Pažintis su naujuoju Pagramančio klebonu Vytautu Petrausku
Įkelta:
2018-10-01
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo dekretu Pagramančio Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonu rugpjūčio mėnesį paskirtas Garbės kanauninkas Vytautas Petrauskas. Jis atkeltas iš Ylakių Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelės Marijos parapijos klebono ir Skuodo dekanato vice dekano pareigų. O į Ylakių parapiją vyskupas paskyrė buvusį Pagramančio kleboną Vaidotą Vitę. „Tauragės žinios“ Garbės kanauninko Vytauto Petrausko paprašė pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais Pagramantyje.

– Kokie Jūsų, gerbiamas klebone, pirmieji įspūdžiai atvykus į mūsų parapiją?

– Pirmiausia noriu pasveikinti Pagramančio parapijos žmones. Pirmieji įspūdžiai tikrai nuostabūs. Pagramančio miestelis – tiesiog rojaus kampelis, tiek daug nuostabių lankytinų vietų, gražių sodybų, kurias man aprodė Mažonų seniūnas Jonas Samoška. Bendraudamas su žmonėmis, jaučiau jų šilumą ir gerumą. Be galo rūpestingai prižiūrimos kapinės.

– O kur buvo pirmoji Jūsų parapija?

– Į Kauno kunigų seminariją įstojau 1980-aisiais metais, baigiau ir šventinimus gavau 1985-aisiais. Vikaru buvau paskirtas į Klaipėdą. Tuo metu Kristaus karaliaus bažnyčia buvo vienintelė, tik vėliau atiduota tikintiesiems Marijos Taikos karalienės. Pradžioje buvo labai daug darbo, kadangi buvome tik trys kunigai. Ten išbuvau beveik penkerius metus. Paskui neilgą laikotarpį dirbau Mosėdyje, Telšių kunigų seminarijoje, vėliau metus laiko dirbau Skaudvilėje vikaru. Šiame rajone jau esu dirbęs, bet nuo to laiko Tauragė neatpažįstamai pasikeitusi... Prisimenu, jog pučo dieną, kai autostradoje važinėjosi tankai, aš iš Skaudvilės važiavau dirbti į Palangą, kurioje pradirbau keturiolika metų. Po to septynerius metus Naujojoje Akmenėje ir aštuonerius Ylakiuose, Skuodo rajone. Dabar aštunta vieta –Pagramantis. Šiaip yra sakoma, jog kunigas turi pereiti keturiolika parapijų, – tiek, kiek yra Kryžiaus kelių stacijų, visą kryžių savo darbo kelyje pernešti. Visuomet yra labai sunku atsisveikinti su parapijiečiais, kaip ir šį kartą su Ylakių žmonėmis. Šis miestelis yra paskelbtas Taikos miesteliu, kadangi ten labai geri, taikūs žmonės gyvena.                                           

– Žmonių gerumui, dvasingumui didelę įtaka turi ir parapijos klebonas, tai gal ir Pagramantis užsitarnaus Taikos miestelio vardą?..

– Taip, yra svarbu. Nėra blogų žmonių, nei tobulų kunigų, bet jeigu stengiesi, kažką darai, tai šiek tiek pavyksta.

– Kodėl Jūs pasirinkote būtent kunigo kelią, kas Jus tam įkvėpė?

– Aš esu gimęs ir augęs Kretingos rajone, Kūlupėnų kaime. Ten baigiau aštuonmetę mokyklą. Jau septintoje klasėje ėjau į bažnyčią patarnauti Šventų Mišių metu. Nors Kartenoje buvo parapija, aš eidavau į Kalnalio bažnyčią, nes ten buvo liaudiškas, labai paprastas, mokantis bendrauti su žmonėmis, pritraukiantis net iš kitų kaimų, kunigas. Tai matydamas pagalvojau, ar ir man tuo keliu nepasukus. Taip ši mintis ir tapo realybe. Be abejo, tam įtakos turėjo ir tikintys tėvai. Mama Birutė, jau aštuoneri metai amžiną atilsį, ir tėvelis Stasys. Jam dabar devyniasdešimt. Jis labai gyvybingas, vairuoja mašiną. Nuvažiuoja į Klaipėdą, atvažiuodavo pas mane į Ylakius. Jau ir čia aplankė, tik mano brolis atvežė, nes jam nežinomi keliai. Aš dar turiu tris seseris. Šeimoje augome penki vaikai. Tėvai buvo kolūkiečiai, paprasti darbo žmonės.

– Tai sunku jiems buvo Jus išleisti į kunigo mokslus?

– Nieko niekada nesakė. Jie labai santūrūs. Tėvukas apžiūrėjo Pagramantį. Jam čia labai viskas patiko. Džiaugėsi viskuo.

– Jau trisdešimt trejus metus tarnaujate Dievui, koks įsimintiniausias įvykis Jūsų darbe?

– Neišskirčiau nei vienos dienos, visos dienos yra paliekančios įspūdžius. Kiekvienas žmogaus atėjimas, bendravimas man yra šventė... Liūdniausia yra laidoti jaunesnį už save, jeigu vyresnį – ką padarysi. Dievas davė gyvenimą, duoda ir jo pabaigą.

– Kokie žmonės dabar auga, gimę laisvoje Lietuvoje? Kaip manote, ko šiandieniniam žmogui labiausiai trūksta? Visi išgirstame nemažai faktų apie įvairias priklausomybes svaigalams, savižudybes. Tiek daug laisvės visur. Kaip Jūs tai vertinate?

– Yra per daug atsipalaidavimo. Galėtų žmonės rimčiau pažiūrėti ir į gyvenimą, tikėjimą, meilę Dievui, Tėvynei. Turime matyti, jausti vienas kitą. Patys turime susivokti, kad reikia matyti, kai žmogui sunku, kai jam skauda. Surasti gerą žodį, paspausti ranką, pagaliau apkabinti.

– Kartais būna taip, kad neturim laiko, noro, esame praradę bendruomeniškumą.

– Tai čia jau mūsų asmeninės problemos, jeigu kam taip yra. Turim suprasti, turim turėti, turim pastebėti, matyti, girdėti...

– Kas Jus labiausiai džiugina, bendraujant su parapijiečiais? Kokius dažniau juos matote –džiugius ar liūdnus?

– Matysi taip, kaip žiūrėsi. Aš bendrai matau daugiau džiugius. Gal neišsako visko. Esu nelinkęs į gyvenimą ir žmones žiūrėti per patamsintus akinius. Būna, kad žmogui kartais ko stinga, bet vis tiek yra puikių gražių dalykų. Stengiuosi kiekviename žmoguje matyti gėrį.

– Šventų Mišių pabaigoje yra prasmingas palinkėjimas – ramybės. Ką daryti žmogui, kad jis tikrai pajustų tą tikrąją ramybę savo viduje?

– Ne visi pajunta ramybę ir perteikti ją ne visi gali. Jeigu neturi ramybės ir neperteiksi, o žmonės tai jaučia. Susikaupimui tam yra Šventų Mišių įžanga, tylos žodis, liturgija. Visi tie dalykai ir veda į tai, kad būtum ramus ir perteiktum tai, jog žmonės tą jausmą išsineštų...

– O iš kur pats semiatės tam jėgų, ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

– Nuoširdus, pastovus santykis su Dievu ir įkvepia, ir suteikia jėgų viskam. Mėgstu skaityti knygas. Esu gamtos vaikas. Keliuosi anksti, kad išgirsčiau pirmuosius paukštelių balsus. Miela stebėti besiskleidžiančius gėlių žiedus. Gera rankomis prisiliesti prie žemės, ją išpurenti...Tai padeda atsipalaiduoti ir laisvalaikį maloniai praleisti. Prie klebonijos planuoju pasodinti medelių, gėlių.

– O kokios gėlės Jums labiausiai patinka?

– Gražios... Nepatinka negyvos, o šiaip visos gėlės teikia džiaugsmą.

– Kokią reikšmę teikia popiežiaus Pranciškaus apsilankymas mūsų šalies žmonėms?

– Žinoma, tai pasaulinis įvykis. Lietuva atsidūrė dėmesio centre. Kiek pavyko mums išgirsti Šventojo Tėvo atneštą žinią, tiek mes toje žinioje gyvensime. Svarbiausia Popiežių ne pamatyti, o išgirsti...

– O kaip Jūs šiandien prisimenate Jono Pauliaus II-ojo apsilankymą Lietuvoje?

– Tai buvo didžiulis gyvenimo įvykis. Aš pats buvau Kryžių kalne, aukojau šventas mišias. Žmonių sujudimas, suvažiavimas, noras pamatyti, netgi paliesti popiežių buvo didžiulis. Mes tuo susitikimu tebegyvename ir šiandien.

– Ko norėtumėte palinkėti parapijiečiams, Tauragės dekanato žmonėms?

– Gerumo, atvirumo, nuoširdumo, meilės vieni kitiems.

Dėkojame už pokalbį.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.