2020 Birželio 01 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Teisėtvarka

Ar bankomatas gali išduoti padirbtus pinigus?

  • Įkelta: 2019-11-06
Kairėje – originalus, dešinėje – padirbtas banknotas. Lietuvos banko vaizdo įrašo stop kadras

Toks klausimas kilo po spalio pradžioje pasirodžiusių net trijų policijos pranešimų apie Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvėse esančiuose bankomatuose rastų netikrų 50 ir 100 eurų banknotų. Policija aiškinasi, kas juos pagamino ir kaip jie pateko į bankomatus.

Rugsėjo pabaigoje iš Dariaus ir Girėno gatvėje esančio „Swedbank“ bankomato inkasatoriams išėmus pinigus vienas banknotas sukėlė įtarimų. Jis buvo išsiųstas į Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamentą tyrimui. Po kurio laiko gauta departamento Ekspertizės ir techninio skyriaus išvada, jog 100 eurų yra padirbti. Identiškos situacijos kilo šio mėnesio pradžioje – spalio 10 d. Dariaus ir Girėno g. bei Vytauto g. esančiuose bankomatuose aptikta po padirbtą 50 eurų banknotą.

Pasiteiravome „Swedbank“, ar bankomatas galėjo juos išduoti klientui.

„Kaip veikia tariamai padirbtų banknotų sulaikymas ir patikra? Jei banknotas bankomate būna atpažintas kaip tariamai padirbtas, jis automatiškai patalpinamas atskirame sulaikytų ir brokuotų pinigų skyriuje, kuris skirtas tik įtariamai padirbtiems banknotams saugoti. Tuomet pinigų tvarkymo funkcijas atliekanti inkasavimo bendrovė perduoda iš bankomato išimtus banknotus, kurie galimai neatitiko mokumo požymių, teisėsaugos institucijoms. Bankomato technologija funkcionuoja taip, kad bankomate sulaikytas tariamai padirbtas banknotas negali būti išduotas klientams“, – atsakė Saulius Abraškevičius, „Swedbank“ atstovas spaudai.

Pasak Gretos Kęsminaitės, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresniosios specialistės, tokie atvejai, kaip minėtieji, yra reti, dažniausiai netikri pinigai aptinkami inkasuojant pinigus prekybos vietose.

„Šiuo metu turime pradėtus 26 ikiteisminius tyrimus, 2 jų baigti. Dažniausiai padirbti pinigai randami inkasuojant pinigus parduotuvėse, prekybos centruose, kitos prekyvietėse ir, žinoma, dalis bankomatuose“, – situaciją komentavo G. Kęsminaitė.

Apie tai, kaip aptinkami padirbti pinigai, Tauragę kuruojančio Lietuvos G4S Klaipėdos skyriaus inkasatoriai komentuoti atsisakė. Lietuvos bankas skelbia, jog padirbti pinigai paprastai aptinkami perskaičiavimo metu – kai grynųjų pinigų tvarkytojai juos surenka iš parduotuvių bei kavinių ir perskaičiuoja specialia sertifikuota įranga. 

Kaip atskirti, ar banknotas padirbtas? Tiek Lietuvos bankas, tiek žiniasklaida yra paviešinusi vaizdo įrašų, kuriuose specialistai lygina banknotus. Gretinant originalų ir padirbtą tikro banknoto krašte esanti hologramos juostelė paprastai būna kur kas spalvingesnė ir vartant labiau tviska prieš šviesą. Be to, banknotą pakėlus prieš šviesos šaltinį originaliame išryškėja apsauginis siūlelis.

Apie 14 val. gavę pranešimą apie degantį automobilį į pilies prieigas atskubėjo dvi gaisrinės autocisternos. Laimei, prasidedantį gaisrą automobilio „Toyota Avensis“ savininkai jau buvo spėję numalšinti patys.

Kaip informuoja policija, apie nelaimę pranešta apie 16.30 val. Iš Palangos atvykęs vyras tuo metu lankė Pužų kaime (Skaudvilės sen.) gyvenančius gimines.

Tvenkinyje rado kūną
  • Įkelta: 2019-10-31

Vakar, apie 10.20 val., Šidagių kaimo tvenkinyje rastas 71 metų vyro lavonas.

Šeštadienio popietę  Pušyno gatvėje, netoli didžiojo turgaus esančiame garažų masyve aptiktas vyro kūnas. Policijos pareigūnai pradėjo tyrimą mirties priežasčiai nustatyti. 

Ketvirtadienio ankstų rytą į ganyklą Šikšnių k. atvykusi moteris pasigedo trijų karvių. Apie dingusias žalmarges socialiniame tinkle savaitgalį paskelbė bendruomenė „Sartupietis“. Prašoma žmonių pagalbos, kreiptasi ir į policiją.