Dovydas Pancerovas: „Kiborgų žemė“ yra ne tik apie karą
Įkelta:
2017-03-30
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas

Vidmanto Balkūno nuotraukos

,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Šilutiškio 15min žurnalisto Dovydo Pancerovo knygos „Kiborgų žemė“ pirmasis tiražas buvo šluote iššluotas, jau išleistas antrasis ir greičiausiai prireiks trečiojo. Autorius teigia tiesiog atvirai papasakojęs, ką matė Ukrainoje, ir tai, kad knyga taip graibstoma, tapo malonia staigmena jam pačiam. 2014-aisiais pradėtos rašyti knygos misija ir šviečiamoji – karą mačiusio žmogaus liudijimas yra svarbus istorikams ir ateities kartoms. Be to, knyga tapo paramos projekto Lietuvos kariuomenei dalimi – jos pelnas bus skirtas laisvalaikio erdvėms Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajame pėstininkų batalione, įsikūrusiame Tauragės r. Sakalinės miške, įrengti. Apie visa tai kalbiname patį autorių, Dovydą Pancerovą, jau 10 metų aktyviai rašantį  gynybos, kariuomenės temomis.

– Papasakokite, kaip kilo idėja rašyti knygą apie Ukrainą, kaip rinkote medžiagą?

– Viskas įvyko natūraliai. 2014 metų sausio 23 dieną atostogavau gimtojoje Šilutėje, kai man paskambino kolega fotografas Vidmantas Balkūnas. Jis pasakė, kad su kitu kolega Vaidu Saldžiūnu išskrenda į Ukrainos sostinę Kijevą stebėti Maidano protestų. Aš atostogavau, todėl formaliai negalėjau keliauti į komandiruotę, bet nusprendžiau, kad galiu atostogauti ir Maidane. Tą patį vakarą išvykau autobusu į Klaipėdą, naktį iš Klaipėdos keliavau į Vilnių ir kitą rytą jau buvau Kijeve.

Nuotrauka

Buvau visiškai nepasiruošęs tokiai patirčiai. Į Maidaną keliavau su džinsais ir sportiniais bateliais, kuprinėje turėjau higienos priemonių ir kvepalų. Tada net nepagalvojau, kad gali prireikti šarvinės liemenės ir šalmo. Tiesiog, tada realiai nesupratau, kur keliaujame ir į kokią padėtį pateksime. Tai supratau jau vėliau, kai nuėjome į Maidaną. Įsivaizduokite: tau už nugaros – normaliai veikiantis miestas, niekuo nesiskiriantis nuo Tauragės, Vilniaus ar Klaipėdos; priešais tave – barikada, kokių 2–3 metrų aukščio. Įžengę pro ją patekome į šizofrenišką aplinką: kaukėti žmonės, šalmai, šarvinės liemenės, lazdos, užimti pastatai, smėlio maišai. Lyg būtum kare.

Tada Maidane praleidome apie savaitę. Vėliau su Vidmantu vėl grįžome, fiksavome revoliuciją ir sukilėlių pergalę. Matėme, kaip Ukrainoje prasidėjo chaosas ir suirutė. Todėl po Maidano buvo natūralu, kad keliavome į karo zoną rengti reportažų.

Taigi knyga ir pasakoja apie šias keliones. Sakyčiau, kad „Kiborgų žemė“ yra kelio knyga, kurioje keliaujama dviem sluoksniais – fizinė kelionė per revoliucijos ir karo krečiamą Ukrainą ir vidinė kelionė, nuo karo romantizavimo iki suvokimo, kad kare tikrai nėra nieko romantiško.

Nuotrauka

– Kuo jūsų knyga skiriasi nuo kitų knygų apie karą?

– Nenorėčiau kalbėti apie tai, kokia yra pagrindinė knygos idėja. Ją turėtų atrasti pats skaitytojas. Kiekvienas pasakojimą supranta savaip ir tai yra teisinga. Mano tikslas buvo rašyti paprastai ir įtraukiančiai, be politikos ir apžvalgų, kad kiekvienas skaitytojas jaustųsi tarsi kartu su manimi keliautų per kariaujančią šalį. Pasakojau apie žmones kare, ne tik karius. Juk ir aš buvau žmogus kare – paprastas bičas su kvepalais kuprinėje, kuris per savo naivumą visiškai nepasiruošęs pateko į karą. Skaitytojui nereikia domėtis karu ar domėtis Ukrainos įvykiais, kad suprastų knygą. Tai paprastas pasakojimas apie tai, kaip žmogus jaučiasi patekęs į tokią situaciją.

Kuo ji skiriasi nuo kitų? Gal tuo, kad šis pasakojimas yra labai atviras. Kai sėdau rašyti knygos, susitariau su savimi, kad pasakosiu viską, kas tuo metu vyko mano asmeniniame gyvenime. Ne tik fronte. Tad knyga labiau pasakoja ne apie mūšius, statistiką ar kokią nors karo taktiką. Norėjau parodyti, kad karas yra ne tik tai – karą sudaro daugybė keistų, sunkių situacijų, į kurias patenka tam nepasiruošęs žmogus. Pasakoju ne tik apie išgyvenimus pavojingose situacijose, bet ir apie sunkią kasdienybę sugrįžus iš karo zonų.

Nuotrauka

Visas knygos pelnas bus skirtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajam pėstininkų batalionui. Kaip kilo idėja remti būtent šį batalioną?

– Žurnalistu dirbu jau daugiau nei dešimt metų ir gynybos, kariuomenės temos buvo vienos iš pagrindinių. Daug mano tikrų draugų yra kariai, todėl žinau, kuo jie gyvena, kokios problemos, kokia jų kasdienybė.
Kai parašiau knygą, 15min sukūrė paramos Lietuvos kariuomenei idėją – norėjome parodyti, kad prie valstybės saugumo turi prisidėti ne tik valstybės institucijos, bet ir pati visuomenė. Kartu, būdami naujienų portalas, nenorėjome pirkti ginklų, optinių taikiklių ar uniformų – norėjome kariuomenę paremti edukacijos srityje.

Ilgai svarstėme, kokį socialinį projektą galėtume sukurti. Tada sužinojome, kad Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų batalionas yra arčiausiai sienos su Rusija esantis Lietuvos kariuomenės dalinys ir labiausiai nutolęs nuo miestų. Nuvykę pamatėme, kad Kęstučio batalione tarnauja daug savanorių šauktinių, o jų laisvalaikis labai ribotas – jie tarnauja ir gyvena Sakalinės miško gūdumoje, bazėje, o pramogų ten labai mažai. Taip ir sugalvojome, kad už knygos pelną, žmonių paskirtus pinigus ir 15min lėšas galėtume įrengti kariams modernią biblioteką ir poilsio erdvę.

Nuotrauka

– Kokią sumą paramos tikitės surinkti ir skirti Kęstučio batalionui? Kada ir kaip bus įgyvendinamas paramos projektas?

– Projektui reikės kelių dešimčių tūkstančių eurų. Dalis pinigų bus surinkta iš knygos pelno. Per specialų šio projekto puslapį 15min.lt/kariuomenei/parama žmonės jau paaukojo apie 7 tūkst. eurų. Prisideda ir verslininkai, įmonės, didžiąją dalį pinigų skirs 15min.

Už surinktas lėšas Kęstučio batalione įrengsime šiuolaikišką biblioteką ir poilsio erdvę, kurioje bus stalo žaidimų, žaidimų kompiuterių, televizorių, kitos laisvalaikio technikos. Pagal mūsų planą, šias erdves turėtume įkurti rugsėjo mėnesį. Tikiuosi, kad tada į atidarymo renginį galėsime pakviesti ne tik karius, bet ir visus tauragiškius.

– Kokiu tiražu yra išleista Jūsų knyga? Kiek jos egzempliorių jau yra parduota? Ar tikėjotės tokio susidomėjimo?

– Pirmasis tiražas buvo 2 tūkst. skaitytojai jį išpirko per pirmąją savaitę. Dabar Lietuvos knygynus jau pasiekė antrasis knygos tiražas, kuris yra apie 2,5 tūkst. Pirmąją savaitę tai buvo perkamiausia knyga didžiuosiuose knygynų tinkluose, kiek mačiau, beveik visuose knygynuose „Kiborgų žemė“ patenka tarp pačių perkamiausių. Panašu, kad bus ir trečiasis tiražas, nes antrasis sparčiai tirpsta.

Tiesą sakant, nesitikėjau nieko. Rašiau knygą, nes norėjau papasakoti savo istoriją, norėjau, kad ta istorija būtų atvira. Man reikėjo atitrūkti nuo Ukrainos įvykių ir pamiršti sudėtingus išgyvenimus, todėl ir nusprendžiau viską sudėti į knygą. Gal tai pompastiškai skamba, bet man „Kiborgų žemė“ buvo savotiška išpažintis. Žinoma, norėjau, kad žmonėms knyga būtų įdomi ir patiktų, bet nedėjau jokių vilčių. Galvojau taip: jeigu knyga nebus perkama – viskas gerai, juk ne dėl to rašiau, jeigu bus perkama normaliai – labai gerai. Negalvojau, kad pirmąjį tiražą iššluos per kelias dienas.

Nuotrauka

– Ar didelio gerbėjų būrio sulaukėte Vilniaus knygų mugėje vykusio pristatymo  metu, kokias mintis jie išreiškė? Kaip manote, dėl kokių priežasčių žmonės skaito tokias knygas?

– Susidomėjimas buvo toks didelis, kad į knygos pristatymo renginį netilpo visi norintys. Vėliau dalinau autografus leidyklos „Alma littera“ stende, kur nusidriekė eilės. Kaip autoriui, buvo labai smagu tai matyti. Pasirašinėjau dvi dienas, kol sekmadienio popietę skaitytojai išpirko visas knygas ir jau tiesiog nebebuvo ką pasirašinėti. Vilniaus knygų mugėje „Kiborgų žemė“ buvo viena iš perkamiausių knygų.
Dauguma skaitytojų sakė, kad skaitė mano straipsnius iš Ukrainos ir jiems patiko rašymo stilius. Kiti pasakojo, kad perskaitė „Kiborgų žemę“ per dieną, kai kurie per kelias valandas. Buvo ir tokių, kurių draugai skaitė knygą ir rekomendavo. Daliai žmonių patinka mano pasakojimo stilius, daliai – įdomūs Ukrainos įvykiai, kiti girdėjo apie įdomiai sukonstruotą istoriją. Kai kuriuos nustebino toks atvirumas ir asmeninio gyvenimo detalės, pasakojimas apie žurnalistikos užkulisius.

Man buvo smagu išgirsti, kad skaitytojai knygą pirko ir dėl paramos Lietuvos kariams idėjos, ir dėl knygoje pasakojamos istorijos. Beje, mane nustebino, kad dauguma pirkėjų buvo merginos ir moterys. Įsivaizduojama, kad knyga apie karą gali būti įdomi tik vyrams. Bet tai tarsi rodo, kad karas įdomus visiems, o „Kiborgų žemė“ yra ne tik apie karą.

Dėkojame už pokalbį.

Nuotrauka

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.