2020 Spalio 28 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kodėl vieniems leidžiama, kitiems – ne?

  • Įkelta: 2020-07-21
Artimuosius laidoti už kolumbariumo pageidavo ne viena šeima. Simonos Valinčiūtės nuotrauka
Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

Toks klausimas kilo neseniai į redakciją paskambinusiai našlei. Prieš daugiau nei tris mėnesius vyro netekusiai Mildai Užkalnienei teko patirti vienus labiausiai sukrečiančių įvykių: atsisveikinti su artimiausiu žmogumi ir planuoti jo laidotuves. Negana to, ne viskas vyko sklandžiai. Greta savo šeimos kapo vyrą troškusiai palaidoti moteriai to padaryti nepavyko. Išgirstas atsakymas, jog jos nurodytas žemės lopinėlis nėra skirtas laidojimui. Jos nuostabai, po beveik 4 mėnesių toje pačioje vietoje palaidotas kitas žmogus. Kodėl?

Kaip pasakojo į redakciją paskambinusi M. Užkalnienė, vyro gyvybė užgeso kovo 21-ąją. Kovo 23-ąją ji su pusbroliu nuvyko į Dunokų kapines.

– Išsirinkome vietą, kur greta buvo palaidoti vyro seneliai. Mane lydėjo man padėjęs pusbrolis. Jis stato paminklus, apžiūrėjo vietą, ten buvo krūmai, kelmas. Jis pasakė, kad kelmą gali išrauti, krūmus nukelti. Apie šią vietą pranešėme kapų sargei Redai Ališauskienei. Atvykusi pažiūrėti, ji paprieštaravo, pasakė, kad čia yra žalia veja, kad daug kas tos vietos norėjo ir jokiu būdu čia laidoti negalima, esą taip padarius kiltų pasipiktinimas, spauda rašytų, – pasakojo M. Užkalnienė.

Pasak pašnekovės, jai su pusbroliu apžiūrinėjant kapą pro šalį atsitiktinai ėjo miesto seniūnas Žilvinas Majus. Jo paklausta apie galimybę čia laidoti. Seniūnas esą atsakė neprieštaraujantis.

Po kurio laiko su moterimi susisiekė seniūnijos atstovas ir pranešė, jog jos išsirinktoje vietoje laidoti leidimas vis dėl to nesuteikiamas. Moteriai savo vyrą teko laidoti kitoje vietoje.

– Praėjus trim su puse mėnesio einu per kapines, žiūriu, vietoje, kurioje, pasak sargės, niekas negali atgulti amžinojo poilsio, nes yra žalia veja, yra palaidotas kažkoks 1945 m. gimimo vyras. Susisiekiau su sarge, klausiu, kodėl. Klausiu, kiek jai buvo sumokėta, kad ji leistų laidoti šioje vietoje. Ji atsakė, kad asmenys, kurie laidojo šioje vietoje, kreipėsi į seniūniją, rašė prašymą, esą ji neleido laidoti šioje vietoje, tačiau leidimas vis tiek buvo išduotas, – pasakojo M. Užkalnienė.

Pasak moters, kapinių sargė jai pasiūlė kreiptis į seniūniją ir išsiaiškinti.

„Tauragės žinios“ susisiekė su kapinių sarge R. Ališauskiene. Moteris iškart suprašo, apie kurį kapą kalbama, prisiminė ir nusakė beveik prieš keturis mėnesius įvykusius pokalbius.

– Pamenu, man paskambino vyrukas. Jis neturėjo nei leidimo laidoti, nei mirties liudijimo. Nurodė, kad jiems reikia vietos už kolumbariumo. Susitarėme susitikti, aš iškart atvažiavau pasižiūrėti. Klausiu, kodėl būtent šioje vietoje. O jis neturėjo jokio leidimo. Paraginau jį skambinti į seniūniją. Mes stengiamės atsiriboti nuo tokių neaiškių atvejų. Tegu duoda miesto seniūnas leidimą. Tegul motyvuoja, kodėl ta vieta yra duodama, ir viskas. Taip viskas ir nurimo. Tos vietos jiems nedavė, – žurnalistei kalbėjo R. Ališauskienė.

Moteris teigė žinanti, kad jų pageidaujamos vietos negavusi šeima artimąjį palaidojo 6-ajame kvartale.

Po kurio laiko R. Ališauskienė sulaukė kitos šeimos skambučio – prašyta leidimo palaidoti būtent toje pačioje vietoje, kurios savo vyrui taip troško M. Užkalnienė.

– Istorija vėl prasidėjo iš naujo. Iškart pasiūliau jiems kreiptis į seniūniją. Ir ta skambinusi moteris nuėjo į seniūniją. Kiek žinau, ji surašė prašymą miesto seniūnui. Prašyme motyvuota, kodėl norima laidoti būtent šioje vietoje. Prašyme nurodytas konkretus kvartalas, konkreti eilė, kurioje yra palaidoti jos giminaičiai. Prie pat tos vietos, kurios norėjo M. Užkalnienė. Ir seniūnas jų prašymą patenkino. Dabar jų giminaičių ir neseniai amžinojo poilsio atgulusio artimojo kapų paminklai bus nugaromis vienas į kitą, – dėstė kapinių sargė.

Prabilus apie galiojančią tvarką kapinių sargė R. Ališauskienė žurnalistei paaiškino, jog norint palaidoti artimąjį į miesto seniūniją būtina kreiptis tik turint asmens mirties liudijimą.

– Jei besikreipiantieji jau turi kapavietę, išduodamame leidime nurodoma, jog artimasis gali būti laidojamas šeimos kapavietėje. Jei tokios galimybės nėra, leidžiama laidoti naujoje kapavietėje. Šiuo metu išduodami leidimai laidoti šeštajame kvartale. Tačiau žmonės yra gudrūs, susiranda įvairių kampų. Nežinau, kaip būdavo su prieš tai dirbusiais kapinių prižiūrėtojais, gal jie ir leisdavo laidoti žmonių taip norimose vietose. Aš esu prieš, yra tvarka, pagal kurią šiuo metu asmenys yra laidojami tik šeštajame kvartale, – sakė kapinių sargė.

Miesto seniūnas Ž. Majus patvirtino kapinių sargės žodžius. Anot jo, kita besikreipusioji šeima buvo konkretesnė.

– Pirmuoju atveju jie tiesiog pamatė trokštamą vietą ir panoro ten laidoti. Antrieji atvykę įrodė, jog greta yra palaidoti su jais labai artimais giminystės ryšiais siejami asmenys. Iš žmogiškosios pusės atsižvelgta ir nutarta jų prašymą patenkinti. Apgailestaujame, kad net ir praėjus tiek laiko neapleidžia nerimas ir kyla klausimų, apgailestaujame dėl netekties, – sakė miesto seniūnas.

Šiandien VRK baigia savarankiškų politinės kampanijos dalyvių registraciją. Pirmadienio duomenimis, Tauragės apygardoje savarankiškai politinės kampanijos dalyviais yra užsiregistravę 4 kandidatai: Darbo partijos kandidatė Santa Kairienė, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas Darius Petrošius, pretendentas į kandidatus, „nepartinis“ Vidas Bičkus, Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Arūnas Valinskas jaunesnysis. Kaip žinia, vienmandatėje rinkimų apygardoje nepartinį kandidatą kelia Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – šių metų rinkimuose liberalams atstovaus muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga į priešakines linijas statys Tauragės skyriaus pirmininkę, šios kadencijos Seimo nare Aušrinę Norkienę.

Nauja liepos savaitė startuos vasariškai karštais orais, tačiau čia pat jau laukia permainos. Pirmadienį trumpai palis, o nuo antradienio krituliai bus vis dažnesi, vasariška kaitra atslūgs, įsismarkaus vėjas.

Degė bityno įranga
  • Įkelta: 2020-07-20

Penktadienį apie 21 val. vakaro penkios ugniagesių cisternos skubėjo į Mociškių kaime (Pagėgių sav.) esantį bityną. Atvira liepsna degė medinio pastato stogas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento duomenimis, užsikrėtė Registrų centro darbuotojas.

Gyvename tarp žmonių ir su žmonėmis. Nuo mūsų tarpusavio bendravimo priklauso didelės ir mažos sėkmės, atsiveria kūrybinės galimybės.  Šiandien bendruomeniškumo kūrėjas ir įkvėpėjas yra bendruomenės. Kaip sekasi Tauragės rajono bendruomenės, kalbamės su Tauragės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Virginija Eičiene.

​Šiandien Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė sprendimą, numatantį privalomą dviejų savaičių izoliaciją ir testavimą dėl Covid-19 užsieniečiams, atvykusiems iš trečiųjų šalių.

Nors vasara dar tik įpusėjo, pirmadienį rinkosi komisija, atsakinga už Mokslo ir žinių šventės organizavimą. Šventė šiemet tikrai vyks, užtikrino savivaldybės atstovai. Be to, mokyklas jau pasiekia pirmieji priemonių rinkiniai moksleiviams. Jau tradiciškai būtiniausius mokymosi reikmenis ant mokyklos suolo ras kiekvienas Tauragė rajono vaikas, o taip pat ir mokytojai.

Ketvirtadienį vandenlenčių parke „Liberty Beach“  Klaipėdos PGV Tauragės PGT pareigūnai kartu su Tauragės AVPK ir Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru mokė visuomenę saugaus elgesio vandenyje.

Klaipėdos universiteto Stasio Vaitiekūno auloje trečiadienį įteikti apdovanojimai  Klaipėdos regiono medikams, kurių pastangos padėjo sėkmingai suvaldyti COVID-19 pandemiją. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga padėkojo medikams už atsidavimą ir profesionalumą ir įteikė medalius „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Apdovanoti ir 12 tauragiškių medikų.

Skaudvilėje įsikūrusios vienintelės tokios Lietuvoje įmonės, gaminančios gelžbetonio gaminius ryšininkams, energetikams, kelininkams, vadovas šį antradienį paminėjo garbingą jubiliejų. Tauragės garbės piliečiui, verslininkui Jonui Bakšui sukako 85-eri. Turbūt Lietuvoje nėra kito direktoriaus, kuris toje pačioje įmonėje būtų dirbęs ir jai vadovavęs daugiau nei 50 metų. Paklaustas, kas visoje šalyje žinomai įmonei tiek metų neša sėkmę, vyras atsako paprastai: svarbiausia – vertinti savo darbuotojus. Puikus ir įkvepiantis interviu su juo – šios dienos vedamajame. 

Artimiausiomis dienomis orais skųstis tikrai neteks – bus šilta, gausesnis lietus nei nuotaikos, nei planų nesugadins.

Šį vakarą, 19 val., skvere prie Tauragės kultūros rūmų, bus rodoma vien geriausių komedijų nebyliojo kino istorijoje – „Generolas“ (angl. „The General“). Taip pat susirinkusieji galės pasimėgauti saksafono virtuozo Pertro Vyšniausko ir perkusininko Arkadyj Gotesman pasirodymu.

Pilies aikštėje jau antra diena šurmuliuoja Vasaros mugė, kurioje pirkėjų laukia iš visų šalies kampelių suvažiavę prekybininkai. Jei dar nespėjote užsukti, nusiminti neverta – mugė veiks ir rytoj. 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pratęsė mokinių, kurie mokslus tęs toje pačioje ugdymo ar mokymo įstaigoje ir kurių sveikata nuo paskutinio patikrinimo nepasikeitė, sveikatos pažymėjimų galiojimo laiką – jie galios iki metų galo. Kitais atvejais mokinių sveikatą tėvai turi patikrinti iki mokslo metų pradžios.

Stoties gatvėje, už „Norfos“ prekybos centro, stovinčių trijų daugiabučių namų gyventojai nepatenkinti automobilių eismo tvarka jų kiemuose – esą dėl chaotiško mašinų judėjimo nuolat kyla avarinių situacijų. Nors gyventojai Tauragės rajono saugaus eismo komisijos prašė ten įrengti kelis judėjimą ribojančius kelio ženklus, pastaroji kol kas nusprendė apsiriboti vienu.

Netoli Ringių kaimo per Jūros upę vedančiam betoniniam tiltui iškilo grėsmė. Juo gali važiuoti automobiliai, sveriantys ne daugiau nei devynias tonas. Panašu, jog ūkininkams – tai nė motais. Praėjusią savaitę vykusio rajono savivaldybės saugaus eismo komisijos posėdžio metu iškeltas klausimas, kaip sustabdyti juo važiuojančią sunkiąją techniką.

Aikštelę atvers visiems
  • Įkelta: 2020-07-15

Automobilių stovėjimo aikštelėje Gedimino gatvėje, prie „Norfos“, nuo šiol bus galima statyti automobilius be jokių apribojimų. Tauragės savivaldybės Saugaus eismo komisija, gavusi UAB „Rimtija“ prašymą panaikinti stovėjimą naktį draudžiančius ženklus šioje privačioje aikštelėje, jį patenkino.

Praėjusią savaitę rajono Taryba iš esmės pritarė, kad fotovoltinės saulės elektrinės būtų įrengtos dar ant mažiausiai 4 rajono pastatų stogų. Be to, nuo miesto atokiau esančiuose rajono kampeliuose, kur netiekiama centralizuota šiluma, nuo šildymo kietuoju kuru siekiama pereiti prie modernaus. Jei projektas sulauks finansavimo, Lauksargių ir Skaudvilės seniūnijų administraciniuose pastatuose bus įrengtos pažangios šildymo sistemos – šilumos siurbliai, kaip ir šių seniūnijų šildomose mokyklose. O rajone turėsime per 20 viešųjų įstaigų su saulės elektrinėmis.

Vakar į Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi Putinų gatvėje esančio sodo namelio šeimininkai. Pranešė apie įsilaužimą.

Laikai, kai neįgalieji buvo slepiami nuo svetimų akių ir tarsi nematomi, jau liko praeityje. Suprantant, kad jie tokie pat žmonės kaip ir sveikieji, stengiamasi juo kuo labiau integruoti į visuomenę. Tam kuriami deinstitutizacijos projektai, įgyvendinami su Europos Sąjungos parama – neįgaliesiems statomi grupinio gyvenimo namai, kuriuose jie gyventų prižiūrimi socialinių darbuotojų, tačiau jaustųsi kur kas laisviau. Tai patinka ne visiems – štai kai kurie skaudviliškiai, sužinoję apie miestelyje ketinamus statyti dvejus grupinio gyvenimo namus, kategoriškai tam priešinasi.

Rajono Ekstremalių situacijų operacijų centras, tikimasi, kol kas susirinko paskutinį kartą. Posėdžio metu aptarti kovos su koronavirusu kaštai, kovos priešakinėse linijose dirbusios institucijos atsiskaitė už atliktus darbus. Tačiau aptardamas sėkmingai suvaldytą pandemiją Operacijų centro vadovas Tomas Raulinavičius džiaugėsi atsargiai – vis primindamas, kad būtina pasirengti galimai pakartotinei koronaviruso bangai. Atsakingų institucijų atstovai patikino – jei vėl užkluptų pandemija, priemonėmis apsirūpinta maždaug mėnesiui.

Praėjusį antradienį objekto priėmimo komisijai baseino pastatą buvo bandoma perduoti jau trečiąjį kartą, deja, nesėkmingai. Nustatyta, kad Vytauto g. 144 pastatą ir baseiną jungiančio koridoriaus kolonos neatitinka priešgaisrinės saugos reikalavimų.

Stovyklavimo sezonas – jau pačiame įkarštyje, ir vis daugiau žmonių traukia atgauti jėgas prie vandens. Į gamtą keliaujantys automobiliais turėtų atsiminti, kad bet kur nudrėbti savo transporto priemonės negalima. Akivaizdus pavyzdys – poilsiautojų prie Balskų užtvankos automobiliai, nepaisantys jokių draudimų. Saugaus eismo komisija gamtos nesaugančius žmones ketina tramdyti.

Šią savaitę „Liberty beach“ vandenlenčių parkas paskelbė neįtikėtiną naujieną – į Tauragę pirmą kartą atvyksta skandalingasis Egidijus Dragūnas. SEL Tauragėje surengs vienintelį koncertą šią vasarą, mat dėl koronaviruso prevencijos apribojimų, didesni nei 1000 žiūrovų renginiai vykti tiesiog negali. Be abejonės, ši žinia maloniai nustebino ne tik užkietėjusius grupės fanus. Mat SEL garsėja kaip nepamirštamų šou meistras.

Šią savaitę vyraus ganėtinai ramūs orai. Nuotaikos negadins pliaupiantis lietus, jo galima tikėtis tik kai kur ir nedaug. Bėgant dienoms šiluma palaipsniui didės.