2020 Gegužės 28 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Asmenybės

Karščiavimo klinikos gydytoja Jolanta Eičaitė: „Tokios eigos nesitikėjome“

  • Įkelta: 2020-05-08

Gydytoja Jolanta Eičaitė. Autorės nuotraukos

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) administracija, kovo pabaigoje sužinojusi, jog įstaiga privalo įrengti karščiavimo kliniką, paskubomis ėmėsi darbo. Vos per keletą dienų pusrūsyje įrengti kabinetai galimai COVID-19 apsikrėtusiems pacientams priimti. Bendram tikslui susivieniję Tauragės PSPC, „InMedica“ ir „Medicinos namai“ delegavo šiai klinikai savo gydytojus ir slaugytojus. Nusiteikta blogiausiam: karščiuojančiųjų antplūdžiui. Laimei, Tauragėje situacija suvaldyta laiku.

Priėmimas panašus į mobilaus punkto

Sakydama „Tokios pandemijos eigos nesitikėjome“ Jolanta Eičaitė, Tauragės PSCP direktoriaus pavaduotoja ir karščiavimo klinikos gydytoja, išreiškia džiugesį, kad Tauragėje koronavirusas neišplito. Klinikoje su gripą primenančiais simptomais, pvz., didesne nei 37,8 laipsnių temperatūra, per balandį apsilankė vos 11 pacientų.

Laimei, nė vienam jų COVID-19 nebuvo diagnozuotas.

– Pirmiausia viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintis asmuo turi telefonu susisiekti su savo šeimos gydytoja ir nusakyti simptomus. Įvertinusi paciento būklę, jo gydytoja apie pacientą praneša karščiavimo klinikos registratorei, o ši susisiekia su pacientu ir numato jo atvykimo laiką, praneša, jog dėl saugumo jam teks atvykti automobiliu. Numatytu laiku pacientas atvažiuoja į įstaigos kiemelį, sustoja prie šlagbaumo. Viskas vyksta panašiai kaip prie mobilaus punkto. Po priekiniu automobilio stiklu turi būti padėtas A4 formato lapas su paciento telefono numeriu. Karščiavimo klinikos administratorei įleidus asmenį į teritoriją, pacientas išlipa iš automobilio ir per įstaigos šoninį įėjimą patenka į karščiavimo kliniką, kuri įrengta pusrūsyje, – visus formalumus priimant karščiuojančius asmenis išdėstė J. Eičaitė.

Įkurta pusrūsyje

Kaip panekovė pasakoja, balandžio 6-ąją atidaryta karščiavimo klinika buvo įrengta pusrūsyje, konferencijų salės vietoje. Interviu metu gydytoja aprodė šių eilučių autorei patalpas.

Trys karščiavimo klinikos kabinetai atskirti gipso plokštėmis, kiekviename jų stovi po kušetę ligoniui prigulti. Pirmasis kabinetas – paciento izoliavimosi, antrasis – slaugytojos, trečiasis – gydytojo. Atvykusiam pacientui po gydytojo apžiūros atliekami kraujo tyrimai, imamas tepinėlis dėl COVID-19. Taip pat pacientui peršviečiami plaučiai. Pacientas turi pakilti į pirmajame aukšte esantį reantgeno kabinetą. Tiesa, laiptinė ir mažytė dalis pirmojo aukšto (kuriame yra rentgeno kabinetas) yra atskirti nuo likusių PSPC patalpų medinėmis pertvaromis. Nuo pastato izoliuota visa įstaigos šoninio įėjimo laiptinė per visus tris aukštus.

Į Karščiavimo kliniką būtina atvykti automobiliu
Į karščiavimo kliniką patenkama per PSPC šoninį įėjimą
Gydytoja Jolanta Eičaitė, už nugaros – kabinetais paverstos buvusios įstaigos konferencijų salės dalis
Karščiavimo klinika buvo įrengta per keletą dienų, tad interjeras itin kuklus. Paciento izoliavimosi patalpa

Antrajame aukšte medinėje perdangoje išpjautas langelis, per kurį slaugytoja laborantėms perduoda paciento kraujo tyrimą. Taigi, karščiavimo klinikos slaugytojos ir gydytojai kontakto su likusiu PSPC personalu beveik neturi. Kai atliekami visi tyrimai ir įvertinama paciento būklė, jis išleidžiamas namo laukti COVID-19 tepinėlio atsakymo, o jei jo būklė sudėtinga, jam nustatytas plaučių uždegimas, pacientas guldomas į ligoninę. Viskas trunka apie valandą.

Dėvi ketvirto lygio apsaugos priemones

Pacientui išvykus karščiavimo klinikos sanitarė dezinfekuoja patalpas, gydytoja ir slaugytoja kyla PSPC laiptine į trečiąjį aukštą, ten nusivelka ir į specialius konteinerius sudeda specialiąją apsauginę aprangą, dezinfekuoja rankas.

– Karščiavimo klinikoje mes dėvime visą vadinamąją ketvirtojo lygio apsaugą: apsauginį skysčiams atsparų kostiumą, izoliuojantį visą kūną, veido apsaugos priemones – akinius arba veido skydelį, respiratorių, antbačius, kepuraites, pirštines. Išties sudėtinga dirbti taip apsirengus, drėksta rankos, rasoja apsauginiai akiniai, karšta, gi kostiumas nepralaidus orui, – pasakoja gydytoja.

Po kiekvieno paciento apsilankymo, jei per dieną numatomi keli vizitai, personalas apsauginę aprangą turi pakeisti.

Atsakymą dėl COVID-19 pacientas sulaukia telefonu. Rezultatus sužino ir jo šeimos gydytojas. Kaip sako J. Eičaitė, iš 11 Karščiavimo klinikoje apsilankiusių pacientų nė vienam nebuvo nustatytas koronavirusas. Tiesa, į kliniką gali patekti pacientai nuo 18 iki 60 m. Vyresnio amžiaus asmenys yra priskiriami riziko grupei ir jiems būtina skambinti specialiuoju karštosios linijos telefono numeriu, greitoji medicinos pagalba pas juos atvyksta į namus, o karščiuojantys vaikai su tėveliais vyksta į Vaikų ligų skyrių, perkeltą į K. Donelaičio gatvę, buvusias vaikų darželio „Rūtelė“ patalpas. Ten karščiuojantys vaikai taip pat atvyksta į nuo kitų įstaigos patalpų izoliuotą patalpą, kur jiems atliekami tyrimai.

Karščiavimo klinika aptarnauja Tauragės rajono ir Pagėgių savivaldybės gyventojus. Čia dirba Tauragės PSPC gydytojai J. Eičaitė, Sonata Jančienė, Viktorija Trakšelytė, Sigita Kavaliauskienė, Ignas Sinkevičius, „InMedica“ deleguota gydytoja Monika Ivanauskienė, „Medicinos namų (Pagėgiai) deleguotas gydytojas Gediminas Jancevičius.

„Tauragės žinios“ savo ir skaitytojų vardu gydytojams ir jiems padedančioms slaugytojoms dėkoja už darbą sudėtingomis ir riziką keliančiomis sąlygomis.

 

Verslininko Gedimino Tamulyno draugų nebesužavėsi atostogomis turistų numintais takais po Balį ar poilsiu prabangiuose Turkijos viešbučiuose. Po dvejus metus trukusių kūrybos ir įrengimo darbų tauragiškis nuo šiol savo draugus kviečia pailsėti tauragietiškai – iš jūrinių konteinerių suręstame namelyje, Tauro troboje.

Nors dėl karantino masinė gamtos švarinimo akcija kol kas nevyks, neabejingi gamtai žmonės nesėdi rankų sudėję – patys ima į rankas maišus ir keliauja rinkti šiukšlių. Vienas tauragiškis su draugais jau ėmėsi tvarkyti Balskų pakrantę. Pagramančio regioninis parkas jiems už tai dėkingas. 

Galbūt ne visi žino, kad vaikų gydytoja pulmonologė, mokslų daktarė Iveta Skurvydienė, ilgą laiką besidarbavusi dar ir rajono taryboje, – itin įvairiapusiška asmenybė. Apie tai byloja ir visai neseniai dienos šviesą išvydusi jos eilėraščių knyga „Sraigė ant asfalto“. Apie knygos gimimą feisbuke paskelbusi autorė sulaukė daugybės sveikinimų ir klausimų, kur bus galima knygą įsigyti. Nors ir būdama be galo užimta šiuo medikams itin sunkiu metu, autorė rado keletą minučių „Tauragės žinioms“.

Daugelis maitinimo įmonių dabar, kai dėl karantino nebegali priimti lankytojų, užvėrė duris. Grėsmingo ūžkrato baimė ir karantinas sustabdė daugelį verslų ir uždarė žmones namuose. O kai žmonės neina į darbą – neina ir į valgyklą. Vis dėl to Algimanta Kovalčiuk, valgyklos „Algimantos svetainė“ savininkė, rankų nenuleidžia – nors klientų nedaug, o ir tie patys vidun neužeina, tik pasiima iš anksto užsakytą maistą – ji sako dirbsianti toliau, kad ir kaip sunku būtų.

Kol šalyje sporto klubai ir kitos vietos, kuriose žmonės paprastai būna fiziškai aktyvūs, yra laikinai uždarytos, fizine veikla rekomenduojame užsiimti namuose. Išlikti fiziškai aktyviems namuose gali būti rimtas iššūkis. Ilgas laikas, praleidžiamas sėdint, ir žemas fizinio aktyvumo lygis gali turėti neigiamos įtakos sveikatai ir gyvenimo kokybei.