Populiariausi mitai apie skaitymą ir knygas
Įkelta:
2021-01-07
Nuotrauka
knyga

Apie skaitymą ir jo naudą girdime pakankamai dažnai – leisdami laisvalaikį su knyga, galime ne tik praplėsti savo žinių bagažą, bet ir lavinti kūrybiškumą ar netgi praplėsti žodyną. Visgi, tenka pripažinti, jog šį procesą apsunkina tam tikri mitai, kurie trukdo mums mokytis ar tiesiog mėgautis skaitymu. Išskyrėme populiariausius iš jų – pasitikrinkite, ar šiais teiginiais iki šiol netikėjote ir Jūs.

Skaitydami privalote įsigilinti į kiekvieną žodį

Šis mitas dažniausiai galioja tuomet, kai kalbame apie tam tikrą mokslinę literatūrą. Ne vienas ir ne du žodžiai tokiose knygose yra naudojami tik dėl to, kad būtų išlaikytos teisingos gramatinės konstrukcijos, tad jeigu stengsitės visus juos konceptualizuoti, paprasčiausiai veltui gaišite savo laiką. Teigiama, kad tai vienas lėčiausių ir mažiausiai efektyvių skaitymo būdų – daug geriau, jei labiau gilinsitės į teksto esmę, o ne į pavienius žodžius.

Tam, kad įsisavintume informaciją, ją užtenka perskaityti vieną kartą

Jei esate pastebėję, jog norėdami suprasti informaciją, ją turite perskaityti kelis kartus, tai tikrai nereiškia, kad dėl to turėtumėte jaustis blogai. Priešingai – būtent toks skaitymas ir yra pats efektyviausias. Jis dar yra vadinamas atrankiniu: jeigu greitai akimis „permesite“ vieną pastraipą ir po to šiek tiek stabtelėsite, jog įsigilintumėte į svarbiausius faktus, tikėtina, kad juos įsidėmėti pavyks kur kas sparčiau.

Skaitant greitai, sunkiau įsigilinti į tekstą

Atlikti tyrimai rodo, kad iš tiesų santykis tarp skaitymo greičio ir jo suvokimo yra pakankamai mažas. Jūs galite skaityti greitai ir lengvai suprasti informaciją ir lygiai taip pat galite skaityti labai lėtai, tačiau pagrindinės minties taip ir neperprasti. Daug svarbiau tai, ar skaitydami gebate surasti pagrindines idėjas ir jas įsisavinti – tam skaitymo greitis įtakos neturi. Dar įdomiau tai, jog kai kurie žmonės teigia, kad greitai jie negali skaityti dėl savo akių, tačiau iš tiesų tempą sulėtinti gali ne jos, o mūsų smegenys. Jos ne visada gali apdoroti perskaitytus žodžius – tai reiškia, kad šį procesą galima išlavinti.

Vieni knygų žanrai yra geresni už kitus

Iš tam tikros grupės žmonių, kurie kartais vadinami knygų snobais, galite susilaukti užuominų, jog skaitydami tam tikro žanro (pavyzdžiui, fantastines) knygas Jūs negaunate jokios pridėtinės vertės ir to netgi negalima pavadinti tikru skaitymu. Visgi, tokiais teiginiais tikrai nereikėtų tikėti – nesvarbu, ar Jus sužavėjo prieštaringai vertinamos garsenybės biografija, ar atsipalaiduojate su meilės romanais, tokia veikla vis vien gali būti naudinga. Šį teiginį ypač pravartu prisiminti tuomet, kai parenkamos knygos paaugliams – jie ir taip yra pakankamai išrankūs skaitytojai, tad jeigu kritikuosite jaunuolių pasirinkimus, neilgai trukus jie tokio pomėgio gali iš viso atsisakyti.

Iš grožinės literatūros negalima nieko išmokti

Toliau kalbant apie knygų žanrus, reikėtų paminėti ir tai, jog grožinės literatūros knygos dažniausiai yra nepelnytai nuvertinamos. Taip, tikėtina, kad tokiuose kūriniuose nerasime istorinių faktų ar svarbių datų, tačiau tokia informacija ne visada yra reikalinga. Šios knygos gali labai gerai ir tikroviškai atvaizduoti į mus panašių herojų gyvenimus – susitapatinę su jais, į įvairias situacijas galime pažiūrėti iš kitos pusės ar netgi surasti įkvėpimo padaryti tai, ko anksčiau nesiryžome. Tačiau jeigu patys jaučiate, kad iš skaitymo nėra jokios naudos, galbūt paprasčiausiai pasirinkote netinkamą kūrinį. Tiek grožinės, tiek ir kitos knygos internetu parduodamos Pigu.lt el. parduotuvėje – čia Jūsų laukia plati jų įvairovė.

Kai kurie žmonės paprasčiausiai neturi laiko skaitymui

Tokį pasiteisinimą dažniausiai naudoja tie, kurie paprasčiausiai tingi ar tiesiog nenori ir nemėgsta skaityti. Iš tiesų laiko skaitymui gali surasti kiekvienas – tai tėra prioritetų klausimas. Jeigu turite laiko žiūrėti televizijos programas, žaisti kompiuterinius žaidimus ar lankytis kino teatre, vadinasi, jog galite jo surasti ir skaitymui. Gali būti, kad tiesiog neturite tokio įpročio – jeigu pradėsite nuo pusvalandžio per dieną, tikėtina, kad ateityje šiai veiklai ir galėsite, ir norėsite skirti daugiau savo laisvalaikio.

Elektroninės knygos yra geresnės už spausdintas

Nors šiais laikais vis daugiau dalykų persikelia į virtualią erdvę, akivaizdu, kad spausdintas žodis kol kas neužleidžia savo pozicijų – juk ir spausdintuvas (lazerinis ar rašalinis) taip vis dar yra sėkmingai naudojamas. Visgi, vis dažniau teigiama, kad elektroninės knygos yra kur kas geresnės už spausdintas. Sunku būtų nesutikti su jų privalumais, tačiau pravartu prisiminti ir tuos, kuriuos gali suteikti spausdintos knygos. Mažesnis kenksmingumas sveikatai, didesnis malonumas, patogesnis žymėjimasis, lengviau įsimenama informacija ir jokių papildomų rūpesčių – tai tik dalis to, ką gausite pasirinkę būtent spausdintą knygą.

Nustoję tikėti visais šiais mitais, skaitymą galėsite paversti dar didesniu malonumu. Galbūt naujaisiais metais jį kur kas dažniau įtrauksite į savo laisvalaikio užsiėmimų sąrašą – tokia veikla leis ne tik atsipalaiduoti, bet ir turiningai praleisti laiką.

Užs. Nr. 2

Nuotrauka
gulbės
Įkelta:
prieš 18 valandų
Pažvelgus į Facebook‘ą, ima baltas pavydas: kolegos gamtininkai iš Klaipėdos krašto dalijasi artėjančio (o gal jau atėjusio?) pavasario nuotraukomis. Nemuno delta džiugina stebėtojus gausiais žąsų ir pempių būriais, ten praskrenda eurazinės  cyplės ir smailiauodegės antys, yra užfiksuotos parskridusios gervės ir netgi kai kur stebina ankstyvų gandrų pasirodymai...  O kaip gi mūsų krašte? Ar dar toli tas ilgai lauktas pavasaris?
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragė – išties kūrybingų žmonių kraštas. Tai dar kartą patvirtino visai neseniai internetu rodyta tiesioginė konkurso „Klaipėdos knyga 2020“ renginio transliacija, kurios metu pristatyta Kęstučio Macijausko knyga „Debesų žuvys“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas ir iš televizijos ekrano. O maloniausia mums, tauragiškiams, – kad Kęstutis – mūsų kraštietis, o jo knygoje jo kartos žmonės gali atpažinti savo vaikystę, jaunystę, pokario laikotarpį, žmonių santykius, gyvenimą.
Nuotrauka
gydytoja
Įkelta:
2021-02-26
Išgirsta vėžio diagnozė daugeliui išmuša tvirtą pagrindą iš po kojų ir sukelia daug baimių bei nuogąstavimų. Jie dažnai neduoda ramybės ir gydymo metu, taip pat jam pasibaigus – pacientus kankina nežinomybė dėl ateities, ligos progresavimo ar sugrįžimo galimybės. Nors onkologinė liga žmogui yra išties rimtas išbandymas, anot ekspertų, šiandien tai tikrai nėra mirties nuosprendis, o tinkamas gydymas ir pagalba organizmui po jo gali padėti sėkmingai įveikti ligą ar kontroliuoti jos eigą.
Nuotrauka
namas
Įkelta:
2021-02-24
Nekilnojamojo turto portaluose publikuojamas skelbimas apie parduodamą Stoties gatvėje stovinčio namo, kuriame kadaise viešėjo Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, dalį. Namas – tarpukario statybos, jame kadaise buvo įrengta klinika.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-21
Gimtoji kalba mums atveria duris į pasaulį, visą gyvenimą žmogui išlieka pati artimiausia ir brangiausia. Iki kovo 11 dienos viešojoje Birutės Baltrušaitytės bibliotekoje paskelbtos Lietuvių kalbos dienos. O ryt startuoja ir virtualūs Knygų savaitės renginiai. Tiesa, pirmasis – jau šį vakarą.
Nuotrauka
garnys
Įkelta:
2021-02-19
Žvejai žinos: Tarailiuose yra pilkasis garnys, kuris vasarą kasdien braido ieškodamas žuvies. Paukštis taip pamėgo upės pakrantę, kad susivėlino laiku išskristi į šiltuosius kraštus. Sausio pradžioje, atslinkus arktiniam šalčiui, garniui iškilo grėsmė žūti.
Nuotrauka
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Genovaitės Urmonaitės feisbuko paskyros nuotrauka
Įkelta:
2021-02-16
Genovaitė Urmonaitė ir jos vadovaujamas Tauragės liaudies teatro kolektyvas minėdami Vasario 16-ąją buvo originalūs kaip visada: surengė simbolinį bėgimą Pilies aikštėje skambant dainai apie Tauragę.
Nuotrauka
Birutės Slavinskienės nuotrauka
Birutės Slavinskienės nuotrauka
Įkelta:
2021-02-16
„Ką pasakytumėte Karaliui Mindaugui? Už ką padėkotumėte Gabrielei Petkevičaitei-Bitei? Kuo jus įkvepia Juozas Miltinis? Ką apie šiandieninę Lietuvą papasakotumėte Vincui Kudirkai?“ – į šiuos klausimus atsakyti Lietuvos moksleivius kviečia Vasario 16-ąją prasidedanti akcija „Laiškas istorijai“. Penkiasdešimties pašto dėžučių, kur galima įmesti laišką, žemėlapyje – net dvi Tauragės vietos: prie Vinco Kudirkos ir Vlado Putvinskio paminklų.
Nuotrauka
blynai
Įkelta:
2021-02-15
Šiemet žiema gausi sniego, o už lango dar spaudžia šaltukas, tačiau Užgavėnės neabejotinai yra viena iš pavasarį pranašaujančių švenčių. Ir nors dėl karantino jų šįmet su šokiais ir dainomis aplink laužą atšvęsti nepavyks – Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad tradicinis blynų kepimas yra lengviausias būdas, leidžiantis simboliškai paminėti žiemos išvarymą.
Nuotrauka
senovinis vaikas
Įkelta:
2021-02-15
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, chemijos mokslų daktaras, o dabar ir Europos Parlamento narys Liudas Mažylis plačiai išgarsėjo 2017 metais. Didelei visos šalies, o ypač istorikų, nuostabai, jis Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve rado 1918 metų Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą lietuvių ir vokiečių kalbomis. Šių dokumentų ilgus metus buvo ieškoma įvairiausiose vietose, tačiau nesėkmingai. Kokių savybių ir įgūdžių turi turėti žmogus, kad atliktų tokį darbą? Iš kur jis jų semiasi? Ne paslaptis, kad žmogaus asmenybė formuojasi nuo vaikystės. Apie vaikystę, tėvus ir ypatingus namus kalbamės su pačiu profesoriumi Liudu Mažyliu.
Nuotrauka
airė
Įkelta:
2021-02-13
Prieš septynerius metus Adakave apsigyvenusi airė June Molloy, paklausta, ką gero ji atrado šiame Dievo užmirštame Tauragės rajono pakraštyje, neatsikvėpdama dėsto privalumus: čia nuostabi gamta, pragyvenimui kaime nereikia didelių išlaidų, saulė dažnai ritinėjasi žeme, auga skanios daržovės, o po laukus laksto stirnos. Prieš ketverius metus moteris anglų kalba išleido kulinarinę knygą apie lietuviškus patiekalus, o prieš trejus, įkvėpta vietinės gyvūnijos, parašė apsakymą vaikams.
Nuotrauka
Maistas
Įkelta:
2021-02-12
Įvairios staigmenos – svarbi vasario 14-osios dalis, kai didžioji pasaulio dalis švenčia meilės dieną. Visgi šiemet įsimylėjusiųjų dieną poros praleis ne romantiškai vakarieniaudamos restoranuose, o namuose. Tad lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Barantinskaitė dalijasi keliais itin paprastais receptais, kuriais mylimuosius nustebinti galės ir virtuvės naujokai. 
Nuotrauka
rde
Įkelta:
2021-02-12
Labai greitai pasaulis grįš į savo įprastą kursą, ir mes vėl pradėsime ... keliauti! Kažkas vyks į kaimyninį miestą, kažkas persikels per  Atlanto vandenyną ir bet kokiu atveju turėsite tinkamai pasiruošti, kad kelionė būtų tobula. Ką reikia pasiimti su savimi kelyje? Ko negalite apsieiti? Pinigai ir pasas, be abejo, užima pirmąsias dvi pozicijas būtinų dalykų sąraše. Bet kas dar?
Nuotrauka
a solution
Įkelta:
2021-02-12
Artėjantis pavasaris leidžia dažniau susimąstyti apie šiltas dienas ir aktyvesnį laisvalaikį, tačiau tuo pačiu primena, jog teks užsiimti ir sodo bei daržo priežiūra. Visgi, apsirūpinus svarbiausiomis sodo prekėmis, tai padaryti galima kur kas paprasčiau. Išskyrėme populiariausius, skirtingoms reikmėms pritaikytus gaminius – pasitikrinkite, ar visais jais jau esate apsirūpinę.
Nuotrauka
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com
Įkelta:
2021-02-11
Artėjant Šv. Valentino dienai, kiekvienas norime nustebinti savo mylimą žmogų: padovanoti originalią dovaną ar praleisti romantiškai dieną. Kadangi šalyje vis dar paskelbtas karantinas, galimybių, kaip romantiškai praleisti meilės dieną, sumažėjo. Visgi šiuo metu saugiausia niekur neiti iš namų, todėl Šv. Valentino dieną raginame švęskite namuose: jaukiai žiūrint filmus ar serialus, prisimenant nuostabias akimirkas, praleistas kartu. O, kad Valentino diena būtų ypatinga, kviečiame ją pradėti romantiškais pusryčiais.
Nuotrauka
Paauglė prie kompiuterio
Įkelta:
2021-02-11
73 proc. 14-18 metų jaunuolių mano, kad internete slypi grėsmės ir pavojai – tai atskleidė bendrovės „Spinter tyrimai“ praėjusių metų pabaigoje Nacionalinės švietimo agentūros užsakymu atliktas reprezentatyvus tyrimas. Pandemijos metu, kai nebegalime susitikti ir bendrauti gyvai, veikla internete ir socialiniuose tinkluose yra gerokai suaktyvėjusi. Nors nebevykstame atostogauti, nerengiame vakarėlių, savo mintimis ir nuotraukomis dalijamės netgi dažniau – taip numalšiname išaugusį bendravimo alkį.  
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2021-02-10
Vaiko teisių gynėjai dažnai susiduria su atvejais, kai girtaujantys tėvai nebegalvoja apie savo vaikus, smurtauja prieš juos fiziškai ir emociškai, vaikai gyvena skurde ir emociniame bei fiziniame apleistume. Šiandien tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu yra dažniausia vaiko teisių pažeidimų ir laikinosios globos nustatymų priežastis Lietuvoje. Ydingas tėvų gyvenimo būdas vaikams kenkia ne tik čia ir dabar, bet neigiamai paveikia ir jų ateitį.
Nuotrauka
ginta
Įkelta:
2021-02-09
Knygose gyvena pasakos, nuotykiai, neįtikėtinos istorijos, išmintis... Ginta Bartkienė, Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Mažonų filialo bibliotekininkė, puikiai tai supranta, tad visomis išgalėmis stengiasi, kad knygas pamėgtų ir maži, ir dideli. Ją pačią knygos lydėjo nuo vaikystės, tad sako esanti dėkinga likimui, atvedusiam ją į Mažonų biblioteką. Bibliotekos veiklos nestabdo netgi karantinas: Ginta sugalvoja, kaip saugiai perduoti knygas jų laukiantiems žmonėms.
Nuotrauka
tramtatulis
Įkelta:
2021-02-09
Tauragės kultūros centras organizuoja Lietuvių vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso vietinį turą ir kviečia lopšelius-darželius, darželius, bendrojo lavinimo mokyklas ir kultūros įstaigas aktyviai jame dalyvauti. Tiesa, šiemet konkursas, kaip ir daugelis veiklų, vyks nuotoliniu būdu.