2020 Rugsėjo 29 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Geokešingas – šiuolaikinių lobių paieškos

  • Įkelta: 2014-03-18
Aistė ir Tomas vieną lobį rado Lietuvos–Latvijos pasienyje. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka

Tomas RAULINAVIČIUS

tomas@taurageszinios.lt

Vos keletas tauragiškių žino, kad keli žingsniai nuo Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios medžio drevėje tūno paslėptas lobis. Tiesa, jis menkavertis tiems, kurie mano, kad tai labai brangus radinys. Šis lobis – tai tik visame pasaulyje populiarėjančio žaidimo, angliškai „geocaching“, dalis. Paprastai tariant, šio sumanymo dalyviai GPS (angl. Global Positioning System) imtuvo pagalba slepia ir ieško lobių, užfiksuotų žemėlapyje. Tokių lobių Tauragėje ne vienas, juos žaidimo dalyviai paslėpė Skaudvilėje, ant Rambyno kalno ir kitose plika akimi nematomose vietovėse. Skaičiuojama, kad pasaulyje slypi milijonai paslėptų lobių, kurių net galima rasti Antarktidoje. Šį žaidimą Lietuvoje pamėgęs žurnalistas Andrius Tapinas, geokešingu domisi ir ne vienas tauragiškis.

Žaidžia 5 mln. žmonių

Geokešingas dienos šviesą išvydo 2000 metų gegužės 3 dieną, kai amerikietis Dave Ulmer nusprendė patikrinti, ar kariniams tikslams naudota technika atvira visiems. Jis paslėpė keletą daiktų miške ir paprašė žmonių juos surasti naudojant GPS imtuvą, nurodydamas koordinates internete. Per tris dienas šie „lobiai“ buvo rasti.

Šių laikų geokešinge naudojami mobilieji telefonai ar GPS imtuvai, turbūt todėl šis žaidimas sparčiai populiarėja. Vos tik užsiregistravę pasauliniame www.geocaching.com tinklalapyje, galime žvilgtelti į žemėlapį ir stebėti, kiek lobių šio žaidimo mėgėjai paslėpė žemės rutulyje. Skaičiuojama, kad šį žaidimą žaidžia per penkis milijonus planetos gyventojų, kol kas paslėptų lobių nėra tik Šiaurės Korėjoje ir dar keliose valstybėse. Geokešingas ypač populiarus Vokietijoje ir kitose vakarų Europos valstybėse.

Tauragės mieste yra apie 15 šio žaidimo entuziastų. Nors kai kurie yra atradę vos po keletą lobių, yra ir tokių, kurie gali pasigirti atradę daugiau nei 400.

– Žinau, kad yra tauragiškis, kuris yra atradęs daugiau nei 4000 lobių, taip pat nemažai paslėpęs ir yra vienas didžiausių lobių ieškotojų Lietuvoje, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo Tomas Meila, geokešingu susidomėjęs beveik prieš metus.

Tauragės rajone glūdi apie šimtą lobių: prie liuteronų bažnyčios, Vasaros estradoje, parkuose ir kitose vietose. Įdomiausia šio žaidimo dalis – kad atrastum lobį, reikia pasukti galvą, gerai apšniukštinėti vietovę, kartkartėm perlipti nelengvai įveikiamus barjerus.

Linksma atrakcija

Lietuvoje bene geriausiai žinomas geokešingo mėgėjas – žurnalistas Andrius Tapinas. Savaitgaliais su šeima į lobių paieškas besileidžianti televizijos žvaigždė tikina, kad tai proga vienu šūviu nušauti du zuikius: galimybė pažinti naujas vietoves ir linksmai pažaisti.

Anot tauragiškio T. Meilos, nors šiame mieste jis jau, rodos, pažįsta visas vietas, geokešingas nuolat pateikia staigmenų. Lobių paieškos nuveda į sunkiai praeinamas vietas, apleistus bunkerius ir įvairius tunelius. Šiai pramogai nereikia didelių išlaidų, į daugelį vietų galima nueiti pėsčiomis, numinti dviračiu ar nuvažiuoti automobiliu.

Tiesa, paslėptą radinį lobiu vadinti galbūt per drąsu, nes dažniausiai tai viso labo nedidelis raštelis, įpakuotas dėžutėje ar nedideliame neperšlampame dėkle.

Svarbiausia – intriga

Šiame žaidime nėra jokių oficialių organizatorių, vadovų ar laimėjimų. Jei paėmei kito paliktą lobį, į jo vietą reikia padėti kitą. Jei rasto daikto nereikia, raštelyje tiesiog užrašomas radėjo vardas ir pavardė. Tai bus įrodymas, kad lobis buvo rastas.

Geriau susipažinusieji su šiuo žaidimu ilgainiui tampa vis išradingesni ir sugalvoja lobį paslėpti vis išradingiau. Svarbu, kad jo nepastebėtų praeiviai ir žaidime nedalyvaujantys žmonės. Kartais lobiai paslepiami aukštai medžiuose, panardinami į ežero vandenį ar glūdi tankiai sužėlusiuose brūzgynuose.

– Paskutinius savo lobius radau Lietuvos–Latvijos pasienyje, taip pat Rygos miesto centre, paslėptus po Operos rūmų palange, – pasakojo tauragiškis T. Meila, džiūgaujantis, kad kiekvieną išvyką nuolat kombinuoja su neatrastų lobių paieškomis.

Azarto apimti žaidimo dalyviai tikina, kad geokešingas jiems niekad nepabosta. Net ir žiemą, kai lobius rasti sunkiau, dalyviai nepraleidžia progos leistis į paieškas. Be intrigos ir azarto, viso pasaulio dalyviai varžosi tarpusavyje, kuris surinks daugiau lobių ir sugalvos jiems naujas slėptuves.

Lobių ieškotojai sako, kad atšilus orams tiesiog rekomenduotina pabandyti surasti bent vieną lobį Tauragėje. Smalsūs „geocacheriai“ taip pat perspėja neišsigąsti mieste susimąsčiusių GPS imtuvą laikančių asmenų. Jokiu būdu tai ne radioaktyvių medžiagų ieškotojai, o tik nuotykių ieškotojai, tvirtai pasiryžę atrasti dar vieną lobį.

Plungės kultūros centre šurmuliavo ir savo pasirodymams ruošėsi jaunieji talentai iš visos Lietuvos. Šiemet konkurse dalyvavo Klaipėdos, Skaudvilės, Tauragės, Kėdainių, Jonavos, Mažeikių, Vilkaviškio, Skuodo, Žemaičių Kalvarijos ir Plungės talentai.
Vakar Tauragės krašto muziejuje surengta ypatinga šventė – nuotaikingo renginio metu pristatyta šilta, jauki šeimos kolekcija – Reginos ir Silverijaus Statkų dekoratyvinių dramblių paroda. Šeimos pomėgis kolekcionuoti drambliukus tęsiasi jau bemaž 25-erius metus – vicemero žmona Regina net nesuabejojusi prisimena pirmąjį kelionės į Rygą metu įsigytą drambliuką.
Už šio greitai pagaminamo ir gardaus pyrago receptą dėkojame „Tauragės žinių“ skaitytojai Vaidai Kaktienei.
Vakar Tauragės fotografijos galerijoje atidaryta klaipėdiečio fotografo Arvydo Stubros darbų paroda „Kasdienybės šviesa“.
Jau septintą kartą Gaurės pagrindinės mokyklos Eičių skyriuje buvo surengtas rajono kaimo mokyklų pradinių klasių mokinių lietuvių kalbos turnyras „Ir graži ta mūs kalba gimtoji“.
Kovo mėnuo bibliotekoje bus intensyvus. Visus kviečiame į vakarus, susitikimus, pristatymus. Ilgėjantys vakarai bibliotekoje – puiki pažinimo, susipažinimo ir sužinojimo forma.
Blynai „Storuliukai“ (be kiaušinių!)
Tauragės krašto muziejuje atidaryta moksleivių liaudies dailės paroda „Sidabro vainikėlis“, apdovanoti rajoninio turo laureatai.
Trys „Aušros“ pagrindinės mokyklos mokiniai ir dvi mokytojos vyko į Latvijos miestelį Straupe, kur rinkosi Comenius projekto „Sveikas jaunimas šiandien – puiki Europos ateitis“ partneriai iš Rumunijos, Lenkijos, Italijos, Portugalijos, Vokietijos ir Graikijos.
Antradienį prastai pasijutęs žinomas šalies atlikėjas Stasys Povilaitis šiandien neatvyks į planuotą koncertą Tauragėje. Tauragės kultūros rūmuose S. Povilaitis tauragiškiams žadėjo 50 metų kūrybinės veiklos jubiliejinį pasirodymą.
Šiemet sukanka 120 metų nuo anglų rašytojo Radjardo Kiplingo „Džiunglių knygos“ parašymo.
Vaikų reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“ pedagogai, vaikai ir jų tėveliai iš antrinių žaliavų gamino pagrindinės Dariaus ir Girėno gatvės objektų modulius.
Nepraėjus nė pusmečiui po Tauragėje skambėjusios ir stulbinančio žiūrovų anšlago sulaukusios J. Strausso operetės „Šikšnosparnis“, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras vėl čia grįžta. Šįkart – su didžiojo italų operos meistro Giacomo Puccini vienaveiksmių operų diptiku „Sesuo Andželika“ ir „Džanis Skikis“.
2004 metų sausį pirmuosius žingsnius scenoje žengęs kolektyvas „Vėjava“ jau turi sukaupęs nemažai patirties ir apdovanojimų. Taip jau sutapo, kad šiemet ši tautinių šokių grupė, mininti 10 metų sukaktį, apdovanota „Aukso paukšte“ kaip geriausia šalies saviveiklinių kolektyvų suaugusiųjų šokių grupė.
Netrukus Tauragės sportinio pokerio žaidėjai turės galimybę išmėginti jėgas.
Lietuvoje Švento Valentino diena, minima vasario 14-ąją, pradėtą švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo, nuo 1990 metų.
Tauragės profesinio rengimo centras vienai dienai virto pasakų šalimi. Mokyklos aktų salėje šurmuliavo fėjos, klounai, barbės ir kiti personažai.
Už receptą dėkojame „Tauragės žinių“ skaitytojai Vaidai Lukošiūtei.
Ketvirtadienio vakarą po Tauragės kultūros rūmų salę pasklido tarmiška šneka, būdinga įvairiausiems Lietuvos regionams, skambėjo autentiška muzika ir nestigo akiai malonių reginių – puošniais apdarais pasipuošę nuotaikingą muzikinį spektaklį „Lietuva tarmiškai“ tauragiškiams pristatė valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“.
Tauragės fotografijos galerija tauragiškius kviečia apžiūrėti unikalią fotografijų parodą. Žinomas šalies fotografas Petras Katauskis tauragiškiams pristato visą pluoštą unikalių savo darbų.
Žygaičių gimnazijoje vyko 5–6 klasių mokinių dviračių vairuotojo teorijos ir praktikos egzaminas.
Už receptą dėkojame „Tauragės žinių“ skaitytojai Vandai Gervienei.
Ką atneš vasaris?
  • Įkelta: 2014-01-31
Jei vasario 2 d. (Grabnyčios, Perkūno diena) šviečia saulė – ims šilti ir snigti.
Savaitės pradžioje internete pasirodė anketa, kurią kviečia užpildyti Tauragės rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyrius. Tyrimo metu siekiama išsiaiškinti gyventojų kultūrinius poreikius miesto šventės „Tauragės dienos 2014“ metu.