„Inkstiliuko“ ansamblio „mama“ apdovanota medaliais
Įkelta:
2020-12-16
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

Rasa Bartkuvienė. Rasos Bartkuvienės feisbuko paskyros nuotrauka

,
Nuotrauka
medaliai
Aprašymas

Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Tauragės kultūros centro FB nuotrauka

 

,
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

Dažnai Rasai Bartkuvienei renginiuose talkina ir „Inkstiliuko“ jaunimas. Rasos Bartkuvienės feisbuko paskyros nuotrauka

 

,
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

 Folkloro ansamblio „Inkstiliuks“ instrumentinė grupė 2019 m. vykusiame konkurse „Tramtatulis“. Rasos Bartkuvienės feisbuko paskyros nuotrauka

 

,
Nuotrauka
rasa
Aprašymas

Rasa Bartkuvienė su Virginiju Bartušiu ir Jurgita Brazauskiene 

 

Skaudvilės renginių organizatorė Rasa Bartkuvienė apdovanota Žemaitijos kunigaikščių medalių kolekcija. Toks įvertinimas jai skirtas už etninės kultūros puoselėjimą. Folklorą Skaudvilės krašte renginių organizatorė-pedagogė propaguoja jau daugiau nei dvidešimtmetį. Jos vadovaujamas vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Inkstiliuks“ Skaudvilę garsina lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, be instrumentinės ansamblio grupės neapsieina valstybinės bei kalendorinės šventės, savo pasirodymais džiugina ir moters vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Dobilas“.

21-eri darbo metai

Pasak R. Bartkuvienės, medalių įteikimo ceremonija įvyko pavasarį, tačiau neturėjusi galimybės joje dalyvauti moteris juos atsiėmė kiek vėliau.

– Žinoma, malonu būti pastebėtai, įvertintai, tačiau visų maloniausia užsiimti tuo, kas arčiausiai širdies. Sakoma, savam krašte pranašu nebūsi, tačiau turiu pažymėti, jog vienas šio apdovanojimo iniciatorių yra mūsų kraštietis Antanas Gedvilas. Tas apdovanojimas, manau, yra skirtas ne tik man vienai, bet ir visiems dirbantiems ir dirbusiems su manimi kartu. Tiems vaikams, kurie dainuoja, šoka, kurie padeda renginius organizuoti. Ir pačiam Antanui Gedvilui, – sakė R. Bartkuvienė.

Nuotrauka
medaliai

Etnokultūrine veikla moteris užsiima 21-erius metus. Dvidešimt metų R. Bartkuvienė Skaudvilės gimnazijoje dirbo mokytoja. Šiemet – pirmi metai, kai ji nebemokytojauja.

Tiek pat metų yra ir kolektyvui „Inkstiliuks“, kurio pavadinimui kilmę davė Ančios upės intakas Inkstilas. „Inkstiliuks“ iš pradžių veikė kaip būrelis, o R. Bartkuvienei ėmus dirbti Kultūros centro Skaudvilės skyriaus renginių organizatore, priskirtas Kultūros centrui.

– Folkloras apima ne tik šokį, bet ir dainas, tautosaką, tradicijas, smulkiąją tautosaką, instrumentinę muziką. Daugiausia dėmesio, kol dirbau gimnazijoje, skirdavau dainavimui, tačiau dirbau ir tautinio folklorinio šokio mokytoja, esu dėsčiusi etnokultūrą. Žaisdavome liaudies žaidimus, dėmesio skyrėme kalendorinių švenčių minėjimui, didžiąją dalį mūsų repertuaro sudarė kalendorinės dainos, – pasakoja R. Bartkuvienė.

Patraukdavo žodis „folkloras“

Darbą pradėjusi Kultūros centre R. Bartkuvienė kasmet suburia mažųjų šokėjų, „inkstiliukų“ paruošiamąją grupę. Kol dirbo mokykloje, vaikus surinkti nebuvo sudėtinga – susidomėjusieji dainavimu būdavo įtraukiami ir į ansamblį.

Pasak pašnekovės, vaikų atranka vykdoma kasmet pavasarį, pastebėti gabius vaikus padėdavo pradinių klasių mokytojos.

Repeticijos vykdavo ir būrelio metu, ir po pamokų, prieš pat pasirodymus – kartais ir per ilgąją pertrauką.

– Norint paruošti pusvalandžio trukmės programą ansambliui tenka nemažai paplušėti. Jei dirbi su mažiukais, įvairiomis amžiaus grupėmis ir individualiai (vaikai mokomi groti kanklėmis), tai norint pasiekti rezultatą tenka užsiimti kasdien. Artinantis konkursams tenka plušėti ir savaitgaliais, – pasakojo R. Bartkuvienė.

Paklausta, kaip sudomina vaikus lankyti folkloro būrelį, pedagogė juokiasi, jog visų pirma į užsiėmimus juos atveda smalsumas išsiaiškinti, ką apskritai reiškia folkloras. Pranešus, jog būrelyje bus šokama, dainuojama, žaidžiama, bus rengiami pasirodymai, dalis vaikų susidomi.

Folkloras apima ne tik šokį, bet ir dainas, tautosaką, tradicijas, smulkiąją tautosaką, instrumentinę muziką. Daugiausia dėmesio, kol dirbau gimnazijoje, skirdavau dainavimui, tačiau dirbau ir tautinio folklorinio šokio mokytoja, esu dėsčiusi etnokultūrą. Žaisdavome liaudies žaidimus, dėmesio skyrėme kalendorinių švenčių minėjimui, didžiąją dalį mūsų repertuaro sudarė kalendorinės dainos, – pasakojo R. Bartkuvienė.

 

– Kaskart mokykloje pakabinusi kvietimą atvykti į folkloro būrelį sulaukiu pulko vaikų. Žinote, kas juos masina? Žodis folkloras. Suguža pilna klasė. Išaiškinus, kas yra folkloras, ir kuo mes užsiimsime, dalis vaikų, patenkinę savo smalsumą, atkrenta. Likusieji, kuriuos motyvuoja mintis, jog paruošus pasirodymus teks keliauti, dalyvauti įvairiose šventėse, lieka, – pasakoja pedagogė.

Pašnekovė teigia, kad vaikams smagu matyti, jog jų vadovė mėgaujasi savo veikla. Pašnekovės pasakojimu, vaikai net yra pastebėję, jog dainuodama moteris tarsi švyti ir atrodo labai laiminga.

R. Bartkuvienė didžiuojasi savo ugdytinių darbštumu. Pasak jos, vaikai patys vienas kitą paragina lankyti repeticijas.

– Sako, nelankysi, negalėsi važiuoti į kelionę. Arba neišmoksi ko nors, pasirodymą sugadinsi, – cituoja savo ugdytinius ji.

Prireikus performuoja grupę

Be R. Bartkuvienės žinios Skaudvilėje nevyksta joks renginys. Folkloro elementais apipinamos miestelyje minimos kalendorinės ar valstybinės šventės, minėjimai.

Nuotrauka
rasa

– Folkloras apskritai nėra labai populiarus, tad renginiams turime ruoštis su ypatingu atidumu. Skaudvilėje turime ir liaudiškos muzikos kapelą, kuri, esant reikalui, persiformuoja į etno grupę. Tada vietoj elektrinės gitaros naudojame basetlę (styginį lietuvių liaudies muzikos instrumentą, kapelose atliekantį boso partijas, – aut. past.), bandoniją, smuiką, naudojame ne mušamuosius, o žemaitišką būgną. Prisijungia armonika. Taip pakeitę kapelos sudėtį pasidarome liaudiškos kapelos variantą. Aišku, žmonėms labiau patinka populiarusis folkloras. Tiesa, savo ansamblyje turime ir instrumentinę grupę, kurioje su pačia basetle, kanklėmis, tarškynė ir žemaitišku būgnu grojame liaudiškus šokius. Tokia sudėtimi galime dalyvauti ir dalyvaujame lietuvių liaudies kūrybos konkurse „Tramtatulis“, – dėstė R. Bartkienė.

Kalėdinis laikotarpis kultūros darbuotojams paprastai būna gana užimtas dėl būtinybės paruošti metines ataskaitas. Šiuo metu jų moteris rengia net šešias, tad darbo, net ir karantino metu, netrūksta. Anot jos, nuotoliniu būdu vyksta ir repeticijos, mokiniai mokomi groti bandonija. 

– Šiemet su Kultūros centru įgyvendinamas bandonijų projektas „Skaudvilės krašto bandonija“. Lapkričio mėnesį turėjo įvykti finalas, tačiau dėl pandemijos vis buvo nukeliamas, o galiausiai nuspręsta jį surengti kitąmet. Spalį ir lapkritį rengėme virtualius mokymus: vaikai ir suaugusieji mokėsi groti bandonija. Projekte dalyvauju ir aš, taip pat išmokau groti šiuo instrumentu, jau galiu atlikti apie dešimt kūrinių. Su kai kuriais vaikais nuotolini būdu dirbame ir dabar. 

 

 

 

Nuotrauka
Songaila
Įkelta:
2021-01-22
Netektis: sausio 20-ąją mirė pedagogas, buvęs tuometinės Tauragės 1-osios vidurinės mokyklos direktorius Romanas Juozapas Songaila. Jis yra vadovavęs ir Tauragės rajono švietimo skyriui. R. Songaila ėjo 91-uosius metus.
Nuotrauka
saulius
Įkelta:
2021-01-01
Jau tradicija tapusią, šiemet penkioliktą kartą vykstančią senelių paramos akciją „Maltiečių sriuba“ karantinas pakeitė – sriubos paragauti neteks, tačiau noro padėti vargstantiems tai nestabdo. Seniems vienišiems žmonėms reikia paramos, ir nors dabar ją suteikti tapo sudėtingiau, Tauragės maltiečiai rankų nenuleidžia. Saulius Oželis, vadovaujantis Tauragės maltiečiams, šiemet buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje. Jo vadovaujami savanoriai ir dabar triskart per savaitę veža karštą maistą 60-čiai senolių, globoja nepasiturinčias šeimas. Saulius neslepia – darbo per karantiną padaugėjo. Toks panašus į Kalėdų senelį, jis dalija ne dovanas, o savo širdies šilumą ir yra įsitikinęs, kad aukodamas savo laiką kitam žmogui, padėdamas jam, esi apdovanojamas – šypsena, geromis emocijomis, gražiu žodžiu ar net džiaugsmo ašara.
Nuotrauka
senelis
Įkelta:
2020-12-31
Kasmet artėjant Kalėdoms Dacijonuose, kaip sako kultūrinių renginių organizatorė Rasa Didorienė, užsikuria naminių žaisliukų gamybos fabrikėlis. Bendruomenės nariai renkasi gaminti papuošimus šventinei eglutei. Šiemet prasidėjus antrajam karantinui fabrikėlis neužsikūrė, tiksliau, užsikūrė tik renginių organizatorės namuose. Padedant vyrui ir kaimynams gimė kaimą puošianti Nykštukų alėja, o kadangi renginių vykti negali, namuose įkurtas ir R. Didorienės Mamauzių teatras vaikams. Pasirodymai transliuojami feisbuke. Beje, net ir čia kūrybiškai moteriai talkina jos vyras Egidijus.
Nuotrauka
Rugilė Norbutaitė
Įkelta:
2020-12-15
Muziką kurianti 18-metė tauragiškė Rugilė Norbutaitė savo klausytojams geriau žinoma „thelastsunday“ pseudonimu. Netrukus dar vieną naują kūrinį pristatysianti mergina kalba, kad jaunas, savo tikslų ir svajonių siekiantis žmogus neretai pasiduoda pusiaukelėje, kai susiduria su gausybe jo laukiančių iššūkių. Anot jos, kovoti už vietą po saule tenka visiems, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Tauragėje, ar Vilniuje. Rugilė ragina nepasiduoti. Kalbėdama su „Tauragės žiniomis“ jaunoji atlikėja atskleidė, kaip savyje atrado menininkės gyslelę, kokią įtaką jai padarė šeima, mokykla ir bendraamžiai.
Nuotrauka
alijosius 2
Įkelta:
2020-12-12
Tomą Alijošių tauragiškiai pažįsta kaip sėkmingą verslininką, politiką, ir tuo pat metu – kuklų ir mažakalbį žmogų. Kad jis išties daug apie save kalbėti nemėgsta, akivaizdu ir iš šio interviu: gruodžio 7-ąją 70-ąjį gimtadienį pasitikęs verslininkas į klausimus atsakė netuščiažodžiaudamas – trumpai ir aiškiai.  
Nuotrauka
Karina Matulytė
Įkelta:
2020-12-08
Sekmadienį Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje įvyko III-sis tarptautinis muzikos ir bendrojo ugdymo mokyklų meninis edukacinis projektas-konkursas „Muzikos spalvos“. Į jo antrąjį turą pateko ir Tauragės meno mokyklos ugdytinė.
Nuotrauka
Jokūbas Kurlinkus
Įkelta:
2020-12-04
18-metis tauragiškis Jokūbas Kurlinkus – aktyvus jaunimo organizacijų narys, jį galima pamatyti įvairiuose renginiuose, visai neseniai jo kūrybos rašinį „Žmogus“ išspausdino kūrybos žurnalas „Slemas su ragais“. Vaikinas drąsiai reiškia savo mintis jaunimo, švietimo ir politikos klausimais. Nieko nuostabaus – jis planuoja studijuoti istoriją ir yra įsitikinęs, kad pasaulį būtina matyti itin plačiai. Tačiau kartu J. Kurlinkus neslepia, kaip pats sako, esantis nacionalistas, o jo požiūris į Lietuvą – toks pat, kaip antrajai kadencijai neišrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūris į Jungtines Amerikos Valstijas.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-18

Tauragės LDK Kęstučio šaulių 7-oji rinktinė, įkurta 1919 m. lapkričio 4 dieną, neseniai minėjo 101-ąsias metines. Planuota naujų narių priesaika bažnyčios skverelyje, paskelbus karantiną įvykti negalėjo. Tačiau šaulių pilietiškumo dvasios koronaviruso grėsmė nepalaužia – anot rinktinės vado Kęstučio Baužos, šaulys – tai tas žmogus, kuris visada pasiruošęs ginti Tėvynę, nesvarbu, kokia iškiltų grėsmė – ginkluotas priešas ar pandemija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-14

„Tauragės žinių“ žurnalistę Zenonas Radvila į jųdviejų su žmona Agota išpuoselėtą sodybą pasikvietė dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną. Tautodailės meistras tikino norintis pasidalyti, ką jam pavyko nuveikti šiemet, kai pasaulį sukausčius pandemijai buvo atšauktos mugės, apribotos kelionės ir renginiai. Kuklumu pasižymintis menininkas neužsiminė, kad namuose jau turi įrengęs tikrą muziejų, o atvykus laukė dar viena staigmena – kaip tik lapkričio pirmąjį savaitgalį jiedu su žmona Agota minėjo auksinių vestuvių jubiliejų. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-06

Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas Mindaugas Dikšaitis viešojoje erdvėje džiaugiasi ir žinia dalijasi su kitais: „Čia tas atvejis, kai Dievą mylintiems karantinas išeina į gera. Turbūt dvejus metus užtruko vertimas, redagavimas, skaitymas, redagavimas, maketavimas, redagavimas...  Stojus karantinui atsirado daugiau galimybių paspartinti šios knygos gimimą lietuvių kalba, ir atspausdinta knyga pasiekė Tauragę“. O kalbama apie iš anglų kalbos verstą septynių istorikų knygą „Bažnyčios istorija“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-05

16-metė Meda Pikčiūnaitė šiais mokslo metais tapo Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokinių prezidente. Bendraamžių pasitikėjimą įgavusi mergina pasakojo, su kokiais rūpesčiais susiduria moksleiviai ne tik Tauragėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ji turi palinkėjimą ir būsimam švietimo, mokslo ir sporto ministrui, kuris netrukus turėtų būti patvirtintas po įvykusių Seimo rinkimų. „Tauragės žinioms“ ji kalbėjo, kad pandemijos, kuri sujaukė mūsų gyvenimus, akivaizdoje mokymo įstaigose itin svarbu palaikyti mokinių ir mokytojų draugiškumą bei toleranciją.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-11-02

Iniciatyvos „Draugystė veža“ kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas turas per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ baigėsi. Buvo daug juoko, po to apsikabinimų, o po to ir ašarų suvokus, kad reikia atsisveikinti.  Bet kiekviena pabaiga turi naują pradžią. Turo sumanytoja Žydrė Gedrimaitė, matydama žmonių, atėjusių į renginius, reakcijas ir išgirdusi partnerių, rėmėjų ir dalyvių atsiliepimus, sako esanti u laimingas žmogus. „Draugystė veža“ organizatoriai sako: „Iki kitų kartų. Mes dar tikrai draugausim...“ ir dalijasi mintimis žmonių, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie to, kad turas įvyko, supurtė ir suartino...

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-20

Mūsų kraštietė dailininkė Jadvyga Lengvinaitė spalio 13-ąją būtų minėjusi 90-ąjį gimtadienį. Deja, tarp mūsų jos nebėra, tačiau liko jos kūriniai: lyriški, simboliniai, netgi siurrealistiniai, kartais ir labai tiesmukai skleidžiantys skausmą. Neįprasti, filosofiniai, pastele pirštais tapyti paveikslai buvo suprantami ir paprastiems žmonėms. Tik tuometinei valdžiai ir dailininkė, ir jos darbai neįtiko.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-16

Sveikata ir dailios kūno linijos šiais laikais rūpi ne tik moterims, bet ir vyrams – sulieknėti be pastangų tikriausiai norėtų dažnas. Deja, tai neįmanoma: kad sulieknėtum nepakenkdamas sveikatai, nepakaks, tarkim, mėnesiui atsisakyti saldumynų. Tam reikia iš esmės pakeisti gyvenimo būdą. Kaip tai padaryti? Per nepilnus metus kone trečdalio savo svorio atsikratęs Vilius Stumbra sako, kad tai reikalauja be galo daug pastangų.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-12

Ką tik įsikūrusi „Tikėjimo ir Šviesos“ bendruomenė, kurią koordinuoja Indra Uginčienė, spalio pradžioje pirmą kartą susirinko švęsti ir kartu kurti bendruomenę įgimtą proto negalią turintiems žmonėms, jų tėvams ir draugams. Į šią bendrystės kelionę – burtis ir kurti bendruomenę – pastūmėjo klebono Mariaus Venskaus iniciatyva.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-06

Keturioliktąjį gimtadienį šią savaitę atšventusi Raminta Jankauskaitė mažais žingsneliais kopia į automobilių sporto olimpą. Jaunoji lenktynininkė automobilių sportu domisi nuo mažens. Išbandžiusi keletą šakų, Raminta apsistojo prie bagių ir pastaraisiais metais lenktyniauja „Junior 1000“ klasėje. Praėjusį savaitgalį ji startavo Tauragėje pirmą kartą vykusiame „Weekend Grand Race“ čempionato penktajame etape. Galutinėje įskaitoje mergina kol kas tarp lyderių nepatenka, bet motyvacija didžiulė ir ateities siekiai ne visai kuklūs – kovoti dėl pergalių. Potencialo tam, panašu, yra.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-05

Mokytojas – ypatinga profesija. Savo mintimis, darbu, užsidegimu jis gali nulemti tolimesnę mokinio gyvenimo kryptį. Tai – ne tik didelė dovana, bet ir atsakomybė bei nelengva užduotis. Atrasti kelią, kaip ne tik suteikti mokiniui žinių, bet ir padėti tapti žmogumi, įkvėpti gerumui, – didžiausia ir sunkiausia mokytojo užduotis. Linkėdami sėkmingų ir kūrybingų mokslo metų visiems mokytojams, šįkart pakalbinome „Šaltinio“ progimnazijos anglų kalbos mokytoją Inesą Siutilienę, Mokytojų dieną pasitinkančią jau 18-ą kartą.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-02

Romualdo vardas Tauragėje laikomas kultūros ir fotografijos sinonimu. R. Vaitkui vadovaujant Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ne tik prasiplėtė, bet ir greitai tapo daugiafunkciu krašto muziejumi, kur be tradicinių veiklų vyksta alternatyvus kultūrinis miesto gyvenimas. Romualdas jau trečią dešimtmetį dirba Tauragės muziejuje, garsina gimtąjį miestą Lietuvoje ir užsienyje. Romualdas Vaitkus yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, jam suteiktas Meno kūrėjo statusas, už pasiekimus fotografijos srityje apdovanotas Tauragės apskrities Garbės ženklu. Už nuopelnus fotografijos menui R. Vaitkus taip pat yra įvertintas Lietuvos fotomenininkų sąjungos premija. Jis yra Lietuvos spaudos fotografų konkurso „Auksinis kadras“ laimėtojas, „Tauragės metų žmogus“ rinkimuose Romualdui buvo įteikta „Metų ambasadoriaus“ nominacija.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-02

Praėjusį antradienį Tauragės kultūros rūmuose nuaidėjo ypatingas koncertas – vakaras, pavadintas „Gyvenimo akordai“, buvo skirtas Tauragės krašto garbės piliečiui, muzikos mokytojui, chorvedžiui Romualdui Eičui, pasitikusiam 80-metį. Jubiliejaus proga nuo scenos skambėjo muzika, dainos, nuoširdūs sveikinimo žodžiai.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-10-01

Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginių ciklo „Vainikuotieji“ susitikimas su Liutauru Degėsiu. Autorius 2013 metais įvertintas Vyriausybės premija už poeziją ir filosofinių esė knygas, apdovanotas Kultūros ministerijos premija už eseistiką ir publicistiką (2010, 2017 metais).

Nuotrauka
Įkelta:
2020-09-30

Tauragiškė psichologė, VĮ „Psichologinės gerovės centras“ įkūrėja Ina Kalvanienė, šių metų pradžioje susilaukusi antrosios dukros, mėgaujasi ramiu šeimyniniu gyvenimu. Socialiniuose tinkluose moteris dalijasi žaviomis smulkmenomis, darančiomis gyvenimą gražų. Štai šeima šiltnamyje įsirengė poilsio kambarėlį, išvykos į gamtą metu sutiko lapę, nuotraukose įamžintos jaukios motinystės akimirkos, džiaugsmas vaikščiojant paupiu, hamake žindant kūdikį, stebint žvejojančią septynmetę dukrą, sekmadienį šeimai lankant bažnyčią. Ina sutiko „Tauragės žinioms“ praverti savo šeimos namų duris, interviu susitikome Jovarų mikrorajone esančiuose Kalvanų namuose.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-09-25

Greičiausiai sudėtinga rasti vieną universalų atsakymą į klausimą, kaip sudominti vaikus privalomosios literatūros ar apskritai knygų skaitymu. Vis dėlto visuomet įdomu ir naudinga, ieškant artimiausių požiūrio kampų, vis iš naujo apsvarstyti, kas gali turėti lemiamos įtakos jaunam žmogui, dvejojančiam, sėsti ar nesėsti prie knygos. Tad šįkart „Tauragės žinios“ pasikvietė tauragiškę jaunosios kartos literatūrologę, Vilniaus universiteto doktorantę Moniką Andrulytę pasikalbėti apie jos pačios skaitymo patirtis, knygų teikiamą naudą ir pasidalyti nuomone, koks turėtų būti moksleivių santykis su privalomąja literatūra mokykloje.