2020 Liepos 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Kalba tauragiškiai

Kalba tauragiškiai
Nuomonių gali būti daug ir įvairių. Dalinkimės mintimis.

Kaip išlydime artimą?

  • Įkelta: 2015-07-20
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Nijolė Sirgėdienė
Skaitytoja

Neseniai buvau laidotuvėse, grįžusi po jų susimąsčiau ir savo mintimis noriu pasidalinti su jumis, gerbiami skaitytojai.

Išeidamas į aną pasaulį žmogus palieka viską: perskaitytas knygas, atminimo dovanas, fotografijas, prisiminimus... O ką išeidamas gauni? Šūsnį gėlių! Ar neslegia jų kalnai? Ir būtinai brangios? Tik rožės ir lelijos. Dar vienas šablonas – baltos. Nejau negali būti margos gėlės? Argi nemargas mūsų gyvenimas? Kodėl niekas neatneša savo augintų jurginų, puokštelės neužmirštuolių, žibučių. Vis tie gero tono reikalavimai. Tradicijos. Ir kad tik nebūtų prasčiau už kitus! Ne paslaptis, kad yra tokių, kurie net nenueina atsisveikinti su mirusiuoju, nes nenusipirko gėlių. Paskui už kapinių tvoros stūkso suverstos milžiniškos puokštės iš brangiausių žiedų. Prisimenu, mano tėveliai iš savo gėlių darželio į šermenis nunešdavo rūtų puokštelę. Užtekdavo. Apsieidavom be pompastikos – užtekdavo širdingumo.

Ką dar galime padovanoti išeinančiam? Gerą, nuoširdų žodį. Ne perdėtą, ne liaupsinantį – tiesų, teisingą, paprastą. Juk kiekvienas to nusipelno gyvendamas. Mano nuomone, TĄ ŽODĮ turi pasakyti giminės, draugai, bendradarbiai, įstaigų, kuriose žmogus dirbo, vadovai. Vien ilga, teorinė kunigo kalba nėra teisingas pasirinkimas. Ir ne tik laidojant, bet ir per metines. Gedulingi pietūs pas mus per gausūs, per sotūs. Lieka tik skaudi tyla prisišlemštus. Kita vertus, tokiems gedulingiems pietums surengti ne visi turi pakankamai šlamančiųjų. Ypač pensininkai.

Laidotuvės, kad ir labai liūdnas, bet vis tiek įvykis mūsų visų gyvenime. Tai, galima sakyti, dvasinio susimąstymo valandėlė. Išėjęs iš laidotuvių turi turėti apie ką susimąstyti, neturi išeiti tuščias – išsinešti minčių apie savo likusį gyvenimą, savo kelius, klystkelius, tobulėjimą. Gal dar gali ką pakeisti savo gyvenime. Juk laikas bėga nenumaldomai.

Tokia linkme, o ne apie teologines dogmas metaforomis, ne visiems suprantamomis, ir dar taip ilgai turėtų kalbėti įvairių konfesijų dvasios vadovai – kunigai. Jų kiekvienas žodis turėtų pasiekti ir pakylėti mūsų širdis –  „Sursum corda“ („Aukštyn širdis“), kaip rašė dvasingas rašytojas, lietuvių literatūros klasikas V. Mykolaitis-Putinas. 

Redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su autoriaus.

 

Tauragiškiai dar pilni neišdildomų šventinių įspūdžių ir neiškenčia jais pasidalinti su kitais: juk Tauragės miesto šventė „Tauro ragas“ padovanojo gausybę renginių. Ne vieną iš jų dar ir ateityje ilgai minėsime kaip reikšmingą kultūrinį įvykį Tauragės gyvenime.

Išbandymas – valdžia
  • Įkelta: 2015-04-24

Pasibaigė gana sudėtingi, daug emocijų sukėlę pirmą kartą surengti tiesioginiai mero rinkimai. Jų aktualumą ir svarbą rodo ir rekordinis rinkėjų dalyvavimas. Įvyko savotiškas revoliucinis persitvarkymas. Tie, kas buvo valdžioje, turėjo svarius teisėtus ir neteisėtus įgaliojimus. Jie liko už borto – opozicija triumfuoja. Daug kam, ypač buvusiems valdžioje – šokas, staigmena, dar nelabai susigaudo, kas įvyko. Kitiems tai politinės karjeros pabaiga. Kaip liaudis sako, nėra nepakeičiamų, yra tik nepakeisti.

Automobilį vairuoju nuo 1986 metų. Noriu išsakyti savo nuomonę dėl neatsargaus pėsčiųjų elgesio kelyje ir jų netolerantiškumo vairuotojų atžvilgiu. Kelių eismo taisyklių turi laikytis visi.

Valstybės gynimo tarybai nusprendus, kad būtina papildomai stiprinti šalies gynybinius pajėgumus ir laikinai atnaujinti privalomąją pradinę karo tarnybą vis galvoju, ar atsiras tauragiškių, ginsiančių Karšuvos kraštą. Per 15 metų čia nebeliko tokių patriotinių organizacijų, kaip Jūrų skautų flotilė, o greta išblizgintų rusų karių kapinaičių, „pavargęs“ Sausio 13-osios paminklas atrodo mažų mažiausiai nepagarbiai.

Esu religingas žmogus ir negaliu tvertis savyje, kai į rinkiminį vajų mūsų mieste nevengia įsitraukti ir kunigai, o Dievo namuose brukama politinė agitacija. Ne man vienam atrodo neetiška ir amoralu, kai tiek katalikų, tiek evangelikų bažnyčių skliautuose skamba kunigų pagyros politikams, liaupsinama viena partija. Absurdas, kai politika persipina su tikėjimu. Žmogus jau nebežinai, kuo tikėti.  

Artėja savivaldybių rinkimai, o tai kiekvieną mūsų priverčia labai susimąstyti – ketveriems metams išrinksime tuos, kurie vadovaus, dirbs rinkėjų gerovei.

Sužinojau, kas yra kas
  • Įkelta: 2015-02-22

Pagaliau ir mano namus pasiekė artėjančių rinkimų informacinis leidinys. Turėjau galimybę bent paviršutiniškai susipažinti su kandidatais į rajono savivaldybės tarybą bei mero kėdę.

Artėja Vasario 16-oji – kiekvienam lietuviui brangi šventė. Tuo pačiu ir lemtinga. Vasario 16-tą, prieš 88 metus, Lietuva neteko daktaro Jono Basanavičiaus. Ką lietuviui, tikram savo šalies patriotui, reiškia ši neeilinė asmenybė, manau, aiškinti neverta.

Šių metų kovo mėnesį vyks svarbus politinis įvykis – savivaldybių merų ir tarybų narių rinkimai. Pirmą kartą istorijoje bus tiesiogiai renkamas meras, to buvo siekiama beveik dvidešimt metų. Iš tų rinkimų politikai, analitikai, įvairūs apžvalgininkai ir, svarbiausia, žmonės, daug tikisi, nori permainų, supratingumo, pažangos, teisybės ir progreso.

Man gėda dėl Jūsų!
  • Įkelta: 2015-01-12

Netrukus minėsime Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną. Ypač gražiai Lietuvoje ji buvo švenčiama praėjusiais metais, kai į krūtinės atlapus lietuvaičiai segėsi ženkliuką – „Neužmirštuolės žiedą“, simbolį orios, savarankiškos ir sėkmingos Lietuvos. Tikiu, šios akcijos rengėjai šiemet neaplenks ir Tauragės, kurioje aukščiausi politikai segi krauju išpurvintą išdavikišką Georgijaus juostelę.

Daug rašoma, kad mūsų Lietuva skęsta alkoholyje. Nuolat skelbiama, kad svaigalų išgeriama daugiau negu bet kurioje Europos valstybėje. Per girtuoklystę kyla baisių dalykų: kiek gaisruose žūsta, kiek eismo katastrofų, kiek įsivelia į muštynes, įsitraukia į gaujas, apsivagia, priekabiauja, keikiasi, sėda į kalėjimus. Širdį sopa, kad prageriami ne tik pinigai, bet ir  lietuvio garbė bei sveikata.

„Mes sustabdysime emigraciją“, „Sukursime naujas darbo vietas”, „Svarbiausia – žmogus”. Girdėta, taip? O kas pasikeitė per ketverius metus? Nieko. Net nepavyko išsilaikyti toje pačioje situacijoje.