2020 Gegužės 28 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Asmenybės

Ekstremalas kviečia: keliauk, pažink, nenurimk!

  • Įkelta: 2016-09-01

Vido Stašaičio facebook paskyros nuotraukos

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragiškis Vidas Stašaitis – Tauragės ekstremalų asociacijos prezidentas, „Arbatos klubo“ vadovas, karys. Aktyviai dalyvauja visuomeninėje, įvairiausių organizacijų veikloje,  propaguoja aktyvų laisvalaikį. Jo sąskaitoje – šimtai žygių, kelionių, ekstremalaus sporto varžybų ir įvairiausių nuotykių. Tauragiškius aktyviai gyventi jis ragina šūkiu „Keliauk, pažink, nenurimk!“.

Vidas save laiko tikru patriotu. Jo veikla glaudžiai susijusi su kariuomene, vyras priklauso  Krašto apsaugos savanorių pajėgoms, moko jaunus karius. Daug metų nevartojantis alkoholio Vidas niekada nesižavėjo laisvalaikio malonumais svaiginantis, mieliau renkasi adrenaliną, suteikiamą ekstremalių pramogų ir žinių troškulio. 

Ekstremalus sportas jam – kaip duona kasdieninė. Vaikinas yra išbandęs ir aktyviai propaguoja daugumą ekstremalių vandens ir sausumos sporto rūšių. Plaukimas baidarėmis ir kajakais Vidui, galima sakyti, įaugęs į kraują, juo jis užsiima nuo mažumės – pirmą kartą baidarę išbandė būdamas maždaug penkerių. Taip pat yra patyręs parašiutininkas – išbandė daugybę šuolių su parašiutais, – laisvo kritimo, su kupoliniu, sparno tipo parašiutais.  

Darbo reikalais kariui dažnai tenka keliauti po užsienį. Keliaudamas niekada nepraleidžia progos palaipioti uolomis, pavažinėti dviračiu kalnuose, lando po urvus, ieško dar nepaliestų, uždraustų vietų. Dažnai lankosi Norvegijoje, kur, pasak vaikino, gamta yra ypatingai dėkinga ekstremaliai veiklai. 

Aktyvus laisvalaikis populiarėja

Pasak Vido, ekstremalus ir aktyvus gyvenimo būdas populiarėja. Jis teigia, kad Tauragėje yra daug veiklos, pastaraisiais metais prisikūrė daugybė organizacijų, tik spėk visur dalyvauti. Tauragės miestas jau ėmė garsėti renginių gausa, kurie pritraukia aktyvaus laisvalaikio ir ekstremalaus sporto mėgėjus iš visos Lietuvos. Ekstremalios veiklos galimybių galybė – šuoliai su parašiutu, guma, plaukimai baidarėmis, lipimas uolomis, mototurizmas.

Šiuo metu V. Stašaitis vadovauja dviem organizacijoms – Tauragės ekstremalų asociacijai ir „Arbatos klubui“ („TEA club“). „Arbatos klubo“ veikla skirta visiems, tai – kelionės po Lietuvą, pažintiniai žygiai dviračiais, pėsčiomis. Pasak Vido, stengiamasi aplankyti nežinomas vietas, šviesti žmones. 

– Dažniausiai ekspromtu sugalvojame nuvykti į kokią įdomesnę vietą, kad ir „Snow“ areną ar aplankyti kokią apleistą sodybą, paskelbiame apie tai Facebook‘e ir važiuojam, – aktyvaus laisvalaikio ypatumais dalijosi vaikinas. 

Asociacija plečiasi

Tauragės ekstremalų asociacija įsikūrė 2014-aisias. Apie 15 narių organizacija tuomet vienijo bėgikus, alpinistus, kalnų dviratininkus, parašiutininkus ir sportininkus, plaukiančius baidarėmis ir kajakais. Ekstremalių sporto šakų atstovai organizavo šuolius virve nuo tilto, šoko su parašiutais, dalyvavo kajakų varžybose, leidosi į plaukimus kalnų upėmis, organizavo ekstremalius pėsčiųjų žygius, pritraukusius šimtus dalyvių iš visos Lietuvos, oficialių narių skaičius tuomet išaugo iki keturiasdešimties. Tačiau 2015-aisiais ekstremalų gretos išretėjo, organizacijos lyderiai išsiskirstė. 

Nusprendęs imti iniciatyvą į savo rankas, Vidas šiuo metu aktyviai užsiima asociacijos veiklos organizavimu. Kartu su ištikimiausiais bendražygiais – alpinistu Tadu Alijošiumi, Tauragės rajono sporto klubo „Šilas“ vadovu Aidu Gaudiešiumi, žinomu fotografu Vaidu Bičkumi vėl subūrė į asociaciją apie 30 narių. 

– Nors buvome susilpnėję, išsibarstę, vėl stengiamės grįžti prie mums patinkančios veiklos, nepaisydami apkalbų ir negatyvo. Visada atsiras nepatenkintų žmonių. Tai dažniausiai tie, kurie nieko nedaro, – atviravo Vidas. 

Po Ekstremalų asociacijos vėliava jau trečius metus iš eilės organizuojami 2 neeilinės ištvermės reikalaujantys renginiai: „Ištvermės yris“ ir „Rudeninės klajonės“, taigi veiklos jaunas aktyvistas turi per akis.

„Ištvermės yris“ – vienas daugiausiai jėgų reikalaujančių naktinių irklavimo maratonų Lietuvoje. Renginio iššūkis – 146 km Jūros upe per 24 valandas. Pasak organizatoriaus, Lietuvoje yra tik 2 tokio tipo renginiai, todėl į jį plūsta žmonės iš visos Lietuvos. Pirmaisiais metais susirinko 13 dalyvių, o pernai – jau per 50.  Tiesa, ne visi iš jų įveikė visą trasą – finišą pasiekė tik patys ištvermingiausi, tačiau visi gavo dalyvio diplomus. Ne visi dalyviai varžosi ir siekia rekordų. Pasak Vido, smagiausia, kai renginyje dalyvauji iš širdies, savo malonumui. Tačiau tapti tokio ekstremalaus maratono čempionu – kiekvieno tikro nuotykių ieškotojo svajonė.  

Rudeninės klajonės – 100 km ekstremalus pėsčiųjų žygis „Rudeninės klajonės“  taip pat rengiamas jau trečius metus. Jį organizuojantis Vidas pasakojo, kad pats „išmaišo“ trasą nuo pradžios iki galo ne vieną kartą, ieško įdomesnių objektų, kuriuos būtų galima parodyti žygeiviams, kad žmonės ne tik išbandytų savo jėgas, tačiau ir kuo daugiau pamatytų. 

Ekstremalų asociaciją aktyviai vykdo ir visuomeninę veiklą – pirmadienį prasidėjusioje vasaros vaikų stovykla mokė nepasiturinčių šeimų vaikus plaukti kajakais Taurų nuotykių parke, savaitgalį planuoja šuolius su parašiutu, kuriuose dalyvaus ir 2 neįgalieji. Trečiadienį surengė pažintinį žygį iki buvusio Požerūnų malūno, kurio metu supažindino vaikus su Tauragės konvencijos istorija.

– Svarbiausias mano tikslas, dirbant su jaunimu – supažindinti su krašto istorija, ugdyti patriotinę dvasią, meilę tėvynei ir gamtai, – kalbėjo Vidas. 

 

Neišdildomi įspūdžiai

„Šiandien su manimi keletas pramuštgalvių pasiryžo neeiliniam nuotykiui. Mes nusprendėme pėščiomis įveikti užšalusias Kuršių marias nuo Ventės rago iki Nidos ir atgal. Užtrukę penkias su puse valandos ir nukulniavę 28 kilometrus, stabdomi properšų, ledų sangrūdų ir pūgos, kurios dėka jau nutolus 500 metrų nuo kranto jo nebesimatė ir pojūtis buvo toks, jog esi viduryje niekur, mes galiausiai sėkmingai įgyvendinome savo tikslą. Nerekomenduojame to kartoti bet kam, bet jei pasiryšite tokiam nuotykiui, rimtai pasiruoškite, nenuvertinkite motulės gamtos ir nepervertinkite savo jėgų.“

Bebaimis adrenalino fanatikas

„Tam buvo ruoštasi... Adrenalinas trenkia į galvą vien pagalvojus. Vienas iš beprotiškiausių dalykų, kokius esu daręs. Senas geras lipimas uolomis. Jokių virvių, jokios pagalbos. Tai jau dariau ir jausmas neprilygsta niekam kitam! Pojūtis, kai pakimbi ir kelio atgal, kaip ir atramos po kojomis, nebėra. Kai atstumas iki žemės skaičiuojamas ne dešimtimis, o šimtais metrų. Kai kiekvieną atramą, jei tik įmanoma, apčiupinėji ir patikrini. Tai svaigina... Neseniai perskaičiau vieną mintį, kuri retam žmogeliukui skirta, bet ji man puikiai tinka. „Nebijok mirties, bijok tuščio gyvenimo“..

 

 

 

Vietos bendruomenė – tai vieni kitiems padedantys, bendrą savo aplinkos gerovę kuriantys ir puoselėjantys žmonės. Stiprios bendruomenės – neatskiriama demokratiškos valstybės dalis. Prieš 12-ą metų, kai šalyje viena po kitos kūrėsi bendruomenės, susibūrė ir Lomių apylinkių žmonės. 2004 metais rugpjūčio 12-ą dieną įkurta viena pirmųjų rajono bendruomenių – „Lomiai“. Jos nariai  renkasi kartu paminėti įvairias šventes, puoselėja krašto tradicijas, organizuoja talkas.

Toji kaimo glūduma – tai Tauragės rajono Mažonų seniūnijoje, Pagramančio regioninio parko teritorijoje esantis Matiškių kaimas, kur daugiavaikėje, 8 vaikų šeimoje tolimais karo metais gimė dailininkė Bronislava Orlingytė, dabar Lapinskienė. Tas aukštasis menas – tai B. Orlingytės-Lapinskienės narystė Lietuvos dailininkų sąjungoje, parodos Lietuvoje, Europoje (Prancūzijoje), Azijoje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose), Amerikoje (Čikagoje). Tai keliolika  gobelenų, keliasdešimt tapybos darbų, tautinių rūbų projektai.

Tauragė ne veltui vadinama fotografų sostine – iš čia kilę fotomenininkai garsina gimtąjį miestą visoje Lietuvoje. Aistė Vaičiulytė Vilniaus fotografų gretas papildė po studijų Malaizijoje. Tačiau veiklos pradžia siekia laikus, kai, dar būdamos mokyklinukės, Tauragėje, negyvenamame tėvų bute įsirengusios studiją, su draugėmis žaisdavo fotografiją. Aistė sako, kad geras fotografas pirmiausia turi turėti gerą akį bei nebijoti eksperimentuoti.

Nuo jaunystės bibliotekoje dirbanti Virgina Bartušienė teigė, kad bibliotekų vaidmuo per daugelį jos darbo metų smarkiai pasikeitė. Tarybiniais laikais bibliotekininkėms teko ne tik knygas inventorizuoti, bet ir daryti kaimo gyventojų bei jų laikomų gyvulių surašymą. „Tauragės žinių“ kalbinta moteris tikino, kad laikui bėgant atsirado daugiau kultūrinio, kraštotyrinio bei šviečiamojo darbo, kurio ji mielai imasi: surašyti krašto šviesuolių prisiminimai atgulė lentynose ateities kartoms.

Trumpiausios metų nakties, Rasos šventės – Joninių – išvakarėse, „Tauragės žinios“ kalbina tauragiškiams gerai žinomą, Vaikų ir jaunių sporto mokyklos badmintono mokytoją-trenerį, Pabaltijo veteranų badmintono čempioną Joną Šilerį.