„Brexitas“ – istorinis šansas Lietuvai?
Įkelta:
2020-02-07
Nuotrauka
Aprašymas
LRT forumo stop kadras

Prieš savaitę Jungtinė Karalystė, viena didžiausių Europos valstybių, baigė 47 metus trukusią narystę Europos Sąjungoje po ilgiau kaip pusketvirtų metų trukusių ginčų ir atidėliojimų. Lietuviams, gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje, tai buvo nerimo ir nesaugumo laikas, tačiau dabar, įsitikinusi lietuvių bendruomenės šioje šalyje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, emigrantai jaučia mūsų šalies institucijų dėmesį – Lietuva nori padėti ir grįžtantiems, ir nusprendusiems likti. Apie tai, kaip susigrąžinti emigrantus, prieš kelias dienas kalbėta ir televizijos forume. Mūsų rajono meras Dovydas Kaminskas pasidalijo patirtimi, kas šia linkme nuveikta Tauragėje.

Prabilta apie ilgametes problemas

Jungtinės Karalystės nacionalinės statistikos tarnybos duomenimis, šalyje gyvena 211 tūkst. lietuvių.  „Tauragės žinių“ paprašyta pasidalinti mintimis apie mūsų tautiečių nuotaikas įvykus „Brexitui“ lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sakė:

– Mūsų kartai teko neeilinė galimybė pastarajame trisdešimtmetyje būti liudininkais svarbių istorinių įvykių: Sovietų Sąjungos griūties ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, Lietuvos tapimo ES ir NATO nare, Lietuvos tapimo EBPO pilnateise nare. O paskutinį sausio mėnesio vakarą tapome liudininkais, kaip viena didžiausių Europos valstybių savo noru paliko Europos Sąjungą. Tai buvo didžios tautos sprendimas. Galime ilgai kritikuoti, pykti, įrodinėti dėl jo klaidingumo, bet faktas įvyko, pabudome nebe Europos Sąjungos valstybėje. 2016 m. birželio mėnesį vykusio referendumo dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos rezultatas, mus, Lietuvos Respublikos piliečius, gyvenančius šioje šalyje, paliko be žado.

Pasak jos, buvo mažai tikėtina, kad britai kelių procentų balsų persvara pasirinks savo valstybės laivą nukreipti kita linkme. Be abejonės, dauguma iš emigrantų pasijautė nesaugūs, jie baiminosi, jog ramiai tekėjęs gyvenimas pakis, kūrė įvairius ateities scenarijus sau ir savo šeimoms.

– Tačiau žiūrint iš laiko perspektyvos, „Brexitas“ suteikė galimybę priminti ir garsiai kalbėti apie užsienyje gyvenantiems lietuviams opias ir įsisenėjusias, metų metais nesprendžiamas problemas. Lietuvių diaspora, kurios skaičiuojama beveik milijonas, ilgus metus jautė atskirtį, kuri buvo iššaukta didelės emigracijos bangos ir vis didėjančios takoskyros, kurios, atrodė, neįmanoma sujungti konstruktyvaus bendradarbiavimo saitais. Pilietybės išsaugojimo, lituanistinio švietimo, grįžtamosios migracijos, vaikų integracijos grįžus, prekybos žmonėmis klausimai ir jų sprendimas vis buvo atidėliojamas arba tiesiog pritrūkdavo politinės valios, prioritetizavimo, – įsitikinusi D. Asanavičiūtė.

Pajuto dėmesį

– Įvykus „Brexit“ referendumui, mes, gyvenantys užsienyje, pagaliau pajutome nuoširdų Lietuvos institucijų dėmesį ir susirūpinimą Lietuvos Respublikos piliečių teisėmis po precedento neturinčio įvykio – Jungtinės Karalystės apsisprendimo išstoti iš Europos Sąjungos, – tęsia ji. – Atsivėrusi galimybė kalbėti ir būti išgirstiems davė mums progą aktualizuoti šiek tiek primirštas temas. Pagaliau, po daugiau nei dešimtmetį eskaluojamos pilietybės išsaugojimo temos, 2019 metais Lietuvoje įvykęs pilietybės išsaugojimo referendumas, nors neatvėrė galimybės išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybės, įgijus kitos šalies pilietybę, tačiau pirmą kartą suaktyvintas balsuojančiųjų užsienyje kiekis suteikė galimybę įkurti užsienio lietuviams skirtą vienmandatę rinkimų apygardą jau 2020 Seimo rinkimams!

Moteris pasakoja, kad suaktyvėjo dėmesys grįžtančiųjų šeimų vaikų integracijai mokyklose. Po „Brexit“ į Lietuvą grįžtantiesiems mokiniams numatytas 30 proc. didesnis mokinio krepšelis, parengtos rekomendacijos mokykloms, kaip tinkamai sudaryti individualų mokinio planą, palengvinantį integraciją. Numatytas prekybos žmonėmis prevencinės edukacijos įvedimas į bendrojo ugdymo mokyklų mokymo programos turinį. Verslo įmonės vis aktyviau vilioja grįžtančiuosius patraukliais darbo pasiūlymais. Išaugusi grįžtamoji migracija, keičiasi ir požiūris į emigravusius.

– Bendradarbiavimas visuomet būna abipusis. Pajutę taikingą požiūrį, užsienio lietuviai atsilygina ne tik grįžtančiu dėmesiu, bet taip pat panaudodami savo talentus, žinias, piniginius resursus prisidėdami kuriant Lietuvos gerovę. Ir galiu užtikrinti, kad mes, aktyvūs bendruomenės nariai, ir toliau sieksime, kad šie ir kiti diasporai svarbūs klausimai būtų nepamiršti ir bendrai ieškoma sprendimų. O ramybės dėlei galiu tik paraginti Jungtinėje Karalystėje gyvenančius lietuvius nepanikuoti, atsakingai pildyti naujojo sėslumo statuso aplikaciją, kuri leis kurti savo gyvenimą šioje, nors ir nebepriklausančioje Europos Sąjungai šalyje. Ir su pasididžiavimu nešioti lietuvio vardą, gerbiant aplinką, kurioje gyvename, – teigė lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė.

Dar 11 mėnesių – jokių pokyčių

Kaip skelbiama nacionalinėje spaudoje, daugelis žmonių Britanijoje faktiškai nepajus jokių pokyčių bent iki 2020 metų gruodžio 31-osios. Po pereinamojo laikotarpio naujai atvykstantiems į JK greičiausiai teks pasirūpinti vizomis, mat „Brexito“ iniciatoriai neslepia norintys smarkiai sumažinti imigracijos į šalį srautus ir atsikratyti laisvo judėjimo principo.

Jau gyvenantys Didžiojoje Britanijoje galės joje likti ir toliau. Tačiau net tiems ES piliečiams, kurie 2020-ųjų gruodžio 31-ąją bus pragyvenę šalyje 5 metus, nuolatinio gyventojo statusas automatiškai nebus suteikiamas. Vėliausiai dėl jo kreiptis galima iki 2021 metų birželio 30-osios, pusmetį nuo pereinamojo laikotarpio pabaigos. Tie, kurie šalyje rezidavo trumpiau, turės įgyti preliminaraus nuolatinio gyventojo statusą.

Apie socialines garantijas iš Didžiosios Britanijos grįžusiems Lietuvos piliečiams išsamią informaciją interneto svetainėje teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Svarbu ne privilegijos, o lankstumas

Ar išnaudosime istorinį šansą susigrąžinti į Lietuvą tūkstančius piliečių, prieš kelias dienas diskutuota ir LRT forume. Laidoje, kurioje dalyvavo ir Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas, apie tai kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Seimo Europos reikalų komiteto narys Žygimantas Pavilionis, Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė, Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas bei premjero patarėjas Lukas Savickas.

L. Kukuraitis teigė, jog įvertinti, kiek žmonių gali sugrįžti, sunku, tačiau gera žinia ta, kad migraciniai rodikliai palaipsniui  susibalansuoja. Pernai pasiektas lūžis gyventojų skaičių tendencijose – 145 žmonėmis daugiau nei grįžo nei išvyko. Pasak jo, praėjusiais metais grįžo apie 20 tūkst. žmonių.

– Visada kviečiame grįžti ir stengiamės, kad kuo mažiau išvažiuotų. Bet ne tik socialinės garantijos lemia. Lemia visuma, – sakė jis.

L. Savickas teigė, kad ir dabar realizuojama daug priemonių tam, kad Lietuva taptų patraukli emigrantams. Pasak jo, prie šalies įvaizdžio patrauklumo prisideda ir tai, kad ekonomika auga, atlyginimai didėja.

– Ekonomikos augimo vaisiai duoda savo rezultatą, tačiau įgyvendinamos ir tikslinės vyriausybės priemonės. Yra sukurtas VšĮ „Investuok Lietuvoje“  padalinys „Work in Lithuania“. Yra vienas langelis visiems norintiems grįžti. Galima kreiptis ir gauti visus atsakymus. Vyriausybė atvira ir visiems kitiems pasiūlymams, – teigė jis. 

Pašnekovai tvirtino, kad nors grįžimo į gimtinę tendencijos stiprėja, tikrai negrįš 100 tūkst. visų emigrantų  iš karto. Tai nebus masinis reiškinys. 

Tauragės patirtis – pavyzdys

Tauragė forume pristatyta kaip miestas, kuris sėkmingai pritraukia emigrantus. Paklaustas, ar, jo manymu, emigrantams reikia sukurti išskirtines sąlygas, Tauragės rajono meras D. Kaminskas pasakojo, jog Tauragė dar 2016 m. pradėjo programą „Globali Tauragė“ – pirmiausia siekta turėti savo ambasadorius užsienio šalyse ir bandyti ten burti bendruomenes, kviesti, kad jie sugrįžtų bent vienai parai ar bent į vieną šventę ir viską pamatytų patys.

– Be to, kuriame duomenų bazę ir palaikome ryšį su užsienyje gyvenančiais tauragiškiais. Savivaldybėje turim diasporos užsienyje koordinatorių, kuris gali atsakyti į jiems kylančius klausimus. Yra sukurtas interneto puslapis atvirataurage.lt, kur savivaldybės įmonės skelbia naujas darbo vietas, – pasakojo D. Kaminskas.

Forume ne vienas pašnekovas pabrėžė, kad kalbėti reikėtų ne apie privilegijas, o apie lankstumą – lengvatų grįžtantiems neturėtų būti, bet turėtų būti sistemos lankstumas, kuris leidžia adaptuotis. Nereikia daug išskirtinių sąlygų, bet reikia sąveikos. Antai kai kurie emigrantai susituokę su kitų tautybių piliečiais, ir kad jie imtų svarstyti apie grįžimą į gimtinę, reikia, kad čia būtų kaip save realizuoti jų antrosioms pusėms – kad ir galimybių išmokti lietuvių kalbą. Forumo vedėjas pateikė skaičius, kad pernai net 66 proc. grįžusių per metus neįsidarbino, ir teigė, jog sąlygos smulkiajam verslui Lietuvoje nėra labai patrauklios.

Tauragė šioje srityje taip pat galėtų būti pavyzdys: D. Kaminskas argumentavo, kad mūsų rajono savivaldybė yra patvirtinusi tvarką, kaip padėti besikuriančiam verslui, be to, teikiama integracinė pagalba emigrantų sutuoktiniams nelietuviams – Suaugusiųjų mokymosi centre rengiami nemokami lietuvių kalbos kursai.

Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 15 valandų
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.