26-asis „Kvartetas“ liudija ištikimybę teatrui
Įkelta:
2018-11-08
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Jau visai netrukus, lapkričio 10-ąją, tauragiškius ir vėl sukvies mėgėjų teatrų festivalis „Kvartetas“. Daugeliui teatro mylėtojų jis yra tapęs neatsiejamu kiekvieno rudens atributu. Kita vertus, kaskart vis kitokiu – šiemet jo sumanytoja ir organizatorė Genovaitė Urmonaitė žada ne tik keturis įspūdingus spektaklius, vieną jų – profesionalaus teatro, bet ir intrigą – tris festivalio vedėjus, kurie daugeliui tauragiškių pažįstami, tačiau kaip jie sumanys pravesti renginį, nežino niekas.

– Renginių dabar rajone daugybė, daug ir festivalių, o „Kvartetas“ rengiamas jau 26-ą kartą. Kodėl kaskart apie jį kalbame? Kuo jis išskirtinis?

– Gal pradėkime nuo to, kad pradžia buvo 1993 metais, kai aš teatre likau viena, Antanas Naraškevičius išėjo į kitą darbą, ir ėmiau galvoti, ką dar būtų galima padaryti. Ir sugalvojau tą festivalį. Lietuvoje tokių festivalių jau buvo, tiesa, nedaug, o rajone senesnis už „Kvartetą“ tik „Alio, talentai iš provincijos!“ Skaudvilėje.

Kad festivalis nenutrūkstamai vyksta jau daugiau nei ketvirtį amžiaus, tai, galiu tvirtinti, yra mano charakterio bruožas – ištikimybė teatrui. Ir visai nesvarbu, kur aš esu. Vis dėlto man 61-eri metai. Ir iki pensijos ne tiek daug, o vasario 1-ąją bus 40 metų, kai aš Tauragėje. Gyvenimas parodė, kad iš kultūros darbo oriai nepragyvensi. Ir jei pasirinkai tokią profesiją, tai ką dabar padarysi, juk negali visi būti turtingi. Aš kitkuo turtinga. Ir tada nebesvarbu, kaip per 40 metų susiklostė darbas, kurio aš niekada nevadinu darbu. Aš nesakau – einu į darbą, sakau – einu į teatrą.

O kuo išskirtinis šiemetis festivalis, gal atsakyčiau taip: kiekvienas „Kvartetas“ išskirtinis, nes kaskart kiti spektakliai, kiti aktoriai, kiti vedėjai. Ir kartu išlaikoma tradicija. Ir šiemet „Kvartetas“ turi savo spalvą: jis purpurinis. Kodėl, suprasite perskaitę festivalio programėlėje Dalios Saukaitytės eilėraštį.

– Tiesa, juk grįžot dirbti į Tauragės liaudies teatrą...

– Bene 11 metų dirbau Liaudies teatre su Antanu Naraškevičiumi: du etatai ir dailininkas Edmundas Mažrimas pagal sutartį, paskui 14 metų teatre kaip režisierė dirbau visiškai viena, 13 metų asociacijoje „Mažoji scena“ kaip įkūrėja ir teatro režisierė, etato neturėjau nė dienos ir algos niekas nemokėjo. Todėl sakau: dirbti įmanoma visaip. Nes esmė yra pats šio specifinio darbo procesas. Sunkumų yra visiems, svarbu išlaikyti sveiką protą, žinot tikslą, kurio sieki, nerealiai mylėt savo darbą, ir suvokt, kad dirbti ne sau. Joks kūrėjas – rašytojas, dailininkas, poetas, muzikantas – nedirba sau. Kūrėjas turi matyti žmogų kaip atskirą vienetą – nepriklausomai nuo partijos, išsilavinimo, kūno sudėjimo, odos spalvos ir t.t. Jis turi kurti visiems. Ir visada žinoti, kad ne visiems patiks. Nes jei galvosi apie tai, patiksi ar ne, nieko iš to nebus.

Grįžimas į Liaudies teatrą man nieko nepakeitė – grįžau su savo kolektyvu, savo žmonėmis, savo  žiūrovais. Tik tiek, kad dabar gaunu 270 eurų atlyginimą. Ir tai yra nenormalu. Kaip ir anksčiau, teatras neturi savo kampo, ir net salę repeticijoms ne visada gauna. Mums tai nieko naujo, esame įpratę repetuoti kur pakliūva. Visaip yra buvę, ir nepasakyčiau, kad tada, kai buvo sunkiau, spektakliai buvo blogesni...

Vis dėlto labai liūdna, kad teatras nebeturi savo kabineto. Kultūros rūmų direktorius Virginijus Bartušis draugiškas, padeda, kiek gali, visada pasidomi, kaip sekasi, tačiau sąlygos nelengvos. Susirinkę į „Kvartetą“ visi galvos, kad pagaliau Genutė turi savo kabinetą, repeticijų salę. Deja, deja. Nieko panašaus. Prieš „Kvartetą“ naująją premjerą didžiojoj scenoj būsime parepetavę tik tiek kartų, kiek ant vienos rankos pirštų suskaičiuotume. Bet yra Taurų kultūros namai, įvairios mokyklos, įstaigos ir, aišku, gatvė. Ir jokiu būdu nesiskundžiu. Ne man turėtų birti ašaros, verkti turėtų kažkas kitas.

– Jus mato ne tik Tauragės teatro gerbėjai...

– Štai praėjusį savaitgalį dalyvavome respublikinėje kasmetėje mėgėjų teatrų apžiūroje šventėje Vilkaviškyje. Rodėme naujausią spektaklį „Gudri našlė“, kurį išvakarėse parepetavome Kultūros rūmų scenoje ir įvedėme net keturis naujus aktorius. Fenomenas tas, kad, kaip sakoma, „neinu iš proto“. Ir nepavydžiu, gal tik stebiuosi, kad kitų teatrų programėlėse šalia režisieriaus dar figūruoja asistentas, dailininkas, garso operatorius... ir „bėgančia“ eilute – aktorių pavardės. Man gi svarbiausia – pjesės turinys, scenos atmosfera, aktorių tekstai, akys ir širdys. Tai pastebėjo ir įvertino apžiūros komisija. Žinau, kad šis spektaklis keliaus po Lietuvą ir už jos ribų, sulauks žiūrovų juoko ir plojimų. Nes kitaip ir būti negali – žmonės,  pakeitę dėl rimtų priežasčių negalėjusius vaidinti aktorius, klausė, ar dar reikės, nes „oi kaip patiko gulėti ant bulvinių maišų basomis kojomis, palikus „mobiliakus“ laikyti rankose šakes“.

O man pats didžiausias netikėtumas ir laimė buvo tai, kad po spektaklio su gėle ir ašaromis akyse į užkulisius atėjo pirmojo Tauragės liaudies teatro (įkurto 1960 m.) a. a. Juozo Grigo našlė Laima Grigienė. Apie tai kitą kartą plačiau. Bet pasikartosiu – ištikimybė ir savo, kaip žmogaus, gyvenimo prasmės suvokimas yra būtini.

Nuotrauka

– Ar, Jūsų manymu, teatrų salės netuštėja?

– Teatrą žmonės Tauragėj nuo senų senovės myli. Dabar gal lanko šiek tiek ir mažiau, bet reikia suvokti, kad dabar yra didžiulis pasirinkimas. Juk anksčiau per visą Lietuvą buvo tik penki profesionalūs teatrai, mėgėjų teatrų irgi mažiau, o dabar ir vienų, ir kitų daugybė. Knygų žmonės skaito vis mažiau, per nuolatinį bėgimą tam nelieka laiko, o teatras duoda koncentruotą, „suvirškintą“ žodį. Žmonės, antai, ir rimtosios muzikos koncertus ima pamėgti, nes, manau, atranda galimybę pabūti ne tik su puikia muzika, bet ir su savo mintimis.

Teatras nėra laisvalaikio atsipūtimas – jis atspindi gyvenimą ir verčia susimąstyti. Tai gali būti ir komedija, vis tiek tu kažką iš jo pasiimti. Manau, kad tas, kas nemėgsta teatro – nemyli gyvenimo, bijo pamatyti savo gyvenimą.

– Gal kitas ir pasiginčytų – gal jis teatrą mėgsta, tiesiog nemėgsta mėgėjiškumo?

– Geras klausimas. Tačiau dabar ir profesionalių, ir mėgėjiškų teatrų yra be galo daug, šimtai. Ir jie taip susiniveliavo, kad kartais ir profesionalus teatras būna prasto lygio. Ir nespjaukit į mėgėjišką teatrą, gali būti, kad kitąkart jis būna stipresnis ir už profesionalų. Ir gali sukurti tokį perliuką... Taigi pirmiausia gal verta pasižiūrėti, o ne iš anksto nuspręsti, kad ai, čia mėgėjų, nepatiks. O jei kam nepatinka – ateikit, diskutuokim. Lai nebijo žiūrovai kalbėtis. Aš pati nebežinau, ką pasikviesti, nes tų teatrų šimtai. Galbūt žiūrovai žino kokį gerą teatrą ir gali pasiūlyti, ką verta pasikviesti į kitą „Kvartetą“, o gal šiaip Tauragėje parodyti spektaklį?..

– Ir pabaigai gal apie šį, 26-ąjį „Kvartetą“. Vis dėlto, koks jis bus ir kas gi tie vedėjai?

– Gal pradėsiu nuo to, kad mano teatre niekada nevaidino moksleiviai. Pakviesdavau tik tuos, kurių tėvus pažinojau. Tai šviesios atminties Meiželiai, garbingas tauragiškis Jonas Liorančas, puikus aktorius Antanas Dirginčius (dabar gyvena Vilniuje). Su šių žmonių atžalomis Donalda Meiželyte, Fortūnatu Dirginčiumi ir Jonu Lioranču palaikome ryšį, draugaujame, bet visi kartu jau porą dešimtmečių nebuvome susitikę. Jie ir bus šio „Kvarteto“ vedėjai, o jų pasirodymas scenoje tauragiškiams bus didelis malonumas ir kartu žinutė, kad draugystė, ištikimybė, tradicijos yra aukščiau mūsų principų, asmeninių nuoskaudų.   

Na, o apie festivalyje dalyvausiančius kolektyvus gal trumpai. Jau ne pirmus metus į „Kvartetą visada kviečiu vieną profesionalų teatrą. Šįkart tai bus Panevėžio lėlių vežimo teatras. Rietavo kultūros centro teatrą „Ruoda“ pasirinkau todėl, kad jie pastatė Vydūną, juk šiemet minime šio didžio mąstytojo metus. Na, o Anykščių kultūros centro teatrą ir jo režisierių Joną Buziliauską pasikviečiau todėl, kad nebedaug liko tokių mohikanų, kurie išdirbo teatre 40 metų, tiek, kiek aš. J. Buziliauskas – vienas jų. Tai gal, kol gyvi, ir „pasispardysim“.

Nuotrauka
juokis
Įkelta:
prieš 1 dieną
Balandžio 7 d., sekmadienį, 14 val. Tauragės kultūros rūmuose bus tikrai linksma - čia vyks  humoro grupių šventė „JUOKIS - 2024“. Naujas programas rodys  penki humoro kolektyvai iš Aukštaitijos ir Žemaitijos.  
Nuotrauka
cirk
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trys savaitgaliai ir šešios asmeniškos cirko kalba papasakotos istorijos. Iš jų – trys pasaulinės premjeros. Visa tai galės pamatyti, patirti, pajausti gegužės 30–birželio 16 dienomis jau aštuntą kartą Lietuvoje vyksiančio tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ žiūrovai.
Nuotrauka
jazz
Biršonas Jazz nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
2024 metais bus jau 44 metai kaip paskutinį kovo mėnesio savaitgalį jaukiame kurortiniame Birštono miestelyje vyks tradicinis, seniausias Lietuvoje tarptautinis džiazo festivalis ,,Birštonas“. Festivalis vyks balandžio 5-7 dienomis. Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus (išskyrus 2020 m. dėl pandemijos) čia skambantis džiazas jau senokai šiam kurortui pelnė Lietuvos džiazo Mekos vardą. Juk čia iš visos Lietuvos, ir ne tik iš jos traukia džiazo „piligrimai“. 2,9 tūkstančio gyventojų teturinčiame miestelyje kartą per 2 metus džiazo klausosi bemaž tiek pat – 3 tūkstančiai džiazo klausytojų! Tad šio festivalio radijo ir TV įrašai yra bene išsamiausias Lietuvos džiazo istorijos dokumentas. Džiazo forumas Birštone ilgainiui davė impulsą vilniečiams, kauniečiams bei klaipėdiečiams panašius renginius organizuoti ir savo miestuose.
Nuotrauka
muge
Įkelta:
2024-03-04
Bažnyčių ir Respublikos g. nusidriekusioje mugėje gyventojų ir miesto svečių lauks Lietuvos kūrėjai, tautodailininkai, tautinio paveldo produktų gamintojai iš visos Lietuvos!
Nuotrauka
mikalauskas
Įkelta:
2022-08-15
Šiemet jau dvyliktą kartą į Tauragę sugrįžo tarptautinis Tauragės muzikos festivalis, kasmet sutraukiantis žiūrovų ne tik iš Tauragės, bet ir kitų miestų, tokių kaip Klaipėda, Jurbarkas, Šilalė, Šiauliai, Kaunas ar net Vilnius. Praūžus dviems pirmiesiems festivalio koncertams rugpjūčio 16 dieną, 19 valandą, organizatoriai kviečia Tauragės pilies kiemelyje pasinerti į kosminį garsų vandenyną su vienu laukiamiausių kolektyvų – Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO, kuriam vadovauja charizmatiškasis dirigentas bei kompozitorius Gediminas Gelgotas. 
Nuotrauka
auto žygis
Įkelta:
2022-08-13
Autožygis „Šeima“ – tai nekomercinis kasmetinis renginys šeimoms, padedantis pažinti Lietuvą, patirti gerų emocijų, pabūti gamtoje su kitomis šeimomis. 1982 metais pradėtam organizuoti žygiui šiemet – 40 metų. Organizatoriai tęsia tradiciją ir kiekvienais metais organizuoja žygį vis kitame Lietuvos krašte. Šiemet – Tauragėje.
Nuotrauka
spindinti lietuva
Įkelta:
2022-06-13
„Spindinti Lietuva“ – tai vienas geriausiai įvertintų Europos Ekonominės Erdvės fondo finansuojamų tarptautinių projektų kultūros srityje. Bendradarbiaujant su regionų mokyklomis bei parapijomis, siekiama supažindinti mokinius su istoriniais vargonais (seniausi 1680 m. vargonai Kretingoje) ir senąja LDK muzika, kuri buvo atliekama šiais vargonais. Edukacinių renginių serijoje vaikams suteikiamos žinios apie istorinius instrumentus ir senąją muziką, o baigiamajame koncerte pristatoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės renesanso ir baroko muzika bei svarbiausi Abiejų Tautų Respublikoje dirbę kompozitoriai, tokie kaip Luca Marenzio, Giovanni Battista Cocciola, Asprilio Pacelli, Tarquinio Merula, Marco Scacchi ir kiti.
Nuotrauka
Naktys
Įkelta:
2022-06-06
„NAKTYS 2022“ – tai muzikos ir aktyvių vandens pramogų festivalis po atviru dangumi.
Nuotrauka
renginys
Įkelta:
2022-04-13
Tauragiškė menininkė Sigita Flaksienė kviečia ukrainietes moteris, merginas į smagų pasibuvimą Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ patalpose. Cianotipijos užsiėmimas vyks balandžio 20-ąją, trečiadienį, 14 val. Pilies vidiniame kiemelyje.
Nuotrauka
renata
Įkelta:
2022-04-12
Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ artėjant kultūros dienai kalbina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentą, karybos tyrinėtoją ir tauragiškį Deividą Šlekį. Tinklalaidę „Kultūra karo metu“ girdėsite nuo balandžio 15 d., 8.30 val.
Nuotrauka
sokiu varzytuves
Įkelta:
2022-04-07
Balandžio 6-ąją Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje vyko rajoninės folklorinių šokių varžytuvės „Kelk kojeles tonke 2022“. Be  šeimininkų, konkurse pasirodė gausus būrys šokėjų iš Žygaičių gimnazijos, Jovarų pagrindinės mokyklos ir jos skyrių Gaurėje ir Lauksargiuose.
Nuotrauka
sabas
Įkelta:
2022-03-31
Antradienio vakarą žurnalistas, komunikacijos specialistas Rytis Sabas Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje lankėsi su naujuoju savo kūriniu – istoriniu detektyvu „Drakono uodega“. Prieš dvejus metus čia jis pristatė pirmąją savo knygą „Gaono kodas“. 
Nuotrauka
maistas
Įkelta:
2022-03-30
Šiandien Tauragės krašto muziejaus istorijos ekspozicijoje atidaryta paroda „AB „Maistas“ gamyklai – 90“ atidarymas. Tauragiškiai pasidalino prisiminimai ne tik apie patį darbą, bet ir apie fabriko meno kolektyvų, sportininkų pasirodymus, išradingas darbuotojų vagystes bei gaudžiančias sirenas, skelbiančias darbo pradžią ir pabaigą.
Nuotrauka
Įkelta:
2020-08-25

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiria ypatingą dėmesį vaikų, jaunimo psichinei sveikatai stiprinti. Nemažai organizacijų ir kitų įstaigų siūlo prasmingą vaikų užimtumą – vasaros stovyklas, tačiau pastebima, kad jų, orientuotų į psichinės sveikatos stiprinimą, labai mažai. Todėl Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka inicijavo meninę-patyriminę vaikų vasaros stovyklą „Pozityvumo tiltas“, kurią finansavo Tauragės rajono savivaldybė.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-24

Kad tiek žmonių būtų, Lauksargių geležinkelio stotis gal ir mena, bet ten gyvenantys žmonės turbūt tikrai nebuvo matę tokios gausos žmonių. Ir ne keleiviai  čia susirinko kaip senais laikais važiuoti geležinkeliu į Tilžę ar Įsrūtį, ar į Tauragę, Batakius, Viduklę, Šiaulius. Ir ne trečiasis pasaulinis karas (neduok , Dieve) prasidėjo, nes pirmuosius du pasaulinius gerai mena raudono ir dar oho kaip tvirto mūro sienos.  Ne. Susirinkimas buvo itn taikus , pacifistiškas gal kiek. Be abejo, stotis mena ir čia skambėjusią muziką. Turbūt daugiausia karinius maršus. O šįkart čia skambėjo ne maršai, bet labai gera džiazo muzika. 

Nuotrauka
Įkelta:
2020-07-20

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ fotografijos galerijai, įrengtai pietiniame bokšte, sukanka 20 metų. Ta proga fotografų klubas „Fotojūra“ rengia ypatingą parodą – pirmąją klubo istorijoje pinhole technika atliktų fotografijų parodą „Fotojūra Pinhole“.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-14

Vakarykštis renginys „Vienas (m)eilėraštis“ Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ buvo skirtas artėjančiai Valentino dienai, todėl į jį buvo kviečiami ne tik poetai, bet ir poezijos mylėtojai. Vakaro metu Tauragės pilies menėse skambėjo lyrika. Eiles skaitė Tauragės klubo „Žingsniai“ literatai ir kiti erdvės išsiilgę miesto poetai, akustine gitara grojo Romanas Grigorjev.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-13

Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su žurnalistu, komunikacijos ir rinkodaros profesionalu Ryčiu Sabu, kurio debiutinis romanas „Gaono kodas“ sulaukė itin didelės sėkmės. Knygos pristatymą moderavo žurnalistas, publicistas Rimvydas Valatka.

Nuotrauka
Įkelta:
2020-02-11

Miesto reklamos stenduose jau kuris laikas kalbėjo plakatai, skelbiantys, kad kovo 1 dieną Tauragę aplankys profesionali baleto trupė. Deja, taip neįvyks – baleto artistai į Tauragę neatvyks. O priežastis paprasta: neišpirkti bilietai.