TRATC tiesia ranką į gyventojų kišenes: prašo didinti mokestį 40 proc.
Įkelta:
2019-11-20
Nuotrauka
Aprašymas
Į sąvartynus patenkančių atliekų kiekis turi kasmet mažėti – tai ženkliai didina šiukšlių tvarkymo sąnaudas. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Nuo kitų metų atliekų surinkimo mokestis Tauragėje gali padidėti 40 proc. Tokį sprendimą priimti tarybos narių prašo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras, mat nuo kitų metų dėl ekologinių mokesčių ir valstybės atliekų tvarkymo politikos bendrovės sąnaudos gali išaugti iki 536 tūkst. eurų per metus. TRATC direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika pripažįsta, jog įmonės finansinė situacija nekokia. Rinkliavos dydį kitą mėnesį svarstys rajono taryba.

MOKESTIS IŠAUGS

Gruodžio mėnesį Tauragės rajono savivaldybės taryba turės apsispręsti, ar didinti atliekų rinkliavos mokestį Tauragės miesto ir rajono gyventojams. Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) prašo mokestį didinti 40 proc., šią savaitę pateikęs Tarybos nariams argumentus.

Nuo kitų metų Vyriausybė svarsto padidinti taršos mokestį. Šiuo metu jis yra 5 Eur už toną nepavojingų atliekų, kurios atvežamos į savartynus. Nuo kitų metų mokestis išaugtų iki 27,51 eur už toną. Apytiksliai šešiais eurais didės ir asbesto, pavojingų atliekų ir inertinių atliekų šalinimas sąvartynuose. TRATC šio mokesčio didėjimą nori įtraukti į gyventojų mokamą atliekų rinkliavos mokestį.

– Finansinė situacija nekokia. Gyvenimo aplinkybės yra tokios, kad taip, kaip mes dabar gyvenam, negalime toliau gyventi. Seimas svarstys taršos mokestį, dar gali likti tie 5 eur, bet daug nežinomųjų kelia deginimas, – pirmadienį į specialiai šiam klausimui svarstyti sušauktą Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdį atvykusiems Tarybos nariams dėstė TRATC direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika.

NETURI RŪŠIAVIMO LINIJOS

Pagal Europos Sąjungos direktyvas, kurias Lietuva pasirašė stojant į ES, iki tam tikrų metų komunalinių atliekų, kurios atvežamos į savartynus, turi laipsniškai mažėti, kol visai nebeliks. Visos atliekos privalės būti išrūšiuotos arba sudegintos.

Prieš keletą metų atliekų deginimo gamykla buvo pastatyta Klaipėdoje, neseniai ją pastatė Kaune, ruošiamasi statyti ir Vilniuje. Pagal rinkos dėsnius augant konkurencijai kainos turėtų mažėti, bet TRATC direktoriaus pavaduotojas tikina, kad viskas vyksta atvirkščiai – deginimo kainos už toną sudegintų atliekų tik didėja, todėl ir čia sutaupyti nėra galimybių.

Tauragės regionas neturi atliekų rūšiavimo linijos. Kitos savivaldybės, pasak V. Noreikos, šias linijas pasistatė, kai buvo skiriamos europinės lėšos. Kodėl tokios linijos savo laiku nepasisatė Tauragė? Pasak TRATC direktoriaus pavaduotojo, nors lėšas būtų skyrusi ES, bet pusę sumos, t. y., 15 mln. eurų vis tiek turėtų būti skyrusi Tauragės rajono savivaldybė.

– Savivaldybė negalėjo prisidėti, todėl nepastatė. Europinių pinigų traukinys jau nuvažiavęs. Didžiausias peilis, kad visos mišriosios komunalinės atliekos turi praeiti rūšiavimo liniją. Jeigu žmonės pirminiame etape tinkamai išrūšiuotų, nereikėtų tokio reikalavimo, – įsitikinęs V. Noreika.

GYVENTOJAI NEIŠRŪŠIUOJA

Pasak jo, į konteinerius patenka tokių atliekų, kurios komunalinių atliekų konteineriuose neturėtų būti. Patikrinę vieną iš konteinerių, rūšiuotojai rado 30 kg plytų, supjaustytą obelį, tepalo buteliukų, metalinių skardinių, maišelių su medžių lapais ir žolėmis. Visos šios atliekos turėjo būti išrūšiuotos, dalis jų – bioskaidžios, kompostuojamos.

Anot direktoriaus pavaduotojo, kompostavimas taip pat kelia problemų. Tauragės regione ne visos savivaldybės turi tvarkingas kompostavimo saugyklas bioskaidžioms atliekoms. Taip pat Vyriausybė žada įvesti reikalavimą atskirai šalinti gyvulinės kilmės maisto atliekas.

Prie kitų nežinomųjų bei kainos didėjimo prisideda ir tekstilės šalinimo paslauga. Tauragė viena pirmųjų šiemet įsirengė tekstilės rūšiavimo konteinerius. Ši paslauga TRATC‘ui kainuoja 76 tūkst. eurų per metus.

VIDINIŲ REZERVŲ NĖRA

Politikai domėjosi, ar TRATC turi vidinių rezervų, iš kurių galėtų padengti taršos mokestį. Tačiau, pasak TRATC direktoriaus pavaduotojo, vidinių rezervų beveik nėra. TRATC turi paskolų už atliekų aikštelių statybą. Turto bankui ir „Luminor“ bankui iš viso turimas įsiskolinimas sudaro 250 tūkst. eurų, kurie nėra įtraukti į rinkliavos mokestį. Šią skolą bankams TRATC turės mokėti dar keletą metų. Dar per 200 tūkst. skolingi gyventojai, kai kurios skolos – beviltiškos. TRATC į rinkliavos sumą šių pinigų neįskaičiuoja, tačiau bendrovės ekonominės būklės skolos negerina.

Atidėti mokėjimus atliekų surinkėjams taip pat nėra galimybių. TRATC buvo pradelsęs mokėjimus atliekas surenkančiai „Ecoservice“ Šilalėje. Vežėjai padavė TRATC į teismą, tad prie išlaidų prisidėjo ir pralaimėto teismo išlaidos.

Pasak V. Noreikos, taršos mokesčio perspektyvos yra 50 eurų už toną, todėl rinkliava neišvengiamai anksčiau ar vėliau privalės būti padidinta. Kitos savivaldybės taip pat jau padidino arba dar svarsto didinti rinkliavą. Tad kitą mėnesį politikai turės apsispręsti, ar TRATC pateikti argumentai yra įtikinami. Tokiu atveju rinkliava Tauragės gyventojams nuo kitų metų turėtų ženkliai išaugti.

IŠLAIDOS AUGA

Po komiteto posėdžio socialinėje erdvėje Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas paskelbė, kad padidinus taršos mokestį nuo 5 eurų iki 27,51 euro už toną, visos išlaidos patektų į valstybės biudžetą, bet kaštai TRATC‘ui išaugtų 240 tūkst. eurų per metus. Dar apie 220 tūkst. eurų per metus kainuotų atliekų deginimas. Prisideda ir tekstilės surinkimo paslauga (76 tūkst. eurų per metus), tad būtinosios TRATC‘o išlaidos sudarytų 536 tūkst. eurų per metus, teigia meras.

– Ši našta tektų visų 4 regiono savivaldybių gyventojams, o toks padidėjimas gali lemti ženklų kainų padidėjimą, kuris gali siekti 40 proc. Šie skaičiai dar nėra galutiniai, kalbėsime su TRATC vadovais ir sprendimus priimsime tik tokius, kurie bus ekonomiškai pagrįsti ir mažiausi, kiek tai yra įmanoma, – savo paskyroje rašė meras.

Mokestinė našta, pasak TRATC direktoriaus pavaduotojo, bus padalinta solidariai visoms savivaldybėms. Šiuo klausimu visų savivaldybių vadovai bendrauja, tariasi. Taršos mokestį Seimas turėjo padidinti dar pernai, bet sprendimą atidėjo, lapkričio 21 d. vėl svarstys šį klausimą.

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.