2020 Birželio 03 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Šiemet Zumpėje suskaičiuotos net 288 žiemojančios antys

  • Įkelta: 2019-01-18

Autoriaus nuotraukos

Aleksandras NARYŠKIN
Tauragės krašto muziejus „Santaka“

Šiais metais kasmetinė žiemojančių vandens paukščių apskaita Lietuvoje vyko sausio 11–13 dienomis. Palyginus su 2018 metais, šiemet Tauragėje pasiliko žiemoti gerokai didesnis paukščių būrys. Matyt, šilta žiema daro savo poveikį gamtai. Apskaitos metu buvo keletas įdomių susitikimų.

Panašu, kad Zumpės aplinkos tvarkymas kažkaip pakeitė vandens tėkmę tvenkinyje, ir atviras neužšalęs vandens plotas dabar yra kitoje vietoje nei anksčiau. Ten ir susirinko visas žiemojančių didžiųjų ančių būrys – 288 paukščiai (pernai buvo 159 antys). Apskaitos metu pailgas siauras vandens ruožas knibždėjo ančių ir priminė tikrą skruzdėlyną.

Tarp ančių įsimaišė žiemojantis ausuotasis kragas – retas atvejis mūsų krašte. Jis buvo pastebėtas dar pernai gruodžio mėnesį kartu su užsibuvusia pas mus baltakakte žąsimi. Dabar žąsis greičiausiai iškeliavo piečiau, o kragas taip ir pasiliko žiemoti.

Jūros upėje nuo užtvankos iki Taurų šiemet suskaičiuota 210 didžiųjų ančių ir 22 didieji dančiasnapiai (pernai buvo atitinkamai 66 ir 16 paukščių). Kaip ir paprastai, didžioji dalis ančių būriuojasi upės ruože nuo „Bangos“ iki vasaros estrados. Kaip ir pernai, pas mus pasiliko žiemai vienas pilkasis garnys.

Neįprastai šviesios spalvos didžiosios anties patelė, kuri pirmą kartą buvo stebėta pernai, matyt, pamilo Tauragę ir nusprendė pasilikti ilgesniam laikui ten, kur gerai maitina. Ji akivaizdžiai jaučiasi puikiai.

Mažokai žiemojančių ančių šiemet užfiksuota Tauruose – tiktai 44 paukščiai.

Taigi bendras žiemojančių vandens paukščių skaičius: didžiųjų ančių – 498, didžiųjų dančiasnapių – 22, pilkasis garnys – 1, ausuotasis kragas – 1 paukštis.

Nemažą dalį žmonių kiekvieną žiemą ištinka slidinėjimo karštinė. Tie, kuriems vėsesni orai jau ne vieną sezoną reiškia ausyse švilpiantį vėją ir snieguotas kalnų viršūnes, patvirtins, jog priprasti prie šių potyrių pakanka vos vienos kelionės į kalnus. Žiemos be slidžių nebeįsivaizduojanti Inga Dikšaitienė, kelionių agentūros „1000 mylių“ vadovė, apie slidinėjimą kalnuose sako, kad niekas taip neišvalo galvos, kaip fizinis krūvis visą dieną gryname ore. Tiems, kam slidinėjimas dar tik ateities planuose, tikriausiai įdomu bus sužinoti, kokios slidinėjimo turizmo kryptys populiariausios, kur pigiau, o kur patogiau, kur galima sutaupyti, o kur taupyti neverta. 

Mažuosius tauragiškius jau visai netrukus pakvies nauja batutų erdvė, pavadinta ORE. Tai jauki, šviesi, su didele meile įrengta vieta Taurų parke, kurioje – net 14 batutų, trys vonelės su porolonu, laipiojimo sienelė, sūpynės, dviratukai ir dar daug visko, net gimtadienių erdvė. Naujosios pramogų erdvės atidarymas numatytas sausio 9-ąją.

Tauragiškiai žiemos sporto entuziastai jau spėjo pamėgti Šilalės rajone Bilionių seniūnijoje stūksantį Aukštagirės kalną bei ten pernai įrengtas slidinėjimo trasas. Vėl paspaudė šaltukas, vadinasi, laikas grįžti prie ilgai lauktų žiemos malonumų! Nuo vakar vienintelė Tauragės regione profesionaliai įrengta trasa jau veikia.

Tauragės moksleiviai turės išskirtinę galimybę ne tik susitikti su pasaulinio lygio žvaigžde – Martynu Levickiu, bet ir pasimokyti iš jo muzikos paslapčių. Akordeono virtuozas keliauja per šalies regionus ir susitikęs su moksleiviais rengia jiems interaktyvias muzikos pamokas. Kitą trečiadienį jis atvyksta į Tauragės kultūros centrą. 

Devyniolikmečiui tauragiškiui Ovidijui Budginui, kol kas nedrąsiai žengiančiam į sceną, fortūna palanki: sėkmingai nugalėjęs muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ nokautų etape, po poros savaičių jis kils į dvikovą. Net jei joje pralaimėtų, tai nebūtų priežastis nusivilti: Ovidijus džiaugiasi jau dabar nužengęs projekte kur kas toliau nei tikėjosi. Sėkmė įkvepia, suteikia pasitikėjimo savimi ir žadina svajones apie tolesnį gyvenimo kelią su muzika.