2020 Balandžio 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Asmenybės

Biblioteka – griaunanti stereotipus

  • Įkelta: 2016-10-17
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje laužomi stereotipai apie knygomis užsivertusius nuobodžius bibliotekininkus. Šių dienų biblioteka žengia koja kojon su technologijomis – tai nebėra tik literatūros fondas. XXI amžiuje biblioteka tampa svarbiu informacijos šaltiniu, perteikiančiu žinias koncentruotai, aktualiomis formomis.  Pakalbinome vieną iš čia dirbančių merginų – Viktoriją Globytę, – apie jauno žmogaus požiūrį į bibliotekininko profesiją, bibliotekos svarbą jaunimui.

Kelias į bibliotekininkystę

Viktorija mokėsi ne bibliotekininkystės, o socialinės pedagogikos. Iš karto po studijų mergina dirbo Vilniuje, vaikų namuose, nusprendusi grįžti į gimtinę ieškojo darbo. Siuntinėjant CV jai kilo mintis, jog galima būtų nusiųsti ir į biblioteką. Pirmasis merginos darbas Tauragėje buvo ne viešojoje bibliotekoje, o Norkaičių filiale.

– Galbūt ir visai netikėtai atsidūriau bibliotekoje, tačiau su bibliotekos veikla buvau šiek tiek susipažinusi, suvokiau bendrą darbo joje koncepciją. Nors pagal specialybę esu socialinė pedagogė, mano nuomone, šios dvi sritys – glaudžiai susijusios. Ypač filialuose tas socialinis darbas yra labai aktualus, todėl, kad dažniausiai vaikų susibūrimo vieta po pamokų būna būtent biblioteka, kur ne tik skaitomos knygos, bet ir vedami įvairūs žaidimai, edukacijos vaikams. Tokia buvo mano darbo bibliotekoje pradžia, –  pasakojo mergina.

Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos archyvo nuotraukos

Po trejų metų darbo Norkaičiuose, Viktorijai pasitaikė galimybė įsidarbinti Tauragės  Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Dabar mergina užima vyr. bibliotekininkės projektinei veiklai pareigas. Kaip pati teigia, ši pozicija suteikia daugiau galimybių asmeniniam tobulėjimui, nuolat sutinkami nauji žmonės, įvairaus pobūdžio veikla, domėjimasis naujovėmis verčia neapsiriboti turimomis žiniomis, o nuolatos didinti jų bagažą.

– Manyčiau, kad visuomenėje yra susidaręs labai klaidingas bibliotekininko stereotipas, jog tai yra nuobodus ir stagnatiškas darbas, o darbuotojai gyvena vien knygų pasaulyje. Nepaisant amžiaus, šiuolaikinis bibliotekininkas privalo pasižymėti aukštomis kompetencijomis įvairiose srityse. Biblioteka nebėra vien knygų saugykla, – teigė mergina.

Inovatyvi koncepcija

Dabartinis bibliotekinis darbas, Viktorijos teigimu, labai glaudžiai siejasi su IT (informacinėmis technologijomis),  todėl, kad visos, tarkim, kad ir knygų išdavimo procedūros yra kompiuterizuotos, automatiškai vykdoma skolininkų apskaita, suformuojami ir siunčiami priminimai jiems. Darbas inovatyvesnis, negu galėtų pagalvoti skaitytojas. Paklausta, kuo jai patinka ši specialybė, Viktorija akcentavo būtent imlumą technologijoms:

– Dirbdamas čia, nuolatos tobulėji, esi nuolat motyvuojamas domėtis naujovėmis, kas vyksta aplink, kaip atitinkamas užduotis padaryti kuo geriau, – kalbėjo Viktorija Globytė.

Bibliotekoje yra labai daug skyrių – neapsiribojama vien knygų išdavimu, laisvai prieinami tiek popieriniai, tiek elektroniniai informacijos ir duomenų šaltiniai. Metodikos skyrius kuruoja visų rajonų filialų veiklą, informacijos ir kraštotyros skyriuje sisteminama ir kaupiama visa informacija, publikuota rajoninėje ir respublikinėje spaudoje, taip pat knygos apie Tauragės kraštą, periodikos skaitykloje galima rasti virš 150 pavadinimų laikraščių ir žurnalų.

– Keista, kodėl, tarkim į periodikos skaityklą ateina tiek mažai jaunų žmonių, nes čia yra labai įvairių žanrų periodikos. Stengiamės dirbti ta kryptimi, kad žmonės kuo daugiau naudotųsi kasdienėmis paslaugomis. Tarkim  knygas ima įvairaus amžiaus žmonės,  o periodikos skaitykloje labiau renkasi vyresnių žmonių ratas, – samprotavo Viktorija.

Taip pat yra interneto skaitykla, kur kiekvienas gali naudotis kompiuteriu ir internetu nemokamai, meno ir muzikos skaitykla, kurioje kaupiamos natos, muzikos įrašai. Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje  yra ir laisvai prieinamos užsienio duomenų bazės (Pvz. EBSCO), moksliniai straipsniai, reikalingi studentams studijų darbų rašymui. Veikia internetinis knygų katalogas, skaitytojas gali pasirinkti ir užsisakyti knygas neišeidamas iš namų.

Atvira kūrybinė erdvė

– Požiūris į biblioteką keičiasi respublikos mastu – istoriškai žvelgiant iš konservatyvumo mes einame link laisvumo. Jeigu anksčiau pirmoje vietoje būdavo biblioteka lygu knyga, tai dabar biblioteka daugiau tapatinama su tiesiog atvira erdve, kur žmogus gali realiai rasti viską – visą informaciją, kurios jam reikia, – teigė jaunoji bibliotekininkė. 

Besikeičianti bibliotekos koncepcija gali duoti ir kūrybinę erdvę, čia organizuoti savo veiklą gali įvairios organizacijos, klubai – rengti susitikimus, taip pat rengiami įvairūs seminarai, paskaitos, parodų, knygų pristatymai. Bet kuria visuomeniniais pagrindais vykdoma veikla nemokamai galima užsiimti atvirose erdvėse. Pavyzdžiui, vasarą vyko susitikimas su gamtos fotografu Mariumi Čepuliu, dailininkė Bronislava Orlingytė-Lapinskienė pristatė savo parodą, susirinkimus kartais rengia jaunimo organizacija „Apskritasis stalas“, literatų klubas „Žingsniai“, vyksta įvairūs saviugdos seminarai. Čia yra bevielis internetas, įvairios patogios erdvės, sėdmaišiai, kur bet kuris žmogus, atsinešęs nešiojamąjį kompiuterį, gali užsiimti jam aktualia veikla.

– Biblioteka nėra vien knygos, ji susideda iš to, kokią bendruomenę aplink save buria. Šiuolaikiniame pasaulyje bendras paslaugas žmonės kuria kartu, taigi stengiamės būti atviri visuomenei, mes esame ne patys dėl savęs, mes esam dėl žmonių, – akcentavo Viktorija.

Bibliotekos kolektyvas organizuoja įvairius, jau tradiciniais tapusius renginius – „Prie garažų“, „Rugpjūčio lyrika“, taip pat atvirus skaitymus lauko erdvėse, skambant muzikai, prieš Kalėdas rengiami netradiciniai, teatralizuoti skaitymai vaikams. Biblioteka atvira ir savanoriškai veiklai – jaunimas gali savanoriauti – padėti rengti renginius, dalyvauti edukacinėse veiklose.

Kviečia atrasti biblioteką

Pasitelkiant respublikiniu mastu vykdomo projekto „Bibliotekos pažangai 2“ lėšas, vykdomi inovatyvūs projektai.

– Paskutinis, pats didžiausias projektas, prie kurio dirbau, galima sakyti, visus metus, buvo „Jaunojo inžinieriaus laboratorija“. Iš nacionalinės bibliotekos gavome šiam projektui finansavimą, kurio dėka įsigijome 3D spausdintuvą ir elektronikos programavimui. Vedėme mokymus, paruošėme Tauragės ir Šilalės rajono IT specialistus, kvietėme lektorius iš Vilniaus, kurie mokė dirbti su tomis programomis, naudotis pačiu spausdintuvu, elektronikos pagrindų, kad būtų galima tam tikrus užsiėmimus vesti vaikams. Vėliau buvome surinkę po 2 grupes Tauragėje ir Šilalėje, vaikai 2 mėnesius programavo, modeliavo, kūrė Tauragės pastatų atitikmenis, – patirtimi dalijosi  bibliotekininkė.

Projekto tęstinumui yra vykdomos edukacijos rajono bibliotekos filialuose, tiek supažindinimo tikslais, tiek, naudodamiesi paprastesnėmis programomis, vaikai turi galimybę patys sumodeliuoti, atsispausdinti įvairius daiktus – raktų pakabukus, interjero detales, žaislus.

Visi bibliotekos renginiai yra viešinami Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos „Facebook“ paskyroje. Artimiausiu metu – spalio 26 d., vyks festivalis „Nepatogus kinas“. Galimybę pažiūrėti festivalio filmus suteikė Tauragės Europe Direct informacijos centras.

– Noriu pakviesti žmones lankytis bibliotekoje. Išties daug nuostabių ir įdomių dalykų čia vyksta. Ateikit ir pasinaudokit galimybėmis, tai yra kokybiškos paslaugos, jos yra visiškai nemokamos, galite pamatyti tai, ko galbūt dar nesate matę, – tauragiškius ragino Viktorija.

Mokytojų dienos proga pakalbinome 23 metų darbo patirtį turinčią M. Mažvydo progimnazijos pradinių klasių mokytoją Ligitą Tamašauskienę. Jaunatviška, aktyvi, novatoriška, išmintinga ir įkvepianti, atsidavusi savo darbui – tai tik keletas mokytoją Ligitą apibūdinančių epitetų. Išties sunku nusakyti įspūdį, kurį palieka bendravimas su šiuo atviru žmogumi. Aišku ir tai, kad su ja kalbantis, neįmanoma nesišypsoti.

Tauragiškės studentės Milda Stulginskaitė ir Živilė Tachtamiševaitė prieš savaitę parvyko iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir sutiko pasidalinti su „Tauragės žinių“ skaitytojais dar karštais kelionės įspūdžiais. Studentės keliavo pagal mainų programą „Work and Travel USA“, suteikiančią vizą dirbti 3 mėnesius Amerikoje. Merginos aktyvų gyvenimo būdą mėgo nuo mažens – besimokydamos Tauragės „Versmės“ gimnazijoje dalyvavo „Kultūros bloko“  veikloje, po mokyklos rimtai kibo į mokslus Vilniaus universitete. 

Tauragėje, Miško gatvėje esanti katilinė pasipuošė originaliu piešiniu. Ir čia pasidarbavo ne gatvės padaužos, graffiti keverzonėmis marginantys visa, kas papuola. Savaitgalį piešdamas gatvės meną nusprendė praleisti tauragiškis Martynas Aužbikavičius – veržlios ir nenustygstančios audiovizualinio dizaino studijos „Wide Wings“ komandos narys – animacijos skyriaus kūrybos vadovas. 

Tauragiškis Vidas Stašaitis – Tauragės ekstremalų asociacijos prezidentas, „Arbatos klubo“ vadovas, karys. Aktyviai dalyvauja visuomeninėje, įvairiausių organizacijų veikloje,  propaguoja aktyvų laisvalaikį. Jo sąskaitoje – šimtai žygių, kelionių, ekstremalaus sporto varžybų ir įvairiausių nuotykių. Tauragiškius aktyviai gyventi jis ragina šūkiu „Keliauk, pažink, nenurimk!“.

Vietos bendruomenė – tai vieni kitiems padedantys, bendrą savo aplinkos gerovę kuriantys ir puoselėjantys žmonės. Stiprios bendruomenės – neatskiriama demokratiškos valstybės dalis. Prieš 12-ą metų, kai šalyje viena po kitos kūrėsi bendruomenės, susibūrė ir Lomių apylinkių žmonės. 2004 metais rugpjūčio 12-ą dieną įkurta viena pirmųjų rajono bendruomenių – „Lomiai“. Jos nariai  renkasi kartu paminėti įvairias šventes, puoselėja krašto tradicijas, organizuoja talkas.