2020 Rugsėjo 29 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kiekvienam naujagimiui – 200 eurų?

  • Įkelta: 2020-02-24
Jovitos Verpečinskienės nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės rajono savivaldybė planuoja skirti 200 eurų išmoką kiekvienam gimusiam vaikui. Šis sprendimas svarstomas Tarybos komitetuose. Idėjos autorius Raimondas Matemaitis mano, jog valstybės teikiamos 400 eurų viršijančios paramos jaunoms šeimoms neužtenka.

Lietuvoje už kiekvieną gimusį/įvaikintą ir čia deklaruotą vaiką mokama vienkartinė išmoka – 429 Eur. Ši parama skiriama iš valstybės biudžeto. Tauragės rajono Taryba svarsto šeimų biudžetą papildyti dovana nuo savivaldybės – kiekvienas naujagimis turėtų gauti po 200 eurų papildomai.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigė, jog mintį taikyti dar vieną paramos šeimoms priemonę pasiūlė konservatorius Raimondas Matemaitis. Anot direktoriaus, administracija palankiai sutiko šią idėją ir parengė Tarybos sprendimo projektą.

– Džiaugiamės galėsiantys dar daugiau prisidėti skatinant jaunas tauragiškių šeimas. Stengiamės daryti viską, kad Tauragėje aplinka būtų draugiška šeimai – mokinius aprūpiname priemonėmis, įrengiame žaidimų aikšteles, organizuojame šeimadienius. Papildoma finansinė paspirtis gimus vaikui, tikimės, dar labiau prisidės prie šios aplinkos kūrimo. Norime, kad ne tik tauragiškiai, bet ir emigravę kraštiečiai, nusprendę grįžti, žinotų, jog rūpinamės šeimomis, – kalbėjo M. Petraitis.

Jam antrino ir Tarybos narys R. Matemaitis. Pasak jo, idėja papildomai paskatinti vaikelio susilaukusias šeimas savivaldybės koridoriuose sklando jau keletą dešimtmečių.

– Kažkada valstybės parama gimus naujagimiui siekė 1400 litų, po euro įvedimo kainos ir pragyvenimo lygis augo, o iš valstybės biudžeto skiriama 400 eurų išmoka tikrai nepakankama pagausėjimo sulaukusios šeimos poreikiams patenkinti. Buvo svarstymų teikti paramą kitokia forma – dovanoti naujagimio kraitelį ar panašiai, tačiau su koalicijos partneriais sutarėme, jog šeimos pačios geriausiai gali nuspręsti, kam panaudoti savivaldybės paramą, todėl siūlome skirti piniginę išmoką, – kalbėjo R. Matemaitis.

Sprendimas nagrinėjamas komitetuose, dėl jo artimiausiame posėdyje spręs rajono Taryba. Šis siūlymas sulaukė ir opozicijos palaikymo, tikėtina, jog prieštaros jis nesulauks. Įsigalioti naujoji tvarka turėtų iš karto nuo jos priėmimo.

Tauragė – ne pirmoji, skatinsianti pagausėjimo sulaukusias šeimas. Nuo 2019 m.  spalio 122 eurų išmoką gimus vaikui patvirtino Klaipėdos savivaldybė, dar anksčiau, nuo praėjusių matų sausio, po 100 eurų kiekvienam naujagimiui nusprendė skirti Alytaus rajono savivaldybė, o Šiaulių rajono savivaldybė nuo 2018-ųjų mažiesiems skiria net po 300 Eur – 150 eurų gimus vaikui ir dar 150 eurų – kai jam sukanka vieneri.

Šiemet per sausį Tauragėje registruotas 41 naujagimis, 9-iais daugiau nei per praėjusių metų pirmąjį mėnesį (32). Iš viso 2019-aisiais įregistruoti 439 gimimai – 230 berniukų ir 209 mergaitės. 15 gimdžiusių motinų buvo vienišos. Jeigu šeimoms bus skirta po 200 eurų, iš savivaldybės biudžeto kasmet tai pareikalaus apie 80 tūkst. eurų. Suma bus skiriama iš socialinės paramos lėšų.

KALBŲ CENTRAS KVIEČIA Į VASAROS MOKYKLĄ. Atvykite į mūsų vasaros mokyklą, kuri vyks visą liepos mėnesį. Užsiėmimai skirti vaikams, kurie nori linksmai ir turiningai praleisti vasarą, praplėsti akiratį, susirasti draugų ir, žinoma, vaikams, kurie nori išmokti anglų kalbą ir pagilinti lietuvių kalbos žinias!

Tauragę papuoš dar viena skulptūra: ją miesto ketina padovanoti Rotary klubas, taip siekdamas ne tik pagražinti miestą, bet ir įamžinti skulptoriaus Regimanto Midvikio atminimą. Kokia tai bus skulptūra, kada ir kur ji bus pastatyta?

Žiemą, pernai gerai išvaryta, taip ir neišdrįso įžengti į kiemą. Tačiau nuolatinė pilkuma ir dargana visiems jau pabodo. Tad, jei laukiate pavasario saulės, vasario 23-ąją atvykite į Pilies aikštę siautulingai švęskite pačias tikriausias Užgavėnes: čia lauks tradiciniai Užgavėnių renginiai, triukšmingiausi personažai ir riebiausi Užgavėnių gardumynai.

Nuo kovo 2 d. turgaviečių prekeiviai privalės pildyti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išduodamą apskaitos žurnalą – vietoje iki šiol pildytų trijų, reikės pildyti tik vieną. Tai daryti privalės visi turgavietės prekiautojai, prekiaujantys šviežia mėsa, mėsos gaminiais, paukštiena, paukštienos gaminiais, obuoliais, braškėmis, pomidorais, agurkais, bulvėmis, taip pat ir tie, kurie naudoja kasos aparatus. Išimtis teikiama tik savos gamybos produkcija (ne mėsa) prekiaujantiems asmenims.

 „Aušros“ progimnazijos patalpose jau pradėti gamtamokslinio ugdymo STEAM centro įrengimo darbai. Iki birželio čia planuojama įrengti tris laboratorijas, kuriose vaikai galėtų plėsti gamtos mokslų žinias.

Visa Lietuva diskutuoja apie Eurovizijos nacionalinės atrankos nugalėtojus grupę „The Roop“ , nuotaikingą jų pasirodymą scenoje bei išskirtinį jų stilių.  „Pakvaišę“, „ įdomūs“, „unikalūs“, „bohemiški“ – taip juos apibūdina tiek Lietuvos, tiek užsienio šou industrijos atstovai. Pasirodo, už tai, kaip „The Roop“ atrodė atrankų metu, televizijos reportažuose bei kuriant vaizdo klipą, buvo atsakinga tauragiškė stilistė Glorija Gžimailaitė.

Viešas socialinių tinklų profilis su laisvai prieinamomis asmeninėmis nuotraukomis, elektroniniu paštu ir įrašais, programėlėms suteikta prieiga prie buvimo vietos ir bankinių duomenų – visa tai būdinga tiek dažnam paaugliui, tiek ir suaugusiam. Kur iš tikrųjų nukeliauja asmeniniai duomenys, kokiu tikslu jie gali būti renkami ir kaip reikėtų juos apsaugoti?

Atsakymas į dažniausiai užduodamą klausimą apie baseiną jau aiškus – jo atidarymas numatytas kovo 12 dieną. Sporto centro direktoriaus pavaduotoja Sandra Martinkienė, atsakinga už baseino administravimą, šią savaitę sukasi it voverė rate: darbas veja darbą ir nėra kada stabtelti net trumpam pokalbiui.

​Buvusiam Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriui Kęstučiui Komskiui nepavyko įrodyti savo tiesos. Atleistas iš darbo už tai, kad buvo užkluptas neblaivus, jis mynė teismo slenkstį – darbdavį apskundė, siekdamas įrodyti, kad jo atleidimas buvo neteisėtas. Tauragės apylinkės teismas ieškinį atmetė. K. Komskio dar teks ir sumokėti TRATC-ui per 2000 Eur bylinėjimosi išlaidų.

Keleto visuomeniškų tauragiškių galvose gvildenama idėja Pilies aikštėje suręsti ir smėliu pripildyti gigantišką smėlio dėžę pamažu tampa realybe. Tauragės rajono savivaldybė idėją palaiko ir ketina prisidėti.

Šiemet Vilniaus knygų mugėje lankytojai ras naują erdvę – Lietuvos kultūros centrų salę, pristatančią turiningą šalies miestų ir miestelių kultūrinį gyvenimą. Parodoje savo išskirtinį stendą rengia ir tauragiškiai – Tauragės kultūros centras.

Nors šalies vidutinio darbo užmokesčio augimas ketvirtą praėjusių metų ketvirtį buvo lėtesnis palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, tačiau pajamų „į rankas“ augimas išlaikė tempą. Santykinai sparčiausiai augo mažiausiai uždirbančių gyventojų pajamos.

Antroje savaitės pusėje ramiausias bus ketvirtadienis, o nuo penktadienio kasdien lankysis viena kritulių banga po kitos, taip pat įsismarkaus vėjas.

Praėjusią savaitę Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto nariai vėl atvertė Tauragės atliekų tvarkymo centro (TRATC) prašymą didinti rinkliavos mokestį už atliekų tvarkymą. Dar prieš Naujuosius TRATC prašė mokestį kelti net 40 proc., mat dėl didėjančių veiklos sąnaudų klimpsta į nuostolius. Vis dėlto Vyriausybei palikus galioti nepadidintą (5 Eur/t) taršos mokesčio tarifą, šiukšlių tvarkytojų apetitas sumažėjo – dabar jie prašo rinkliavą didinti 26 proc. Nėra abejonių, kad mokestis už šiukšlių tvarkymą šiemet gyventojams kils. Tačiau kiek? Aiškinosi „Tauragės žinios“.

Medicinos klinikų tinklas „InMedica“ prisijungė medicinos centrą Tauragėje, kur jau turėjo vieną kliniką, įsikūrusią gretimoje gatvėje. Dabar tinklui priklauso ir medicinos klinika „Šeimos pulsas“.

Rajono savivaldybė jau dėlioja šių metų miesto šventės „Tauro ragas“ programą. Aiškėja ir pagrindiniai atlikėjai. Nors sutartys dar nepasirašytos, „Tauragės žinių“ duomenimis, koncertuoti miesto gimtadienyje kviečiama Justė Arlauskaitė-Jazzu.

Nuo šių metų įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, kuriais sumažinta neapmokestinamojo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio suma fiziniams asmenims, padaugėjo asmenų, turinčių prievolę mokėti NT mokestį. Asmenys savo valdomo NT mokestines vertes nesunkiai gali sužinoti Registrų centre.

Tauragės priešgaisrinėje tarnyboje neseniai atliktas savivaldybės Centralizuotos vidaus audito tarnybos auditas. Jo išvados pristatytos į komitetą susirinkusiems tarybos nariams, o Priešgaisrinės tarnybos vadovas įpareigotas stiprinti savanoriją. R. Masolas į tokius nurodymus žiūri skeptiškai: esą praktiškai už dyką dirbančiais savanoriais kliautis nereikėtų. Pripažįstama, jog tarnybai trūksta finansavimo, o postuose ne visada budi bent po du ugniagesius.

Vasario 16-ąją Tauragėje paminėta viena svarbiausių datų mūsų šalies istorijoje – Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Po šventų mišių už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose tauragiškiams ir miesto svečiams pristatyta scenografės Sofijos Kanaverskytės tekstilės  vėliavų paroda.

Jau tryliktą kartą organizuojamas Nacionalinis diktantas šiemet vyks vasario 28 dieną, penktadienį, 11 valandą. Diktantas bus transliuojamas per LRT radiją ir internetu.

Nauja vasario savaitė startuos itin šiltais orais, tačiau pavasarį primenančia šiluma mėgautis neleis smarkus vėjas. Dienoms bėgant šiluma atslūgs, o nenuorama vėjas susilpnės vos dienai kitai. Antroje savaitės pusėje naktimis galime sulaukti ir silpnai neigiamos temperatūros bei mišresnių kritulių, tad eismo dalyviams pravers papildomas atidumas.

„Tauragės žiniose“ rašėme, kad praėjusių metų pabaigoje savivaldybė baigė įgyvendinti energijos taupymo projektą su bendrove „Enefit“ – rajone seni gatvių apšvietimo šviestuvai pakeisti į LED. Seniūnijas pasiekė pirmosios šių metų sąskaitos už elektrą. Specialistai skaičiuoja, jog mieste elektros sąnaudos sumažėjo trečdaliu, tačiau kai kurios kaimiškosios seniūnijos tokiais rezultatais pasidžiaugti negali, mat kai kur likę senieji šviestuvai dabar plieskia visą naktį.

Jei reikėtų išrinkti vieną didžiausių rajono valdžios galvos skausmų, tai šiam titului puikiausiai tiktų Jūros krantinės takas, dar vadinamas Meilės alėja. Irti jis ėmė 2015 metais. 2018-aisiais baigti krantinės tako atstatymo darbai, panašu, situacijos neištaisė: takas vėl ėmė griūti beveik toje pačioje vietoje, kaip ir prieš penkerius metus.

Šiemet agurkais kvepiančių žuvelių prigaudoma daug – nemaži jų kiekiai pasiekia ir Tauragę. Ir kainos taip nebesikandžioja, kaip prieš metus kitus. Nežinia, ar dėl to, kad jos šiemet jos sugaunama daug, ar dėl nekokios šlovės po žinių apie Kuršių marių ir Baltijos vandens užterštumą.

Praėjusį savaitgalį Palanga kvietė ne tik į šventę „Palangos stinta 2020“, kurioje buvo galima susipažinti su pajūrio krašto žvejų tradicijomis, istorija, kulinariniu paveldu, bet ir pasigėrėti įvairių stilių šokiais – ten vyko ir festivalis-konkursas „Baltic Amber Palanga 2020“. Tauragiškiams šokėjams Palangos arenos parketas atnešė sėkmę – namo jie parvežė nugalėtojų laurus.