KARANTINO FEISBUKORAŠTIS: kultūringa
Įkelta:
2020-04-15
Nuotrauka

 

Įsivaizduoji, visas pasaulis sustojo ant rankinio. Įmonės užsidarė. Tik prekybcentriuose šmirinėja kaukėtos dezinfekuotomis rankomis gyvybės formos. Svarstau, kas dabar galėtų būti mano skaitytojas. Gal pas tėvus sugrįžęs studentas, kurio universitetas užsienyje laikinai užvėrė duris? Gal į rizikos grupę pakliuvęs miestietis? O gal nuotoliniu būdu dirbantys tėvai, ant kurių pečių staiga nukrito ir vaikų nuotolinio mokymosi proceso techninis įvaldymas? Viskas taip kitaip: šitaip iki šiol dar nėra buvę.

Pradžioj atrodė, kad karantinas tarsi pertrauka, kurios galbūt pasauliui reikėjo. Veiklų tempas, begalinis vartojimas juk atbukino homo sapiens receptorius. Norėjosi ryškiau, toliau, stipriau ir dar, ir dar daugiau. Tik staiga, šabakšt! Viskas perdien pasikeitė. Nuo šiol užduotis – išgyventi minimaliomis sąlygomis. Taupyti kontaktus, skaičiuoti pirštines, kaukes ir žygius į parduotuvę maisto.

Jei vadovautumėmės psichoterapijos atradėjo Karlo G. Jungo filosofija, po kiekvieno gyvo pokalbio su žmogumi reikėtų savaitės vienatvės atsigauti. Gali būti, kad ekstravertams karantinas yra sunkus metas, bet iš tikrųjų pakitusios gyvenimo sąlygos verčia esmingai pamąstyti. Kas aš esu be kitų žmonių?

***

Kaip rašo sociologai, pandemijos akivaizdoje tarp žmonių ima galioti šiek tiek kitokie dėsniai. Grėsmė veikti instinktyviai, o ne racionaliai. Karantino pradžioje užsibarikadavus bute ėmė rodytis, kad kažkas nematomas iš manęs vienos atėmė aibę galimybių. Išeiti į lauką, bendrauti su žmonėmis, sėdėti kavinėse. Sentimentaliai prisimenu „paskutinę vakarienę“ su bičiuliais prieš karantiną, kaip aiškinomės, iš kur Žemėje atsirado žmogus. Vienas jų atskleidė tikįs, kad žmogus per daug tobula gyvybės forma. Matyt, ateiviai bus čia mus atskraidinę?

Neapibrėžtas pyktis ir lengvas šokas, balaganas, transliuojamas per televizorių apsigyveno ir mano karantino sąmonėje. Naujienos... naujienos... naujienos. Sergančiųjų skaičius auga valandomis, ir pirmoji mirtis, apie kurią sužinau iš skurdaus feisbuko draugės posto. „Pirmas“. Ilgai atrodė, kad virusas yra kažkur kitur. Kinijoje, Italijoje, Šiauliuose, bet vis tiek dar toli nuo manęs. O juk buvo rašančių, kad ir tas esą dirbtinis, specialiai paleistas. Girdėjau mokslininkų podkastą, kur minėjo „Virusas per daug tobulas, kad būtų žmogaus darbo.“

***

Daugelis Lietuvos rašytojų savo feisbukų sienose minėjo, kad jų dienotvarkės visai nepakito. Kaip sėdėjo namie ir rašė, taip ir toliau sėdi namuose ir rašo. Vienatvė yra būtina kūrybos sąlyga. Kristina Sabaliauskaitė, kalbėdama apie karantiną Lietuvoje, sakė, kad saugojimosi namuose režimas verčia snūduriuoti protą, tačiau šį etapą nereikėtų nurašyti kaip nevertingą. Juk kur kas daugiau laiko dabar galime skirti savo kvalifikacijos, profesinių žinių pagilinimui, kad po karantino, kai visu pajėgumu grįšime į savo veiklas, būtume stiprūs. To prireiks. O dabar galimybių laikas.

Pirmiausia atsisakiau erzinančios informacijos srautų ir orientavausi į kokybišką turinį. Prafiltravau savo feisbuką, nes šį platforma yra tapusi gyvenimo dalimi ir būtina darbo priemone. Visuomet, kai noriu ką nors naujo sužinoti, pradedu sekti tos srities specialistų profilius, įstaigų oficialius feisbuko puslapius. Koks auksas! Akiratis staigiai prasiplečia. Taip sužinojau apie neseniai įsisteigusią intelektualių knygų leidyklą „Hubris“ ir jos leidinius. Taip atradau feisbuko grupę „Neatšaukti atidarymai / Not cancelled openings“, į kurią pakvietė fotomenininkas iš Šiaulių Vilmantas Dambrauskas, karantino laikotarpiu sukūręs virtualią galeriją.

***

Iniciatyvos „Neatšaukti atidarymai / Not cancelled openings“ autorius V. Dambrauskas spaudai minėjo, kad idėja – leisti profesionaliems kūrėjams pristatyti savo darbus, kilo tada, kuomet neliko galimybės organizuoti gyvas parodas ir kultūrinis gyvenimas Lietuvoje sustojo.

„Pats esu menininkas, fotografas, dizaineris, prieš kelis mėnesius buvo mano paroda. Tad suprantu, ką reiškia, kai gal metus ruošiesi parodai, o ji yra atšaukiama. Pagalvojau, kad kai gyvai prisistato autorius ir yra darbai, kuriuos gali apžiūrėti neskubėdamas, yra praktiškai parodos formatas. Nes tu ateini į parodų salę, tu matai gyvą autorių, apžiūri darbus“, – BNS pasakojo V. Dambrauskas.

Viena iš keliamų sąlygų autoriams, norintiems čia prisistatyti, yra trumpas vaizdo įrašas, tarsi tai būtų tikra paroda. Pasak iniciatoriaus, šis parodų formatas netgi mažiau riboja menininkus, nes lankytojai juos gali išvysti namų aplinkoje, be parodų atidarymams būdingo iškilmingumo, aprangos kodo, ir taip panaikina atstumą tarp kūrėjo bei žiūrovo.  Jau dabar puslapio sekėjų skaičius yra apie 6,5 tūkst. feisbuko vartotojų. Juos visus mažiau ar daugiau vienija kultūra bei menas, tai atskiras žmonių kontingentas. Tokia grupė suteikia progą (at)pažinti ne tik žinomus, bet ir atokiausiuose Lietuvos pakampiuose išsislapsčiusius menininkus. Man tai tarsi enciklopedija.

***

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas prasidėjus karantinui sėjo pozityvą: kultūros produkcija pasieks jos vartotojus jų pačių namuose. Pavyzdžiui, „Kino pavasario“ festivalio filmai buvo perkelti į namų kino ekranus, rodomi net dvi savaites (pastaba: Naujausiomis žiniomis festivalis pratęstas visam karantino laikotarpiui). Per tą laiką atsirinkau ir spėjau pažiūrėti net šešis filmus.

Klaipėdos dramos teatras surengė begalės kokybiškų videorepertuarų. Tokiu pačiu principu pamačiau keletą kauniečių režisierių darbų. Spektaklis „Korektūros klaida“ pagal Liūnės Jonušytės 1938 metų romaną tuo pačiu pavadinimu, režisierė Agnė Dilytė. Spektaklis „Kandidas arba optimizmo mirtis“, režisierius Gildas Aleksa. Čia pagrindinį vaidmenį įkūnija iš Jurbarko kilęs Arnas Ašmonas. Šeiko šokio teatras irgi sudarė sąlygas internetu pažiūrėti šokio ir istorijos spektaklį „Užpustyti“ apie Kuršių Neriją. Scenarijų rašė bičiulė Sondra Simana iš Klaipėdos. Leidinys „Literatūra ir menas“ vieną kovo išsyk išleistą numerį suteikė progą nemokamai skaityti. Kitas kultūrinis leidinys „Nemunas“ dabar yra prieinamas pdf formatu ir kt.

Kurį laiką stebėjau žiniasklaidos antraštėse tautiečių pasvarstymus ir spėliones apie ateitį, kad kultūrininkai – balastas biudžetui. Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos valdybos pirmininkė Živilė Diawara, įvedus apribojimus renginiams, išsyk ištransliavo, kad kultūrininkai iš įvairių šalių pastebi kultūros sektoriaus pažeidžiamumą karantino laikotarpiu. Juvelyrė Jurga Lago, atpažįstama dėl savo firminių paukštukų, tikina, kad kritiniu periodu atsisijos pelai nuo grudų, taip išliks stipriausi savo srityje.

Aleksas Cecchetti internete per karantiną paleido idėją: „If you think artist are useless try to spend your quarantine without music, books, poems, movies and paintings” (liet. Jei manote, kad menininkas yra nenaudingas, pabandykite praleisti karantiną be muzikos, knygos, eilėraščių, filmų ir paveikslų).  Internete geriausi spektakliai, naujausi filmai, kultūriniai žurnalai be pinigų jau parsiduoda. Kultūra pirmoji, kai blogai, ir paskutinė, kai gerai. Be pini(n)gų irgi bus kultūra, nes žmogus yra kultūra. Nebent bakterijų kultūra Petri lėkštelėj.

  •  

Pirmomis karantino dienomis feisbuko žmonės dalijosi senomis vaikystės, jaunystės nuotraukomis, kurios buvo padarytos tais tikraisiais fotoaparatais. Nuotraukose matėsi kuklūs namų interjerai, senoviški guminiai žaislai, suknelės ir bantai plaukuose. Vėliau plaukė kaukių selfiai ir vasaros paplūdimių atsiminimai, atseit reikia daugiau pozityvo. O paskutinėmis dienomis mamos dalijasi klausimynu, skirtu vaikams apie jas pačias.

– Kuo mama nori būti užaugusi? – Klausiu vaiko.

– Kad tu jau užaugusi! – Tas atsako.

– Gerai, gerai. Esu užaugusi, bet kuo aš norėjau būti. Kaip manai?

– Mama, tu norėjai būti kultūringa.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.