2020 Liepos 03 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Asmenybės

Kultūrininkai „suskaičiavo viščiukus“

  • Įkelta: 2019-12-20

Sakoma, kad viščiukai skaičiuojami rudenį – esą, kai paauga, sustiprėja, kai paaiškėja, kiek nunešė vanagas, o kiek išgyveno. Ir į tradicinę kultūros darbuotojų šventę – nominacijų „Metų akimirkos“ įteikimą, savotišką tauragietiškų „Oskarų“ ceremoniją susirinkę tauragiškiai „suskaičiavo viščiukus“: pagerbė kultūrai labiausiai nusipelniusius tauragiškius, tuos savo kolegas, kurių darbai šiais metais buvo ryškiausi. Kartu paminėta ir Pasaulinė muzikos diena, ir Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena, o ir pradėtas naujasis kultūrinių renginių sezonas. „Dalindami save kitiems, augame ir patys“, – sakė Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis, sveikindamas visus susirinkusius Kultūros rūmų salėje.

Tauragėje jau šešerius metus gyvuoja tradicija minint Tarptautinę muzikos dieną pagerbti kūrybingiausius ir darbščiausius kultūros darbuotojus, nuo praėjusių spalio 1-osios iki šių metų spalio 1-osios labiausiai prisidėjusius prie kultūrinio vyksmo.  Tad Tauragės kultūros rūmus antradienio vakarą susirinko visų Tauragės kultūros centro padalinių ir skyrių darbuotojai, svečiai.

Visus atvykusius sveikino, smagaus vakaro linkėjo Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis, Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, kiti laureatams apdovanojimus teikę svečiai.

Tauragės kultūros centro apdovanojimų vakaro „Metų akimirkos“ metu paskelbtos septynios nominacijos, o gausiam būriui kultūros darbuotojų, kuriems įteiktos padėkos už ilgametį, aktyvų ir kūrybišką darbą. Grojant Tauragės kultūros centro lengvosios muzikos orkestrui (vadovas Mikas Karosas, dirigentas Tadas Zakarauskas), skambant Gabrielės Nausėdaitės atliekamoms dainoms, į sceną kviesti laureatai ir ilgamečiai kultūros darbuotojai.

Pirmoji nominacija  – „Už nuopelnus kultūrai“. Ją Kultūros centro direktorius V. Bartušis įteikė Tauragės garbės piliečiui, mišraus choro „Tremtinys“ vadovui, daugybę muzikantų ir dainininkų parengusiam Romualdui Eičui.

„Tremtinio“ chorui Kultūros centre vadovauja R. Eičas  nuo 2002-ųjų. Vadovo pastangomis choro nešama daina matoma ir girdima ne tik Tauragėje. Nuolat dalyvauta respublikinėse Dainų šventėse, respublikinėje tremtinių  šventėje „Leiskit į Tėvynę“ Ariogaloje, chorų šventėse Kaune, Marijampolėje, Klaipėdoje.

Direktorius įteikė ir visą šūsnį padėkų saviveiklininkams už ilgametį aktyvų ir kūrybišką dalyvavimą mėgėjų meno veikloje.

Šiemet metų kovo 15-ąją Vilniaus rotušėje Tauragės kultūros centrui įteiktas sertifikatas, patvirtinantis, kad muzikavimo bandonijomis tradicija Tauragės krašte yra įtraukta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Į tokį sąvadą yra įtraukiamos iki šiol etnografiniuose regionuose gyvybingos tarmės, papročiai, unikali ūkinė veikla, amatai, muzikavimas ir kitoks tautinis paveldas.

Šia nominacija pagerbti Kultūros centro darbuotojai Salvinija Žemaitienė ir Arūnas Rakevičius – jie ir nuveikė tą didžiulį darbą, kad muzikavimas bandonija būtų matomas, tęsiamas ir perduodamas iš kartos į kartą. Nominantus pasveikino Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.

Jis įteikė ir padėkas už Tauragės krašto kultūrinio paveldo tradicijų kūrybingą tęsimą, sukauptos informacijos sklaidą ir perdavimą ateities kartoms Elenai Bazinienei, Rasai Bartkuvienei ir                   Eugenijui Šalčiui.

Nominacija „Kūrybinis aktyvumas ir reikšminga veikla“, skiriama už gebėjimą organizuoti įvairiapusę  kūrybinę veiklą, kūrybinį aktyvumą bendradarbiaujant su partneriais, rėmėjų pritraukimą, iš mero rankų atiteko liaudies teatro režisierei Genovaitei Urmonaitei.

Renginio vedėja Rima Latožienė, pasitikdama nominantę, sakė:

– Reikia be galo mylėti tai, ką darai, ir tada net juodžiausias darbas pakyla iki kūrybos. Ši mintis taikliai nusako Genovaitės asmenybę. Genovaitės veikla matoma ir girdima ne tik Tauragėje, ne tik Lietuvoje, ne tik už Atlanto, o jos vadovaujamas teatras kitąmet minės 60-metį. Genovaitė jau šiandien žino, kokiais  jubiliejaus renginiais ir premjeromis į susitikimą pakvies liaudies teatro gerbėjus.

Būti pastebėtam, suprastam ir įvertintam labai svarbu – tai reiškia, kad tavo darbas ir tavo kūryba pasiekė svarbiausią tikslą – pajudino kitų žmonių jausmus. Nominacija „Ryškiausias kaimo ar miestelio kultūros skleidėjas atiteko Skaudvilės skyriaus režisierei Zitai Jurevičienei, su teatro kolektyvu aktyviai važinėjančiai po visą Lietuvą – per praėjusį sezoną surengta kone 30 išvykų, spektakliai rodyti Šiauliuose, Kėdainiuose, Jonavoje, Priekulėje ir kitur. Septinti metai poezijos ir muzikos mylėtojus Zita suburia į respublikinę poezijos ir muzikos šventę „Žodžio artumas“.

Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė įteikė padėkas Už nuoširdžią kultūrinę veiklą“ Jurgitai Brazauskienei, Rasai Jakienei, Birutei Kaminskienei, Lijanai Kiltinavičienei, Gražinai Preikšaitienei, Vladui Žičkui ir Iridijai Mockienei.

Nominacija „Profesinis meistriškumas ir atsidavimas darbui“ įteikta  Tauragės kultūros centro choreografei  Almai Rumšienei. Vos prieš dvejus metus Kultūros centre choreografe pradėjusi dirbti Alma per labai trumpą laiką subūrė du naujus kolektyvus – liaudiškų šokių kolektyvą „Spietlius“ ir moterų šokių grupę „Vėtrubė“. Su „Spietliumi“ jau dalyvauta respublikinėje Dainų šventėje, tarptautiniuose festivaliuose Rygoje, Kroatijoje, Italijoje, Ukrainoje. Prieš metus Almai patikėtas ir „ Vėjavos“ šokių kolektyvas, kuris neseniai grįžo iš festivalio Lenkijoje. Alma inicijuoja įvairius šokių projektus, su kolektyvais aktyviai dalyvauja rajono šventėse.   

Kultūros centro padėkos įteiktos ir  ilgamečiams „Vėjavos“ ir  akyviausiems „Spietliaus“ šokėjams.

Nominacija „Aktyvi partnerystė kultūrinėje veikloje“ iš V. Bartušio rankų atiteko Pagramančio regioniniam parkui. Statulėlę atsiėmęs jo vadovas Sigitas Mėlinavičius pasidžiaugė sklandžiu bendradarbiavimu ir sakė besitikįs, kad jis tęsis.

Paskutinė nominacija „Naujai nušvitęs kultūros spindulys“ kasmet skiriama netikėtam, naujam spindulėliui, kuris tarp kitų spindulių buvo kiek ryškesnis. Ji atiteko Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro meno vadovei Jolantai Kažukauskienei. Kartu su vadove į sceną pakilo ir visas jos vadovaujamas folkloro ansamblis „Saulėkalnis“, kurį ji subūrė vos per metus ir vien didelių ir mažų norkaitiškių. Linkėta, kad ir ateityje kolektyvas šviestų ir šildytų žiūrovus, o už įvertinimą „Saulėkalnis“ atsidėkojo daina.

Žemaitijos pirmojo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose 800-ųjų metų proga atminimo ženklu „Už nuopelnus Žemaitijai“ apdovanotas Lietuvių katalikų misijos Airijoje kapelionas kunigas Egidijus Arnašius. Siūlymą apdovanoti kraštietį teikė Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka. E. Arnašius pripažinimo sulaukia nebe pirmą kartą. Patriotinius jausmus gimtajam kraštui demonstruojantis išeivijos dvasininkas įvertintas už žemaičių kultūrinės tapatybės saugojimą ir kūrybinę saviraišką, žemaičių bendrystės žadinimą, kultūrinės ir šviečiamosios veiklos mecenavimą ir globą.

Visai atsitiktinai, man žingsniuojant Vasario 16-osios gatve, akį patraukė „Šimtmečio“ pastate besidarbuojantis kirpėjas. Plaukų stilistas Vytenis Partikas, save pristatantis prekiniu ženklu VAP (Vytenis Alex Partikas). Pasirodo, vyras – ne tik kirpykloje besilankančių damų favoritas, bet ir televizijos žvaigždė. Vytenis prieš keletą metų dalyvavo projekte „Chorų karai“, pernai pasirodė realybės šou „Kaip Liveta pasakys“. Spaudoje mėgstama aptarinėti jo ir TV3 laidoje „Namas“ išgarsėjusios lietuviškąja Kardašian vadinamos Justinos Globienės santykiai. Vyras labai drąsiai kalba apie savo siekius, šou verslo teikiamą naudą ir ragina nebijoti dėmesio.

Prieš susitikdama su Šikšnių kaimo seniūnaite ir bendruomenės pirmininke Irena Plauškiene pranešiau, kad turiu tik keturis klausimus, o ji mane įspėjo, kad ji gali išsiplėtoti, prikalbėti dalykų, dėl kurių pati paskui gailėsis. Bet juk tokie pokalbiai linksmiausi! Taip ir buvo. Rimtai pradėjusios apie ūkininkų problemas, pokalbį linksmai „nuridenome į lankas“. Ir baigėme netikėtai: užvedusios temą apie parubežyje mėgstamą svaiginimosi būdą anodija.

Į spaudą žmonės dažniausiai kreipiasi, kai nori išsakyti savo nepasitenkinimą ar pyktį. Tačiau ypač malonu sulaukti laiškų, kurie pilni gerų emocijų. Redakcija sulaukė laiško, kuriame moteris už gerą darbą ir sąžiningumą dėkoja autobuso vairuotojui.

Tauragės vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigas Marius Draudvila eina jau penkerius metus, o dirbti Tauragėje, tuomet viršininko pavaduotoju, pradėjo dar seniau – 2008-aisiais, kai iš Šilalės rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojo pareigų buvo paskirtas į Tauragės rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojo, kuruojančio viešąją policiją, pareigas. Prie kavos puodelio su aukščiausiu Tauragės apskrities pareigūnu kalbėjome apie policijos įvaizdį visuomenės akyse bei tai, kaip iš tiesų gyvena ir dirba angelai sargai, su kokiais iššūkiais susiduria. Drąsus ir atviras viršininko žvilgsnis į problemas bei pokyčius policijos sistemoje neleidžia abejoti, jog Tauragės pareigūnai, o tuo pačiu ir mes visi, kuriuos jie gina ir saugo, esame gerose rankose. M. Draudvila sutiko aptarti ir kovos su sistemos žaizdomis – kyšininkavimu priemones, ir džiugesnius tarnybos aspektus – kad ir didėjantį moterų skaičių jėgos struktūrose.

Gera žinia: Tauragės medikų bendruomenę papildo dar viena gydytoja. Šiemet rezidentūrą baigusi gastroenterologė Julija Ožemlauskienė dirbs ne tik endoskopijų kabinete, bet ir konsultuos vaikus poliklinikoje bei budės kaip pediatrė.  

Pokalbiui prie kavos puodelio su Maltos ordino savanoriu Sauliumi Oželiu susitikome jo gimimo dieną. Spalio 21-ąjį aktyvus Tauragės visuomenės veikėjas šventė savo 50-ties metų jubiliejų. Prieš porą metų S. Oželiui yra tekę stovėti šalia Prezidentės Dalios Grybauskaitės – jam įteiktas apdovanojimas „Herojai tarp mūsų“ už pagalbą vienišiems senoliams, dar prieš tai nuotaikingą filmuką serijoje „Kas, jei ne mes?“ apie motociklu sriubą vežiojantį maltietį susuko kūrybos studija „Wide Wings“. Pasak pašnekovo, gimtadienio proga tokius momentus smagu prisiminti, tačiau, kalbėdamas apie tai, jis ne juokais kuklinasi – dėmesio vertas nesijaučia.

Iš Tauragės kilusi ir jaunystėje į JAV emigravusi garsi dainininkė Gintarė Jautakaitė neseniai lankėsi Lietuvoje. Vizito metu atlikėja atvyko ir į savo gimtąjį miestą, čia susitiko su tauragiškiais, koncertavo. Tauragės rajono tarybos sprendimu jai suteiktas Tauragės rajono garbės ambasadorės vardas. Kompozitorė, pianistė ir poetė negaili šiltų žodžių savo kraštui, jo žmonėms. Koncertinis grafikas labai įtemptas, bet atlikėja rado laiko pasidalinti savo įspūdžiais apie vizitą su „Tauragės žinių“ skaitytojais.

Rūtą Karmazinaitę Tauragėje pažįsta daugelis – jei ne kaip ryškiaplaukę su plačia šypsena, nuolat atsirandančią įvykių sūkuryje, tai iš televizijos ekrano. Rūta sako labai mėgstanti savo darbą ir yra įsitikinusi, kad kiekvienas žmogus turi ką papasakoti, tereikia mokėti prakalbinti.

Lapkričio pirmąją pamatę ant medžių sukabintus drabužius nenustebkite – tai jaunos aktyvios ir neabejingos tauragiškės Elminos Klumbienės iniciatyva. Iškėlusi labdaringą „šilto nešiojimo“ idėją – aprengti šąlančius, ji ne tik išsijuosusi pluša pati, bet ir sulaukė daug palaikymo bei geranoriškos pagalbos.

Vidas Stašaitis daug kam žinomas kaip Ekstremalų asociacijos įkūrėjų, aštrių pojūčių entuziastas. Ko tik jis nėra išbandęs: keliolika kartų šokęs virve, parašiutu, nardęs po vandeniu, išnaršęs sunkiai pasiekiamus karinius objektus ar šachtas. Vyras mėgsta gamtą, fotografiją, yra surengęs ne vieną žygį gamtos ir nuotykių mėgėjams. Prisėdus pašnekesiui prie kavos, kavos nebuvo kada gerti: šių eilučių autorę ekstremalas apibėrė glėbiais pasakojimų.

Meilės emigrante save vadinanti Neringa Kėdienė sako į užsienį važiavusi trumpam, tačiau grįžo tik po 10 metų. Dabar ji penktus metus gyvena savo gimtinėje – Bijotuose, Šilalės rajone, dirba Skaudvilėje įsikūrusioje kavinėje „Skaudvila“ ir teigia nė minutės nesigailėjusi, kad apsisprendė grįžti.

Tauragėje įkurta kūrybos studija „Wide Wings“ sukūrė naujausią „Beissoul & Einius“ muzikinį klipą. Dainos „Drama boy“ kūrimas virto kūrybiniu eksperimentu tiek atlikėjams, tiek „Wide Wings“: kūrybos komanda dažniau kuria įvaizdinius video klipus verslo kompanijomis nei kuria muzikinius video klipus. Tačiau atlikėjai pasitikėjo kūrėjais, ir rezultatai nenuvylė.

Gyvenimas – tarsi amerikietiški kalneliai. Užtat atlygis už juos – patirtis, kuri moko ir veda pirmyn. Adakavo socialinės globos namų direktorės pavaduotoja Asta Šlepavičienė įsitikinusi, kad tai didžiausias turtas, ir gali pasigirti jo sukaupusi išties nemažai. Įgijusi net tris aukštojo mokslo diplomus, ragavusi emigrantės duonos, moteris sako gerai suprantanti, kad lengvo kelio į laimę nebūna. „Dėkoju gyvenimui, kad turėjau galimybę ieškoti, kad nebijojau rizikuoti“, – sako gyvenimo prasmę savo vaikuose, darbe su neįgaliais žmonėmis ir muzikoje įžvelgianti stipri moteris.

Lietuvoje Gintarė vieši jau visą vasarą. Per tą laiką atlikėja ne tik ilsėjosi, bet ir lankė artimuosius, aktyviai koncertavo daugelyje šalyje vykstančių festivalių, rengė solinius koncertus. Savo svarbiausiu koncertu ji laiko savo pasirodymą prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos metu. Netrukus Gintarė išvyksta į JAV, tačiau paskutinių savo koncertų nori surengti savo gimtajame mieste.

Praėjusią savaitę skvere prie Tauragės Kultūros rūmų atidengta meninė kompozicija režisieriui Antanui Naraškevičiui atminti. Tauragiškiai A. Naraškevičių mena ne tik kaip talentingą kūrėją, bet ir nuoširdų žmogų, puikų draugą. Tą liudijo ir gražios ceremonijos metu išsakyti žodžiai, prisiminimai. Savo kūryba Tauragę garsinęs režisierius, rašytojas, žurnalistas, menininkas ir kūrėjas Antanas Naraškevičius (1944–2007) Tauragės liaudies teatrui kaip režisierius vadovavo 17 metų, statė spektaklius, dirbo televizijoje, rajono savivaldybėje, vertė knygas.

Šiais metais MAMA apdovanojimuose „G&G Sindikatas“ laimėjo net tris apdovanojimus. Kad jie repuoja, žino visi. O kad vienas jų – Kastytis Sarnickas, repo muzikos mėgėjams labiau žinomas kaip Kastetas, – tapo rašytoju, tikriausiai daugeliui buvo naujiena. Praėjusią savaitę Tauragės B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka pakvietė skaitytojus į jo knygos „Turnė“ pristatymą.

Minėdamas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines Tauragės krašto muziejus „Santaka“ prasmingai įamžino Tauragės krašto istoriją – surengė parodą „Tarpukario dvasia“, muziejaus iniciatyva pagaliau šalia pilies stovi miesto simbolis – tauras. Atsirado ir išliekamąją vertę turintis leidinys „Šimtmečio Tauragė 1918–2018. 100 įdomiausių faktų“. Kaip kilo mintis išleisti tokią knygą ir kaip sekėsi tai daryti, „Tauragės žinioms“ papasakojo jos sudarytojas Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas Darius Kiniulis. Knyga bus pristatyta visuomenei vasario 13 d., 17 val. Pilies menėse.

Grikšų namuose, kuriuose auga keturios mergaitės, ko gero, niekada nebūna idealios tvarkos ir tylos. Nebent tada, kai visos mergaitės miega. Užtat jie kupini vaikiško klegesio, kūrybiškų idėjų ir harmonijos. Rita Grikšienė įsitikinusi – kad vaikai augtų laimingi ir sėkmingi, svarbu ne daiktai ar  prabanga, o kad jie savo namuose gerai jaustųsi, žinotų esą mylimi ir rastų savo kelią. Ievai, Eglei, Rūtai ir Laurai tai padaryti labai padeda šachmatai.

Tauragės muzikos mokykloje neseniai atidaryta piešinių paroda. Stulbinančių realistiškumu, preciziškai atliktų darbų autorė – Kornelija Mikalauskaitė, kuriai netrukus sukaks 16 metų. Muzikos mokykloje ji jau penkerius metus mokosi groti smuiku ir pati kuria muziką. Ir tai dar ne visi Žalgirių gimnazijos pirmokės talentai – mergina parašė knygą. O paklausta, kaip viską suspėja, tik šypsosi: o juk dar yra ir mokslai, ir jie – pirmoje vietoje...

Žurnalas „Reitingai“ pirmą kartą paskelbė 200 iškiliausių Lietuvos mokytojų. Bevartant jį žurnalistei akis užkliuvo už vaikystę primenančio ir taip gerai pažįstamo vardo... Remigija Kalendienė, Tauragės „Versmės“ gimnazijos gimtosios kalbos mokytoja! Tiesa, nuo rugsėjo ši pedagogė ugdo jau Vilniaus vaikus. Tačiau šimtai tauragiškių su pasididžiavimu gali prisiminti – tai mano Mokytoja, taip taip, iš didžiosios raidės. Ir nori nenori, širdyje kirba gražiausias lietuviškas žodis – Ačiū! – už pažintį su gimtąja kalba, už visada jautrų, nuoširdų santykį su mokiniu, kurį prisiminus net šiek tiek graudu.

Nors šalyje stebimos demografinės tendencijos nedžiugina – kaimai tuštėja ir vis mažiau jaunų žmonių imasi žemdirbystės, Tauragės rajono ūkininkų šeima įrodė, kad veržlus jaunimas gali pasiekti puikių rezultatų. Rokas Macaitis su žmona Ingrida tapo 25-erius metus rengiamo konkurso „Metų ūkis 2018“ laureatais. Šalia to, kad užėmė II vietą šalyje, jie dar buvo pripažinti jauniausiais ūkininkais – Rokui dvidešimt dveji. Kol jo bendraamžiai dar semiasi žinių mokslo įstaigose ir renkasi gyvenimo kelią, jis jau trejus metus su užsidegimu puoselėja ūkį, žemdirbystės tradicijas parėmęs iš tėvų.

Žalgirių gimnazistas Rokas Baciuška praėjusią savaitę perrašė Lietuvos automobilių sporto istoriją. Aštuoniolikmetis pasiekė tai, ko dar jokiam lietuviui nepavyko. Paskutinio Europos ralikroso čempionato (Euro RX) S1600 klasės etape jis neišvaistė sukaupto pranašumo ir buvo paskelbtas čempionu. 10 metų automobilių sporte nardantis tauragiškis šią savaitę lankėsi „Tauragės žinių“ redakcijoje. Už galimybę siekti aukštų rezultatų jis dėkojo savo šeimai, rėmėjams ir klasės draugams.

Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo dekretu Pagramančio Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonu rugpjūčio mėnesį paskirtas Garbės kanauninkas Vytautas Petrauskas. Jis atkeltas iš Ylakių Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelės Marijos parapijos klebono ir Skuodo dekanato vice dekano pareigų. O į Ylakių parapiją vyskupas paskyrė buvusį Pagramančio kleboną Vaidotą Vitę. „Tauragės žinios“ Garbės kanauninko Vytauto Petrausko paprašė pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais Pagramantyje.

Rugsėjo 26 d. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje visuomenei pristatyta Onos Butkevičienės poezijos knyga „Per ilgą, ilgą kelią“. Tai jau ketvirtoji literatės knyga.