2018 Birželio 24 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Joninių šventės atgarsiai – teismo salėje

  • Įkelta: 2017-09-07
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Morta MIKUTYTĖ
morta@taurageszinios.lt

Per Jonines už vairo sučiuptas Tomas K. buvo visiškai girtas – jo kraujyje rasta 2,55 prom. alkoholio. Už tai vyrui iškelta baudžiamoji byla, kurią šią savaitę išnagrinėjęs Tauragės rajono apylinkės teismas skyrė ne tik daugiau nei 1400 Eur baudą, bet ir transporto priemonės konfiskavimą. Teismo atstovas Mindaugas Radvila atskleidė, kad Tauragės rajono apylinkės teisme už vairavimą išgėrus griežčiausia numatoma bausme – realiu laisvės atėmimu – dar nenuteistas nei vienas vairuotojas.

Norėjo šventę švęsti

Tomui K. Joninių šventė baigėsi vairuotojo pažymėjimo praradimu. Tauragės rajono apylinkės teismo nuosprendyje skelbiama, jog birželio 24-osios popietę kaltinamasis sėdo už vairo ir iškeliavo švęsti. Vairuotojas teismui tvirtino, jog praėjusią dieną buvo gėręs alaus, o atvykęs pas draugus į sodus ketino toliau švęsti. Tačiau, pasak vyro, jų kompaniją pasikėsino pulti keli agresyviai nusiteikę jaunuoliai, todėl jis, vengdamas galimo konflikto, sėdo į mašiną ir išvažiavo. Toliau svarstydamas, su kuo galėtų atšvęsti Jonines, Tomas K. važiavo Vytauto gatve, kur jo kelionę nutraukė policijos pareigūnai. Šie, patikrinę vairuotojo blaivumą alkotesteriu, kuris parodė sunkų girtumą – 2,80 prom. alkoholio, nuvežė kaltinamąjį į ligoninę kraujo tyrimams. Galiausiai vyrui nustatytas 2,55 prom. girtumas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, konfiskuotas automobilis.

Teismas nusprendė, kad niekada neteistam Tomui K. skirta 2259,60 Eur bauda bus pakankama pamoka. Tačiau kaltinamajam pripažinus kaltę ir bylą išnagrinėjus sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka, bausmė sumažinta 1/3, t. y. vairuotojui skirta 1506,40 Eur bauda. Įskaičius laikinojo sulaikymo kameroje praleistą laiką, iš viso Tomas K. turės sumokėti 1431,08 Eur.

Laidavimo teisė – ne kiekvienam

Tauragės rajono apylinkės teismo atstovas Mindaugas Radvila „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad tokio pobūdžio bylų procesas iš esmės nėra sudėtingas, tik reikalauja laiko ir atidumo. Teismas, gaudamas ikiteisminio tyrimo metu visą surinktą medžiagą, ją turi įvertinti, patikrinti įrodymų tikrumą, taip pat teismas sprendžia klausimus, susijusius transporto priemonių konfiskavimu, bausmės skyrimo dydžiu.

„Kaltinamieji praktiškai visais atvejais savo kaltę pripažindavo. Bylų nagrinėjimo trukmė labai priklauso nuo bylos aplinkybių, prašymų kiekio, įrodymų apimties ir tokio pobūdžio bylų nagrinėjimas gali užtrukti vidutiniškai nuo kelių dienų iki mėnesio“, – aiškino M. Radvila.

Baudžiamosiose bylose taip pat atsirado galimybė išvengti baudžiamosios atsakomybės, pasinaudojant laidavimo teise. Tačiau teismo atstovo teigimu, šią galimybę teisininkai vertina kiek kitaip, nei žiniasklaida.

„Žiniasklaidoje laidavimo sąvoka kvestionuojama kaip baudžiamosios atsakomybės išvengimas, tačiau teisinėje formoje tai labiau kaip galimybės suteikimas asmeniui, pirmą kartą padariusiam nusikaltimą, reabilituotis. Atkreiptinas dėmesys, jog esant laidavimui, kaltininkas per nustatytą teismo laikotarpį turi laikytis įstatymų, nedaryti naujų nusikaltimų, o laiduotojas įsipareigoja, kad kaltininkas daugiau nusikalstamų veikų nebedarys. Laidavimas galimas ne tik už vairavimą esant neblaiviam, tačiau ir už kitus baudžiamuosius nusižengimus, neatsargius, nesunkius ar apysunkius tyčinius nusikaltimus. Kad asmuo galėtų pasinaudoti laidavimu, visų pirma jis turi atitikti baudžiamajame kodekse numatytas sąlygas. Teismui turi būti pateikiamas ir laiduotojo prašymas, tačiau ir čia vien tik prašymo neužtenka. Laiduotoju gali būti skiriamas tik vertas teismo pasitikėjimo, galintis daryti teigiamą įtaką kaltininkui asmuo. Tauragės rajono apylinkės teisme kol kas tokių prašymų pasitaikė du. Teismas vieną iš jų tenkino kitą atmetė“, – atskleidė teismo atstovas.

Pasikeitus teisės aktams ir sugriežtėjus bausmėms už vairavimą išgėrus, kai viršijama 1,5 prom. alkoholio, už šią nusikalstamą veiką numatyta net laisvės atėmimo bausmė. Tačiau Tauragės rajono apylinkės teisme kol kas realia laisvės atėmimo bausme nenuteistas nei vienas neblaivus vairuotojas. Anot M. Radvilos, dažniausiai nuteistiesiems už šią veiką skiriama bauda arba areštas. Nacionalinės teismų administracijos duomenimis, sausį–birželį Lietuvos teismuose terminuotu laisvės atėmimu nuteisti 62 asmenys, iš jų dešimt – realiu laisvės atėmimu. Likusiems 52 bausmės vykdymas atidėtas.

 

Šiandien per pietų pertrauką Gedimino gatvėje, ties policijos komisariato automobilių stovėjimo aikštele, susidūrė trys automobiliai.  Eismo įvykio metu apgadintos transporto priemonės, tačiau žmonės nenukentėjo.

Sekmadienį popiet, apie 14.30 val., prie posūkio į prekybos centro „Norfa“ aikštelę susidūrė du automobiliai. Eismo įvykio kaltininkas, nuo smūgio nesuvaldęs transporto priemonės, nuskriejo į parduotuvės aikštelę ir ten apgadino dar du automobilius. 

Pirmadienį Tauragės rajono apylinkės teismas patenkino Tauragės rajono savivaldybės prašymą leisti iškeldinti nemokią socialinio būsto gyventoją Jūratę Ž., nesuteikiant jai kitos gyvenamosios vietos. Į skolas šilumos tinklams, vandenims, butų ūkiui ir pačiai savivaldybei įklimpusi moteris, panašu, išnuomotame būste net nebegyvena – iš seniūnijos gauta pažyma rodo, jog moteris deklaravo savo išvykimą į užsienio valstybę.

Rugpjūčio 21 dieną, Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate (AVPK), tarnybą pradėjo trys pareigūnai. Visiems paskirsčius darbo vietas paaiškėjo, kad viena nauja vyriausioji patrulė gins ir saugos  Tauragės rajono žmones.