2020 Birželio 01 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Šilta žiema krečia pokštus – žiedadulkių sezonas prasidėjo kur kas anksčiau

  • Įkelta: 2020-01-31
Kairėje – dar nepražydęs žirginėlis, dešinėje – jau žiedadulkes beveik išbarstęs

Simptomai panašūs į peršalimo

Šiaulių universiteto mokslininkai nuo 2003 m. vieninteliai Lietuvoje atlieka žiedadulkių ore stebėjimus ir vertina žiedadulkių riziką alergiškiems žmonėms. Pasaulyje mokslininkai žiedadulkes stebi nuo šešto praėjusio amžiaus dešimtmečio – apie 70 metų. Pirmą kartą stebėjimų duomenys rodo didelę žiedadulkių koncentraciją sausį.

Pasak mokslininkų, ypač alergiškiems žmonėms svarbu stebėti žiedadulkių koncentraciją ore, nes dažnai nuo to priklauso savijauta. Žiedadulkėms suaktyvėjus ima ašaroti, tarsi niežtėti akys, gali pasireikšti alerginė sloga, kiti į peršalimą panašūs simptomai. Žiemos metu alergiški žmonės simptomus gali supainioti su peršalimu. Ypač po pasivaikščiojimo miške ar parkuose, kur daug žydinčių lazdynų.

Priklauso nuo regiono

Lietuvoje jau aktyviai žydi ar net baigia peržydėti lazdynai, žiedadulkes barsto saulės atokaitoje augantys alksniai. Situacijos nelengvina dideli iš Austrijos, Vokietijos, Lenkijos vėjais atnešami alksnio žiedadulkių kiekiai. Alerginių žiedadulkių kiekiai ore ypač padidėja saulėtomis dienomis. Specialistai pastebi, kad dabartinė oro temperatūra nėra būdinga Lietuvai, daugiamečiai žiedadulkių stebėjimai rodo, kad tipiškai lazdynų žydėjimas prasideda ne anksčiau nei vasario viduryje.

Šiaulių universiteto mokslininkė, prof. Ingrida Šaulienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad augalų žydėjimas priklauso nuo regiono. Dėl šiltos žiemos pirmiausia lazdynai ėmė žydėti pajūryje, vėliau žydėjimas pereina į žemyno gilumą.

– Baltijos jūra anksčiau žiemą būdavo užšalusi, tai pristabdydavo žydėjimą, bet šiemet ji neužšalusi. Augalai tame krašte pradėjo žydėti anksčiausiai. Žmonės mėgsta pasivaikščioti miškuose, parkuose, kur žydi daug lazdynų. Grįžta namo su bėgančia nosimi ir galvoja, kad gal apsirengė plonai, peršalo. Bet daugeliu atveju tai gali būti žiedadulkių išprovokuota reakcija, – teigė Šiaulių universiteto mokslininkė.

Alergija net kalnuose

Mokslininkai pataria, kad žiedadulkėms alergiški žmonės, reaguodami į klimato pokyčius, savo sveikata turėtų pradėti rūpintis anksčiau nei įprastai. Nemaža dalis tautiečių išvyksta atostogų į Vokietiją, Austriją, Šveicariją, kalnuose slidinėja. Bet ten labai aktyviai žydi lazdynai ir alksniai.

– Lazdynai žydi Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje ir kituose šalyse, į kurias vykstama slidinėti. Alergiški asmenys turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad alerginio rinito simptomai gali būti susiję ne su peršalinimu, o alergeninių žiedadulkių poveikiu. Norint sumažinti žiedadulkių poveikį, reikėtų nosies ertmes ištepti vazelinu ir dėvėti akinius nuo saulės. Žiedadulkių aktyvumo lygį galima sekti PASYFO programėlėje, – patarimais dalijasi profesorė.

Kairėje – dar nepražydęs žirginėlis, dešinėje – jau žiedadulkes beveik išbarstęs

 

 

Tauragiškių dėmesys baseino statybai neslūgsta. Klausimų, kaip vyksta darbai, kada jie bus baigti, kada planuojamas atidarymas, neatsiginanti baseino administratorė Sandra Martinkienė sako, kad šiuo metu – pats baigiamųjų darbų įkarštis, personalo atrankos jau įvyko, intensyviai sprendžiami baseino priežiūros klausimai. Konkrečiai įvardinti atidarymo datos ji nesiima.

Šįvakar, 19.30 val., verta įsijungti LRT televiziją – laidoje „Beatos virtuvė“ dar vieną neįtikėtiną gardumyną gamins tauragiškė Lina Geštautaitė, praėjusių metų konkurso „Mano firminis tortas“ nugalėtoja. O kadangi ši laida – jubiliejinė, 100-oji, dalyvauti joje – dviguba garbė ir atsakomybė.

Vasario 4-ąją, antradienį, atlikėjo Egidijaus Sipavičiaus koncertas Tauragės kultūros rūmuose neįvyks – neišpirkti bilietai. Įsigijusieji bilietus kviečiami juos grąžinti. Pasak koncerto organizatoriaus, priežastis – pernelyg didelė renginių gausa.

Penktadienio rytą prie Batakių pagrindinės mokyklos kilo neįprastas sambrūzdis. Policija tikrino direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus blaivumą, iškviestas ir Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas. Policijos pareigūnai teigė, jog gavo pranešimą iš gyventojų, kad mokyklos direktorius darbo metu – galimai neblaivus.

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras apdovanojo Metų solistus – artistus, kurių pasirodymai 2019-ųjų spektakliuose buvo pripažinti geriausiais. Tarp apdovanotųjų – ir tauragiškis Liudas Mikalauskas.