„Debesų žuvys“: knyga, kurioje galima atrasti save
Įkelta:
2021-02-28
Nuotrauka
Asmeninio albumo nuotrauka
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka
Aprašymas

Kęstutis Macijauskas

,
Nuotrauka
Knyga
Nuotraukos autorius:
Asmeninio albumo nuotrauka

„Debesų žuvys“: knyga, kurioje galima atrasti save

 

Birutė SLAVINSKIENĖ

 

Tauragė – išties kūrybingų žmonių kraštas. Tai dar kartą patvirtino visai neseniai internetu rodyta tiesioginė konkurso „Klaipėdos knyga 2020“ renginio transliacija, kurios metu pristatyta Kęstučio Macijausko knyga „Debesų žuvys“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas ir iš televizijos ekrano. O maloniausia mums, tauragiškiams, – kad Kęstutis – mūsų kraštietis, o jo knygoje jo kartos žmonės gali atpažinti savo vaikystę, jaunystę, pokario laikotarpį, žmonių santykius, gyvenimą.

Netikėtai pačiam sau

Kęstutis Macijauskas – aktorius, sukūręs ne vieną vaidmenį kine bei televizijoje, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. 2015 m. už antraplanį vaidmenį jis pelnė Auksinį scenos kryžių.

Tauragės scenoje Kęstutį buvo galima pamatyti ir prieš porą metų – renginių ciklo „Kraštiečių sugrįžimai“ metu. 

Paklaustas, ar tai karantinas padėjo atsiskleisti rašytojo talentui, autorius paaiškino, kad iš tiesų knyga gimė anksčiau, dar prieš karantiną, ji turėjo būti išleista dar pernai gegužę, tačiau dėl karantino leidybos reikalai nusitęsė. 

O kaip gi gimė į knygą sudėti tekstai? 

– Viskas įvyko netikėtai pačiam sau. Gyvenau sode, galima sakyti, miške, ateidavo vizijos, pojūčiai. Gamta, vasara, vakarai... Parašinėdavau pačiam sau. Įdėjau kelias ištraukas į feisbuką, sulaukiau labai gerų atsiliepimų, raginimų tęsti, ir žaidimas „užsikūrė“. Pačiam sau netikėtai vis daugiau medžiagos atsirado, pagalvojau – reikia pabandyti, – pasakojo autorius. 

Pasak jo, tai tiesiog jausminis dalykas – kas tuo metu į galvą ateina, tai ir fiksuoji. 

Jis pasakoja dar būdamas 5–6 klasėje rašęs dienoraštį. Tad ir dabar tuos senus sąsiuvinius atsiverčia – sako, praverčia, padeda prisiminti geriau. 

Augo Tauragėje

Paklaustas apie sąsajas su Taurage, K. Macijauskas pasakojo, kad čia gyvena jo mama, brolis su šeima, žmona.

– Gyvenu tarp dviejų miestų – Klaipėdos ir Tauragės. Tad ryšiai labai glaudūs, – sakė jis.

Kęstutis gimė Sibire, augo Tauragėje. Pirmojoje knygos dalyje jis rašo apie vaikystę – laikotarpį, kurį dažnas įvardija kaip patį laimingiausią, į kurį norisi sugrįžti atgal ir nors trumpam prisiminti tų dienų iliuzijas, praėjusius džiaugsmus.

Prisiminimai apie vaikystę, pasak jo, pradėjo plaukti, plaukti, paskui tik sudėliojęs juos chronologiškai.

– Visa širdimi ir siela pergyvenau savo pasakojimo herojų džiaugsmus ir bėdas, nes pats buvau tarp jų. Prieš daugybę šimtmečių vienas kinų poetas pastebėjo, kad atkurdamas ką nors žodžiais išgyveni tai antrą kartą. Pabandykim, mielieji, trumpam pamiršę kasdienius rūpesčius, kartu pakeliauti ta laiko mašina, paskraidyti vaikystės sparnais. Dar turime laiko, – sakė autorius.

Galbūt atrasite save

Pasak Kęstučio, ši knyga nėra autobiografija, nors rašant remtasi prisiminimais. 

– Tai tiesiog pasakojimas apie mūsų kartos atmosferą, nuotykius, herojai – paprasti vaikai, mano draugai. Rašau apie pokštus, pirmąją meilę, apie tai, kaip leisdavom laisvalaikį, siautėdavom...

Tos kartos tauragiškiai išties skaitydami gali prisiminti savo vaikystę, savo nuotykius ir „zbitkas“.

Nors knygoje daug linksmų ir juokingų vaizdelių, skaitant gali apimti graudulys: aprašomas skurdus buvusių tremtinių gyvenimas: kaip nedejuojant žiemą tempti kibirus vandens girgždančiais laiptais, nesiskųsti, teisingai auklėti vaikus be smurto, kartais griežtu žvilgsniu, kartais – lengvu pabarimu. Apie tėvą, sūnui kantriai išdėsčiusį visą žvejybos „instrukciją“, mamą, kuri net gulėdama ligoninėje, savo gyvenimo saulėlydyje, tiesdavo lėkštę: „Valgyk, sūnau, juk tikriausiai alkanas“. Kas kas, o ji tai tikrai žino alkio jausmą...

Knygoje pasakojama sovietinio gyvenimo realybė. K.Macijauskui norėjosi labai šviesiai nupiešti savo vaikystę, jaunystę ir iš jos kilusias gamtos pajautas.

Autoriaus kartos žmonės, skaitydami šią knygą, tikriausiai sutapatins jos pasakojimą su savo vaikyste, atras joje save.

Vaikystė – tarsi namo pamatas

– Gyvenimas visada gražus, jis turi gražių ir blogų momentų, bet vaikystė, kokioje sistemoje beaugtum, yra pats gražiausias laikas, – įsitikinęs autorius. – Tai kaip namo pamatas. Jei pamatas tvirtas, ir gyvenimas bus geras. Juk į ją tu atsiremi, ieškai joje paguodos, ieškai, kodėl tu toks užaugai, kas tai lėmė. Ta vaikystė – laikai buvo sunkūs, iš Sibiro grįžom, nieko neturėjom, bet aš buvau mažas vaikas, tos sistemos nesupratau, ir man buvo smagu. Vaikui smagu, kad jis gali siausti, svajoti, į kaimą nuvažiuoti...

Sibiro knygoje nedaug, tik vienoje vietoje – mamos prisiminimai, tačiau, pasak Kęstučio, pasąmonėje jis visada buvo.

– Ir tėvai apie tai kalbėdavo, ir seneliai. Ir tėvo, ir mamos tėvai buvo Sibire, tad nuo tos temos niekur negalėjai pabėgti, – sako autorius.

Miniatiūrose – užslėpta mintis

Antroji knygos dalis – trumpos impresijos, miniatiūros ir iš gyvenimo, pajautos. Kęstutis prisipažįsta labai mėgstąs gamtą, labai ją jaučiąs ir joje geriausiai besijaučiąs. Jis sutinka, kad miniatiūros turi alegorinę potekstę – jose yra užslėpta mintis.

– Vaizdai, mintys, metų laikai, impresijos, trumpos istorijos, kurios sukosi galvoje ir, tarsi upės paviršiuje atsispindintys debesys, lyg nepagaunamos žuvys, nedavė ramybės. Norėjosi tuos vaizdus pagauti, sustabdyti, pagavus, išlieti tekstais baltame popieriaus lape, pasidalinti su visais, kad nenuplauktų, neišnyktų, nepalikę jokio pėdsako, tarsi įsikibus vaivorykštėn, užlipti į dangų... Bent jau ant klėties stogo. Daug kur pajausit melancholiją ir ilgesį, nes bandžiau į pasaulį pažvelgti romantiko, svajotojo akimis... – teigė autorius.

Paklaustas, kokią prasmę jis sudėjo į knygos pavadinimas, jis sakė:

– Debesų žuvys... Jos efemeriškos – šią akimirką yra, o kitą jau gali išnykti. Todėl jas ir užrašiau, kad jos neišnyktų...

Dalyvauja konkurse

Renginyje, kurio vaizdo įrašą dabar galima rasti internete, buvo skaitomos knygos „Debesų žuvys“ ištraukos, dalyvavo pats autorius. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos iniciatyva kasmet sausio–vasario mėnesiais organizuojamas konkursas „Klaipėdos knyga“, kurio tikslas – supažindinti visuomenę su vertingiausiomis Klaipėdos leidyklų išleistomis knygomis. Konkurso organizatoriai – Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka. Šiemet tarp konkursantų – ir K. Macijausko knyga „Debesų žuvys“.

 

Nuotrauka
geles
Įkelta:
2024-02-25
Vešlios, žiedais apsipylusios gėlės balkone – malonumas ir savoms akims, ir viso namo puošmena. Vasario ir kovo mėnesiai jau yra metas imtis ne tik daržovių, prieskoninių žolelių sėjos, bet ir pasirūpinti, kad atšilus orams balkoną ar terasą papuoštų žydinčios gėlės. Kad daržininkai ir gėlininkai jau bruzda, rodo ir vasarį staigiai pradėję kilti įvairių sėklų pardavimai, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nuotrauka
eurovizija
Įkelta:
2024-02-17
Artėjant Lietuvos nacionalinės „Eurovizijos" atrankos finalui, pretendentus atstovauti mūsų šaliai atidžiai seka ne tik gerbėjai Lietuvoje, bet ir apie didįjį dainų konkursą rašantys užsienio žurnalistai. Konkurso naujienų ir apžvalgų portalo Eurodiena.lt komanda tradiciškai susisiekė su aštuoniais skirtingų šalių portalų atstovais ir paprašė įvertinti šių metų Lietuvos finalininkų dainas. Dauguma jų sutarė, kad labiausiai pagauli buvo ir didžiausius šansus išplėšti gerą rezultatą turi viena šeštadienį skambėsianti daina.
Nuotrauka
atostogos
Įkelta:
2024-02-06
Šeimą suartina bendros kelionės, kai atitrūkstama nuo kasdienės rutinos ir rūpesčių. Atostogų metu galima kokybiškai praleisti laiką visiems kartu, pasimėgauti vienas kito draugija, kurti neužmirštamus prisiminimus. Kelionių organizatorių ir psichologų teigimu, tokios išvykos – nepamainoma investicija į gerus tarpusavio santykius.
Nuotrauka
TELEFONAS
Įkelta:
2024-02-05
Prastą ryšio kokybę gali lemti visai ne ryšio tinklas, bet ir netinkamai nustatyti išmaniojo telefono parametrai ar įrenginio amžius. Daugelis žmonių net neįtaria, kad išmaniuosiuose telefonuose rankiniu būdu įjungus 4G arba 5G ryšį, ženkliai pagerės ryšio kokybė. Ekspertas ramina, jog gerą ryšio gavimą galima pasiekti vos keliais paprastais žingsniais, atsižvelgiant į turimo įrenginio parametrus.
Nuotrauka
zagareliai
Įkelta:
2024-02-05
Užgavėnės – paskutinė vadinamojo žiemos mėsėdžio (mėsiedo, laiko nuo Kalėdų) diena. Nuo seno tikėta, kad per Užgavėnes riebiai ir sočiai prisivalgęs būsi stiprus visus metus. Tradiciškai tuo metu buvo gaminami kuo riebesni patiekalai – tiek saldumynai, tiek riebūs mėsos patiekalai. Lietuvoje ypač populiarūs buvo blynai (dažniausiai miltiniai), Žemaitijoje – šiupinys, rūgštūs mieliniai blynai. Kaimyninėje Lenkijoje buvo smaguriaujama vadinamomis pončkomis, pampuškomis ir kropeliais. Dar vienas puikus Užgavėnių gardėsis – žagarėliai. 
Nuotrauka
adventur
Įkelta:
2024-01-29
Tarptautinės turizmo parodos „Adventur 2024“ atidarymo ceremonijos metu Vilniuje paskelbti „Turizmo sėkmingiausieji 2023“. „Turizmo oskarais“ vadinami apdovanojimai įteikti dešimčiai ryškiausių turizmo projektų, ambasadorių, inovacijų, vietovių, paslaugų teikėjų. VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra, taip pagerbė turizmo bendruomenę už nuveiktus darbus ir pasiektus proveržius.
Nuotrauka
spektaklis
Įkelta:
2024-01-18
Naujas edukacinis spektaklis vaikams „Didžioji teleportacija: gaudynės Marse“ jau 2024-iųjų sausio mėnesį pakvies mažuosius žiūrovus geriau pažinti mus supančią visatą ir dangaus kūnus. Šou vaikams atvyksta į Tauragės kultūros centrą jau kitą savaitę – Sausio 27 dieną.
Nuotrauka
kuras
Įkelta:
2023-12-21
Taupus vairavimas naudingas ne tik jūsų piniginei, bet ir aplinkai. Šiais laikais, kai degalų kainos auga ir didėja aplinkosauginis sąmoningumas, verta išmokti vairuoti efektyviau. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pradedantieji vairuotojai gali perimti ekonomiško vairavimo įpročius, ir aptariamos teigiamos tokios praktikos pasekmės.
Nuotrauka
ispejimas
Ekrano kopija
Įkelta:
2023-11-22
Popiet į mobiliuosius telefonus pradėjo plūsti perspėjimai apie prognozuojamas sudėtingas orų sąlygas. Ketvirtadieniui orų prognozės rodo smarkų vėją, kritulius, plikledį.
Nuotrauka
auto
Įkelta:
2023-10-30
Artėjant šaltiems žiemos vakarams labai svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilis būtų pasirengęs įveikti su šiuo metų laiku kylančius iššūkius. Nuo apledėjusių kelių iki žvarbių rytų - pasiruošimas gali būti labai svarbus, kad būtumėte saugūs kelyje ir jūsų transporto priemonė veiktų sklandžiai. Toliau pateiksime keletą svarbiausių patarimų, kaip paruošti automobilį žiemai.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-10-25
Telšių, Panevėžio ir Šiaulių apskrityse valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos, Lietuvos dalyje daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų. Kaip informuoja eismoinfo.lt, šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.
Nuotrauka
darželis
L.-d. „Ąžuoliukas“ nuotrauka
Įkelta:
2023-10-21
Nuvilnijo, nušurmuliavo ir nuklegėjo, lydima linksmo vaikų juoko ir susižavėjimo bei tėvelių aktyvaus dalyvavimo ir įsitraukimo gerumo akcija „Gera dalintis“. Tai jau antroji lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ organizuota gerumo iniciatyva, kurioje dalyvauti šeimas pakvietė įstaigos direktorė Viktorija, Šeimos klubas ir socialinė pedagogė metodininkė Edita. 
Nuotrauka
orams gamta.jpg
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-19
Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra šlapių kelių ruožų, pranešama puslapyje eismoinfo.lt
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-08
Spalis – tai mėnuo, kai stalai lūžta nuo sezoninių vaisių ir daržovių, praturtinančių kasdienį racioną intensyviais bei maloniais skoniais. Žinant, kokių gėrybių derlius šį mėnesį yra pačiame įkarštyje, galima mėgautis didžiausia jų nauda organizmui. Ir ne tik – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, atkreipia dėmesį, kad sezoninės daržovės yra garantuotas būdas sumažinti savo išlaidas. 
Nuotrauka
vegetarai
Įkelta:
2023-10-01
Lietuvių suvartojamas mėsos kiekis kiekvienais metais auga ir šiuo metu yra tris kartus didesnis negu rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO). Tai atitinka pasaulyje pastebimą tendenciją, kuri rodo augantį ekonomiškai stiprėjančių šalių gyvūninių produktų suvartojimą. Tuo pačiu metu šalyje vis garsiau girdimas ir augalinės mitybos entuziastų balsas, raginantis mažinti mėsos suvartojimą, o lentynos bei viešojo maitinimo įstaigų meniu pildosi veganiškomis mėsos ar pieno produktų ir patiekalų alternatyvomis. Spalio 1-ąją minima pasaulinė vegetarų diena – proga pasidomėti, kokia yra mėsos vartojimo žala ir kaip kiekvienas gali ją sušvelninti.
Nuotrauka
evo
„EVO renginiai“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-30
Tauragėje galime pasidžiaugti versliais žmonėmis ir tuo, kad jų tik daugėja. Dar liepos mėnesį subrandinusios mintį tauragiškės Agnė Šeputienė ir Evelina Preimonienė ėmėsi veiklos. Mažylius auginančios moterys rado laiko savo svajonių veiklai – organizuoti bei koordinuoti šventes. Praėjusį sekmadienį jos jau kvietė tauragiškes moteris į pirmąjį, tačiau tikrai ne paskutinį savo renginį „Tos vietinės“.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Nors dalis „pasikausčiusių“ grybautojų vis dar drąsiai orientuojasi pagal medžių žieves bei saulės poziciją danguje, retas į mišką išeina be telefono. Jei bent kelis kartus teko ieškoti grybų, diskusija „telefonas miške – pražudys ar išgelbės?“ turėtų būti girdėta. Visgi, yra kelios pagrindinės taisyklės, galinčios padėti nepasiklysti tarp medžių bei išvengti senovinių ženklinimo būdų, o pasiklydus miške – kaip elgtis, kad būtų lengviau jus rasti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-09-03
Moliūgai Lietuvoje jau taip išpopuliarėję, kad siejami toli gražu ne tik su Helovinu. Vos pasirodęs jų derlius dar vasaros pabaigoje drąsiai skinasi kelią į naminius troškinius, blynus, garnyrus, karius ir net desertus. Būdų juos panaudoti – aibė, kaip ir jų rūšių. Kaip nepasimesti jau pasirodžiusioje jų gausybėje ir ką iš jų ruošti, pataria prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Nuotrauka
treniruokliai
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-31
Birželio 29-ąją Tauragės miesto maudyklos paplūdimyje, Kranto gatvėje, pastatyti 4 profesionalūs lauko treniruokliai. Tai kiek kitokie nei tauragiškiams jau įprasti viešosiose miesto erdvėse įrengti treniruokliai. Jie tokie pat efektyvūs kaip ir stovintys profesionaliuose sporto klubuose, jų svoriai reguliuojami. Treniruokliai skirti pečių, krūtinės, nugaros, rankų ir kojų raumenims lavinti.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-08-27
​​​​​​​Karas net tik perbraižo valstybių teritorijų sienas, bet ir tragiškai išskiria šeimas, o trauminės patirtys palieka randus ateities kartoms. Rusijos sukelto karo Ukrainoje akivaizdoje kaip niekad tampa aktualu kalbėti apie jautriausios visuomenės grupės – vaikų patirtis ir išgyvenimus. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė pristato bendrą projektą „Vaikas karo akivaizdoje: istorija, atmintis ir patirtys“. Projekto veiklos ir renginiai – simbolinė dovana tauragiškiams ir Tauragei, šių metų Lietuvos kultūros sostinei.