2020 Spalio 25 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Iš pareigų atleistas Raimondas Matemaitis: „Sistema tokių nemėgsta“

  • Įkelta: 2020-10-14
Nuotraukų koliažas

Raimondas Matemaitis Valstybinės miškų urėdijos Tauragės padalinio vadovu tapo laimėjęs konkursą. Yra jis urėdijoje dirbęs ir anksčiau, net du kartus – trejus ir ketverius metus. Taigi patirties šioje srityje jam tikrai netrūksta, juo labiau, kad ir išsilavinimas atitinkamas – miškų ūkio inžinierius. O ir su kolektyvu sutarė puikiai. Vis dėlto vos po pusantrų metų iš pareigų jam teko trauktis. Priežastis – nuolatiniai skundai ir tikrinimai. 

Medelynas buvo apleistas

Kai atėjo į šias pareigas, R. Matemaitis sako iš tikrųjų turėjęs nemažai planų. Nelabai juos pavyko įgyvendinti, nes, viena, per mažai laiko buvo, o antra – yra bendra įmonės politika, strategija formuojama pačioje įmonėje, ir padaliniai turi ją atitikti. Taigi, pasak R. Matemaičio, kažko ypatingo ir neprisiplanuosi. Be to, buvo krizė: prieš jam ateinant kubinis metras medienos kainavo 56 eurai, dabar kainuoja apie 36 eurai. Toks kainų nukritimas irgi sąlygoja finansines galimybes, taigi teko taupyti. 

Jis sako, kad kol urėdijos buvo atskiros, turėjo nemažai pajamų. Tauragės urėdija buvo pelninga, kainos buvo daug geresnės. Tačiau tada urėdija neinvestavo į medelyną. Kitose urėdijose buvo pastatytos rūšiavimo patalpos, kad nereiktų su sodinukais dirbti – rūšiuoti, trumpinti šaknų, mirkyti – po atviru dangum.

– Pas mus visa tai daroma ant plyno lauko. Sąlygos baisios. Pavasaris, žmonės maknoja per purvyną, ant galvos lyja. Gaila tų žmonių. Ir kitas dalykas, kad sodinimo laikas yra gana trumpas, dvi trys savaitės, kol išeina įšalas ir žemė pradeda džiūti. Kai kuriose kitose urėdijoje buvo įrengti šaldytuvai, kur sodmenis gali laikyti gana ilgai. Pas mus to irgi nepadaryta, taigi viską reikėdavo atlikti momentaliai. Be to, nebuvo žmonėms net elementarių buitinių sąlygų – kad būtų dušas, nusiprausti, atlikti gamtinius reikalus. Kitur įrengtos normalios požeminės laistymo sistemos, suprogramavai kada, kiek, ir laisto. Pas mus nieko tokio nebuvo padaryta. Sakau, medelynas tikrai apleistas. Įsirengti patalpas rūšiavimui, šaldymui galbūt ne vienas milijonas tam reikalingas, bet jau pernai paruošėm investicinius projektus, kad bent kiek būtų ir darbo sąlygos pagerintos, kad būtų ir persirengimo, higienos patalpos, – pasakoja buvęs vadovas.

Sunkų pavasarį dar labiau apsunkino skundai

Kaip sekėsi per tuos pusantrų metų, kokius darbus spėta nudirbti?

– Pasakyčiau taip – yra kasmetiniai, rutininiai darbai: kerti mišką, kuris yra pribrendęs kirtimui, ugdai mišką, kuris yra augantis, sodini mišką, kuris yra iškirstas, arba įveisi ten, kur miškas neaugo. Tie kiekiai, kuriuos apželdiname, kasmet tokie pat – netoli 300 hektarų. Tai nėra kažkas ypatingo, tiesiog rutina, – teigia buvęs vadovas.

Pasak R. Matemaičio, šis pavasaris buvo ypač sunkus, ir ne vien dėl Covid-19. Teko organizuoti darbą daugiau nei šimtui žmonių, be to, Vilnius laiku neparuošė pirkimo sąlygų.

– Reikia dirbt, rangovų nėra, tai ką – surinkom žmones, iš Užimtumo tarnybos atėjo su trumpalaikėm sutartim. Ir tuoj pasipylė skundai, kad darbuotojams neužtikrinamos darbo sąlygos. Ir kitokių skundų buvo. Gerai dar, kad mes išnuomojom mobilius tualetus, padarėm kur rankas nusiplauti, dezinfekuoti, – pasakoja jis. – Šiemet buvo ypač sunki padėtis dar ir dėl to, kad gavom vėjovartų. 17 tūkst. kub. m išvertė. Tai per 10 proc. metinių kirtimų. Ir tuo pačiu reikia organizuoti ir želdinimą, sodinimą, apsodinti apie 250 ha užsodinti, ir medelyno darbą. Ir girininkai turi skubiai sumatuoti tuos išvirtusius medžius, gauti leidimus, nes jei neiškirsi, vabzdžiai pradės naikinti mišką. Dirbom ne tik kiekvieną dieną, bet ir savaitgaliais. Aš pats per Velykas budėjau ir net atlyginimo už tai negavau.

Pasak jo, medelyne nesusirgo nė vienas žmogus. Buvo padaryta viskas, ką reikėjo. Iškasta sėjinukų  ne tik Tauragei, bet ir dar septyniems padaliniams. Ir apželdinta, ir vėjovartos iškirstos, nors buvo labai sunku.

– Dirbom kaip galėjom. Bet skundai nesiliovė, – atsidūsta jis.

„Sunku apsisaugoti nuo namų vagies“

Paprašytas išsamiau papasakoti apie aplinkybes, privertusias trauktis iš pareigų, R. Matemaitis sako:

– Pirmiausia turiu pasakyti, kad iš darbo išėjau šalių susitarimu, esu pasirašęs konfidencialumo pasižadėjimą, taigi atskleisti jokios informacijos negaliu. Nei kokia kompensacija man išmokėta, nei apie įmonės finansinę būklę ir pan. Galiu kalbėti tik apie tai, kas yra viešai prieinama.

R. Matemaitis sako galįs pasakyti tik tiek, kad buvo skundžiamas kai kurių asmenų. Pavyzdžiui, dėl to, kiek laiko jis kaip savivaldybės tarybos narys realiai buvo posėdžiuose ir kiek deklaravo, nes už tą laiką nemokama. Tai viena pagrindinių priežasčių. Svarbiausia, pasak jo, skundė žmonės, kurie žinojo, kiek laiko jis būna tarybos posėdžiuose, kurie susiję ir su įmone, ir su taryba.

– Manau, visiems aišku. Sunku apsisaugoti nuo namų vagies, kuris žino, kas kur padėta. Nesakau, kad skundė iš savų, bet tai yra žmonės, kurie turėjo visą informaciją, kurie kažkokiu būdu ją gaudavo, kurie nuolat nedavė ramybės, – įsitikinęs jis. – Tauragės padalinys didžiulis, 138 nuolatiniai darbuotojai, apie 30 sezoninių, platus darbų spektras. Su kolektyvų sutariau, jokių konfliktų nebuvo. Tie skundai būdavo daugiau apie visokius trūkumus – didesnius, mažesnius. Iš tiesų – apie smulkmenas, ir suprantu, kad kitu atveju nelabai kas būtų kreipęs dėmesio. Juk kas nedirba, tas neklysta. Visada smulkmenų buvo ir bus bet kokiame darbe. Galima ateiti į bet kokią darbo vietą ir jei išsamiai ją patikrinsi, smulkmenų visada rasi, šimtu procentų. Turėjau tokių „draugų“, kurie pusantrų metų nedavė ramybės, pastoviai skundė įvairiausiais lygmenimis – iki aplinkos ministro ir net prezidentūros. Buvo tokių rimtų žmonių. Iš esmės galbūt vadovybei ir atsibodo.

Po skundų visada būdavo tikrinimai, ir Darbo inspekcijos, ir kitų institucijų.   

– Negaliu įvardinti konkrečių asmenų, kurie skundė, nes galiu būti patrauktas atsakomybėn, tačiau manau, kad jie to tikslingai siekė ir pagaliau pasiekė. Jie turėjo savus žmones, kurie teikė detalią informaciją, – įsitikinęs R. Matemaitis.

Nervų nekainavo

Paklaustas, ar daug nervų ir sveikatos visa tai kainavo, jis sako – visiškai nekainavo:

– Direktorius mane pakvietė, pasišnekėjom, ir tą pačią dieną išsprendėm. Spalio 1 d. buvau Vilniuje, o nuo spalio 2-osios išėjau iš darbo.

Jis sako turėjęs ir noro, ir jėgų dirbti, ir patirties, ir perspektyvą, viziją. Ką gi, sako, per prievartą mylimas nebūsi.

– Nenorėjau nervų gadintis, sykį jau esu tai praėjęs prieš 18 metų, bandžiau tada su savivaldybe bylinėtis. Buvau teisus, tačiau supratau, kad vienas žmogus prieš sistemą yra bejėgis. Ir dabar – įmonė šimtamilijoninė, teisės skyriai ir taip toliau, kam čia turėčiau kariauti. Susitarėm geruoju, dar ir kompensaciją išmokėjo. Kai pamatai, kaip įmonė nevertina, ką tu darai, kiek įdedi dūšios, o žiūri kiekvienos raidelės – supranti, kad geriau nesiterlioti. Vok už milijoną – tai nepakliūsi... Tiesiog galiu taip pasakyti: nebuvau sistemos žmogus. Sistema tokių nemėgsta, – įsitikinęs R. Matemaitis.

Pasak jo, jei būtų buvę rimtų pažeidimų, niekas nebūtų siūlęs išeiti šalių susitarimu, o ir normalios kompensacijos nebūtų išmokėję.

 

Dėkoja už darbą

 

Paklaustas apie ateities planus, R. Matemaitis sako realiai dabar jokių minčių neturįs.

– Tiesiog gyvenimas tęsiasi. Patirties turiu, galiu deklaruoti, kad esu sąžiningas.

Įmonės puslapyje skelbiama, kad Tauragės padaliniui dabar laikinai vadovauja Edvardas Bielskis.

Į klausimus apie R. Matemaičio pasitraukimo priežastis VMU Komunikacijos vadovė Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė atsakė taip: „Valstybinių miškų urėdija įkurta 2018 m., įgyvendinus valstybinių miškų ūkio pertvarką ir apjungus 42 urėdijas. Dabar įmonę sudaro 26 regioniniai padaliniai su 337 girininkijomis. Per šį laikotarpį didžiausia Lietuvoje regioninė įmonė turėjo sukurti naujas veiklos sistemas ir procesus, įgyvendino pirminius pokyčius, reikalingus įmonei pradėti veiklą. Ir įmonės komanda yra dėkinga dabar jau buvusiam Tauragės regioninio padalinio vadovui Raimondui Matemaičiui, kad buvo jos dalimi tai įgyvendinant, už jo darbą ir patirtį.

Tačiau, atsižvelgiant į susiklosčiusią gana įtemptą situaciją medienos sektoriuje šiais metais, kai turime reaguoti greičiau, efektyviau ir lanksčiau, įgyvendinti dar sudėtingesnius projektus, pasiekti išsikeltus tikslus, reaguoti į steigėjo keliamus lūkesčius įmonei, į komandą bus ieškoma žmogaus, turinčio daugiau gamybinės ir vadybinės patirties.

Dar kartą dėkojame R. Matemaičiui už jo atsakingą darbą ir indėlį  kuriant Valstybinių miškų urėdijos istoriją ir buvus jos dalimi pirmųjų pokyčių laikotarpiu“.

Paklausta, kada bus skelbiamas konkursas, Komunikacijos vadovė teigė tiksliai dar atsakyti negalinti.

Nuo trečiadienio Tauragėje skelbiama šildymo sezono pradžia, pranešė Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis. Tauragės šilumos tinklų direktorius Audrius Arcišauskas „Tauragės žinioms“ patikslino, kiek spalio mėnesį vartotojai turės mokėti už šildymą.

Šįryt nuo 10 val. Tauragėje vieši Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene. Vizitą šalies vadovas pradėjo Autobusų stotyje, kur memorandumą dėl vieningos viešojo transporto sistemos pasirašė regiono savivaldybių merai.

Nuo vakar Tauragės ligoninėje atnaujintos skubios akušerinės-ginekologinės pagalbos paslaugos. Skyrius laikinai nedirbo nuo praėjusios savaitės antradienio, kai vienai darbuotojų buvo nustatytas COVID-19.

Nuoširdžiai džiaugiuosi tauragiškiais, nepabūgusiais pandemijos grėsmių, atėjusiais balsuoti ir garbingai atlikusiems savo pilietinę pareigą. Taip pat žemai lenkiu galvą prieš tuos, kurie palaikė mano „politikos be kaukių“ idėją, patikėjo ir aktyviai balsavo už mane. Ačiū labai!

Adakavo socialinių paslaugų namai jau kuris laikas įgyvendina deinstutizacijos projektą ir inicijuoja grupinių namų statybą Tauragėje, Skaudvilėje. Jau tampa taisykle: kaskart pradedant tokių namų statybas susiduriama su gyventojų pasipriešinimu. Šio mėnesio pradžioje aistros kaito Pajūrio ir Saulės gatvių sankirtoje (Jovarų mikrorajone) vykusio gyventojų ir socialinių paslaugų atstovų susitikimo metu. Pajūrio g. 13 iki 2023 metų turi iškilti grupinio gyvenimo namai, kuriuose apsigyvens dešimt iš Adakavo socialinių paslaugų namų atkeltų gyventojų. Jovariškių tokios naujienos nedžiugino: baiminamasi nekilnojamojo turto nuvertėjimo, gyventojai klausia, ar kaimynystėje apsigyvenę įvairių psichinių negalių kamuojami naujakuriai nekels jiems pavojaus.

Tauragės apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė informavo, jog šiandien 30-yje iš 35 apylinkių vykdomas atsitiktinis balsų perskaičiavimas.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su patarėjų komanda antradienį, spalio 13 d., dirbs Tauragės regione, tęsdami Prezidentūros darbo dienų ciklą skirtinguose regionuose.

Savaitės pradžia dar bus ganėtinai šilta. Antradienį ir trečiadienį numatomi lietingi orai, stiprės vėjas. Antroje savaitės pusėje kritulių sumažės, tačiau plūstels gerokai šaltesni orai.

Suskaičiavus Tauragės apygardos rinkėjų balsus paaiškėjo, jog į antrą rinkimų turą tauragiškiai deleguoja socialdemokratų lyderį Darių Petrošių ir jokiai partijai nepriklausantį Liberalų sąjūdžio iškeltą muziejininką Romualdą Vaitkų.

20 valandą užsidarė rinkimų apylinkės, o politikai su nekantrumu laukia rezultatų. „Tauragės žinios“ kartu su Tauragės kabeline televizija (TVK) kviečia stebėti tiesioginę laidą. Seksime iš apylinkių plaukiančius rinkimų rezultatus ir kalbinsime kandidatus jų štabuose.

Šiandien Lietuvoje vykstančiuose Seimo rinkimuose iki 15 val. balsavo beveik ketvirtadalis – 23,3 proc. – rinkimų teisę turinčių piliečių. Tauragės rinkimų apygardoje, 15 val. duomenimis, iki 15 val. balsavo 19,44 proc. rinkėjų.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Atvejai patvirtinti visose dešimt šalies apskričių. 64 iš jų registruoti Šiaulių, 51 Vilniaus, 50 Kauno, 14 Klaipėdos, 8 Telšių, 7 Marijampolės, 6 Alytaus, 3 Tauragės ir po 1 Panevėžio bei Utenos apskrityse.

Tradicinis rudeninis dviračių žygis prasidėjo – nuo Tauragės pilies link Bijotų ką tik pajudėjo ilga dviratininkų kolona. Į žygį dviratininkus pakvietė dviračių mėgėjų ir profesionalų, entuziastų ir jiems prijaučiančių klubas „MTB Tauragė“.

Penktadienį, Lietuvoje minint Vietos savivaldos dieną, „Auksinės krivūlės“ apdovanojimuose buvo pagerbtos įvairiose srityse labiausiai nusipelniusios šalies savivaldybės. Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) organizuotame renginyje net du „Auksinės krivūlės“ laureato prizai įteikti Tauragės rajono savivaldybei.

Nors turistinis sezonas tradiciškai baigiasi kartu su vasara, o kartu ir Pagramančio regioninio parko lankytojų centro darbas savaitgaliais, šiemet – išimtis. Lankytojai spalio mėnesį į direkciją galės užsukti ir šeštadieniais.

Pastarosiomis savaitėmis iš įvairių informacijos šaltinių sužinome apie Baltarusijos žmonių kovą už demokratiją ir permainas, palaikome juos mintyse ar dalyvaudami solidarumo akcijoje „Laisvės kelias“. Todėl dabar norime supažindinti su Tauragėje gyvenusiu, šį miestą mylinčiu bei šilčiausius eilėraščius jam skyrusiu Baltarusių žurnalistu, poetu, vertėju ir kovotoju prieš diktatūrinį jo šalies valdžios režimą, Konstantinu Severinecu (Кастусь Северинец). Jo sūnus Pavelas yra vienas Baltarusijos krikščionių demokratų partijos lyderių, kandidatavęs šių metų rinkimuose į Baltarusijos prezidentus, tačiau buvo areštuotas. 2006, 2011 ir 2020 m. „Amnesty International“ Pavelą Severinecą pripažino „sąžinės kaliniu“. 2017 m. K. Severinecas Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešajai bibliotekai atsiuntė savo eilėraščių knygą bei atsiminimus su eilėmis apie jaunystės dienas, praleistas mūsų mieste.

Jau šiandien, spalio 10-ąją, – Lietuvos vaikų ir moksleivių TV konkurso „Dainų dainelė 2020“  laureatų apdovanojimai. Šiais metais laureatėmis tapo Tauragės meno mokyklos solistės Toma Mikonytė ir Atėnė Ravinkaitė. Laureatų koncertas Nacionaliniame operos ir baleto teatre LRT kanalu bus rodomas tiesiogiai sekmadienį, spalio 11 d., 16 val.

Vilkaviškio rajono savivaldybės Ramoniškių kaime ūkininkaujanti Valuckų šeima ne tik augina bulves, bet ir aktyviai veisia mišką. Parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos srities „Miško veisimas“ programa pasinaudojo net keli Valuckų šeimos atstovai. 2018 metais dalį žemių jaunais medžiais apsodino ir Alvytė Valuckienė.

Raimondas Matemaitis Valstybinės miškų urėdijos Tauragės padalinio vadovu tapo laimėjęs konkursą. Yra jis urėdijoje dirbęs ir anksčiau, net du kartus – trejus ir ketverius metus. Taigi patirties šioje srityje jam tikrai netrūksta, juo labiau, kad ir išsilavinimas atitinkamas – miškų ūkio inžinierius. O ir su kolektyvu sutarė puikiai. Vis dėlto vos po pusantrų metų iš pareigų jam teko trauktis. Kodėl taip atsitiko, skaitykite laikraščio vedamajame.

Nuo pirmadienio šalyje vyksta išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose. Tauragiškiai balsuoja savivaldybės pastato pirmame aukšte, civilinės metrikacijos skyriaus, liaudyje vadinamo „zaksu“, patalpose. Nors didelio rinkėjų antplūdžio nėra, už durų nuolat rikiuojasi keleto žmonių eilutė. Atiduoti balsą išankstiniame balsavime šiandien dar galima iki 20 valandos.

Šiąnakt dviem savaitėms lokalus karantinas įvedamas Raseinių rajono savivaldybėje. Epidemiologinei situacijai šiame rajone pasiekus nekontroliuojamą ribą, nuspręsta apriboti judėjimą, įvesti nuotolinį darbą. Nors vyriausybė iki šiol kalbėjo tik apie lokalias pandemijos valdymo priemones labiausiai paveiktuose rajonuose ir sektoriuose, šįryt „Žinių radijo“ radijo laidoje kalbintas premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, jog yra tikimybė, kad gali būti įvestas visuotinis karantinas.

Pavasarį rašėme, jog rajono savivaldybė puoselėja planus Vytauto g. 141 numeriu pažymėtame pastate įrengti dviejų salių kino teatrą. Administracijos direktorius Modestas Petraitis vakar vakare paskelbė, jog ledai pajudėjo – kino teatro projektavimo darbai jau užbaigti.

Rugpjūčio pabaigoje iš Tauragės profesinio rengimo centro vadovo pareigų pasitraukus pensinio amžiaus socialdemokratui Stasui Lapei, įstaigai ieškoma naujo direktoriaus. Laikinai šias pareigas einantis pavaduotojas ugdymui Virginijus Remeikis teigia į nuolatinio vadovo kėdę nepretenduojantis – anot jo, įstaigai reikia jauno lyderio. Juolab, kad profesinės mokyklos šalyje išgyvena renesansą. Stiebtis bando ir Tauragės PRC – šiemet įsigijo naujos mokymo įrangos už kelis šimtus tūkstančių eurų, jaunuoliams siūlo darbo rinkoje paklausias specialybes. Visgi, anot pavaduotojo, įstaigos progresą stabdo provincijoje gajūs stereotipai apie profesinį mokymą bei finansavimo problemos – PRC pavaldus tiesiogiai ministerijai, tad jo mokiniai Tauragės rajono savivaldybės paramos priemonėmis, skirtomis švietimo bendruomenei, naudotis negali.

Po išankstinės premjeros Vilniuje ir premjeros Rygos trumpo metro filmų festivalyje „2Annas ISFF“ žiūrovai arba tramdė prasiveržusias emocijas, arba teiravosi, kur dokumentinį filmą „Kaubojus“ galėtų išvysti jų draugai ir artimieji. Jau šį penktadienį, spalio 9-ąją, stiprių reakcijų sulaukusią istoriją apie vienišą tėvą, auginantį neįgalų sūnų, pamatyti Tauragės žiūrovus kvies tauragiškiai režisierius Raimondas Kavaliauskas ir animatorius Martynas Auz. Tauragės kultūros centre tądien numatomi net du nemokami seansai. 15 val. ir 19 val. pamatyti filmą kviečiami visi pasiilgę įtaigaus lietuviško kino. 

Šiandien Tauragės kultūros rūmuose vyko Trečiojo amžiaus universiteto mokslo metų pradžios šventė ir ataskaitinis susirinkimas, kurį dėl pandemijos pavasarį teko nukelti. Vienbalsiai perrinkta universiteto pirmininkė Albina Senkuvienė džiaugėsi studentų aktyvumu bei gausėjančiomis gretomis.