2020 Liepos 03 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Laisvalaikis

Nertų žaisliukų kūrėja niekada prie darbo nesėda blogos nuotaikos

  • Įkelta: 2019-12-26

Žiurkė – ateinančių metų simbolis. „Kai kam tai sėkmės simbolis, kiti kalba, kad kadaise šis padarėlis padaręs daug blogybių ir nežada nieko gero... O iš tiesų bus taip, kaip tikėsime patys. Ši žiurkiukų pora nori nešti sėkmę, laimę ir viską, kas gero, tik nenusprendžia, kuo būti... Sage? Pakabuku automobilyje? Raktų ar kuprinės puošmena? Žaisliuku ant eglutės? Kas patiktų tau? Galbūt turi kitų idėjų?“ – taip nertų žaisliukų kūrėja Donata Donelienė pristato vieną paskutinių savo darbelių. Jos darbų kraitėje – ir paršiukai, ir avytės, ir laputės, ir kitokie žavūs padarėliai. Ir skirti jie nebūtinai vaikams. Antai knygų skirtukai patiks visiems, kurie mėgsta skaityti ir nemėgsta „pamesti“ skaitytų puslapių. Skirtukas „žiurkius“ gali tapti puikia dovana artėjančių švenčių proga arba tiesiog nauju aksesuaru knygai.

– Ar rankdarbiai – jūsų pomėgis, ar pagrindinis darbas?

– Rankdarbiai man – ne darbas, o būdas save realizuoti. Tai daugiau hobis. Visą savo, dar neilgą gyvenimą, mėgau kažką kurti. Buvo etapų, kai daug piešiau, lipdžiau, labai domėjausi ir kūriau dekoracijas (šeimos rate)... dabar atėjo laikas nėrimui ir vąšeliui.

Pagal išsilavinimą esu ikimokyklinio ugdymo pedagogė, dirbu lopšelio darželio „Kodėlčius“, tik jau penkti metai esu vaiko auginimo ir priežiūros atostogose. Taip pat turiu edukologijos bakalauro diplomą. Manau, kad ir įgytos specialybės labai glaudžiai siejasi su kūryba...

– Kada pradėjote juos kurti? Kur to išmokote? Pirmas darbelis?

Kurti pradėjau gimus pirmajai dukrai. Paradoksas, bet dar mokyklos laikais visus technologijų pamokų darbus padarydavo mama (tikiuosi, buvusi mokytoja neskaitys). Virbalai ir vąšelis toli gražu nebuvo mano draugai. Gimus dukrai norėjosi sukurti kažką savo, taip ir gimė pirmieji pledukai, kepurytės, šalikėliai, bet su virbalais taip ir nesusidraugavau. Pabandžiusi prisijaukinti vašelį, pradėjau nerti žaisliukus dukrytei... Patiko. Taip ir prasidėjo. Kiekvieną kartą nerdama išmokstu kažką naujo, atrandu naujų technikų, taip bandau ir mokausi.

Trumpai tariant, mano įkvėpėjos ir mūzos yra mano dukros, jos – visų mano darbų pradžių pradžia.

– Matau, kad daugiausia vąšeliu nertų darbelių. Ar dirbate ir kitomis technikomis? Ir ar tik žaisliukus, skirtukus neriate, ar ir kitką?

Dar nedaug tų darbelių padaryta. Didžioji dalis nugula dukryčių žaislų dėžėse. Kita dalis padovanojama artimiesiems švenčių progomis. Neriu tik vašeliu ir tik žaisliukus. Tiesa, žaisliukas žaisliukui nelygus. Pavyzdžiui, nunertos avytės gali virsti karusele virš vaikiškos lovytės, laputaitė – puikiu knygos skirtuku, žiurkytės – raktų pakabukais, trys paršiukai – pasakos ir lėlių teatro personažais ir t.t. Tik fantazijos reikalas, kuo „virs“ žaisliukas. O minčių yra daug ir įvairių... tik spėk jas įgyvendinti...

Asmeninio albumo nuotraukos

– Kaip gimsta idėjos? Ir kaip įkvepiate žaisliukams „gyvybę“, kad jie atrodo tokie mieli, keliantys gerus jausmus?

Idėjos gimsta netikėtai ir visiškai spontaniškai. Būna, kad gaminu vieną, o galvoj jau sukasi kita. Vėlgi, dauguma idėjų pasufleruoja mažosios mano mūzos. Jos net spalvas ir vardus žaisliukams parenka (juokiasi). Žaisliukai „gimsta“ iš didelės meilės darbui, rezultatui ir tam mažam žmogučiui, kuriam jis kuriamas. Galbūt todėl jie šilti ir gyvi.

Žinoma, prie darbo niekada nesėdu blogos nuotaikos. Tikiu, kad kiekvienas rankomis sukurtas daiktas, „sugeria“ kūrėjo energiją, todėl kurdama stengiuosi mąstyti pozityviai, o blogas emocijas pastumti į šalį.

– Kuriant tokius žaislus reikia labai daug kruopštumo ir kantrybės. Ar kartais jos nepritrūksta?

Būna, kad kantrybės pritrūksta. Būna, kad supykstu ir viską išardau, nes pati nesusidraugauju su kūriniu, bet tada viską padedu į šoną ir palieku darbus kitai dienai. Kaip sako, rytas už vakarą protingesnis, ir kitą dieną į darbus kimbu ramia galva bei naujomis idėjomis.

– Kokie darbeliai mieliausi jums pačiai, o kurie – populiariausi, labiausiai pamėgti pirkėjų?

Man mieli visi mano kurti darbeliai. Negalėčiau išskirti kažko  konkretaus. Kiekvienas jų, kaip vaikas, nučiupinėtas, numyluotas. Vis tik labai daug laiko ir dėmesio kiekvienam iš jų skiriu.

Žmonių labiausiai pamėgtas... hmm... knygų skirtukai žiurkiukai, bet jie – didžiulė išimtis tam, kuo ar iš tikrųjų užsiimu. Gamindama juos nusižengiu savo įsitikinimams ir stipriai einu prieš save. Jie „dauginasi“, nes žinia apie juos plinta kaip virusas. Draugai draugams papasakoja, padovanoja, o jie jau rašo ir prašo pagaminto, nes labai patiko... Ir tai bent akių spalvą pakeičiu, nes kopiją gaminti nuobodu ir labai neįdomu.

Aš neužsiimu serijine gamyba. Kiekvienas mano žaislas yra vienintelis toks, antro tokio nebūna.

– Ar prekiaujate tik internete, o galbūt jūsų darbų galima pamatyti dar kur nors?

Internetu aš neprekiauju ir kažkaip specialiai klientų neieškau, tiesiog dalinuosi tuo, ką sukuriu. Mano uždarbis – užsakovų šypsenos, geri žodžiai ir rekomendacijos ateičiai. Žmonės susimoka tik už panaudotas medžiagas. O vėliau kas žino, gal taip nemėgtas vąšelis kažkada taps naujo verslo „įrankiu“ ir sukursiu savo žaislų imperiją (juokauju).

Turėjau minčių ir raginimų pasirodyti  Tauragės miesto mugėse, tačiau kol kas tikrai manęs ten nepamatysite. Per trumpos dienos, viskam neužtenka laiko...

– Ar labai padaugėja užsakymų prieš šventes? Kaip suspėjate? Ar jums kas nors padeda?

Pirmi metai, kai mano darbai pasirodė viešumoje, todėl dar negaliu lyginti ar sakyti, ar jų padaugėja... Bet įvairių prašymų prieš šias šv. Kalėdas sulaukiau tikrai labai daug. Deja, visų prašymų patenkinti negaliu, nes rankos tik dvi, o ir be rankdarbių veiklos netrūksta.

– Kiek trunka numegzti vieną žaisliuką?

Žaisliuką nunerti trunka labai įvairiai. Kadangi naudoju plonus siūlus, tų „akučių“ sunerti reikia tikrai nemažai (kas yra nėrę, supras). Vienas „gimsta“ per savaitę, kitas per mėnesį ar net du. Skirtukas greičiau – maždaug dvi dienos.

– Ar Jūsų vaikams patinka Jūsų nerti žaisliukai?

Mano dukrytėms – 4,5  ir 2,5 metukų. Mano kurtus  žaislus jos labai mėgsta ir myli, manau, kitaip nebūtų jų tiek prigaminta (šypsosi). Dažnai žaisliukai tampa jų palydovais ir į lovą, ir į lauką. Vyresnioji net į darželį nešasi sakydama, kad „taip mamytė visada bus šalia“.

– „Double do“. Išvertus iš anglų kalbos – „Dvigubas Do“. Taip ir savo feisbuko puslapį pavadinote. Ką šis pavadinimas reiškia?

– Pavadinimas „Double Do“ dar labai jaunas, kaip ir minėjau, jam nėra net metų. O jis atsirado panaudojus pirmąsias vardo ir pavardės raides, kurio prasideda Do Do, taigi dvigubas Do.

Pildo vaikų svajones
  • Įkelta: 2019-12-20

UAB SDG ir VšĮ „Saugi pradžia“ jau 10 metų vykdo socialinį projektą „Kalėdinės vaikų svajonės“, kurio metu ne tik pildosi vaikų svajonės, bet ir ugdomas jų savarankiškumas, lavinamas gebėjimas siekti tikslo, bendradarbiauti, mokytis planuoti laiką, taupyti, atlikti darbą atsakingai.

Praėjusį savaitgalį daugelyje Lietuvos miestų sužibo Kalėdų eglės ir prasidėjo didžiųjų metų švenčių laukimas. Pirmąją kalendorinės žiemos dieną, simboliškai, miesto žaliaskarę įžiebė ir Tauragės gyventojai. Šventės metu miestą nušvietė įspūdingi fejerverkai, paskelbę ir kalėdinio laikotarpio renginių maratoną.

Norkaičių kaime yra unikali vieta, vadinama Saulėkalniu. Taip vadinasi ir folkloro ansamblis, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre suburtas prieš metus. Nors folkloro ansambliui pavadinimas jau „prilipo“, iškilmingos vardynos įvyko tik dabar, praėjusį savaitgalį. Šį vardą pasiūlę paminklosaugininkas Edmundas Mažrimas, Pagramančio regioninio parko kultūrologė Lina Misiulytė ir literatų klubo „Žingsniai“ vadovas Eugenijus Šaltis tapo krikštatėviais, o vardynos surengtos laikantis senųjų, protėvių puoselėtų tradicijų.

Trečiadienį rajono taryba susirinko į paskutinį šių metų posėdį. Salėje buvo justi šventinė nuotaika, ant stalų puikavosi dovanos, politikų veiduose – šypsenos. Darbotvarkėje buvo numatyta sąlyginai nedaug – 20 klausimų. Tačiau jų svarstymas gerokai nusikėlė, Tarybos nariams susiginčijus dėl darbotvarkės. Metų pabaigai opozicija taip pat nepatingėjo paruošti pranešimo ir apkaltinti mero meluojant bei klaidinant visuomenę. Tad sugiedoto himno žodžiai „vienybė težydi“ greitai išgaravo politikams iš galvų. O posėdžio „vinimi“ tapo konservatoriaus Raimondo Matemaičio provokacija opozicijai: jis pareiškė, jog tie, kurie balsuos prieš vieną iš darbotvarkės klausimų, parodys, kad yra sovietizuoti. Socialdemokratai neišlaikė: vienas frakcijos narių tėškė R. Matemaičiui į akis – „tu durnas esi“.

Per didžiąsias šventes ir ilguosius savaitgalius vagys pluša kaip bitės. Svarbu: net trumpam išvykus nesudarykite tuščių namų įspūdžio. 

Visų Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų prašoma pagalbos nufotografuoti ir įkelti jų gyvenvietės eglutę į „Lietuvos miestų eglės 2019“ rinkimų projektą, vykstantį „Special“ nuotraukų dalinimosi programėlėje. Projekto „Lietuvos miestų eglės 2019“ tikslas - vienoje vietoje surinkti visų Lietuvos miestų ir miestelių Kalėdų eglutes.

„Mirtis ištinka netikėtai. Gyveni, gyveni, sukiesi savo rūpesčių rate – pyst, ir tu jau užvertęs kojas. Nejau to žmonės nesupranta? To savo būties laikinumo“, – kontempliavau, skubėdama į rajono savivaldybės valgyklą. Jau buvau pereinanti į kitos egzistencinės temos apmąstymus, kai man po kojomis netikėtai atsirado rūsio laiptai.

Jaukų antradienio vakarą, skambant muzikos garsams, į Padėkos vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje susirinko ištikimi įstaigos bičiuliai, rėmėjai. O padėkos dovana jiems visiems tapo nuostabus „Beatles‘n‘Jazz“ projektas.

Sekmadienį, 13 val., miestiečiai kviečiami į kalėdinę programą „Gerumu sušildyk“. Nuo 10 val. veiks kalėdinė mugė. Specialiame koncerte „Man labai patinka Kalėdos“ pasirodys žinomi solistai, Kultūros centro jaunimo džiazo studija ir gospelo choras „Glorija“. Šventės metu svečiai galės vaišintis arbata ir paragauti maltiečių sriubos.

Šeštadienį, gruodžio 7-ąją, vyks ekstremalų asociacijos organizuojamas žygis „Mažoji Lietuva. Karšuvos giria“. Žygeiviai klaidžios po Karšuvos girią, kops į aukščiausias Lietuvos žemynines kopas.

Didelė dalis kasmetinių švenčių ir daugeliui žmonių svarbių progų yra palydimos fejerverkais – ir taip yra ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje. O kadangi fejerverkai yra tokie populiarūs ir naudojami jau tūkstančius metų, būtų labai įdomu ir naudinga sužinoti keletą galbūt daugeliui iš jūsų dar negirdėtų faktų.

Vėlyvas ruduo šiemet gana šiltas, su žaliomis vejomis, vėjuotas ir be sniego. Bet tokios orų išdaigos vis tiek nieko neapgauna: žiema ant nosies. Išėjus į mišką stebina tyla, tik vėjas ūžia medžių viršūnėse. Paukščiai, kurie turėjo ir norėjo išskristi, jau išskrido, kurie nusprendė pasilikti – pasiliko, bet juos dabar ne taip lengva pamatyti, ypač miške, nes skirtingai nei pavasarį, dabar jie yra tylūs. 

Vienintelis muzikinis klubas Tauragėje „Rūsys“ ruošiasi švęsti ketvirtąjį gimtadienį. Klubo šeimininkas Šarūnas Paulikas džiaugiasi, jog tauragiškiams vieta pasilinksminti ir reikalinga, ir patraukli. Lankytojus šeštadienį 22 val. pasitiks staigmenos ir dovanos.

Tauragės rajono savivaldybė skelbia, jog kalėdinių renginių maratonas mieste startuos jau gruodžio 1 dieną. Kalėdų eglės įžiebimo šventė prasidės muge ir teatralizuota pasaka vaikams, o scenoje pasirodys Vaidas Baumila. Gruodžio mėnesį net tris savaitgalius veiks kalėdinės mugės, tradiciškai bus galima paskambinti Kalėdų seneliui. Laukia ir naujovių: vietoje traukinukų – apžvalgos ratas, o prakartėlė bus iškraustyta prie Švč. Trejybės bažnyčios.

Šį sekmadienį iniciatyvos „Judėkime kartu“ autoriai organizuoja pažintinį žygį intriguojančiu pavadinimu – „Pelkių bastūnai“. Ruošiamasi pasivaikščioti po Laukėsos durpyną netoli Eičių, Viešvilės rezervato pašonėje. Žygeiviams teks pažinti aukštapelkę, žemapelkę ir ten glūdančias istorines paslaptis. Organizatoriai sako, kad kiekvienu žygiu stengiasi nustebinti patys save ir žygio dalyvius supažindinti su galbūt užmirštomis istorijomis.

Ar esate matę lietuviškus riboto leidimo laikrodžius pavadinimu „Tauras“? Šis prekės ženklas sparčiai skinasi kelią elektroninėje erdvėje ir užkariauja išskirtinio stiliaus mėgėjų širdis. Laikrodžių išleidimo į rinką koncepcija – ypatinga, praktiškai unikali. Prieš kurį laiką paskelbiama apie artėjantį naujos kolekcijos pristatymą, iš anksto užsiregistravę elektroninėje erdvėje pirkėjai gauna nuolaidos kuponą ir nekantriai laukia kolekcijos pasirodymo. Riboto leidimo kolekcijoje yra tik keli šimtai rankų darbo laikrodžių, o išgraibstomi jie vos per keliolika valandų. O įdomiausia laikrodžių istorijoje tai, jog šį unikalų verslą sukūrė tauragiškis Andrius Vaičiūnas. Paskiausios kolekcijos „Tauras“ laikrodis puošia ir Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko riešą.

Lapkričio 17 d. minima Tarptautinė studentų diena. Tauragėje esančios vienintelės aukštojo mokslo įstaigos, Kauno kolegijos Tauragės skyriaus, studentai šią dieną atšventė vakar. Ir ne bet kaip – rinkdami aukas maltiečiams.

Priešpaskutinė lapkričio savaitė atneš pokyčių – pirmomis dienomis šalyje tęsis šilti, be gausesnių kritulių orai, tačiau savaitei persiritus į antrą pusę jau teks ir šilčiau apsirengti. Tuo metu šilumą išstums žiemiškesni orai – temperatūra kris žemyn, kai kur gali ir saujelė snaigių pasirodyti.

Daugiau nei 12 kg sveriančio kopūsto nuotrauką „Tauragės žinių“ redakcijai atsiuntęs ūkininkas Saulius Šetkus iš Dapkiškių augina ir kitų daržovių. Tačiau labiausiai pirkėjus stebina didžiuliams arbūzams dydžiu prilygstantys sveiki, gražūs kopūstai.

Sekmadienį Tauragės bendruomenių namuose zujo vaikai – vyko kalėdinio meduolio rekordininko gimtadienio šventė. Į šventei skirtas erdves pramogų ištroškę tauragiškiai vos tilpo.

Stojus sovietų okupacijai, Lietuva turėjo galimybes priešintis – su okupacijos grėsmėmis kovoti dar po Pirmojo pasaulinio karo įkurta Šaulių sąjunga turėjo per 60 tūkst. narių visoje šalyje (šešis kartus daugiau nei dabar). Tačiau okupantai pirmiausia ėmėsi šios organizacijos nuginklavimo ir susidorojimo su jos aktyviais nariais. Nuo užplūstančio raudonojo maro persekiojimų apsisaugoti ir jam priešintis Lietuvos jaunimas pasirinko partizaninį veikimo būdą. Partizanų eilėse daugumoje buvo šauliai. Kaip 1953 m. pastebėjo pulk. ltn. M. Karaša, beveik kiekvieno partizano kepurėje pastebimas šaulio uniformos ženklelis – trikampis, skirtingas nuo karinės uniformos kepurės ženklelio. Ar tai nėra įrodymas, kad šauliai išėjo į Lietuvos girias, kartu nešdamiesi Tėvynės meilę bei laisvės troškimą?

Tauragės bendruomenių namai Vytauto gatvėje, buvusiame kariniame miestelyje, veikia jau metus. Jų pagrindinė šeimininkė ir įveiklintoja – projektų vadovė Asta Kondrotienė. Moteris ne tik rūpinasi renginių ir veiklų pritraukimu į didžiules, daugiau nei pusantro tūkstančio kvadratinių metrų ploto erdves, jai tenka ir ne ką mažiau atsakinga užduotis – rasti būdą padengti pastato eksploatacijos kaštus. Ar tai įmanoma?

Turbūt ne vienam iš mūsų norėtųsi kuo greičiau po intensyvios darbo dienos atgauti jėgas. Žinome, jog būtina judėti, tačiau dažniausiai vien pagalvojus apie treniruotes darosi sunku.  Bendruomenių namuose visą lapkritį nemokamai vyks novatoriškos Nirvana Fitness mankštos užsiėmimai. Jos pradininkės tikina, jog tai puikus būdas atsikratyti kasdieninio streso, atsipalaiduoti, pagerinti savijautą bei išmokti taisyklingai kvėpuoti.

Projektas „Vaikų svajonės“, skaičiuojantis jau 9 metus, veikia kaip tarpininkas tarp jų, kuriems reikia pagalbos, ir tų, kurie gali padėti. Artėjant didžiausioms metų šventėms internetinėje erdvėje skelbiamos vaikų svajonės, o turintys galimybių jas įgyvendinti tiesiog renkasi, kieno svajonę norėtų paversti realybe. Dažnai tai išties nesunku: vaikų svajonės labai žemiškos: žieminiai batai, šilta striukė ar sportinis kostiumas.

Spalio mėnesį prasidėjo TV 3 projekto „X faktoriaus“ ir „Norfa“ socialinė iniciatyva „Muzika suartina“. Joje dalyvauja ir pagrindinį prozą, muzikos instrumentus, tikisi laimėti ir Lauksargių globos namų muzikuojančių senelių kolektyvas.