2020 Balandžio 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Tai kiek brangs šiukšlių išvežimas?

  • Įkelta: 2020-02-19
Autorės nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Praėjusią savaitę​ Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto nariai vėl atvertė Tauragės atliekų tvarkymo centro (TRATC) prašymą didinti rinkliavos mokestį už atliekų tvarkymą. Dar prieš Naujuosius TRATC prašė mokestį kelti net 40 proc., mat dėl didėjančių veiklos sąnaudų klimpsta į nuostolius. Vis dėlto Vyriausybei palikus galioti nepadidintą (5 Eur/t) taršos mokesčio tarifą, šiukšlių tvarkytojų apetitas sumažėjo – dabar jie prašo rinkliavą didinti 26 proc. Nėra abejonių, kad mokestis už šiukšlių tvarkymą šiemet gyventojams kils. Tačiau kiek? Aiškinosi „Tauragės žinios“.

Išlaidos auga

„Tauragės žiniose“ jau rašėme, jog atliekų išvežimas gyventojams nuo šių metų brangs, ir smarkiai. Ši tendencija ryški visoje šalyje, mat ekologinės problemos bei augantys atliekų kiekiai lemia ir naujus iššūkius šiame sektoriuje. Kitaip sakant, griežtėja atliekų tvarkymo ir perdirbimo standartai, siekiama atliekas paversti žaliavomis, todėl neišvengiamai kyla ir jų išvežimo kaštai, kurie guls ant gyventojų pečių.

ES atliekų tvarkymo taisyklėse numatyta, kad 2025 m. turi būti perdirbama 55 proc. komunalinių atliekų, 2030 m. – 60 proc., iki 2035 m. reikės išmokti tvarkytis taip, kad darkart panaudota būtų 65 proc. komunalinių atliekų, o į sąvartynus patektų ne daugiau nei 10 proc. komunalinių atliekų. Ar tai įmanoma? Kaip informavo laikinai Tauragės atliekų tvarkymo centrui (TRATC) vadovaujantis direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika, pernai iš viso Tauragės regione (Tauragės r., Jurbarko r., Šilalės r. ir Pagėgių savivaldybėse, – red.) susidarė 32 556 tonos atliekų. Iš jų perdirbta ar kitaip panaudota 17 102 t (53 proc.), t.y., į sąvartyną vis dar vežama 47 proc. (15 454 t) atliekų. Anot V. Noreikos, 2020 m. TRATC privalomai turės išvežti deginti apie 5000 t atliekų, tai reiškia, kad papildomai šiemet tam prireiks 220,0 tūkst. eurų (1 tonos deginimo paslaugos įkainis kartu su transportavimo paslauga, pasak jo, 44 Eur/t).

Be papildomų atliekų deginimo išlaidų, TRATC klimpsta į nuostolius ir dėl naujai atsiradusių tekstilės konteinerių. Jų aptarnavimo išlaidos per 2020 metus sudarys apie 109,0 tūkst. Eur. Taip pat „šiukšlininkai“ teigia negaunantys apie 50 tūkst. eurų pajamų dėl kintamosios dalies lengvatos nenaudojamiems pastatams, dar maždaug tiek pat – dėl sąskaitų perskaičiavimo įvertinus realų konteinerių pakėlimo skaičių. Anot V. Noreikos, didžiulę sumą sudaro ir uždelsti mokėjimai – metų pabaigoje rinkliavos mokėtojai liko skolingi net 408,4 tūkst. Eur.

Prašo branginti ketvirtadaliu

Tauragės rajone atliekų išvežimo kaina, skaičiuojama pagal dvinarę metodiką, nekito nuo 2017 m., kuomet buvo patvirtinta 40 proc. ir 60 proc. pastoviosios ir kintamosios mokesčio dalies proporcija. Pastovioji rinkliavos dalis skaičiuojama pastato savininkui pagal jo plotą, nepriklausomai nuo to, ar pastatas naudojamas. Kintamoji dalis skaičiuojama už realiai išvežtų atliekų kiekį, įvertinant konteinerių pakėlimų skaičių. Į rinkliavos kainą įeina ir išrūšiuotų atliekų tvarkymas, kurių dalis perdirbama.

Prieš Naujuosius TRATC atstovai, prašydami kelti rinkliavos dydį net 40 proc., argumentavo, jog Seimas ruošiasi nuo 2020 m. sausio 1 d. padidinti taršos mokestį daugiau kaip 5 kartus. Jei jis būtų siekęs 27,51 Eur/t, TRATC skaičiavimais, išlaidos jam būtų sudariusios 327,4 tūkst. Eur. Tačiau Seimas paliko galioti 5 Eur/t taršos mokestį, taigi vienos iš didžiausių dedamųjų TRATC sąnaudų padidėjime neliko. Tačiau, anot V. Noreikos, mokesčio už atliekų didėjimą lemia ne tik taršos mokestis. Įvertinus anksčiau minėtas priežastis, savivaldybės Tarybos prašoma rinkliavą už atliekų išvežimą kelti 26 proc.

– Šiuo metu prašome rinkliavą padidinti 26 proc. Įvertinus pasikeitusius atliekų kiekius, Seimo patvirtintą mažesnį taršos mokestį, numatomas sąnaudas 2020 metams pagal faktines 2019 metų išlaidas, įvertinus būtinybę mažinti atliekų kiekius šalinimui į sąvartyną (nuo šių metų sausio 1 d. – tik 35 proc., alternatyva – atliekų deginimas) ir su tuo pasikeitusias sąnaudų dydžio sumas, dabar teikiama savivaldybėms tvirtinti mažesnę atliekų 1 tonos sutvarkymo kainą negu prieš Naujuosius metus (tuomet prašyta didinti 40 proc., – red. past.), – „Tauragės žinioms“ teigė V. Noreika.

Pasak jo, jei rajono Taryba rinkliavos didinti nesutiks, TRATC negalės vykdyti įsipareigojimų bei mažinti į sąvartyną vežamo atliekų kiekio.

– Turbūt nebegalėtume vykdyti LR atliekų tvarkymo plane numatytų atliekų tvarkymo užduočių ir panaudotų finansinių įsipareigojimų iš ES pagal vykdomas veikas, dėl ko grėstų ekonominės sankcijos, TIPK leidime nurodytų veiklų apribojimas, baudos ir t.t. Reikia turėti omenyje, kad reikalavimai atliekų tvarkymui augs, turėsime įsisavinti maisto surinkimą ir perdirbimą, plėsti atliekų antrinį panaudojimą ir perdirbimą, minimaliai sumažinti atliekų šalinimą sąvartyne, – teigė TRATC direktoriaus pavaduotojas.

Ketvirtadienį Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete TRATC atstovai prašymą didinti šiukšlių išvežimo kainas dar kartą pristatė Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto nariams. TRATC atstovai pristatė skaičiavimus, jog nuo 2017 m. bendrovės būtinosios sąnaudos paaugo 12 proc., o kintamosios – apie 27 proc. Atsižvelgiant į tai, pastoviąją dalį siūloma kelti nuo 23 iki 26 euro centų už kv. metrą, kintamoji dalis namų savininkams kiltų iki 50 ct už kv. m, butams – iki 58 ct /kv. m. (pabrangtų 11–12 ct arba apie 27 proc.). Standartinio 50 kv. m buto savininkas tokiu atveju už šiukšlių išvežimą mokėtų 7,5 Eur per metus daugiau. Namų valdos savininkas, primetantis minimalų kiekį šiukšlių į individualų konteinerį (11 konteinerių per metus), sumokėtų apie 8 Eur daugiau, o sukaupiantis maksimaliai daug šiukšlių – net iki 27 eurų daugiau.

Visoms savivaldybėms vienodai

Sprendimą dėl šiukšlių išvežimo brangimo turės priimti Taryba, kadangi TRATC aptarnauja visas apskrities savivaldybes, analogiškai apsispręsti turės ir Šilalės, Jurbarko rajonų bei Pagėgių savivaldybės Tarybos nariai.

Ketvirtadienį komiteto posėdžio metu vyravusi atmosfera sufleravo, jog sprendimas dėl kainos didinimo nebus priimtas lengvai. Jau pirminėje svarstymo stadijoje užvirė karšti ginčai.

– TRATC‘as nori gyventi labai gerai. Yra problemą, perkeliam ją ant vartotojų. O ką jūs padarėte, kad mažintumėt? Kiek metų miškuose šiukšlių mažėjo. Pastaraisiais metais jų ne tik miškuose, bet ir pakelėse daugėja. Jeigu padidinsim dar daugiau kainą, jų dar daugiau bus, – kalbėjo Viktoras Kovšovas. – Jūs pagalvokit logiškai. Sakykim, aš gyvenu 50 kv. m butuke. Kiek prieš metus sukaupiau šiukšlių, tiek ir dabar, nekito. Dabar man sako, kad tu turi mokėti daugiau, nes kažkas tai atsitiko.

Klausimų kilo ir kitiems tarybos nariams, tad iki galutinio sprendimo, tikėtina, laukia dar nemažai valandų svarstymų.

TRATC direktoriaus pavaduotojas V. Noreika komiteto posėdyje pagarsino, jog praėjusią savaitę vyko visų savivaldybių akcininkų, rajonų merų ir administracijos direktorių susirinkimas, kurio metu ta tema diskutuota. Pasak jo, akcininkai nutarė, jog TRATC parengtas rinkliavos perskaičiavimo projektas būtų teikiamas vienodas visoms savivaldybėms.

Medicinos klinikų tinklas „InMedica“ prisijungė medicinos centrą Tauragėje, kur jau turėjo vieną kliniką, įsikūrusią gretimoje gatvėje. Dabar tinklui priklauso ir medicinos klinika „Šeimos pulsas“.

Rajono savivaldybė jau dėlioja šių metų miesto šventės „Tauro ragas“ programą. Aiškėja ir pagrindiniai atlikėjai. Nors sutartys dar nepasirašytos, „Tauragės žinių“ duomenimis, koncertuoti miesto gimtadienyje kviečiama Justė Arlauskaitė-Jazzu.

Nuo šių metų įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, kuriais sumažinta neapmokestinamojo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio suma fiziniams asmenims, padaugėjo asmenų, turinčių prievolę mokėti NT mokestį. Asmenys savo valdomo NT mokestines vertes nesunkiai gali sužinoti Registrų centre.

Tauragės priešgaisrinėje tarnyboje neseniai atliktas savivaldybės Centralizuotos vidaus audito tarnybos auditas. Jo išvados pristatytos į komitetą susirinkusiems tarybos nariams, o Priešgaisrinės tarnybos vadovas įpareigotas stiprinti savanoriją. R. Masolas į tokius nurodymus žiūri skeptiškai: esą praktiškai už dyką dirbančiais savanoriais kliautis nereikėtų. Pripažįstama, jog tarnybai trūksta finansavimo, o postuose ne visada budi bent po du ugniagesius.

Vasario 16-ąją Tauragėje paminėta viena svarbiausių datų mūsų šalies istorijoje – Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Po šventų mišių už Lietuvą ir Lietuvos žmones, Tauragės kultūros rūmuose tauragiškiams ir miesto svečiams pristatyta scenografės Sofijos Kanaverskytės tekstilės  vėliavų paroda.