2020 Vasario 18 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Gripas šiepia nasrus: skiepytis dar nevėlu

  • Įkelta: 2020-01-10

Nors gripo sezonas dar neįpusėjo, sergančiųjų po truputį daugėja. Pasak Visuomenės sveikatos centro, bendras sergamumas nėra didelis, tačiau gripo atvejų skaičius auga. Pirmąšių metų savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines paguldyti 32 asmenys, tarp jų 24 vaikai, 1 asmuo buvo gydomas intensyvios terapijos skyriuje. Šią savaitę gripas pasiglemžė ir pirmąją auką – mirė Kupiškio rajono gyventojas.

O gripo epidemija, pasak medikų prognozių, – ne už kalnų. Kaip ir kasmet, ji gali prasidėti po savaitės ar kitos. Dabar prognozuojamas A tipo virusas. Epidemija paprastai skelbiama, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 tūkstančių gyventojų per savaitę.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Lietuvoje dar nepasiekė aukščiausių rodiklių, tačiau reikia nepamiršti, kad gripo sezonas dar neįpusėjo, o gripo atvejų skaičius kas savaitę didesnis.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Jolanta Norbutienė atkreipia dėmesį, kad gripo sezonas prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę (spalio mėnuo) ir tęsiasi iki 20-osios kitų metų savaitės (gegužės mėnuo).

– Taigi gripo sezonas kaip ir prasidėjo, tačiau sergamumas gripu ir ŪVKTI dar negąsdina ir profilaktiškai (skiepytis nuo gripo) laiko dar turime, nes imunitetui po skiepo susidaryti reikia maždaug dviejų savaičių. Šiais metais gripo sezonui Tauragės gyventojai ruošiasi aktyviau, todėl buvo pateiktas papildomas gripo vakcinos poreikis. Taigi ASPĮ papildomai gripo vakcina pasiekė gruodžio mėnesį ir gydytojai turi galimybę paskirti skiepus savo pacientams, kurie priklauso rizikos grupėms: 65 m. ir vyresniems žmonėms, nėščiosioms, asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais, bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, – teigė. J. Norbutienė.

Pasak jos, Tauragėje gruodžio 23–29 d. bendras sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 26,62 atv./10 tūkst. Tauragės gyventojų. Įvertinus 2020 m. 1 savaitės sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklį su praėjusios (52 savaitės) sergamumo duomenimis, nustatyta, kad sergamumas gripu ir ŪVKTI didėja.

Statistika rodo, kad po švenčių Tauragės rajone sergamumas peršalimo ligomis išaugo, tačiau sergančiųjų šiuo metu gripu yra keturis kartus mažiau nei pernai tokiu pat metu.

Lietuvoje sergamumas gripu ir ŪVKTI padidėjimas per pastaruosius trejus metus stebimas 4–8 metų savaitę (sausio–vasario mėnesiais). Tauragės savivaldybėje pastaraisiais metais stebimas padidėjimas 7–13 metų savaitę (vasario–kovo mėnesiais).

Per praėjusį gripo sezoną Lietuvoje užfiksuota apie 50 tūkstančių susirgimo atvejų ir 26 mirtys. Neužtekus vakcinos dozių, šiemet papildomai jų užsakyta apie 24 tūkstančius.

Paklausta, ar iš tiesų šiemet gripas gali būti „piktesnis“, specialistė sakė:

– Praėjusių metų gripo sezono metu vyravo B tipo gripo virusas. Šiemet Lietuvoje ir Europoje vyrauja A tipas, kuris iš tiesų yra šiek tiek „piktesnis“. A tipo gripo viruso klinikinė eiga būna sunkesnė, greitesnė, ir dėl šios priežasties pacientai greičiau kreipiasi į ASPĮ, prašydami pagalbos. Koks gripo virusas vyraus Tauragėje, būtina stebėti ir laukti patvirtintų laboratoriniais tyrimais gripo atvejų.

Paprašyta priminti svarbiausius dalykus, kaip saugotis gripo, J. Norbutienė sako, kad apsisaugoti gali padėti ir nespecifinės priemonės.

– Nors efektyviausia apsaugos priemonė yra vakcina, svarbu nepamiršti vengti sąlyčio su sergančiaisiais, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo taisyklių, dėvėti medicinines kaukes, gerai vėdinti patalpas. Būtina laikytis tinkamos rankų higienos, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies, burnos. Susirgus ar lankantis ASPĮ bei slaugant sergantį gripu ar ŪKTI asmenį naudoti asmens apsaugos priemonę – medicininę kaukę, kuri kosint ar čiaudint sulaiko kvėpavimo takų sekretus. Sveiki žmonės turėtų neprarasti budrumo – dėvėti medicininę kaukę ir taip sumažinti tikimybę užsikrėsti infekcija.

Savivaldybės pirmajame aukšte pluša statybininkai – keičiama apdaila. Šiais darbais bus baigti visų Tauragės rajono savivaldybės koridorių remontai.

Tauragiškiai pastebėjo, kad Pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) iš esmės atsinaujino. Eilių valdymo sistema ir jaukus holas, suremontuoti koridoriai sudaro šiuolaikiškos medicinos įstaigos vaizdą. Tačiau sulaukėme skaitytojų klausimų – kodėl atnaujinti ne visi pastato aukštai ir kabinetai? Pavyzdžiui, antrajame aukšte, vieno kabineto durys – šiuolaikiškos, kito – mena sovietmetį. Ar darbai jau baigti? – klausia savo pavardės nepanoręs viešinti pacientas. Be to, pilietis pastebėjo, jog registruotis pas specialistus tenka ta pačia sena tvarka – laukiant prie mažosios registratūros langelio, kai tuo tarpu prireikus pakliūti pas šeimos gydytoją žmonės aptarnaujami modernioje registratūroje su eilių valdymo sistema.

Antroje savaitės pusėje šalį pasieks gausesni lietūs, tiesa, ketvirtadienis dar bus sausesnis. Ypač lietinga diena numatoma penktadienį, o savaitgalį kritulių bus mažiau. Artimiausiomis dienomis šalyje didesnių permainų nenumatoma, vyraus švelnūs orai, kurie labiau primins rudenį nei žiemą.

Šiandien tauragiškiai su nuostaba stebi Bažnyčių gatvėje ties parduotuve „Čia“ prasidėjusius šaligatvio platinimo darbus. Vos vakar LRT rodytoje laidoje „Nepažintas meras“ nusifilmavęs rajono meras Dovydas Kaminskas įsitikina, kad neįgaliesiems šios gatvės šaligatvis nepritaikytas, o šiandien – jis jau tvarkomas, kaip pamojus burtų lazdele. Vieni atvirai džiūgauja tokia įvykių eiga, kiti socialiniuose tinkluose dalijasi pašaipiais komentarais. 

Vakar Ministrų kabinetas pritarė Susisiekimo ministerijos siūlymui grąžinti Kelių eismo taisyklių (KET) nuostatą, numatančią galimybę ties raudonu šviesoforo signalu naudoti lentelę su žalia rodykle, leidžiančia sukti į dešinę, šalies keliuose.