipriausios boksininkės iš 57 valstybių.

Šios savaitės pradžia Lietuvoje ir toliau tęs neįprastai šiltų orų maratoną. Savaitei įpusėjus sulauksime orų atvėsimo, tačiau trumpo, nes jau ketvirtadienį ir penktadienį temperatūra vėl kils aukščiau.

Tauragėje įsibėgėjo Sekmadienio krepšinio lygos (SKL) kovos. Jau šeštus metus vykstantis turnyras šiemet subūrė dvylika komandų ne tik iš visos Tauragės apskrities, bet ir iš aplinkinių miestelių bei rajonų. Pagrindinis reikalavimas žaidėjams – komandose negali žaisti profesionalūs krepšininkai.

Šią savaitę policija sulaukė apgauto 28-erių metų vyro pareiškimo. Internete vyras rado skelbimą apie suteikiamas paskolas, kreipėsi, skelbimo autoriui pervedė 180 eurų už tariamą dokumentų paruošimą, tačiau paskolos nesulaukė.

Iš pradžių iš Ukrainos į Lietuvą, o po to iš Klaipėdos į Tauragę persikraustęs Laša tapo vienu pirmųjų asmenų, patekusių į lietuvių kalbos mokymus užsieniečiams Tauragėje. Savivaldybei pastebėjus augančius atvykstančiųjų, ypač iš Ukrainos, srautus, buvo nuspręsta pasirūpinti sėkminga jų integracija visuomenėje, palengvinti jų kasdienį gyvenimą. Taip buvo sudaryta pirmoji suaugusiųjų ukrainiečių klasė, kuri lietuvių kalbos mokymus pradėjo spalio 8 dieną.

Dviejų sporto entuziastų sukurta iniciatyva „Judėkime kartu“ sutraukia vis daugiau sporto mėgėjų ne tik iš Tauragės, bet ir iš aplinkinių regionų. Sugalvoję, kad reikia suburti visus Tauragės sporto mėgėjus ir profesionalus į vieną bendruomenę, jie jau suorganizavo dviračių žygį, o šį sekmadienį ruošiasi į pėsčiųjų žygį Pagramančio regioniniame parke. Idėjos autoriai turi ir daugiau sumanymų dar šiemet.

Vis nukeliama baseino atidarymo data, kurios tauragiškiai jau laukia taip pat, kaip ir Kalėdų. Juolab, panašu, kad šios datos gali sutapti – tai rajono vadovai įvardijo pagrindiniu tikslu. Šią savaitę baseino perspektyvos aptartos Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete. Jau aišku, jog jo administravimu rūpinsis pati savivaldybė, tiksliau, perduos objektą valdyti Sporto centrui. Kokia bus baseino apsilankymo kaina greitu laiku svarstoma dar nebus, kaip ir tai, kiek lėšų iš biudžeto galimai pareikalaus pastato administravimas. Žinoma tik tiek, kad iki statybų užbaigimo liko nebedaug, tačiau norint pradėti eksploataciją dar šiemet, teks gerokai paplušėti.

Anot specialistų, renovuodami savo daugiabutį daugiausiai naudos sulauksite vykdydami kompleksinį pastato atnaujinimą. Tokios Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos priemonės kaip šildymo sistemos atnaujinimas ir subalansavimas, termoreguliatorių ant radiatorių įrengimas ar šilumos punkto atnaujinimas gali sutaupyti ženklų kiekį šilumos energijos ir pagerinti jūsų gyvenimo sąlygas.

Spalio 22 d. 17val.30 Tauragės kultūros centre (Dariaus ir Girėno g. 3) vyks videomeno peržiūros „Blyksniai“. Videomeno peržiūrų ciklas „Blyksniai“ – lietuvišką videomeną pristatanti renginių serija, kurioje dėmesys skiriamas vieniems žymiausių mūsų šalies menininkų ir jų videokūriniams. Renginyje Tauragėje dalyvaus menininkas Rimas Sakalauskas.

Vis svarstai, kas bus po mokyklos? Kokią profesiją pasirinkti sėkmingai, prasmingai ir laimingai ateičiai? Ar studijos universitete nulemia ir profesiją? Į šiuos ir kitus klausimus šiandien tau atsakyti padės jaunimo forumas „Kas po to?!“ – skelbia jo organizatoriai. Jau šį penktadienį Žalgirių gimnazijoje įkvepiančiais pavyzdžiais dalinsis sėkmingi tauragiškiai Liudas Mikalauskas, Sigitas Mičiulis, Darius Stankus ir kiti. O jei to negana,  apie kelią po mokyklos į savo profesinę sėkmę papasakos vienas populiariausių Lietuvos youtuber‘ių Gediminas Gabalis-Vėjavaikis.

Duobėta gatvė,  per arti tvoros kaimyno pasodintos tujos, gėles nuo kapų nuskabančios stirnos, perdegęs gatvės šviestuvas – šias ir šimtus kitų miestiečių problemų pirmiausia išgirsta ir sprendžia miesto seniūnas Virginijus Žilius. Vyro rankose netyla mobilusis telefonas. Tačiau intensyviai plušančiam seniūnui šį mėnesį sukanka 65-eri. Pagal naująjį Valstybės tarnybos įstatymą jis nebegali tęsti valdininko karjeros. Tiesa, išlieka galimybė dar kuriam laikui įsidarbinti būsimam seniūnui darbus perduodančiu, padedančiu mentoriumi. Ką pasirinks seniūnas: poilsį nuo problemų ar jas?   

Mažas pajamas gaunantys žmonės kompensuojamuosius vaistus bei jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) gaus nemokamai, neprimokėdami nė cento. Tokioms finansinę naštą mažinančioms Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtoms pataisoms šiandien pritarė Seimas, jos įsigalios 2020 m. liepos 1-ąją.

Jau antrus metus buvusiame Vytauto gatvės kariniame miestelyje veikianti Tauragės atvira jaunimo erdvė kasdien pritraukia nuo kelių iki keliolikos, o savaitgaliais – ir porą dešimčių laisvalaikio praleisti atvykstančių jaunų žmonių. Ketinama plėstis: patalpomis besirūpinantis „Tauragės apskritasis stalas“ ieško poros darbuotojų ir planuoja atidaryti dar vieną jaunimo erdvę viename iš miesto mikrorajonų.

Po itin malonaus ir šilto trečiadienio ketvirtadienis daug kur išaušo lietingas ir gaivesnis. Laimei, tokie pokyčiai ilgai nesitęs ir labai greitai į šalį grįš maloni šiluma ir saulės spinduliai.

Šiandien Tauragės kultūros rūmuose vyksta konferencija „Sakau Taip blaiviam gyvenimui“. Be įdomių paskaitų apie sveikatą, rūkymo žalą ir sportą, tauragiškiai turės galimybę susitikti su žinomu fotografu, fotoalbumo „Neregėta Lietuva“ autoriumi Mariumi Jovaiša ir aktoriumi Giedriumi Savicku.

Kasmet Lietuvos laisvosios rinkos instituto skelbiamame savivaldybių indekse Tauragės rajono savivaldybė išlaikė beveik tą pačią poziciją, kaip ir pernai. Tarp 54 mažųjų savivaldybių užimame  9–12 vietas, (praėjusių metų indekse 9–11 vietas). Ar per metus niekas nepasikeitė?

Tauragės apskrities Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus (ENTS) pareigūnai tiria vienos Tauragės mėsos perdirbimo įmonės veiklą. Ši slėpdama pajamas išvengė ne mažiau, kaip 42 tūkst. eurų mokesčių.  Tai dar ne viskas: vieno šeimos valdomos įmonės narių po garažu įrengtame rūsyje rasta kanapių auginimo laboratorija.

Anot vyskupo Jono Borutos, jei nėra „Carito“ – nėra parapijos. Nuo 1989-ųjų Lietuvoje veikianti „Carito“ organizacija šiemet mini 30-metį. Artimo meile pagrįstus santykius, krikščioniškas vertybes skatinanti ir kiekvieno visuomenės nario, reikalingo krikščioniškos paramos, minimalių poreikių patenkinimo siekianti organizacija aktyviai veikia ir mūsų mieste. Pastaraisiais metais jos veikla jaučiama vis labiau. Apie tai, kokius gerus darbus, nors kartais ir nematomus, ji nuveikia, „Tauragės žinioms“ papasakojo Tauragės „Carito“ reikalų vedėja Vitalija Šlepavičienė.

Remiantis naujo tyrimo duomenimis, ikidiabetinės būklės asmenims, kurių kraujyje nedaug vitamino D, mažesnė tikimybė susirgti diabetu vartojant papildus, kurių sudėtyje yra didelė vitamino D dozė.

Nauja spalio savaitė prasidės itin maloniais orų pokyčiais – į šalį plūstels šilumos banga. Temperatūra kasdien svyruos, tačiau maloni šiluma neturėtų trauktis iki pat savaitės pabaigos. Šilčiausios dienos bus pirmadienis ir trečiadienis, kuomet vietomis termometrų stulpeliai pasieks 20 laipsnių.  Visgi, protarpiais sulauksime ir ne tokių malonių reiškinių: vėjo ir lietaus.