Tauragė žengia Vilniaus keliu: nori atsikratyti sovietmečio palikimo
Įkelta:
2019-11-18
Nuotrauka
Aprašymas
Skaudvilės aikštė turgaus dieną ( 4-asis XX a. dešimtmetis) / Skaudvilės Liaudies aikštė dabar. Reginos Vaičaitienės ir Skaudvilės krašto muziejaus nuotraukos

Nors Lietuva laisva jau tris dešimtmečius, ji vis dar vaduojasi iš pusę amžiaus trukusios sovietų okupacijos padarinių. Miestuose ir miesteliuose dar yra dabarties dvasios neatitinkančių vietovardžių – gatvių, aikščių pavadinimų, paminklų. Pastaruoju metu imamasi jų atsisakyti. Pavyzdžiui, Vilniuje stovinčio rašytojo Petro Cvirkos, kolaboravusio su okupantais, paminklas kelia visuomenėje dideles aistras, prieš keletą metų nuo žaliojo tilto prieigų nukeltos „balvonais“ vadintos skulptūros. Sovietmečiu dvelkiančių pavadinimų dar yra ir mūsų rajone. Iniciatyvos atstatyti istorinį teisingumą – Skaudvilės Liaudies aikštės vardą pakeisti į Turgaus aikštės – ėmėsi Tauragės krašto muziejus „Santaka“. 

Atstatyti istorinį teisingumą

Pasak „Santakos“ muziejaus direktoriaus Romualdo Vaitkaus, sovietmečiu Skaudvilės centrinė aikštė pavadinta Liaudies aikšte ir taip vadinama iki šiol. Šį pavadinimą reikėtų pakeisti ir atstatyti istorinį teisingumą, nes aikštė susiformavo kaip turgaus ir šią funkciją atliko apie 200 metų.

Nuo 1982 m. kiekvieną antradienį Skaudvilėje vykdavo garsūs visoje Žemaitijoje turgūs. Didėjo gyventojų skaičius, miestelis virto gana svarbiu prekybos, amatų centru. Tarpukariu tradiciniai savaitiniai Skaudvilės turgūs buvo ne tik vieni didžiausių Žemaitijoje, bet dėl prekių gausos ir įvairovės vykdavo specializuotose, tam skirtose miestelio vietose. Atskirai buvo įsikūrę arklių, karvių ir kiaulių turgūs. Ypač paklausi prekė buvo vietinės veislės arkliai žemaitukai. Mažaūgiai, stiprūs, ištvermingi arkliai buvo gabenami darbui į anglių kasyklas. Į Skaudvilės turgus suvažiuodavo ne tik iš aplinkinių vietovių, bet ir pirkliai iš Anglijos, Vokietijos, Švedijos ir kt. Antradieniais Skaudvilės turgaus aikštė būdavo sausakimša arkliais traukiamų vežimų, žmonių ir gausybės prekių. Čia galėjai įsigyti įvairių buities rakandų, maisto produktų, žemės ūkio įrankių ir kt. Turgaus pakraščiuose prekiavo smulkesniais gyvuliais, paukščiais. Aikštės būklė buvo bloga, todėl 1925 m. miestelio aikštė imta grįsti akmenimis. Žmonių pasakojimu, aikštei grįsti akmenys panaudoti  iš Karšuvos kaimo seno „bruko“.

Nors ilgainiui turgaus reikšmė mažėjo, vietiniai žmonės dar visai neseniai sekmadieniais rinkosi į šią istorinę vietą pirkti ar parduoti.  Prieš daugiau nei 10 metų turgus perkeltas į kitą vietą (suformuota aikštė Kelmės g.), nes aikštė sovietmečiu buvo ženkliai sumažinta – apstatyta naujais pastatais, prieš partijos komiteto pastatą suformuotas parkas. Erdvė tapo per maža užtikrinti saugumą, tuo labiau kad čia vyko ir vis intensyvesnis automobilių eismas.

– Dėl šių priežasčių turgus iškeltas į atokesnę ir saugesnę vietą. Nors šiandien ši vieta ir nebeatlieka savo pirminės funkcijos, istoriškai susiklosčiusį pavadinimą „Turgaus aikštė“ reikia atkurti, – įsitikinęs jis.

Nors oficialiai Turgaus aikštės pavadinimas niekada nebuvo įregistruotas, bet visuomet ji buvo taip vadinama, todėl jis mano, kad būtų tikslinga taip ją pavadinti. Bet, anot R. Vaitkaus, yra ir kitokių pasiūlymų – Gediminaičių, Karšuvos. 

Spręsti turi bendruomenė

Savo nuomonę apie Liaudies aikštės vardo pakeitimą išsakė Kultūros paveldo tarnybos vyriausiasis specialistas Edmundas Mažrimas. Pajuokavęs – „o tai liaudies jau nebeliko?“, jis sakė, kad turgų Skaudvilėje išties būta didžiulių. Prekiautojai užimdavę didžiulį plotą, atskirai įsikurdavo arklių, karvių, kiaulių turgūs. Ir išties aikštė vadinta Turgaus aikšte. Tačiau paklaustas, ar reikėtų šį pavadinimą sugrąžinti, paveldo specialistas svarstė:

– Nemanau, kad mes turim tai nuspręsti. Tai Skaudvilės bendruomenės reikalas, jis aktualiausias ten gyvenantiems žmonėms, ir turėtų būti taip, kaip jie apsispręs.

O ar dar yra mūsų rajone likę daugiau slogų sovietinį laikotarpį primenančių pavadinimų? E. Mažrimas teigia, kad daugumos jų nebeliko dar 90-aisiais. Tada pakeisti ir kai kurių gatvių pavadinimai. Pasak jo, kai kituose rajonuose kai kurie miesteliai tokių pavadinimų, pvz., Kolūkio ir kt., dar turi. Tauragės rajone to jau nebėra.    

Skaudvilės seniūnas Būdvytis „Tauragės žinioms“ sakė, kad turgaus aikštės būdavo daugelyje mažų miestelių, o Skaudvilėje, kuri „ant turgaus užaugusi“, toks pavadinimas tikrai tiktų. Jis mano, kad tam neprieštarautų ir miestelio gyventojai. O paklaustas, ar dėl pavadinimo keitimo derėtų atsiklausti bendruomenės, jis svarstė, kad pagal įstatymą galima ir rengti apklausą, ir jos nerengti – pakeisti pavadinimą savivaldybės tarybos sprendimu. 

Skaudvilės istorija

R. Vaitkus pasidalijo žiniomis apie Skaudvilę. Skaudvilės vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1760 m., kai Romos popiežius Klemensas XIII išleido bulę, kuria Skaudvilės koplyčiai suteikė teisę rengti Švento Kryžiaus atlaidus. Rašytinuose šaltiniuose yra duomenų, jog tuo metu Skaudvilės koplyčia buvo Batakių parapijos filija. XVIII a. antrojoje pusėje Skaudvilė buvo linijinio plano gyvenvietė Tauragės–Nemakščių kelyje. 1797 m. pastatyta nauja katalikų Šv. Kryžiaus bažnyčia. 1804 m. Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis suteikė Skaudvilės katalikų bažnyčiai parapijos teises. XIX a. pirmojoje pusėje pastatyta evangelikų liuteronų bažnyčia. Miestelio augimas XIX a. pradžioje teikia pagrindą prielaidai, kad XIX a. pirmajame ketvirtyje miestelyje susidarė savito radialinio plano užuomazga: tarp dviejų kryžkelių plytėjo turgaus aikšte tapusi ankstesnės kaimavietės gatvė ar jos atkarpa. Kadangi iš pat pradžių nebuvo aikštės, o turgūs, kaip ir kitose vietovėse, rinkosi gatvėje priešais bažnyčią, palaipsniui gatvė išplatėjo ir formavosi į aikštę. Skaudvilė dar labiau išaugo XIX a. viduryje nutiesus Rygos–Tauragės plentą, kuris sujungė Tauragę, Skaudvilę ir Kelmę. XIX a. antrojoje pusėje, užbaigus per Skaudvilę tiesti šio plento Tauragės–Šiaulių ruožą, kai ištiesinta Tauragės g. bei sušvelnintas Kelmės g. posūkis ties evangelikų liuteronų bažnyčia, radialinis planas su aikšte centrinėje dalyje susiformavo galutinai. Po 1861 m. žemės reformos įsteigtas Skaudvilės valsčius. Skaudvilėje didėjo gyventojų skaičius, miestelis virto gana svarbiu prekybos, amatų centru.

Tarpukariu Skaudvilė du kartus degė. 1921 m. miestelio centrinėje dalyje kilo gaisras: sudegė namai turgaus aikštės šiaurės rytų kampe, Kelmės g. iki evangelikų liuteronų bažnyčios bei Vilniaus g. Po šio įvykio miestelėnai nusprendė imtis didesnių saugos priemonių ir taip 1928–1930 m. aikštės viduryje vietoj senosios medinės gaisrinės pastatė mūrinę. Miestelis nukentėjo vėl per 1937 m. gaisrą – sudegė 11 namų ir 18 ūkinių pastatų aikštės pietų pusėje ir Vilniaus g. Po gaisrų miestelis atsistatė 1938–1939 m. Sudegusių vietoje iškilo mūriniai prekybiniai pastatai, o Vilniaus g. – mediniai namai.

1950 m. Skaudvilei suteiktos miesto teisės. 1955 m. parengta Skaudvilės projektinė schema (archit. A. Eigirdas). Pagal šią schemą miesto centras suplanuotas prie aikštės, pastatus išdėstant tarpuose tarp esamų, o kai kuriuos medinius numatyta išgriauti. 1969 m. Skaudvilei suteiktas vietinės reikšmės urbanistikos paminklo statusas, nustatytos paminklo ribos, vertingi elementai.

 

Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
prieš 21 valanda
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.